მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი გვქონდა ისტორიული მინიმუმი 2019 წელს, 2020 წელს ველოდებით უარესს. კერძოდ, ამან შექმნა წნეხი გაცვლით კურსზე, ეს გადაეცა ინფლაციას
კობა გვენეტაძე: მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი გვქონდა ისტორიული მინიმუმი 2019 წელს, 2020 წელს ველოდებით უარესს. კერძოდ, ამან შექმნა წნეხი გაცვლით კურსზე, ეს გადაეცა ინფლაციას
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, კობა გვენეტაძის განცხადება არის სიმართლე
რეზიუმე: 2019 წელს, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტმა 957 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც მშპ-ს 5.5%-ს წარმოადგენდა. ისტორიული თვალსაზრისით, 5.5% დეფიციტი საუკეთესო მაჩვენებელია. 2020 წლის წინასწარ ცნობილი სამი კვარტლის მონაცემებით, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი 1.4 მლრდ აშშ დოლარს შეადგენს, რაც წინა წლის შესაბამისი პერიოდის მაჩვენებელს მნიშვნელოვნად აღემატება. ასევე, გასათვალისწინებელი ფაქტია, რომ ზოგადად, მეოთხე კვარტალში მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი, წინა კვარტლებთან შედარებით, მნიშვნელოვნად ღრმავდება ხოლმე. შესაბამისად, ყველა საფუძველი არსებობს, ვივარაუდოთ, რომ ბოლო წლების განმავლობაში, 2020 წლის მონაცემით ყველაზე ღრმა დეფიციტი დაფიქსირდება.
უცხოური ვალუტის ნაკადების შემოსვლა ლარის კურსის გამყარებას იწვევს, შესაბამისად, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის გაღრმავება ლარის კურსზე უარყოფითად მოქმედებს. ეროვნული ვალუტის კურსის შემცირებას მთელი რიგი უარყოფითი შედეგები აქვს. მათ შორის, რადგან ვალუტის კურსის გაუფასურება იმპორტული საქონლის გარკვეულ ნაწილს აძვირებს, ლარის გაუფასურებით გამოწვეული ფასების ზრდა ინფლაციის მაჩვენებელში აისახება. ლარის კურსის შემცირების გავლენა ინფლაციაზე შესაძლოა, სხვადასხვა ფაქტორებით დაბალანსდეს და ამ ორ ეკონომიკურ პარამეტრს შორის, კავშირი არაპირდაპირია, რომელიც სხვადასხვა სიტუაციებში სხვადასხვა მასშტაბებით ვლინდება. თუმცა, სხვა თანაბარ პირობებში, ლარის კურსის მკვეთრი და გრძელვადიანი გაუფასურება მნიშვნელოვან ინფლაციურ ზეწოლას წარმოშობს, იმის მიუხედავად, რომ ეკონომიკის ჩაკეტვიდან გამომდინარე, ერთობლივი მოთხოვნის კლება ფასების ზრდას გარკვეულწილად ზღუდავს.
საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა, კობა გვენეტაძემ, მიმდინარე პანდემიურ კრიზისთან დაკავშირებით განაცხადა(9:30 წთ-ზე): „მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი გვქონდა ისტორიული მინიმუმი 2019 წელს, 2020 წელს ველოდებით უარესს. კერძოდ, ამან შექმნა წნეხი გაცვლით კურსზე, ეს გადაეცა ინფლაციას.
ქვეყანაში შემავალი და გამავალი ფულადი ნაკადების შესახებ მონაცემები სრულყოფილად ქვეყნის საგადასახდელო ბალანსშია მოცემული. საგადასახდელო ბალანსი ერთგვარი ანგარიშია, რომელიც კონკრეტული ქვეყნის ეკონომიკასა და დანარჩენ მსოფლიოს შორის ფულის მოძრაობას ასახავს. ბალანსი მიმდინარე ანგარიშის, კაპიტალის ანგარიშის და ფინანსური ანგარიშისგან შედგება. მიმდინარე ანგარიში საქონლით და მომსახურებით ვაჭრობის მუხლს, შემოსავლების და ტრანსფერების მუხლებს მოიცავს. თავის მხრივ, შემოსავლების მუხლი შემოსავლის ნაკადებს გვიჩვენებს: საზღვარგარეთიდან (კერძოდ, შრომის ანაზღაურებასა და საინვესტიციო შემოსავალს) და საქართველოდან გადარიცხულ შემოსავლებს. ტრანსფერები მოიცავს მიმდინარე ტრანსფერებს ქვეყნის რეზიდენტებს და არარეზიდენტებს შორის (მაგალითად გრანტები, ფინანსური დახმარებები). მიმდინარე ანგარიშის წარმოდგენილია გრაფიკ 1-ზე.
გრაფიკი 1: მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის დინამიკა 2012-2020 (სამი კვარტლის) წლებში
2019 წელს, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტმა 957 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც მშპ-ს 5.5%-ს წარმოადგენდა. ისტორიული თვალსაზრისით, 5.5% დეფიციტი საუკეთესო მაჩვენებელია. მიმდინარე ანგარიშის სტრუქტურა წარმოდგენილია ცხრილ 2-ში. 2020 წლის წინასწარ ცნობილი სამი კვარტლის მონაცემებით, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი 1.4 მლრდ აშშ დოლარს შეადგენს, რაც წინა წლის შესაბამისი პერიოდის მაჩვენებელს მნიშვნელოვნად აღემატება. ასევე, გასათვალისწინებელი ფაქტია, რომ ზოგადად, მეოთხე კვარტალში მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი, წინა კვარტლებთან შედარებით, მნიშვნელოვნად ღრმავდება ხოლმე. შესაბამისად, ყველა საფუძველი არსებობს, ვივარაუდოთ, რომ ბოლო წლების განმავლობაში, 2020 წლის მონაცემით ყველაზე ღრმა დეფიციტი დაფიქსირდა.
მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის დეტალური სტატისტიკა ბოლო წლების განმავლობაში წარმოდგენილია ცხრილ 2-ზე. კრედიტის მუხლი ვალუტის შემოსავალს წარმოადგენს, ხოლო დებეტი გასავალს (აღნიშნული მუხლები დაბალანსებულია კაპიტალის ან ფინანსურ ანგარიშებში). აშკარაა, რომ 2020 წელს, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი მომსახურების ექსპორტის კლებას უკავშირდება, რაც ბუნებრივია, პანდემიური კრიზისის გამო, ტურიზმის სფეროს შეჩერებას უკავშირდება. კერძოდ, 2020 წლის არსებული სამი კვარტლის მონაცემებით, შემოსავლების სალდომ მოგზაურობის მუხლიდან 340 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 1.7 მლრდ აშშ დოლარით შემცირებას წარმოადგენს.
გრაფიკი 2: მიმდინარე ანგარიში დეტალურად, 2012-2020 (3 კვარტლის) წლებში
2020 წლის დასაწყისთან შედარებით, ლარის კურსი დოლართან მიმართებით დაახლოებით 14%-ით, ხოლო 2014 წელთან შედარებით, დაახლოებით 90%-ით არის გაუფასურებული. მცურავი გაცვლითი რეჟიმის შემთხვევაში, ვალუტის კურსს, ისე როგორც სხვა საბაზრო საქონლის შემთხვევაში, მოთხოვნა და მიწოდება განსაზღვრავს. ბუნებრივია, უცხოური ვალუტის ნაკადები ლარის კურსის გამყარებას იწვევს, შესაბამისად, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის გაღრმავება ლარის კურსზე უარყოფითად მოქმედებს. რა თქმა უნდა, ეროვნული ვალუტის კურსის შემცირებას მთელი რიგი უარყოფითი შედეგები აქვს. მათ შორის, სესხის მომსახურების წნეხი იმ პირთათვის იმატებს, ვისაც შემოსავალი ლარში, ხოლო ვალდებულები უცხოურ ვალუტაში აქვს, იმპორტის ნაწილს, მოგზაურობას უცხოეთში და ა.შ. აძვირებს. რადგან ვალუტის კურსის გაუფასურება იმპორტული საქონლის გარკვეულ ნაწილს აძვირებს, ლარის გაუფასურებით გამოწვეული ფასების ზრდა ინფლაციის მაჩვენებელში აისახება. ლარის კურსის გავლენა ინფლაციაზე შესაძლოა, სხვადასხვა ფაქტორებით დაბალანსდეს და ამ ორ ეკონომიკურ პარამეტრს შორის, კავშირი არაპირდაპირია, რომელიც სხვადასხვა სიტუაციებში სხვადასხვა მასშტაბებით ვლინდება. თუმცა, სხვა თანაბარ პირობებში, ლარის კურსის მკვეთრი და გრძელვადიანი გაუფასურება მნიშვნელოვან ინფლაციურ ზეწოლას წარმოშობს, იმის მიუხედავად, რომ ეკონომიკის ჩაკეტვიდან გამომდინარე, ერთობლივი მოთხოვნის კლება ფასების ზრდას გარკვეულწილად ზღუდავს.

Koba Gvenetadze: “We had a current account deficit at a historic low in 2019 and we expect the worst in 2020. This very factor created pressure on exchange rate and it was transmitted to inflation”.
Resume: Georgia’s current account deficit in 2019 was USD 957 million, constituting 5.5% of the country’s GDP. Historically speaking, the 5.5% deficit is Georgia’s best performance. According to the available data of the first three quarters of 2020, Georgia’s current account deficit amounted to USD 1.4 billion which significantly exceeded the respective figure of the same period of the previous year. Of additional note is that the current account deficit usually deepens in the fourth quarter as compared to the previous quarters. Therefore, there are all reasons to assume that Georgia will have one of the deepest current account deficits in 2020 in years.
Foreign currency inflow causes an appreciation of the GEL exchange rate. Therefore, the deepening of the current account deficit negatively affects the exchange rate. A depreciation of the national currency exchange rate entails a number of negative consequences. In particular, the price growth caused by the GEL depreciation is reflected in the inflation figure since this depreciation renders certain imported goods expensive. The impact of the GEL depreciation on inflation can be offset by various factors although the correlation between these two economic parameters is indirect and is manifested in different scales and in different situations. However, all things being equal, the sharp and long-term depreciation of the GEL exchange rate sparks significant inflationary pressure in spite of the fact that the lockdown-induced drop in aggregate demand limits price growth to a certain extent.
The President of the National Bank of Georgia, Koba Gvenetadze, speaking on the ongoing pandemic-induced crisis, stated (from 09:30): “We had a current account deficit at a historic low in 2019 and we expect the worst in 2020. This very factor created pressure on the exchange rate and it was transmitted to inflation.”
A country’s balance of payments includes comprehensive data about money inflows and outflows. It also illustrates the movement of money between the economy of a specific country and the rest of the world. A country’s balance of payments consists of its current account, capital account and financial account. A current account includes the component of trading with goods and services as well as incomes and transfers. The income component shows inflows of income from abroad (specifically, labour remuneration and investment income) and incomes transferred from Georgia. Transfers include current transfers between the residents and non-residents of a country (for instance grants, financial assistance). Georgia’s current account is shown in Graph 1.
Graph 1: Georgia’s Current Account Deficit Dynamic in 2012-2020
Georgia’s current account deficit in 2019 was USD 957 million, constituting 5.5% of the country’s GDP. Historically speaking, the 5.5% deficit is Georgia’s best performance. The structure of Georgia’s current account deficit is given in Graph 2. According to the available data for the first three quarters of 2020, Georgia’s current account deficit amounted to USD 1.4 billion which significantly exceeded the respective figure of the same period of the previous year. Of additional note is that the current account deficit usually deepens in the fourth quarter as compared to the previous quarters. Therefore, there are all reasons to assume that Georgia will have one of the deepest current account deficits in 2020 in years.
The detailed statistics of the current account deficit in the past years are shown in Graph 2. The credit component refers to the currency income and the debit refers to expenses (these components are balanced in the capital account or the financial account). It is obvious that the current account deficit in 2020 was stipulated by a drop in service export and certainly it was because of the pandemic-induced halt of the tourism industry. In particular, the income balance from the travel component amounted to USD 340 million according to the data of the first three quarters of 2020 which is USD 1.7 billion less as compared to the same period of the previous year.
Graph 2: Detailed Current Account in 2012-2020 (Three Quarters, USD Million)
As compared to the beginning of 2020, the GEL exchange rate vis-à-vis USD depreciated by almost 14% and by nearly 90% as compared to 2014. Under the floating exchange rate, the currency exchange is determined by supply and demand similar to other market goods. Naturally, foreign currency inflow results in the appreciation of the GEL exchange rate. Therefore, the deepening of the current account deficit negatively affects the GEL exchange rate. The depreciation of the national currency exchange rate entails a number of negative consequences. Certainly, the depreciation of the national currency exchange rate entails a number of negative consequences. This includes a debt service burden for those individuals who have income in GEL and obligations in a foreign currency as well as making some import and foreign travel more expensive. The price growth caused by the GEL depreciation is reflected in the inflation figure since the depreciation of the national currency renders certain imported goods expensive. The impact of the GEL depreciation on inflation can be offset by various factors although the correlation between these two economic parameters is indirect and is manifested in different scales and in different situations. However, all things being equal, the sharp and long-term depreciation of the GEL exchange rate sparks significant inflationary pressure in spite of the fact that the lockdown-induced drop in aggregate demand limits price growth to a certain extent.