Մանիպուլյացիա. Մինգեչաուրում հզոր պայթյուն է որոտացել
Հունիսի 9-ին ֆեյսբուքյան մի շարք էջեր տարածեցին սունկ կայքերի հրապարակած լուրը, թե ադրբեջանական Մինգեչաուրում հզոր պայթյուն է որոտացել, ինչի հետևանքով Բաքուն, Սումգայիթը, Գյանջան և մի շարք այլ շրջաններ թաղվել են մթության մեջ, իսկ Ադրբեջանում խուճապ է։ Այս տեղեկությունը հին էր, միջադեպը տեղի էր ունեցել 2018-ի հուլիսին։ Մինգեչաուրի ջէկ-ում հրդեհ էր բռնկվել, որին հետևել էր հոսանքազրկումը։
Տարածվող հին լուրին կցված նկարները ևս հին էին, դրանցից մեկում Խիզիի շրջանի Գիլյազի բնակավայրի զինամթերքի պահեստի այրման տեսարանն էր ՝ արված 2017-ին, որը կապ չուներ մինգեչաուրյան միջադեպի հետ։ Մյուսում պարզապես Մինգեչաուրի ջէկ-ի լուսանկարներ էր՝ ներբեռնված google որոնողական համակարգից։
Երբ և ինչպես տարածվեց լուրը
Մինչեգաուրյան պայթյունի մասին սունկ կայքերը գրել էին դեռևս 2020-ի նոյեմբերին, երբ չէր ավարտվել 44-օրյա պատերազմը։ 2021թ հունիսի 9-ին այս լուրը կրկին սկսեց շրջանառվել։ Այդ մասին գրեց Info24.today-ը, իսկ ֆեյսբուքյան մի քանի էջեր սկսեցին ակտիվ տարածել info24.today-ի և ավելի վաղ՝ 2020-ի նոյեմբերին հրապարակված նույնաբովանդակ լուրը։ Իբրև ապացույց հրապարակվել էր երկու՝ իրար միացված նկար։
Crowdtangle գործիքի միջոցով տեսնում ենք, որ info24.today սունկ կայքի գրեթե բոլոր հրապարակումները ֆեյսբուքյան երեք էջեր են տարածում՝ Կարգին էջ, Խոսում է Հայաստանը և Hay Em Es Hay Es Du։ Այս էջերը ենթադրաբար ստեղծվել են հենց կայքի բովանդակությունը (կոնտենտը) տարածելու համար։
Լուսանկարը կեղծ էր, լուրը՝ հին
Մինգեչաուրը Ադրբեջանի՝ մեծությամբ 4-րդ քաղաքն է, էներգետիկայի և արդյունաբերության կենտրոնը։ Այստեղ է կենտրոնացված Մինգեչաուրի հիդրոէլեկտրակայանը և տարածաշրջանի խոշորագույն ջրամբարը։ «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանի» փոխանցմամբ՝ Մինգեչաուրի ջէկը արտադրում է ամբողջ Ադրբեջանի էլեկտրաէներգիայի մոտ 45 տոկոսը:
Info24.today-ը, որպես ինֆորմացիայի սկզբնաղբյուր, նշել էր «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանին», որը, սակայն, նման ինֆորմացիա չէր հրապարակել։ Դեպքը, որի մասին գրել էր Info24.today-ը, տեղի է ունեցել դեռևս 2018-ին, երկրի խոշորագույն ջերմաէլեկտրակայանում, որը գտնվում է Մինգեչաուր քաղաքում։ Ադրբեջանի 39 քաղաքներ ու շրջաններ, այդ թվում՝ խոշորագույն բնակավայրերը՝ Բաքուն ու Գյանջան, մնացել էին առանց լույսի, խցանումներ էին առաջացել փողոցներում, մարդիկ մնացել էին մետրոյի գնացքներում, վերելակների մեջ, առանց էլեկտրաէներգիայի դադարեցվել էր ջրամատակարարումը, խափանվել էին նավթարդյունաբերական աշխատանքները:
Հուլիսի 4-ին Իլհամ Ալիևը խորհրդակցություն է հրավիրել՝ պահանջելով «Ազերէներջի» պետական ընկերության (որին պատկանում է նշված ջէկը) ղեկավար Էթիբար Փիրվերդիևից պարզաբանել լայնամասշտաբ հոսանքազրկման պատճառները: Վերջինս էլ ասել է, թե խնդիրը տաք եղանակն է, ինչը հանգեցրել է էլեկտրաէներգիայի անկանխատեսելի պահանջարկի: Սեպտեմբերին արդեն Էթիբար Փիրվերդիևը ազատվեց աշխատանքից։ Այս միջադեպից ի վեր նման խոշոր վթար Մինգեչաուրի ջէկ-ում չի եղել։
Լուսանկարներից մեկը, որը ներկայացվում էր իբրև պայթյունի ապացույց, իրոք արվել է Մինգեչաուրի ջէկ-ում։ Սակայն այս նկարում մենք պայթյուն չենք տեսնում, այն պարզապես google որոնողական համակարգից ներբեռնված նկար է։
Մյուս նկարը, որում կա պայթյունի տեսարան, արվել է 2017 թվականին Ադրբեջանի Խիզիի շրջանի Գիլյազի բնակավայրում N զորամասում գտնվող զինամթերքի պահեստում: Այդ վայրից նույն միջադեպի ժամանակ արվել են նաև տեսանյութեր, որոնց հրապարակման ամսաթիվը համեմատելով կարող ենք ասել, որ կադրերը հին են։
Ստացվում է, որ սունկ կայքերն ու վերջիններիս կիս ֆեյսբուքյան էջերը տարածել են 4-5 տարվա հնության լուր՝ իբրև նոր իրադարձություն՝ օգտագործելով կեղծ լուսանկարներ։

On June 9, 2021, several Facebook pages shared the news published by clickbait sites that a massive explosion has hit the city of Mingachevir due to which Baku, Sumgait, Ganja, and various other areas in Azerbaijan are in panic and have been buried in darkness. This information is old, the explosion and the following power outage happened in 2018, when a fire broke out in the Mingachevir Thermal Power Plant, followed by the consequent electricity outage.
The photos attached to the old information were not recent either. One of the photos in the post was captured during the explosion of an armory in the village Giləzi of Khizi District in 2017 and had nothing to do with the Mingachevir incident. The other one was simply an image of the power plant in Mingachevir, downloaded from Google.
When and How Did the News Spread
The clickbait sites have written about the same Mingachevir incident in November of 2020 too.
The information started circulating again on June 9, 2021. After Info24.today publishing an article about it, several Facebook pages began spreading the disinformation as well as similar earlier reports from November 2020. The sources provided two combined photographs as evidence for the alleged new explosion.
By using Crowdtangle, we have found that the content published by the clickbait site info24.today was most often shared by three Facebook pages: ‘Kargin ej’, ‘Khosum e Hayastany’ and Hay Em Es Hay Es Du. These pages were probably created specifically for the purpose of sharing the content of the website Info24.today.
The Picture was Fake, the News Old
Mingachevir is the fourth largest city of Azerbaijan – the center of energy and industrial development. It is from here that the Mingachevir Dam and the largest reservoir of the region operate. As stated by Interfax-Azerbaijan, the thermal power plant in the city produces around 45% of all of the electric energy in Azerbaijan.
Info24.today cited Interfax-Azerbaijan as their primary source, which, however, did not publish this information. The incident that the clickbait site was reporting took place in 2018 – on July 3, when a massive fire broke out in one of the greatest Azerbaijani thermal power plants located in Mingachevir city. 39 Azerbaijani towns and regions, including some of the largest cities like Baku and Ganja, experienced a power outage; the streets were full of traffic jams, people were stuck in subway cars and elevators, the water supply was cut off, and the oil extraction works were disrupted.
On July 4, Ilham Aliyev assembled a meeting, requesting the director of the governmental organization Azerenerji (the director also owns the aforementioned power plant), Etibar Pirverdiyev, to explain this large-scale power outage. Pirverdiyev declared that the outage was caused by the hot weather which generated an unexpected need for supply of electrical energy. In September, Pirvardiyev was relieved of his position. From this incident on, there have been no massive accidents at the Mingachevir Thermal Power Plant.
One of the photos presented as evidence in the spreading articles does, in fact, show the Mingachevir Thermal Power Plant. But we don't see an explosion in this photograph. It is just a picture downloaded from the Google search engine.
The other photo, which does show an explosion, was captured in 2017, in village Giləzi of Khizi District, in the armory of the “N” Military Unit. Videos have been published from that area too; by comparing the dates of the publications it becomes clear that the shared materials are old.
Hence, the clickbait sites and the Facebook pages associated with them were spreading information from 4-5 years ago, while presenting the explosion as a recent incident through using fake photographs.