2019 წლის ბიუჯეტის 357 მლნ-იანი ზრდიდან 145 მლნ ვალია
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, რომან გოცირიძის განცხადება არის სიმართლე.   რეზიუმე: საქართველოს 2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის გადამუშავებული ვარიანტის (მეორე წარდგენა) შესაბამისად, პირველად ვერსიასთან შედარებით, შემოსულობების ნაწილი 357 მლნ ლარით, გადასახდელების ნაწილი კი, 268 მლნ ლარით იზრდება. შედეგად, ბიუჯეტის შემოსულობები 12 969 მლნ, გადასახდელები კი, 12 998 მლნ ლარს უტოლდება. შემოსულობებსა და გადასახდელებს შორის არსებული 29 მლნ-იანი სხვაობა ნაშთის[1] შემცირებაზე მოდის. შემოსულობების მუხლის მთლიანი ზრდიდან 145 მლნ ლარი ვალდებულებების, ანუ ვალის ზრდის მუხლის ცვლილებაზე მოდის. უცვლელი რჩება საშინაო ვალის ზრდის მოცულობა და 500 მლნ ლარს შეადგენს. 145 მლნ ლარიანი ცვლილება მთლიანად საგარეო ვალის ზრდის მუხლზე მოდის და აღნიშნული მაჩვენებელი 1 805 მლნ ლარამდე იზრდება. შედეგად, ვალდებულებების მთლიანი (საშინაო+საგარეო) ზრდა 2019 წლის ბიუჯეტის შესაბამისად, 2 305 მლნ ლარს[2] უტოლდება.   ანალიზი საქართველოს 2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის განხილვისას, პარლამენტის წევრმა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“, რომან გოცირიძემ განაცხადა, რომ ბიუჯეტის 357 მილიონიანი ზრდიდან, 145 მილიონი ლარი ვალის ზრდაზე მოდის. ზემოხსენებული განცხადება სახელმწიფო ბიუჯეტის გადამუშავებული ვარიანტის წარდგენისას იქნა გაკეთებული. დეპუტატი ბიუჯეტის თავდაპირველ ვერსიასთან მიმართებით, მაჩვენებლების ცვლილებაზე საუბრობს. საქართველოს 2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის პირველი ვარიანტი მთავრობამ პარლამენტს მიმდინარე წლის პირველ ოქტომბერს წარუდგინა, გადამუშავებული ვარიანტი კი, 2 ნოემბერს. აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულ თარიღებს შორის ხელისუფლებამ რიგი სოციალური პროექტები წარადგინა, რომლებიც ბიუჯეტის პირველ ვერსიაში გათვალისწინებული არ ყოფილა.   ცხრილი 1: საქართველოს 2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის მუხლები (ათასი ლარი)
დასახელება I წარდგენა II წარდგენა ცვლილება
შემოსულობები 12 611 650 12 968 500 356 850
შემოსავლები 10 281 650 10 473 500 191 850
არაფინანსური აქტივების კლება 60 000 70 000 10 000
ფინანსური აქტივების კლება 110 000 120 000 10 000
ვალდებულებების ზრდა 2 160 000 2 305 000 145 000
გადასახდელები 12 729 700 12 997 585 267 885
ხარჯები 9 279 052 9 421 540 142 488
არაფინანსური აქტივების ზრდა 2 082 279 2 224 376 142 097
ფინანსური აქტივების ზრდა 434 490 417 790 -16 700
ვალდებულებების კლება 933 879 933 879 0
ნაშთის ცვლილება -118 050 -29 085 88 965
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   როგორც ცხრილიდან ჩანს, ბიუჯეტის შემოსულობები 357 მლნ ლარით იზრდება, საიდანაც შემოსავლებისა და ვალის ზრდაზე, შესაბამისად, 192 და 145 მლნ ლარი მოდის. 10-10 მლნ-ით იზრდება არაფინანსური და ფინანსური აქტივების კლების მუხლი. გაზრდილი შემოსულობებიდან გადასახდელების ზრდას, მხოლოდ, 268 მლნ ლარი მოხმარდება, 89 მლნ ლარი კი, ნაშთის ცვლილების[3] მუხლში აისახება, კერძოდ ბიუჯეტის ნაშთი, ნაცვლად 118 მლნ ლარისა, 29 მლნ ლარით შემცირდება. გადასახდელების ზრდის (268 მლნ ლარი) ძირითადი მდგენელებია სოციალურად დაუცველი ბავშვებისათვის 50 ლარის ღირებულების პაკეტის გაცემა[4] - 70 მლნ ლარი; თავდაცვის სამინისტროს აღჭურვა - 92 მლნ ლარი და გარემოსა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროგრამების დაფინანსება - 34 მლნ[5] ლარი. 10-10 მლნ ლარით გაიზრდება რეგიონების გაზიფიცირებისა და მეწარმეობის ხელშეწყობის პროგრამების დაფინანსება.   [1] ბიუჯეტის ანგარიშზე შესაბამისი პერიოდისათვის არსებული ფულადი სახსრები [2] დაგეგმილია ვალდებულებების დაფარვა 934 მლნ ლარის ოდენობით, შედეგად ვალდებულებების წმინდა ზრდა 1 371 მლნ ლარს შეადგენს [3] ბიუჯეტის ანგარიშზე არსებული ფულადი სახსრების გამოყენება ან დაგროვება [4] 20 ლარიანი ფულადი დახმარება + 30 ლარიანი კვების ვაუჩერი [5] მათ შორის ფაროსანას საწინააღმდეგო ღონისძიებებისათვის - 10 მლნ ლარი

Resume: In the amended version of (the second submission) of the 2019 draft state budget, the incomes budget line increased by GEL 357 million and the expenditures budget line increased by GEL 268 million as compared to the initial version. As a result, budget incomes now reach GEL 12,969 million and expenditures amount to GEL 12,998 million. The GEL 29 million difference between incomes and expenditures accounts for a decreased[1] balance.
Of the total growth in revenues, GEL 145 million is for debt service; that is, for changes in the debt service budget line. The amount of growth of the domestic debt remains unaltered and constitutes GEL 500 million. The GEL 145 million difference is fully for foreign debt growth with this figure having increased to GEL 1,805 million. Therefore, in accordance with the 2019 state budget, the growth of total financial obligations (domestic and foreign together) amounts to GEL 2,305[2] million.
During the discussion on Georgia’s 2019 state budget, United National Movement MP, Roman Gotsiridze, stated that GEL 145 million of the GEL 357 million growth in the budget accounts for a growth in debt.
The aforementioned statement was made at the discussion on the amended draft of the state budget. The MP referred to changes in budget lines as compared to the initial draft. The Government of Georgia submitted the first draft of the 2019 state budget to the Parliament of Georgia on 1 October 2018 and the amended draft on 2 November 2018. Of note is that the Government of Georgia introduced a number of social projects during this time which were not envisioned in the first draft of the state budget.
Table 1:Georgia’s 2019 State Budget Lines (GEL Thousand)
Name I Submission II Submission Difference
Incomes 12,611,650 12,968,500 356,850
Revenues 10,281,650 10,473,500 191,850
Decrease in non-financial assets 60,000 70,000 10,000
Decrease in financial assets 110,000 120,000 10,000
Growth of financial obligations 2,160,000 2,305,000 145,000
Expenditures 12,729,700 12,997,585 267,885
Expenses 9,279,052 9,421,540 142,488
Increase in non-financial assets 2,082,279 2,224,376 142,097
Increase in financial assets 434,490 417,790 -16,700
Decrease in financial obligations 933,879 933,879 0
Change in Balance -118,050 -29,085 88,965
As illustrated by the table, budget incomes are set to increase by GEL 357 million. Of this amount, GEL 192 million and GEL 145 million are allocated for the growth of revenues and debt, respectively. The growth of non-financial and financial assets will each increase by GEL 10 million. Of the increased incomes, only GEL 268 million will be used to increase expenditures whilst GEL 89 million will be transferred to the budget balance.[3] In particular, the budget balance will decrease by GEL 29 million instead of the previously planned GEL 118 million.
The growth of expenditures (GEL 268 million) is primarily stipulated by the GEL 50 assistance package for socially vulnerable children[4] which comprises GEL 70 million, equipment purchase for the Ministry of Defence – GEL 92 billion as well as funding for the Ministry of Environmental Protection and Agriculture’s programmes – GEL 34 million.[5] Funding for the gasification of regions and entrepreneurship support will each increase by GEL 10 million.
[1] Money which is deposited in the budget’s account for the given period.
[2] It is also planned to pay obligations in the amount of GEL 934 million. As a result, the net growth of financial obligations constitutes GEL 1,371 million.