საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემაზე მსოფლიო რეიტინგებში და მოსწავლეების შედეგებზე შესაბამის კვლევებში, ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. ამჯერად, ფაქტ-მეტრმა გაანალიზა
მოსწავლეთა შეფასების საერთაშორისო პროგრამის (
The Programme for International Student Assessment (PISA) შედეგები.
PISA საერთაშორისო კვლევაა, რომელიც ამოწმებს 15 წლის მოზარდების მზაობას, გაუმკლავდნენ ყოველდღიურ გამოწვევებს იმ ცოდნისა და უნარების გამოყენებით, რომლებიც სკოლაში შეიძინეს. ეს ის ასაკია, როდესაც მოსწავლეები თითქმის ასრულებენ სავალდებულო განათლების კურსს. კვლევის მიზანს არ წარმოადგენს, შეამოწმოს, თუ რამდენად კარგად აითვისეს მოსწავლეებმა უშუალოდ სკოლის პროგრამა, არამედ იგი მიმართულია განსაზღვროს, რამდენად კარგად არის მოსწავლე მომზადებული საზოგადოებრივ ცხოვრებაში აქტიური და სრულფასოვანი ჩართულობისათვის. კვლევას ახორციელებს ეკონომიკური და კულტურული განვითარების ორგანიზაცია (
OECD).
PISA ტარდება 2000 წლიდან და ამოწმებს ცოდნას სამ სფეროში: წიგნიერება, მათემატიკა და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები.
წიგნიერება - ინდივიდის უნარი გაიგოს, გამოიყენოს, გაიაზროს და ჩაერთოს წაკითხულ ტექსტში, რათა მიაღწიოს დასახულ მიზნებს, განივითაროს ცოდნა და შესაძლებლობები და მიიღოს სრულყოფილი მონაწილეობა საზოგადოებრივ ცხოვრებაში.
მათემატიკური წიგნიერება - ინდივიდის შესაძლებლობა აღიქვას და გაიგოს მათემატიკის როლი თანამედროვე მსოფლიოში, შეძლოს კარგად დასაბუთებული მსჯელობა და გამოიყენოს მათემატიკა იმ საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად, რომლებიც მას აქვს როგორც კონსტრუქციულ, მზრუნველ და მოაზროვნე მოქალაქეს.
საბუნებისმეტყველო წიგნიერება - ინდივიდის მეცნიერული ცოდნა და ამ ცოდნის გამოყენების უნარი, რაც საშუალებას მისცემს ამოიცნოს საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებთან დაკავშირებული საკითხი, მიიღოს ახალი ცოდნა, ახსნას მეცნიერული ფენომენი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ მტკიცებულებებზე დაფუძნებული დასკვნა გამოიტანოს.
კვლევა ტარდება ყოველ სამ წელიწადში ერთხელ და ყოველი მომდევნო ფაზისათვის, დასახელებული სამი სფეროდან, ერთ-ერთს ენიჭება პრიორიტეტული მნიშვნელობა. ასე, მაგალითად, 2009-2010 წლის კვლევაში მთავარი კითხვის უნარების შემოწმება იყო, მაშინ, როდესაც 2012 წელს ძირითადი აქცენტი მათემატიკაზე, ხოლო 2015-ში - საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებზე გაკეთდა. გარდა ტესტებისა, PISA-ს ფარგლებში მოსწავლეები, მათი მშობლები და სკოლის დირექტორები ავსებენ კითხვარებს, რომელთა მიზანია აჩვენონ, თუ რა ახდენს გავლენას მოსწავლეთა მიღწევებზე.
PISA-ს შედეგები მნიშვნელოვანია რამდენიმე ძირითადი ფაქტორის გამო:
- კვლევა ორიენტირებულია საგანმანათლებლო პოლიტიკის განსაზღვრაზე. კვლევის დიზაინი და ანგარიშების წარმოების მეთოდები მაქსიმალურად მორგებულია იმაზე, რომ შესაბამისმა სამთავრობო ინსტიტუტებმა კვლევის შედეგები გაითვალისწინონ საგანმანათლებლო პოლიტიკის განსაზღვრისას.
- პროგრამა ეფუძნება წიგნიერების „ახლებურ“ ხედვას, რაც გულისხმობს მოსწავლეთა შესაძლებლობას, გამოიყენონ ძირითად საგნებში მიღებული ცოდნა და უნარები, რათა გააანალიზონ, იმსჯელონ და ეფექტურად გადმოსცენ აზრი სხვადასხვა სიტუაციური პრობლემების გადაჭრისას.
- პროგრამა შეესაბამება უწყვეტი განათლების პრინციპს და არ შემოისაზღვრება მხოლოდ სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული კომპეტენციების შეფასებით, არამედ ამავდროულად მიზნად ისახავს მოსწავლეების მოტივაციის, თვითრწმენისა და განათლების მიღების პროცესისადმი მათი დამოკიდებულების შესწავლას.
- კვლევა რეგულარულად ტარდება, რაც მონაწილე ქვეყნებს საშუალებას აძლევს ხანგრძლივი დროის განმავლობაში თვალ-ყური ადევნონ, რა შედეგებს აღწევენ ისინი საგანმანათლებლო მიზნების მიღწევისა და ამოცანების დაძლევის გზაზე.
PISA-ს ფარგლებში ჩატარებული კვლევის შედეგად მოპოვებულ ინფორმაციას მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს სწავლისა და სწავლების პროცესზე მთელ
მსოფლიოში.
საქართველო PISA-ში 2-ჯერ, 2009 და 2015 წლებში მონაწილეობდა. 2012 წელს კი, ქვეყანამ კვლევაში მონაწილეობა არ მიიღო. უარის თქმის ოფიციალური მიზეზი განათლების სამინისტროს არ გაუჟღერებია, თუმცა საზოგადოებაში გავრცელებული აზრით, 2012 საარჩევნო წელს PISA განათლების სისტემის ბევრ პრობლემას გამოიტანდა დღის სინათლეზე, რაც იმ კონკრეტულ პერიოდში, ყოფილი ხელისუფლების ინტერესებში არ
შედიოდა.
PISA 2009 წლის კვლევაში თავდაპირველად 64 ქვეყანა და ადმინისტრაციული ერთეული მონაწილეობდა. თუმცა, მოგვიანებით, 2009+ პროექტის ფარგლებში, მათ დაემატა 10 მონაწილე,
[1] მათ შორის იყო საქართველოც (იხ. რუკა). საქართველოში საცდელი კვლევა 2009 წლის შემოდგომაზე, ძირითადი კვლევა კი, 2010 წლის გაზაფხულზე განხორციელდა.
PISA 2009-ში მონაწილე ქვეყნები აღნიშნულია მწვანე ფერით
საქართველოს მოსწავლეების მიერ სამივე სფეროში - წიგნიერებაში, მათემატიკასა და საბუნებისმეტყველო საგნებში - მიღწეული შედეგები სტატისტიკურად OECD ქვეყნების საშუალო მაჩვენებელზე მნიშვნელოვნად დაბალია.
წიგნიერებაში მოსწავლეთა საშუალო ქულა 374 ბევრად ჩამოუვარდება PISA-ს საერთაშორისო საშუალო 493 ქულას. ამ მონაცემებით საქართველოს შედეგები მსგავსია ყატარის, პერუსა და პანამის მოსწავლეების მიღწევებისა. გარდა ამისა, აღსანიშნავია, რომ მოსწავლეთა დაახლოებით 38%-ის კითხვის უნარი იმ მინიმალურ ან მინიმალურზე დაბალ დონეს შეესაბამება, რომელიც საჭიროა კითხვის ეფექტიანად და პროდუქტიულად გამოყენებისათვის. რაც შეეხება მათემატიკას, აქ საქართველოს მოსწავლეების საშუალო ქულამ 379 შეადგინა, რაც ასევე მნიშვნელოვნად დაბალია საერთაშორისო საშუალო 496 ქულაზე.
საბუნებისმეტყველო საგნებში ქართველი მოსწავლეების საშუალო ქულაა 373, რაც სხვა სფეროების მსგავსად სტატისტიკურად ძალზე ჩამორჩება საერთაშორისო საშუალო 501
ქულას. ამ სფეროში მოსწავლეთა დაახლოებით 34% ავლენს იმ ელემენტარულ საბაზო ცოდნას, რომელიც მინიმალურ ან მინიმალურზე დაბალ საფეხურს შეესაბამება (იხ. ცხრილი 1).
ცხრილი 2: PISA 2009-ში სხვადასხვა სფეროში საქართველოს საშუალო და მსოფლიოს საშუალო ქულები
მსოფლიო |
წიგნიერება |
374 |
493 |
საბუნებისმეტყველო წიგნიერება |
373 |
501 |
მათემატიკური წიგნიერება |
379 |
496 |
PISA 2009 წლის შედეგები აჩვენებს, რომ საქართველოს საბაზისო საფეხურის მოსწავლეების უმეტესობა არ ფლობს იმ უნარ-ჩვევებს, რომელიც საჭიროა საზოგადოებაში სრულფასოვანი ინტეგრირებისათვის. მათი ცოდნა და შესაძლებლობები არ არის საკმარისი განათლების შემდეგ საფეხურზე გადასასვლელად და შეუსაბამოა ეროვნული სასწავლო გეგმით დასახულ მიზნებთან. PISA-მ გამოავლინა, რომ სკოლა ვერ უზრუნველყოფს მოსწავლეებისთვის იმ ცოდნის და უნარების გადაცემას, რომელიც აუცილებელია ამ ასაკის მოქალაქეებისთვის.
PISA 2015 წლის კვლევა კონცენტრირებული იყო საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებზე. კვლევაში მონაწილეობდა მსოფლიოს 70 ქვეყნის 540 000 მოსწავლე. საქართველოდან მონაწილეობა მიიღო 5 808 მოსწავლემ, 5 198 მშობელმა და 261 სკოლის დირექტორმა.
2015 წელს საქართველომ საშუალო ქულა გაიუმჯობესა და 411 ქულა მიიღო, თუმცა ის მაინც ბევრად ჩამორჩება მსოფლიო საშუალო 493 ქულას. რაც შეეხება წიგნიერებას, საქართველო იმ 41 ქვეყანას შორისაა, სადაც კითხვაში მოსწავლეთა მიღწევების საშუალო მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად ჩამორჩება OECD-ის საშუალოს. საქართველოს რეიტინგული ადგილი 59-64 ადგილებს შორის დიაპაზონშია მოქცეული. PISA-ს კითხვის ტესტში მონაწილე მოსწავლეთა ნახევარი (52%) დაბალი მიღწევის ჯგუფში მოხვდა, ხოლო მაღალი მიღწევის ჯგუფში მოსწალეთა მხოლოდ 1%
მოექცა.
მიუხედავად გაუმჯობესებული შედეგებისა, კვლევამ ისევ დაადასტურა, რომ ქართველი მოსწავლეები ჩამორჩებიან მსოფლიოს უმეტესი ქვეყნის მოსწავლეებს მიღწევებში და არ აქვთ შესაბამისი უნარ-ჩვევები. საბოლოოდ PISA-ს კვლევებმა აჩვენა, რომ საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემის წინაშე სერიოზული გამოწვევებია.
[1] საქართველო, კოსტა რიკა, ინდოეთის ორი შტატი - ჰიმაჩალ პრადეში და ტამილ ნადუ, მალაიზია, მალტა, მავრიტანია, მირანდა - ვენესუელა, მოლდოვა და არაბეთის გაერთიანებული ემირატები.

In the previous article, FactCheck wrote about Georgia’s education system in world rankings as well as about the performance of Georgian students in the respective research studies. In this article, FactCheck analyses the Programme for International Student Assessment’s (PISA) results. PISA is a worldwide study which measures the preparedness of 15 year-old students to handle their everyday challenges by using the knowledge and skills they acquired at school. This is the age when students are getting closer to the completion of their mandatory education courses. The study does not aim to assess student performance in the handling of the school curriculum per se but seeks to understand how well-prepared a student is for his active and full-fledged involvement in public life. PISA is administered by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD). PISA has been administered since 2000 and measures knowledge in three domains: reading literacy, mathematical literacy and scientific literacy. Reading Literacy – Reading literacy includes the ability to extract relevant information from texts and also to understand, use and reflect on written texts in order to achieve goals, develop knowledge and abilities as well as ensure full participation in public life. Mathematical Literacy – Mathematical literacy includes the ability to perceive and understand the role of mathematics in the contemporary world and also the ability for argumentative reasoning. It assesses the capacity of individuals to recognise the role that mathematics plays in the world and make well-founded judgments and decisions needed to be constructive, engaged and reflective citizens. Scientific Literacy – Scientific literacy includes the ability to engage with science-related issues, and with the ideas of science, as a reflective citizen. It is being able to recognise science-related issues, acquire new knowledge, explain phenomena scientifically, evaluate and design scientific enquiry, and interpret data and evidence scientifically. PISA is administered every three years and for each new phase, one of the aforementioned three domains is given a priority. For instance, in the 2009-2010 study the priority was given to reading literacy whilst in 2012 emphasis was made on mathematical literacy and in 2015 on scientific literacy. Apart from the tests, as a part of PISA, students, parents and school principals fill out questionnaires which seek to identify the factors which influence student achievements. PISA results are important for several major factors as follows:
• The study aims to contribute to the process of determining education policy. Its research design and reporting methods are tailored in a way that relevant state institutions take the study’s results into account whilst elaborating a respective education policy.
• The study is based on a “new vision” of literacy which implies student abilities to use knowledge and skills in primary disciplines to analyse, discuss and effectively transmit their opinions whilst solving different situational problems.
• The study is in line with continuous education principles and does not confine itself only by the assessment of competencies which are envisioned by a national curriculum. Instead, at the same time it aims to study student motivation, self-confidence and attitude towards the process of obtaining an education.
• The study is administered regularly which enables the participant countries to monitor their performance over a long period of time and assess their results on their way to achieving education goals.
Information based on PISA results has a significant impact upon the teaching and learning processes all over the world. Georgia took part in PISA twice, in 2009 and 2015. In 2012, Georgia did not take part in PISA. The Ministry of Education and Science has not stated the official reason as to why the country refused to take part in PISA. However, it is believed that because 2012 was an election year, PISA would have brought many problems in the country’s education system into the spotlight and this was something which was not exactly in the best interests of the then Government of Georgia. Initially, 64 countries and administrative units took part in PISA 2009. However, a little later, as a part of the 2009+ projects, ten new participants,[1] including Georgia, were added (see the map). The test was administered in Georgia in autumn 2009 and the full-scale research was undertaken in spring 2010.   PISA 2009 participant countries are shown in green 11111111 Source: National Assessment and Examinations Centre   The performance of Georgian students in all three domains – reading literacy, mathematical literacy and scientific literacy – is statistically much lower as compared to the average results of OECD countries. The average number of points for Georgian students – 374 – in reading literacy is significantly lower than the PISA international average of 493 points. With this result, Georgia is on par with students in Qatar, Peru and Panama. Of additional note is that the reading literacy of nearly 38% of Georgian students is equal or lower to the minimum standard which is necessary for the efficient and productive use of reading. In regard to mathematical literacy, the average score for Georgian students was 379 which is also significantly lower as compared to the international average of 496 points. The average score for Georgian students in science constitutes 373 which is similar to their scores in reading and mathematical literacy and is tremendously below the international average of 501 points. In science, nearly 34% of students have an elementary basic knowledge which corresponds to the minimum or subscale level (see Table 1).   Table 1: Georgia’s and Worldwide Average Points in Different Domains in PISA 2009
Georgia Worldwide
Reading Literacy 374 493
Scientific Literacy 373 501
Mathematical Literacy 379 496
Source: National Assessment and Examinations Centre   The PISA 2009 results illustrate that the majority of Georgia’s students does not possess the skills which are necessary for full-fledged integration into society owing to shortcomings in tertiary education. Student knowledge and abilities are not sufficient for them to move to another level of education and are unsuitable vis-à-vis the goals given in the national curriculum. PISA has identified that school is unable to give students the knowledge and skills which are necessary for citizens of their age. PISA 2015 was focused on scientific literacy. The participants of PISA 2009 were 540,000 students from 70 countries, including 5,800 students, 5,198 parents and 261 school principals from Georgia. In PISA 2015, Georgia improved its performance and garnered 411 points although this still significantly lags behind the worldwide average of 493 points. In regard to reading literacy, Georgia is among the 41 countries where reading literacy achievements are far lower than that of the OECD average. Georgia’s ranking position is within the range of 59-64. Of the students who took part in the reading literacy test, half (52%) ended up in the low achievement group whilst only 1% of students were categorised in the high achievement group. Despite the improved performance, PISA also illustrated that Georgian students lag behind students of most of the world’s countries and do not possess necessary skills. Finally, PISA research also demonstrated that Georgia’s education system is facing some serious challenges.   [1] Georgia, Costa Rica, two states of India – Himachal Pradesh and Tamil Nadu, Malaysia, Mauritania, Miranda (Venezuela), Moldova and UAE.