საქართველოს მთავრობა: საქართველოში უმუშევართა რაოდენობის მაჩვენებელი ისტორიულ მინიმუმზეა
რეზიუმე: 2022 წელს, პანდემიურ წლებთან [2020-2021] შედარებით, ქვეყანაში უმუშევრობისა და დასაქმების მაჩვენებლები მკვეთრად გაუმჯობესდა.
გასულ წელს სამუშაო ძალა და დასაქმებულთა რაოდენობა პანდემიური წლების (2020-2021) მაჩვენებლებთან შედარებით გაიზარდა, თუმცა 2015-2019 წლებთან შედარებით, გაუარესებულია.
2022 წლის მონაცემებით, მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანაში დასაქმებულთა რაოდენობა და დასაქმების დონე არაა ისტორიულ მაქსიმუმზე, ქვეყანაში რეგისტრირებულ უმუშევართა რაოდენობა და უმუშევრობის დონე ისტორიულ მინიმუმზეა. აღნიშნული განპირობებულია იმ ფაქტით, რომ უმუშევართა დიდი ნაწილი სამუშაო ძალის გარეთ აღმოჩნდა - შეწყვიტეს სამსახურის ძიება ან დატოვეს ქვეყანა.
სიმართლეა, რომ 2022 წელს დასაქმებისა და სამუშაო ძალის პარამეტრები   მკვეთრად გაუმჯობესდა, თუმცა მტკიცება, რომ უმუშევრობის დონე ისტორიულ მინიმუმზეა, ობიექტურ რეალობას არ ასახავს.
საქართველოს მთავრობის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში დასახელებული უმუშევრობისა და დასაქმების მაჩვენებლები ზუსტია, თუმცა არსებულ რეალობას გადაჭარბებულად წარმოაჩენს და უგულებელყოფს იმ გარემოებას, რომ სამუშაო ძალის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი, სამუშაო ძალის კლებით არის განპირობებული. ამრიგად, საქართველოს მთავრობის განცხადებას ვაფასებთ, ვერდიქტით -  ნახევრად სიმართლე.
საქართველოს მთავრობამ სოციალურ ქსელში გაავრცელა ინფორმაცია - „2022 წელს უმუშევრობის დონე ისტორიული მინიმუმს 17.3%-ს გაუტოლდა. დასაქმების დონე კი მნიშვნელოვნად გაიზარდა და  42.9%-ს გაუტოლდა“. გავრცელებულ ინფორმაციაშია ასევე ხაზგასმულია, რომ ქვეყანაში სამუშაო ძალა იზრდება.
„ფაქტ-მეტრმა“, მკითხველის თხოვნით, საქართველოს მთავრობის მიერ გავრცელებული განცხადება გადაამოწმა.
ქვეყანაში სამუშაო ძალის სტატისტიკას საქსტატი აწარმოებს, რომელიც შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) მეთოდოლოგიას ეფუძნება. უმუშევრობის დონე უმუშევარ ადამიანთა და ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის [სამუშაო ძალის] შეფარდების შედეგად გამოითვლება. სამუშაო ძალა არის დასაქმებული და სამსახურის მაძიებელი უმუშევარი ადამიანების ერთობლიობა. საქსტატის მეთოდოლოგიით, პირი, რომელიც უმუშევარია, მაგრამ არ არის სამუშაოს მაძიებელი (გამოკითხვის მომენტის წინა 4 კვირის განმავლობაში არ ეძებდა სამუშაოს), სამუშაო ძალის მიღმა გადადის და უმუშევრად არ მიიჩნევა. აქედან გამომდინარე, რიგ შემთხვევებში, უმუშევრობის დონე შესაძლოა ტექნიკურად - სამუშაო ძალის შემცირების ხარჯზე, დასაქმების ზრდის გარეშე შემცირდეს. შესაბამისად, ქვეყანაში უმუშევრობის დონის სწორად შესაფასებლად სამუშაო ძალის და დასაქმების პარამეტრებიც უნდა გავაანალიზოთ.
საქსტატის მონაცემებით, 2022 წელს საქართველოში უმუშევრობის დონე 2021 წელთან შედარებით 3.4 პროცენტული პუნქტით შემცირდა და 17.3% შეადგინა.  ერთწლიან პერიოდში ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობა დაახლოებით 1.1%-ით (18 ათასით) გაიზარდა და 1,551.6 ათასი გახდა. 2022 წელს დასაქმების დონე 2.5 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 42.9% შეადგინა. 2021 წელთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა ჯამში დაახლოებით 66.3 ათასით (5.5%-ით) გაიზარდა და 1,283.7 ათასი ადამიანით განისაზღვრა. აქვე აღსანიშნავია, რომ დასაქმების საერთო მაჩვენებელში დაქირავებით დასაქმებულთა წილი  67.9%-ს შეადგენს. 2022 წელს დაქირავებულთა წილი მცირედით, 0.3 პროცენტული პუნქტით შემცირდა, ხოლო თვითდასაქმებულთა წილი შესაბამისად (0.3 პროცენტული პუნქტით) გაიზარდა.
გასულ წელს ქვეყანაში უმუშევრობის დონის შემცირება დასაქმებულ ადამიანთა რაოდენობის ზრდით იყო განპირობებული, რაც ცალსახად დადებითი მოვლენაა. თუმცა დასაქმება/უმუშევრობის პარამეტრების შთამბეჭდავი გაუმჯობესება იმ ფაქტით არის გამოწვეული, რომ მონაცემები 2021 წელთან არის შედარებული, როდესაც პანდემიასთან დაკავშირებული ეკონომიკური შეზღუდვების გამო ქვეყანაში დასაქმებულთა რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა, ხოლო უმუშევრობის დონე გაიზარდა.
2022 წლის მონაცემებით, უმუშევრობის დონე შემცირებულია პანდემიამდე პერიოდთან შედარებითაც. თუმცა დასაქმებისა და სამუშაო ძალის მაჩვენებლები მხოლოდ პანდემიური წლების (2020-2021) მაჩვენებლებს აღემატება, 2015-2019 წლებთან შედარებით კი გაუარესებულია (იხილეთ გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: დასაქმება და უმუშევრობა, 2015-2022 წლებში
2022 წელს უმუშევრობის დონის  ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი მართლაც დაფიქსირდა, რაც განპირობებულია იმ ფაქტით, რომ გრძელვადიან პერიოდში ქვეყანაში ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობა მნიშვნელოვნად შემცირდა, სხვაგვარად რომ ვთქვათ, მოქალაქეების დიდმა ნაწილმა  სამსახურის ძიება შეწყვიტა ან  ქვეყანა დატოვა.
2015 წლის შემდეგ, ქვეყანაში სამუშაო ძალა (დასაქმებულთა და სამუშაოს მაძიებელთა ჯამური რაოდენობა) ყოველწლიურად მცირდებოდა. 2022 წელს სამუშაო ძალა მხოლოდ 2020-2021 წლებთან შედარებით გაიზარდა, ხოლო 2015-2019 წლების მაჩვენებლებზე კვლავ ნაკლებია. 2015-2022 წლებში ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობა ჯამში 124 ათასით (7.4%-ით) არის შემცირებული.
რაც შეეხება დასაქმებულთა რაოდენობას, 2015-2019 წლებში ქვეყანაში უფრო მეტი ადამიანი იყო დასაქმებული, ვიდრე 2022 წელს. 2022 წელს დასაქმების დონე (დასაქმებულთა პროცენტული წილი შესაბამისი ასაკის (15+) მოსახლეობაში) 2020-2021 წლებთან შედარებით გაიზარდა.  ასევე მცირედით (0.2 პროცენტული პუნქტით) აღემატება პანდემიამდე პერიოდის მაჩვენებელს, რაც ქვეყანაში 15+ ასაკის მოსახლეობის შემცირებით არის განპირობებული, რაც ბუნებრივია დადებით მოვლენად ვერ ჩაითვლება. ქვეყანაში დასაქმების დონის ყველაზე კარგი მაჩვენებელი 2015-2016 წლებში დაფიქსირდა.

Government of Georgia:  “The number of unemployed people in Georgia is at a historic low.”
Resume: Unemployment and employment figures in Georgia sharply improved in 2022 as compared to the pandemic years (2020-2021).
Both the workforce and the number of employed people increased in 2022 as compared to the pandemic years (2020-2021), although they worsened when compared to 201Although the number of employed people and the employment level in the country is not at a historic high, the number of registered unemployed people and the unemployment level are at a historic low as of the data for 2022. This is attributable to the fact that many unemployed individuals withdrew from the workforce – they either ceased looking for a job or left the country.
It is true that employment and workforce parameters sharply improved in 2022. However, the claim that the unemployment rate is at a historic low does not reflect an objective reality.
The unemployment and employment figures in the statement released by the Government of Georgia are accurate, although the statement exaggerates the reality and disregards the fact that there is a workforce drainage. Therefore, FactCheck concludes that the Government of Georgia’s statement is HALF TRUE.
The Government of Georgia made a publication in social networks: “In 2022, the unemployment rate decreased to a historic low of 17.3%. The unemployment rate increased sharply and equals 42.9%.” The publication also indicates that the workforce in Georgia has been growing.
In line with a request from a reader, FactCheck verified the statement released by the Government of Georgia.
Workforce statistics in Georgia are compiled by the National Statistics Office of Georgia which is based on the International Labour Organisation’s (ILO) methodology. The unemployment rate is measured by the unemployed people to the economically active population (workforce) ratio. The workforce is the total sum of employed and unemployed (who are looking for a job) people. According to the National Statistics Office of Georgia’s methodology, an individual who does not work but at the same time is not looking for a job (was not seeking employment in the four weeks prior to the survey) drops out of the workforce and is no longer considered unemployed. Therefore, in certain cases a technical reduction of the unemployment rate is possible at the expense of the shrinking workforce and without actually increased employment. Therefore, an analysis of the workforce and the employment parameters is vital for an accurate assessment of unemployment in a country.
According to the National Statistics Office of Georgia, the unemployment rate in Georgia decreased by 3.4 percentage points in 2022 as compared to 2021 and amounted to 17.3%. In a one-year period, the economically active population increased by nearly 1.1% (18,000) and reached 1,551,600. In 2022, the employment rate increased by 2.5 percentage points and reached 42.9%. As compared to 2021, the number of employed people in the total increased by nearly 66,300 (5.5%) and reached 1,283,700. Of note is that the share of hired employees in the total employment is 67.9%. In 2022, the share of hired employees decreased slightly by 0.3 of a percentage point whilst the share of self-employed people increased proportionally (by 0.3 of a percentage point).
The reduction of the unemployment rate last year was precipitated by a growth in the number of employed people which is definitely a positive occurrence. However, the impressive improvement of the employment/unemployment parameters was precipitated by the fact that data are compared with 2021 when the number of employed people in the country sharply dropped and the unemployment rate swelled because of the pandemic-related economic conditions.
According to 2022’s data, the unemployment rate dropped even as compared to the pre-pandemic period. However, employment and workforce figures are better as compared to the pandemic years (2020-2021) whilst they are in fact worse when compared to 2015-2019.
Graph 1:  Employment and Unemployment, 2015-2022
There was indeed a lower unemployment rate registered in the country in 2022. This is precipitated by the fact that Georgia’s economically active population decreased in the long-term period or, in other words, many people ceased to look for a job or left the country.
Since 2015, the workforce (the total sum of employed and unemployed people) has been declining annually. In 2022, the workforce increased only as compared to 2020-2021 whilst it is still low as compared to 2015-2019. In 2015-2022, the economically active population decreased by 124,000 people (7.4%) in total.
In regard to the number of those employed, there were more people employed in Georgia in 2015-2019 as compared to 2022. In 2022, the employment rate (the share of employed people in the respective age group [15+] of the population) increased as compared to 2020-2021. It is also slightly above (by 0.2 of a percentage point) the pre-pandemic figure which is attributable to the reduction of 15+ age people in Georgia which certainly cannot be considered as something positive. The highest employment rate in Georgia was registered in 2015-2016.