Սխալ տեղեկություն․ Էրդողանի դուստրը ինքնասպան է եղել
Հուլիսսի 12-ին GoodInfo սունկ (քլիքբեյթ) էջը սխալ տեղեկություն տարածեց այն մասին, թե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դուստրն է ինքնասպան եղել։
Էրդողանի դուստրը ինքնասպան չի եղել
GoodInfo սունկ էջի՝ Էրդողանի դստեր մասին պատմող նյութը սենսացիոն վերնագիր ուներ․ «Ողջ Թпւրքիայում սարսափելի սпւգ է․ Էրդողանի դпւստրը՝ ինքնասպшն է եղել․․տեսանյութ»։
Այս վերնագրով հոդվածը, սակայն, պատմում էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կենսագրությունը՝ առանց նրա աղջկա ենթադրյալ ինքնասպանության մասին որևէ բան նշելու։
Նյութում տեղադրված էր նաև տեսանյութ, որի վերնագիրը նույնպես պնդում էր, թե Էրդողանի դուստրը ինքնասպան է եղել։ GoodInfo-ն տեսանյութը վերցրել էր The Great Armenia յութուբյան ալիքից, այն հրապարակվել էր ամիսներ առաջ՝l 2021-ի ապրիլին։
8 րոպեանոց տեսանյութի առաջին մեկ րոպեն պատմում էր ամերիկահայ գրող Ուիլյամ Սարոյանի մասին, այնուհետև խոսվում էր Էրդողանի կրտսեր դստեր՝ Սումեյեի՝ կոռուպցիոն սկանդալում ներգրավված լինելու մասին։ Միայն տեսանյութի կեսում (3:52) էր հիշատակվում Սումեյե Էրդողանի ենթադրյալ ինքնասպանությունը։ Այս տեղեկության որևէ աղբյուր չէր նշվում։ Ավելին, վկայակոչելով «տեղի որոշ ընդդիմադիր կայքեր», տեսանյութում պնդում էր արվում, թե ինքնասպանությունը եղել է բեմադրված։
Հուլիսի 20-ի դրությամբ տեսանյութը YouTube-ում դիտվել է գրեթե 164,000 անգամ։
Media.am-ին և factcheck.ge-ին չհաջողվեց գտնել Էրդողանի դստեր «ինքնասպանության» մասին տեղեկություն որևէ արժանահատ աղբյուրից։
Բացի դրանից, Սումեյե Էրդողանի մասնակցությամբ միջոցառումներից լուսանկարները հրապարակվել են սոցցանցերում այս տեսանյութի հրապարակումից ամիսներ անց (հղում 1, հղում 2, հղում 3): Այսպիսով,Goodinfo -ի տարածած  տեղեկությունն այն մասին, որ «Էրդողանի դпւստրը՝ ինքնասպшն է եղել», սխալ է:

False: Erdoğan's Daughter Has Committed Suicide
On July 12, the GoodInfo clickbait page spread false information claiming that Turkish President Recep Tayyip Erdoğan’s daughter committed suicide.
Erdoğan's Daughter Did Not Commit Suicide
GoodInfo clickbait page article has a sensational headline: "There Is a Terrible Mourning In All of Turkey - Erdoğan's Daughter Committed Suicide: Video."
But the article with this headline talks about the biography of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, without mentioning anything about his daughter's alleged suicide.
There is also a video in the article, the title of which also claims that Erdoğan’s daughter committed suicide. The video is taken by GoodInfo from The Great Armenia YouTube channel, and it was published back in April 2021.
The first minute of the 8-minute video is about the American-Armenian writer William Saroyan, which is then followed by the talk about Erdoğan's younger daughter, Sümeyye, being involved in a corruption scandal. And only about halfway through (3:52) does the video mention the alleged suicide. No source of this information is stated. Moreover, referring to "some local opposition websites", the video claims that the suicide had been staged.
As of July 20, the video was viewed almost 164,000 times on YouTube.
Media.am and factcheck.ge were not able to find any reliable source mentioning Erdoğan's daughter’s “suicide”.
Photos from various events involving Sümeyye Erdoğan were posted on social media months after this video about her “suicide” was published (link 1, link 2, link 3). Therefore, information published by Goodinfo saying that “Erdoğan's Daughter Committed Suicide” is false.