Մանիպուլյացիա․ թուրք գործակալները տեսանկարահանում են Հյուսիսային պողոտան
«Այլընտրանք» ՀԿ-ի նախագահ, Հայաստան դաշինքի համակիր Նարեկ Մանթաշյանը մայիսի 26-ին հրապարակել էր լուսանկար՝ Երևանի Հյուսիսային պողոտայում շրջող երկու տղամարդկանց մասնակցությամբ։ Լուսանկարին կից՝ Մանթաշյանը գրել էր, որ Հյուսիսային պողոտայում պատահական հանդիպել է երկու՝ ակնհայտ թուրքական արտաքինով մարդկանց, ովքեր մանրամասն տեսանկարահանում էին իրենց շրջապատը։ Մանթաշյանը կոչ էր անում ԱԱԾ-ին ուշադիր լինել, քանի որ քաղաքը «վխտում է» թուրքադրբեջանական գործակալներով։ Այս պնդումները փաստազուրկ էին և մանիպուլյատիվ, քանի որ Հյուսիսային պողոտան Երևանի ամենահայտնի վայրերից է, որի բազմաթիվ տեսանկարահանումներ արդեն իսկ ներբեռնված են համացանց և հասանելի բոլորին։ Բացի դրանից՝ Նարեկ Մանթաշյանը որևէ փաստ չէր ներկայացրել, որը կապացուցեր իր մեղադրանքները կամ լուսանկարում երևացող անձանց ազգային պատկանելությունը։
Համատեքստը
Նշենք, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում շատ էին խոսակցություններն այն մասին, որ Հայաստանում շրջում են օտարերկրյա՝ հիմնականում թուրք և ադրբեջանցի գործակալներ ու նկարահանում տարածքը։ Այդ մասին եղան տարբեր ահազանգեր, Հայաստանում հայտնի երգչուհի Անահիտ Սիմոնյանն իր ինստագրամյան էջում ևս պատերազմի օրերին գրել էր, թե պետք է զգույշ լինել, քանի որ 5 ադրբեջանցիներ արդեն հասել են Երևան։ Այս լուրերից որևէ մեկն այդպես էլ չհաստատվեց, ավելին՝ ԱԱԾ-ն տարբեր անգամներ ստիպված էր հերքելու դրանք։
Պատերազմից ավելի քան կես տարի անց՝ Հայաստանի տարածքում գործակալների փնտրտուքը չի դադարում։ Իշխանությունը՝ ի դեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, գործակալներ է փնտրում ընդդիմության մեջ, ընդդիմությունն էլ, իր հերթին, մեղադրում իշխանությանը՝ օտարերկրյա գործակալական ցանցերին սպասարկելու համար։
Մանթաշյանի գրառումը փաստազուրկ է
Նարեկ Մանթաշյանի գրառումը պետք է դիտարկել Հայաստանում տիրող իրավիճակի համատեքստում։ Նա փողոցում լուսանկարել է երկու տղամարդու և արտաքինից դատելով ենթադրել, որ վերջիններս թուրք գործակալներ են՝ չբերելով որևէ փաստ, որը կհաստատեր այդ մեղադրանքները։
Նկարում երևացող անձանց նույնականացումը բաց տվյալների միջոցով հնարավոր չեղավ։ Սակայն պետք է նշել, որ Հյուսիսային պողոտան Երևանի ամենակենտրոնական հատվածներից է, այս վայրից կան բազմաթիվ լուսանկարներ, արբանյակային պատկերներ։
Պողոտայի նկարները կարելի է գտնել Google Earth-ում
Դրանք հեշտությամբ կարելի է գտնելGoogle Maps -ում
Ինչպես նաև Yandex Map-ում և այլուր
Ակնհայտ է, որ Նարեկ Մանթաշյանի մտահոգությունը, որ թուրք գործակալները մանրամասն տեսանկարահանում են Հյուսիսային պողոտան, արդարացված չէ, քանի որ չկա որևէ տրամաբանություն Երևանի այս հատվածում լրտեսույթուն իրականացնելու և տարածքները տեսանկարահանելու մեջ, քանի որ բաց աղբյուրներում վաղուց արդեն հրապարակված են Հյուսիսային պողոտայի և հարակից տարածքների արբանյակային 3D պատկերները և փողոցի նկարները։

Verdict : Manipulation
Narek Mantashyan, the president of the NGO “Alternative” and a supporter of the Armenia Alliance published a photograph with two men walking along Northern Avenue. Attached to the photo, Mantashyan wrote that he saw two obviously Turkish-looking men who were assiduously filming their surroundings. In the same Facebook status, Mantashyan urges the National Security Service of Republic of Armenia to be more attentive, because the city is “brimming” with Turkish-Azerbaijani agents. Those assertions are false and manipulative because Northern Avenue is one of the most popular areas of Yerevan and many of its video recordings already exist online, publicly available to all. Besides, Narek Mantashyan did not present any facts to support his accusations or assumptions regarding the nationalities of the men in the photograph.
The context
During the 44-day war there were many rumors that foreign agents, mainly those from Turkey and Azerbaijan, were roaming around Armenia and filming its territory. Many alarms were sounded regarding the issue. The famous Armenian singer Anahit Simonyan wrote on her Instagram page that caution is needed as 5 Azerbaijanis have already reached Yerevan. None of such news were, however, verified. Moreover, NSS had to deny many of them multiple times.
More than half a year after the war, the search for foreign agents is still ongoing. The political authorities are looking for agents against PM Nikol Pashinyan in the ranks of the opposition. The opposition, on the other hand, accuses the political authorities of serving foreign intelligence services.
Mantashyan’s entry is void of facts
Narek Mantashyan’s Facebook entry needs to be viewed in the context of the current situation in Armenia. He has photographed two men on the street and judging by their appearances he has assumed them to be Turkish agents, without bringing any facts to back his accusations.
Identifying the two men in the photograph was not possible by open source tools. However, it is worth noting that Northern Avenue is located in one of the most central parts of Yerevan, thus many photographs and satellite images from this area are publicly available.
The images of the Avenue can be found on Google Earth
They can easily be accessed on Google Maps
As well as on Yandex Map and on other such platforms
It is obvious that Narek Mantashyan’s concerns regarding the Turkish agents who have come to make thorough recordings of Northern Avenue are not justified. In addition, there is no logic behind spying and making the recording of this part of Yerevan as there are already detailed satellite 3D images and street views available in open sources.