ჰაერის დაბინძურებასა და ფილტვის კიბოს, ასევე სხვა დაავადებებს შორის, პირდაპირი კორელაცია არსებობს. საქართველოში, 2012-2016 წლებში რესპირაციული დაავადებების ზრდის დინამიკა შეიმჩნევა
რეზიუმე: მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის ევროპული სამეზობლოს 53 წევრი ქვეყნის კვლევის შედეგად დადასტურდა, რომ ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული ისეთი პრობლემები, როგორებიცაა: კარდიოვასკულარული და რესპირატორული დაავადებები, მე-2 ტიპის დიაბეტი და კიბო, ჰაერის დაბინძურებასთან და კლიმატის ცვლილებასთანპირდაპირ კავშირშია.
საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის სტატისტიკის მიხედვით, სასუნთქი სისტემის ავადმყოფობების რეგისტრირებული ახალი შემთხვევების რაოდენობა 2008 წლიდან მოყოლებული ზრდის დინამიკით ხასიათდება. რეგისტრირებული ახალი შემთხვევების ყველაზე დიდი ოდენობა 2016 წელს დაფიქსირდა (744 673). აღნიშნული რიცხვი 2017 წელს 647 066-მდე შემცირდა.
რაც შეეხება საქართველოს მოსახლეობის დამოკიდებულებასა და განწყობას გარემოს დაბინძურების საკითხთან მიმართებით, ის NDI-ის საზოგადოებრივი აზრის კვლევების ადგილობრივი მნიშვნელობის საკითხთა ნუსხაში 2015 წლიდან ხვდება. 2015 წლის აგვისტოს კვლევაში, ეროვნული მასშტაბით გამოკითხული მოსახლეობის 20%-მა გამოყო გარემოს დაბინძურების საკითხის პრობლემურობა, 2016 წლის ივნისის კვლევაში - 18%-მა, 2017 წლის ივნისის გამოკითხვაში - 22%-მა, 2017 წლის დეკემბერში - 23%-მა, ხოლო 2018 წლის დეკემბერში - 22%-მა. გარემოს დაბინძურება განსაკუთრებით პრობლემურად თბილისში მიიჩნევა, რადგან ადგილობრივ დონეზე აქტუალური თემების სიაში ის ყოველწლიურად პირველ ადგილს იკავებს. საკითხი მნიშვნელოვანია სხვა ურბანული ცენტრებისთვისაც (ბათუმი, ზუგდიდი, რუსთავი, ფოთი, გორი, ქუთაისი), სადაც პრობლემური საკითხების სიაში მეორე ადგილს იკავებს.
საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, თინა ბოკუჩავამ, განაცხადა: „მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის, ევროკავშირის და ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის ერთობლივი კვლევის თანახმად, რომელიც 53 ქვეყანაში ჩატარდა, დადასტურებულია, რომ ჰაერის დაბინძურებასა და ფილტვის კიბოს შორის პირდაპირი კორელაცია არსებობს. ასევე არსებობს პირდაპირი კორელაცია ჰაერის დაბინძურებასა და სხვა მძიმე დაავადებებს შორის... დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ინფორმაციით, უშუალოდ ახლა უკვე საქართველოში, 2012-2016 წლებში რესპირაციული დაავადებების ზრდის დინამიკა შეიმჩნევა, რომელიც დაკავშირებულია ჰაერის ხარისხობრივი მაჩვენებლის გაუარესებასთან. ის, რომ ქვეყანაში არსებობს ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის პრობლემა, ამაზე მეტყველებს არაერთი კვლევა. მათ შორის, საერთაშორისო ორგანიზაციების დაკვეთით ჩატარებული, სადაც ადამიანები ჰაერის დაბინძურებას ასახელებენ, როგორც ერთ-ერთ უმთავრეს პრობლემას“.
1989 წლიდან მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის ევროპული სამეზობლოს 53 წევრი ქვეყანა გარემოსა და ჯანდაცვასთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ მინისტერიალს მართავს. 2015 წლის აპრილში გამართული შეხვედრისას ქვეყნებმა იმსჯელეს კვლევის მიგნებებისა და მიზნების შესახებ. კვლევაში აღნიშნულია, რომ ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პრობლემები, როგორებიცაა: კარდიოვასკულარული და რესპირატორული დაავადებები, მე-2 ტიპის დიაბეტი და კიბო, ჰაერის დაბინძურებასთან და კლიმატის ცვლილებასთანპირდაპირ კავშირშია. ჰაერის ხარისხი გარემოს დაცვის მნიშვნელოვან დეტერმინანტს წარმოადგენს. მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის 2014 წლის კვლევის თანახმად, 2012 წელს ევროპის სამეზობლო რეგიონში 600 ათასი ნაადრევი სიკვდილი სწორედ ჰაერის დაბინძურებით გამოწვეული დაავადებებით იყო განპირობებული. უმრავლეს შემთხვევაში, სიკვდილი გულის იშემიური დაავადებებით, რესპირატორული ინფექციებით, ქრონიკული ობსტრუქციული პულმონარული დაავადებებითა და ფილტვის კიბოს შედეგად დადგა.
ფილტვის ქრონიკული ობსტრუქციული ავადმყოფობის ძირითად მიზეზს თამბაქოს კვამლი წარმოადგენს. სხვა რისკ-ფაქტორებია: შენობის შიდა ჰაერის დაბინძურება, ატმოსფერული დაბინძურება, პროფესიული მტვერი და ქიმიური ნივთიერებები.
საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის სტატისტიკის მიხედვით, სასუნთქი სისტემის ავადმყოფობების რეგისტრირებული ახალი შემთხვევების რაოდენობა 2008 წლიდან მოყოლებული ზრდის დინამიკით ხასიათდება. რეგისტრირებული ახალი შემთხვევების ყველაზე დიდი ოდენობა 2016 წელს დაფიქსირდა და 744 673 შეადგინა. აღნიშნული რიცხვი 2017 წელს 647 066-მდე შემცირდა. რეგისტრირებული ახალი შემთხვევების რიცხვმა განსაკუთრებით 2014 წლიდან 2015 წლამდე პერიოდში მოიმატა, როდესაც 601 832-დან 703 727-მდე გაიზარდა. თუმცა, ამათგან კონკრეტულად რამდენი იყო გამოწვეული შენობის შიდა ჰაერის ან ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურებიდან, უცნობია.
ცხრილი 1: სასუნთქი სისტემის ავადმყოფობების ახალი შემთხვევების რეგისტრირებული რაოდენობა საქართველოში, 2008-2017 წლები
რეგისტრირებული ახალი შემთხვევები
299 800
447 518
439 289
470 741
521 947
557 495
601 832
703 727
744 673
647 066
წყარო: დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი
გარემოს დაბინძურების თემასთან დაკავშირებით უკანასკნელი წლების განმავლობაში აქტიურად მიმდინარეობს მოქალაქეების ცნობიერების ამაღლება. შესაბამისად, იზრდება მათი რიცხვი, ვინც აღნიშნული საკითხის განსაკუთრებულ პრობლემურობას უსვამს ხაზს და დღისწესრიგში დაყენებას მოითხოვს. NDI-ის საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვაში გარემოს დაბინძურების პრობლემა ადგილობრივი მნიშვნელობის საკითხების ნუსხის პირველ ხუთეულში 2015 წლიდან ხვდება. 2015 წლის აგვისტოს კვლევაში, ეროვნული მასშტაბით გამოკითხული მოსახლეობის 20%-მა გამოყო გარემოს დაბინძურების საკითხის პრობლემურობა, 2016 წლის ივნისის კვლევაში - 18%-მა, 2017წლის ივნისის გამოკითხვაში - 22%-მა, 2017 წლის დეკემბერში - 23%-მა, ხოლო 2018 წლის დეკემბერში - 22%-მა. გარემოს დაბინძურების საკითხს განსაკუთრებით პრობლემურად თბილისის მოსახლეობა მიიჩნევს, ვინაიდან ადგილობრივ დონეზე აქტუალური თემების სიაში ის ყოველწლიურად პირველ ადგილს იკავებს. საკითხი მნიშვნელოვანია დიდი ქალაქებისთვისაც (ბათუმი, ზუგდიდი, რუსთავი, ფოთი, გორი, ქუთაისი) და მეორე ადგილზეა გზებთან დაკავშირებული პრობლემების შემდეგ. უკანასკნელ გამოკითხვაში, რომელიც 2018 წლის დეკემბერში ჩატარდა, გარემოს დაცვის საკითხის პრობლემურობაზე ყურადღება თბილისის მოსახლეობის 48%-მა გაამახვილა. მათი 57% ჰაერის დაბინძურების შესახებ მიუთითებს, 44% საკვების უსაფრთხოებაზე, ხოლო 40% ჯანმრთელობისთვის საშიში ნივთიერებების არსებობაზე (აღნიშნულ კითხვაზე შესაძლებელი იყო მაქსიმუმ 3 სავარაუდო პასუხის არჩევა).

Resume: As a result of research studies carried out in 53 countries of the World Health Organization’s (WHO) European Region Member States, it was confirmed that cardiovascular and respiratory diseases as well as type 2 diabetes and cancer are directly linked to air pollution and climate change.
In accordance with the statistics of the National Center for Disease Control and Public Health, the number of registered new cases of airway diseases has been growing since 2008. The biggest number of registered new cases was in 2016 (744,673). That number dropped to 647,066 in 2017.
In regard to the attitude and the position of the Georgian population in regard to pollution, these issues have featured among topics of local importance in NDI public opinion polls since 2015. In accordance with the 2015 August poll, 20% of the surveyed population emphasised that the pollution issue was problematic. This number was 18% in June 2016 and 22% in June 2017. It was 23% in December 2017 and 22% in December 2018. Pollution is particularly strongly believed to be problematic in Tbilisi because local surveys identified pollution as number one on the list of local pressing problems in annual rankings. This issue is important for other urban centres (Batumi, Zugdidi, Rustavi, Poti, Gori, Kutaisi) where it is ranked second among the problematic issues.
United National Movement MP, Tina Bokuchava, in her speech at the plenary session of the Parliament of Georgia, stated: “In accordance with the joint research study of the World Health Organization, European Union and the Organization for Economic Co-Operation and Development, which was carried out in 53 countries, it is confirmed that there is a direct correlation between air pollution and lung cancer. In addition, there is also a direct correlation between air pollution and other diseases… In accordance with the National Center for Disease Control and Public Health, now in Georgia itself, there is already a dynamic of growth in respiratory diseases in 2012-2016 which is related to deteriorated air quality. Multiple research studies now attest that there is an atmospheric air quality problem in the country. These include research studies which were carried out at the behest of international organisations where people name air pollution as one of the main problems.”
Since 1989, 53 countries of the World Health Organization’s European Region Member States have been holding ministerial meetings for environment and health issues. At the ministerial meeting held in April 2015, the countries discussed the findings and the objectives of a research study which indicates that health related problems, such as cardiovascular and respiratory diseases as well as type 2 diabetes and cancer, are directly related to air pollution. Air quality is a significant determinant of environment protection. In accordance with the World Health Organization’s 2014 research study, 600,000 premature deaths in European Region Member States in 2012 were the result of diseases caused by air pollution. In most cases, death was a result of ischemic heart diseases, respiratory infections, chronic obstructive pulmonary diseases and lung cancer.
The main cause of chronic lung obstructive disease is tobacco smoke. Other risk factors also include: indoor air pollution and atmospheric pollution as well as work-related dust and chemicals.
In accordance with the statistics of the National Center for Disease Control and Public Health, the number of registered new cases of airway diseases has been increasing since 2008. The highest number of registered new cases was in 2016 and amounted to 744,673. This number dropped to 647,066 in 2017. The number of registered new cases had a particularly sharp growth in the period of 2014 and 2015 when it increased from 601,832 to 703,727. Of this amount, however, it remains unknown precisely how many cases were caused either by indoor air pollution or atmospheric air pollution.
Table 1: Number of Registered New Cases of Airway Diseases in Georgia, 2008-2017
Registered New Cases |
299,800 |
447,518 |
439,289 |
470,741 |
521,947 |
557,495 |
601,832 |
703,727 |
744,673 |
647,066 |
Source: National Center for Disease Control and Public Health
Great efforts have been made in the last year to increase the awareness of the population in regard to environment pollution issues. Therefore, the number of people underlining the acute severity of this problem and their demands for moving it up on the agenda has been increasing. Since 2015, the environment pollution problem is in the top five concerns of local importance in the NDI public opinion polls. In accordance with NDI’s August 2015 survey, 20% of the surveyed respondents at the national level emphasised the importance of the environment pollution problem. This number was 18% in the June 2016 poll, 22% in the June 2017 survey, 23% in the December 2017 survey and 22% in December 2018. Tbilisi’s population believes the air pollution issue to be particularly problematic because it is annually ranked as the number-one problem at the local level. This issue bears importance for other big cities, too (Batumi, Zugdidi, Rustavi, Poti, Gori, Kutaisi) and is number two after road problems. In the latest survey which was carried out in December 2018, 48% of Tbilisi’s population emphasised the importance of the environment pollution problem. Of this amount, 57% highlights the air pollution problems, 44% indicates highlights food safety and 40% highlights the existence of hazardous substances (only three possible answers could be selected for this question).