2012 წელთან შედარებით მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 40%-ით არის გაზრდილი
რეზიუმე: 2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს ნომინალური მშპ ერთ სულზე, გამოსახული ლარში, გაზრდილია დაახლოებით 56%-ით, ხოლო 2013 წელთან შედარებით, 2018 წელს დოლარში გამოსახული მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდა უმნიშვნელოა და მხოლოდ 4 აშშ დოლარს შეადგენს. თუმცა დოლარში გაანგარიშებული მაჩვენებლის გამოყენება სპეკულაციურია დროში ანალიზის შემთხვევაში, ვინაიდან ის არ არის თავისუფალი ვალუტის კურსის ცვლილების გავლენისაგან. ეროვნული ვალუტის კურსის შემცირებას რიგი უარყოფითი შედეგები აქვს. მაგრამ მოსახლეობის შემოსავლების დინამიკის განხილვისას დოლარში კონვერტაციის საფუძველი არ არსებობს, ვინაიდან საქართველოში ანგარიშსწორების ერთეულს ლარი წარმოადგენს, მოსახლეობის ხარჯებიც ძირითადად ლარშია დენომინირებული.
შემოსავლის დინამიკის განხილვისთვის რელევანტურია რეალური [1] მთლიანი შიდა პროდუქტის განხილვა ერთ სულზე, რომელიც კორექტირებულია ფასების დონის ცვლილებაზე (თავის მხრივ, ფასების დონის ცვლილება მოიცავს კურსის ცვლილების გავლენასაც). ასევე, სხვა ქვეყნებთან შედარების მიზნებისათვის, მიზანშეწონილია მოსახლეობის რეალური შემოსავლების დინამიკის განხილვა საერთაშორისო დოლარში, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის (PPP) მიხედვით, ეს მიდგომა თანხვედრაშია ლილუაშვილის განცხადების პათოსთან. PPP მიდგომაში გათვალისწინებულია, რომ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში ვალუტებს განსხვავებული მსყიდველობითი უნარი აქვთ. აღნიშნული მაჩვენებელი მეტად რელევანტურია ვიდრე უბრალოდ დოლარში კონვერტირებული მაჩვენებელი, თუმცა ნებისმიერ უნივერსალურ ერთეულში, მათ შორის საერთაშორისო დოლარში, კონვერტირების მიზანი სხვადასხვა ქვეყნების მაჩვენებლების შედარებაა. ცალკე აღებული ქვეყნის მშპ-ს დროით ჭრილში განხილვისათვის კი საყოველთაოდ მიღებული რელევანტური მაჩვენებელი რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტია, გამოსახული ეროვნულ ვალუტაში.
საქართველოში, როგორც რეალური (25.6%), ასევე PPP დოლარში გამოსახული მშპ (რეალური 25.6%, ნომინალური 38.6%) ერთ სულზე ზრდადი იყო 2013-2018 წლებში. შესაბამისად, შეგვიძლია, დავასკვნათ, რომ საერთო ჯამში მთლიანი შიდა პროდუქტი მოცემულ პერიოდში ერთ სულზე ზრდადი დინამიკით ხასიათდება. დოლარში გამოსახულ ნომინალურ მშპ-ზე დაყრდნობით მტკიცება, რომ მაჩვენებელი შემცირდა, არასწორია.
საზოგადოებრივი მოძრაობა „ლელოს“ ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა, ბადრი ჯაფარიძემ განაცხადა: „2013 წლიდან 2019 წლამდე, ერთ სულ მოსახლეზე მშპ არ გაზრდილა. ჩვენ ვსაუბრობთ სრულიად მიუღებელ და კატასტროფულ ტენდენციაზე, რომ პრაქტიკულად 6 წელზე მეტია მთლიანი შიდა პროდუქტი გამოხატული დოლარში, ერთ სულ მოსახლეზე არ იზრდება იმ დროს, როდესაც ჩვენ გვჭირდება პირიქით ძალიან დიდ ტემპებით ზრდა, რომ გავაუმჯობესოთ ადამიანების მდგომარეობა, მათი შესაძლებლობები, რომ გამოვიდეთ ამ სიდუხჭირიდან, რომელშიც ქვეყანა იმყოფება“. აღნიშნულის პასუხად პრემიერ-მინისტრის მრჩეველმა ეკონომიკურ საკითხებში, ბექა ლილუაშვილმა განაცხადა: „ამ მაჩვენებლის [მშპ უნივერსალურ ერთეულში] შეფასებისთვის გამოიყენება ისეთი მეთოდი, რომელიც დამკვიდრებულია საერთაშორისო სავალუტო ფონდის და მსოფლიო ბანკის მიერ, ეს არის საერთაშორისო დოლარის მაჩვენებელი და იმისთვის, რომ ერთი ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე შევადაროთ მეორე ქვეყნის იმავე მაჩვენებელს, გამოიყენება სწორედ, ეს მაჩვენებელი და არა რომელიმე ნომინალური ვალუტა რომელიმე ქვეყნის. ამ მაჩვენებლით (PPP მშპ) 2012 წელთან შედარებით, მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე ქვეყანაში გაზრდილია თითქმის 40 პროცენტით“.
მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) დროს გარკვეულ პერიოდში ქვეყნის შიგნით საბოლოო მოხმარებისთვის წარმოებული საქონლისა და მომსახურების მოცულობას აჩვენებს, რაც ქვეყნის ეკონომიკის ზომისა და მასშტაბების საზომია. ხოლო, ერთ სულ მოსახლეზე გადაანგარიშებული მშპ-ს მოცულობა კი ქვეყნაში არსებული ცხოვრების დონის ერთ-ერთი ინდიკატორია. მშპ-ს მოცულობის განსაზღვრის არაერთი მაჩვენებელი არსებობს (ნომინალური მშპ, რეალური მშპ, PPP მშპ და სხვა), თუმცა ამ აგრეგატების უნარი, ტენდენცია აღწეროს, უნივერსალური არ არის. საქართველოსათვის დათვლილი თითოეულ ასეთ მაჩვენებელს ცხრილი 1 ასახავს.
ცხრილი 1. მშპ-ს მოცულობის შეფასების მაჩვენებლები
მაჩვენებელი
ზრდა
მშპ ერთ სულზე, PPP (ნომინალური, საერთაშორისო დოლარი)
8 240
11 421
38.6%
მშპ ერთ სულზე, PPP (რეალური, საერთაშორისო დოლარი)
8 084
10 152
25.6%
რეალური მშპ ერთ სულზე (ლარი)
6 343
7 965
ნომინალური მშპ ერთ სულზე (ლარი)
7 017
11 010
56.9%
ნომინალური მშპ ერთ სულზე (დოლარი)
4 250
4 345
2.2%
რეალური მშპ ერთ სულზე (2010 წლის დოლარში)
3 559
4 469
რეალური მშპ ერთ სულზე (დოლარში კოვერტირებული ნომინალური კურსით)
3 842
3 144
-18.2%
წყარო: მსოფლიო ბანკი, საქსტატი
ცხრილში მოცემულ თითოეულ მონაცემის გამოყენებას განსაზღვრული ფარგლები და მიზანი აქვს, ხოლო ანალიზისათვის, შეგნებულად თუ არაკომპეტენტურობის შედეგად, არარელევანტური ერთეულის შერჩევას მცდარ დასკვნამდე მიჰყავს ანალიზის ავტორი. მაგ. ნომინალური მშპ (4) არ არის თავისუფალი ინფლაციური პროცესების გავლენისაგან და მისი გამოყენება დროში ანალიზისათვის აბსოლუტურად მიუღებელია, ისევე, როგორც ნომინალური მშპ-ს დოლარში კონვერტირებული მაჩვენებელი (5), რომელიც გარდა ინფლაციისა, დამატებით სავალუტო რყევების გავლენას მოიცავს და რეალურ ტენდენციას ამახინჯებს.
ცალკეული ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ტენდენციის შეფასების ფართოდ მიღებული ობიექტური საზომი ეროვნულ ვალუტაში დათვლილი რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტია (3), რომელიც ითვალისწინებს ინფლაციური პროცესის გავლენას და ქვეყნის ეკონომიკის ზრდაზე ობიექტურ წარმოდგენას ქმნის. სხვა ქვეყნებთან შედარების მიზნებისათვის კი PPP მშპ-ს სახით დამოუკიდებელი მაჩვენებელი გაიანგარიშება (1,2) რომელიც ერთგვარი ხელოვნური მონაცემია, თუმცა, ითვალისწინებს იმ ფაქტს, რომ ხშირად შეცდომით უნივერსალურ საზომად გამოყენებულ ამერიკულ დოლარს სხვადასხვა ქვეყანაში სხვადასხვა მსყიდველუნარიანობა აქვს.
როგორც გრაფიკ 1-ზე ჩანს, 2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს ერთ სულზე ნომინალური მშპ, გამოსახული ლარში, დაახლოებით 56%-ით არის გაზრდილი, ხოლო 2013 წელთან შედარებით, 2018 წელს დოლარში გამოსახული მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდა უმნიშვნელოა და მხოლოდ 4 აშშ დოლარს შეადგენს. თუმცა არცერთი ამ მონაცემთაგან დროითი ტენდენციის ანალიზისთვის მისაღები არ არის. პირველი მათგანი ზრდის ტემპს გადაჭარბებით, მეორე კი ვალუტის კურსის მკვეთრი შემცირების პირობებში მას არსებითად შემცირებულად წარმოაჩენს.
გრაფიკი 1: ნომინალური მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულზე საქართველოში, გამოსახული აშშ დოლარში და ლარში, 2012-2018 წლებში
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის სამსახური
აღსანიშნავია, რომ საკმაოდ ხშირად, მთლიანი შიდა პროდუქტის დინამიკის განხილვისას პოლიტიკოსები დოლარში გამოსახულ ნომინალურ მაჩვენებელს განიხილავენ, რაც არასწორი მიდგომაა. რა თქმა უნდა, ეროვნული ვალუტის კურსის შემცირებას მთელი რიგი უარყოფითი შედეგები აქვს. მათ შორის, იმატებს სესხის მომსახურების წნეხი იმ პირთათვის ვისაც შემოსავლი ლარში, ხოლო ვალდებულები უცხოურ ვალუტაში აქვს, აძვირებს იმპორტს, მოგზაურობას უცხოეთში და ა.შ. თუმცა ამის მიუხედავად, მოსახლეობის შემოსავლების დინამიკის განხილვისას დოლარში კონვერტაციის საფუძველი არ არსებობს, ვინაიდან საქართველოში ანგარიშსწორების ერთეულს ლარი წარმოადგენს, მოსახლეობის ხარჯებიც ძირითადად ლარშია დენომინირებული. კურსის ცვლილებით გამოწვეულ ფასების დონის ზრდას კი ინფლაციის მაჩვენებელი მოიცავს საკუთარ თავში, შესაბამისად, რეალური მონაცემის მისაღებად ნომინალური მშპ დოლარში კი არა, არამედ ინფლაციის მაჩვენებელზეუნდადაკორექტირდეს.
დოლარში კონვერტირებული მშპ-ს ანალიზისათვის გამოყენების სპეკულაციურობის ხაზგასასმელად შესაძლებელია ცალკეული მაგალითების განხილვა. ასეთ მაგალითად, შეგვიძლია, მოვიყვანოთ ნორვეგიის შემთხვევა, სადაც ნორვეგიული კრონის დოლართან გაუფასურების შედეგად 2015 წელს მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულზე 22 ათასი აშშ დოლარით შემცირდა და 74 ათასი აშშ დოლარი შეადგინა, მაშინ როცა 2014 წელს ის 97 ათას აშშ დოლარს შეადგენდა. სინამდვილეში ნორვეგიის ეკონომიკის რეალური მოცულობა არ შემცირებულა და არასწორი მონაცემის აღებას შეცდომაში შევყავართ. მსგავსი კლება სხვა რიგი ქვეყნების შემთხვევაშიც აღინიშნა, რადგან 2014 წლის მეორე ნახევარში დოლარი მსოფლიო მასშტაბით გამყარდა.
გრაფიკი 2: მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულზე ნორვეგიაში, გამოსახული აშშ დოლარში
განხილული შეცდომების თავიდან ასარიდებლად, შემოსავლის დინამიკის განხილვისას რელევანტურია რეალური[1] მთლიანი შიდა პროდუქტის განხილვა ერთ სულზე, რომელიც კორექტირებულია ფასების დონის ცვლილებაზე (თავის მხრივ ფასების დონის ცვლილება მოიცავს კურსის ცვლილების გავლენასაც). ასევე, როგორც ბექა ლილუაშვილი აღნიშნავს, სხვა ქვეყნებთან შედარების მიზნებისათვის შესაძლებელია მოსახლეობის რეალური შემოსავლების დინამიკის განხილვა საერთაშორისო დოლარში, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის (PPP) მიხედვით. PPP მიდგომაში გათვალისწინებულია, რომ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში ვალუტებს განსხვავებული მსყიდველობითი უნარი აქვთ. დაბალშემოსავლიან სახელმწიფოებში პროდუქციაზე უფრო დაბალი ფასებია, ვალუტის მსყიდველობითი უნარი კი მეტია (1 დოლარით მეტი პროდუქტის შეძენა არის შესაძლებელი).
გრაფიკი 2: რეალური მშპ-ს (ერთ სულზე) და PPP მშპ-ს დინამიკა 2013-2018 წლებში, საქართველო
როგორცხრილი 2-დან ჩანს, რეალური, ასევე PPP დოლარში გამოსახული მშპ ზრდადი იყო 2013-2018 წლებში, შესაბამისად, შეგვიძლია, დავასკვნათ, რომ საერთო მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულზე ზრდადი დინამიკით ხასიათდება და დოლარში გამოსახულ ნომინალურ მშპ-ზე დაყრდნობით მტკიცება რომ მაჩვენებელი შემცირდა რეალობას აცდენილია.

“As compared to 2012, the GDP per capita has increased by 40%”
“Since 2013 until 2019, the GDP per capita has not increased. For over six years, the USD-denominated GDP per capita has not increased”
FactCheck concludes that Badri Japaridze’s statement is MOSTLY FALSE
Mostly FalseIn the statement is the elements of the truth, but the important facts that could have made other impressions18/12/2019ნახვა 2471
Resume: As compared to 2012, the GEL-denominated nominal GDP per capita increased by almost 56% in 2018 whilst the growth of the USD-denominated GDP per capita in 2018 is marginal and constitutes only USD 4 as compared to 2013. However, using USD calculated indicators whilst analyzing in time is speculative, because they are not free from the impact of changes in the currency exchange rate. The depreciation of the national currency exchange rate brings a number of negative consequences; although, whilst analysing the population’s income dynamic, there is no ground for converting these incomes to USD because GEL is the legal tender in Georgia and the population’s expenses are mostly denominated in GEL.
In order to analyse income dynamics, it is relevant to take the real GDP per capita[1] which is adjusted to changes in price levels (in turn, changes in price levels include the impact of changes in the currency exchange rate). In addition, it is appropriate to discuss the population’s real income dynamics in international dollars based on purchasing power parity (PPP) in order to make a comparison with other countries. This approach is in line with the spirit of Beka Liluashvili’s statement. The PPP approach envisions that currencies in different countries of the world have different purchasing power. This indicator is more relevant as compared to a simply USD-converted figure. However, the aim of converting into any universal unit, including the international dollar, is to compare the performance of different countries and in order to analyse a certain country’s GDP dynamics in time, it is the real GDP, denominated in the national currency, which is the universally accepted and relevant indicator.
In 2013-2018, both the real (25.6%) and PPP dollar GDP (real 25.6% and nominal 38.6%) were growing in Georgia. Therefore, we can conclude that in total, the GDP per capita in that period had a growth dynamic. Asserting that Georgia’s GDP decreased based on the nominal GDP figure denominated in USD is not correct.
One of the founders of the public movement, Lelo, Badri Japaridze, stated: “Since 2013 until 2019, the GDP per capita has not increased. We are talking about a completely unacceptable and catastrophic trend that the GDP per capita, denominated in USD, has not increased in almost six years whilst, on the contrary, we need growth at huge rates in order to improve people’s situation, their opportunities and for them to escape from this impoverishment where the country is.” In response, the Economic Advisor to the Prime Minister, Beka Liluashvili, stated: “A method which was introduced by the International Monetary Fund and the World Bank is used to measure this indicator (the GDP in a universal unit). This is the international dollar indicator and it is that very method used in order to compare one country’s GDP per capita to the same indicator of another country instead of using a nominal currency of one specific country. Based on this indicator (PPP GDP), the GDP per capita in the country has increased by almost 40% as compared to 2012.”
The gross domestic product (GDP) reflects the value of the goods and services produced within the country for a certain period of time and which is a measurement of the size and the scale of a country’s economy. In turn, the GDP per capita is one of the indicators of the quality of life in a country. There is a variety of indicators to measure the value of the GDP (nominal GDP, real GDP, PPP GDP, etc). However, none of these aggregates has the universal ability to depict a trend. Table 1 shows each and every one of those indicators calculated for Georgia.
Table 1: Indicators of GDP Volume Measurement
№ |
Indicator |
Growth |
GDP Per Capita PPP (nominal, international dollars) |
8,240 |
11,421 |
38.6% |
GDP Per Capita PPP (real, international dollars) |
8,084 |
10,152 |
25.6% |
Real GDP Per Capita (GEL) |
6,343 |
7,965 |
Nominal GDP Per Capita (GEL) |
7,017 |
11,010 |
56.9% |
Nominal GDP Per Capita (USD) |
4,250 |
4,345 |
2.2% |
Real GD Per Capita (2010 USD) |
3,559 |
4,469 |
Real GDP Per Capita (USD-converted nominal exchange rate) |
3,842 |
3,144 |
-18.2% |
Source: World Bank, National Statistics Office of Georgia
The use of each indicator given in the table has its own boundaries and aims whilst the selection of an irrelevant unit for the analysis, either deliberately or as a result of incompetence, leads the author of the analysis to a flawed conclusion. For instance, the nominal GDP (4) is not free from the influence of inflationary processes and its use for analysis in time is absolutely unacceptable. The same applies to the USD-denominated nominal GDP (5) which, apart from inflation, also incorporates the impact of currency fluctuations and distorts the real trend.
The real GDP per capita, calculated in a national currency, is a widely accepted objective measurement to assess a certain country’s economic development trend. This measurement envisions the impact of inflationary processes and provides an objective understanding of a country’s economic growth. For a comparison with other countries, the independent indicator of PPP GDP is calculated (1, 2) which is somehow an artificial figure although it takes into account that the USD, which is often erroneously used as a universal measurement, has different purchasing power in different countries.
As illustrated by Graph 1, the GEL-denominated nominal GDP per capita increased by nearly 56% in 2018 as compared to 2012 whilst the growth of the USD-denominated GDP per capita is marginal and constitutes only USD 4 in 2018 as compared to 2013. However, none of these figures is acceptable for the analysis of a trend in time. The first one inflates the growth rate whilst the second shows the GDP to be substantially decreased against the backdrop of sharp depreciation of the currency exchange rate.
Graph 1: USD and GEL-Denominated Nominal GDP Per Capita in Georgia, 2012-2018
Of note is that quite frequently, whilst discussing the GDP dynamic, politicians name the USD-denominated nominal figure which is a wrong approach. Certainly, the depreciation of the national currency brings a number of negative consequences. This includes an increased debt service burden for those who have income in GEL and obligations in USD, more expensive import and travel abroad, etc. However, despite all of these, there is no ground for converting to USD whilst discussing the population’s income dynamic because GEL is the legal tender in Georgia and the population’s expenses are mostly denominated in GEL. The inflation rate incorporates the increase in price levels as a result of changes in the currency exchange rate. Therefore, in order to have a real figure, the nominal GDP should be adjusted not to USD but to the inflation rate.
Specific examples can be brought to emphasise the speculative nature of using the USD-converted GDP for analysis. For instance, we can take a look at Norway’s case where as a result of the depreciation of NOK vis-à-vis USD in 2015, the GDP per capita dropped by USD 22,000 and amounted to USD 74,000 whilst it was USD 97,000 in 2014. In fact, the real volume of Norway’s economy has not decreased and we are misled by taking this incorrect figure. There were cases of similar decreases in a number of countries because the USD exchange rate appreciated worldwide in the second half of 2014.
In order to avoid the aforementioned mistakes, it is relevant to take the real[1] GDP per capita when discussing income dynamics which is adjusted to changes in price levels (in turn, changes in price levels incorporate the impact of changes in a currency exchange rate). In addition, as mentioned by Mr Liluashvili, it is possible to discuss a population’s income dynamics in international dollars based on purchasing power parity (PPP) in order to make a comparison with other countries. The PPP approach envisions that currencies in different countries of the world have different purchasing power. Production prices are lower whilst a currency’s purchasing power is higher in low-income countries (it is possible to purchase more product with USD 1).
Graph 3: Real GDP (Per Capita) and GDP PPP Dynamics in 2013-2018, Georgia
As illustrated by Graph 3, both the real GDP and the GDP denominated in PPP dollars were growing in 2013-2018. Therefore, we can conclude that the total GDP per capita shows a growth dynamics and the claim that Georgia’s GDP has decreased based on the USD-denominated nominal GDP figure is far from reality.