ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი კობახიძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
რეზიუმე: 2017 წელს საქართველოს ეკონომიკურმა ზრდამ 5% შეადგინა, რაც რეგიონის მასშტაბით, 24 ქვეყნიდან მე-7 შედეგია. რეგიონის საშუალო მაჩვენებელი 4.1%-ს შეადგენს. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო ზრდის მაჩვენებლით მე-7 ადგილს იკავებს, რთულია, აღნიშნული პოზიცია ცალსახად ჩავთვალოთ „ერთ-ერთ ყველაზე მაღლად“. ერთი მხრივ, უშუალო მეზობელ ქვეყნებში (სომხეთი, თურქეთი) ეკონომიკურ ზრდა გაცილებით მაღალია, მეორე მხრივ კი, რეიტინგში შემდგომი 5 ქვეყნის მაჩვენებელი 4.4-4.6%-ის ინტერვალშია, რაც არსებითად არ ჩამოუვარდება საქართველოს მაჩვენებელს.
საქართველოს მიმდინარე წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი ფინანსთა სამინისტროსა და მსოფლიო ბანკის მიხედვით 4.5%-ია, ხოლო საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) მიერ 5.5%-ია პროგნოზირებული. აქვე აღსანიშნავია, რომ IMF-მა საპროგნოზო მაჩვენებელი მაშინ გაზარდა, როცა პირველი 7 თვის ეკონომიკური ზრდა 5.5% დაფიქსირდა. მიუხედავად მიმდინარე წლის პირველ ნახევრში დაფიქსირებული შედარებით მაღალი ზრდის ტემპისა, ეკონომიკურმა ზრდამ ივლისში 4.6%, ხოლო აგვისტოში, გაცილებით ნაკლები - 2.0% შეადგინა. ასევე, 2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით (რომელიც მთავრობამ პარლამენტში გასულ კვირას წარადგინა), წელს ეკონომიკის რეალური ზრდა 5%-ითაა ნავარაუდევი. შესაბამისად, 5.5%-იანი ზრდის პროგნოზის რეალიზება ნაკლებად მოსალოდნელია. ასევე, მსოფლიო ბანკის ივნისის მონაცემებით, საქართველოს ეკონომიკური ზრდა 4.5%-ით არის ნავარაუდევი, რაც რეგიონში მე-6 ადგილია.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ, ეკონომიკურ ზრდაზე ისაუბრა. მისი თქმით, 2017 წელს საქართველოს ეკონომიკური ზრდა 5% იყო, რაც მთელი რეგიონის ერთ-ერთი მაღალი მაჩვენებელია, 2018 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი კი 5.5%-ია და ამ მხრივ, საქართველო რეგიონში გამორჩეულია.
მნიშვნელოვანია, მკაფიოდ განიმარტოს რეგიონი, სადაც საქართველო შედის და შედარების თვალსაზრისით რელევანტურია. ასეთი რეგიონი კი, მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიის მიხედვით, ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ჯგუფია (მაღალი შემოსავლის მქონე სახელმწიფოების გამოკლებით). ამ ჯგუფის ქვეყნების ეკონომიკების მახასიათებელი ნიშან-თვისებები მეტნაკლებად იდენტურია. აქედან გამომდინარე, საქართველოს ეკონომიკური ზრდა რეგიონთან მიმართებაში, სწორედ ევროპისა და ცენტრალური აზიის მაღალი შემოსავალის არმქონე რეგიონის 24 ქვეყანასთან მიმართებით უნდა განვიხილოთ.
გასულ წელს საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელმა 5% შეადგინა, ხოლო ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის საშუალო მაჩვენებელმა კი - 4.1%. აღნიშნული მაჩვენებლით საქართველო რეგიონის 24 ქვეყანას შორის მე-7 ადგილს იკავებდა. თავის მხრივ, წინა წლებთან შედარებით, 2017 წლის მაღალი ეკონომიკური ზრდა მთლიანად რეგიონში ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას უკავშირდება და უმთავრესად საქართველოს ძირითად სავაჭრო პარტნიორებში დაფიქსირებულ ზრდის მაღალ მაჩვენებელს, რამაც საგარეო მოთხოვნა გაზრდა და ეკონომიკური ზრდას მნიშვნელოვნად ხელი შეუწყო. ამავე წელს ეკონომიკის ზრდის მაღალი მაჩვენებელი ჰქონდათ სომხეთს (7.5%), თურქეთს (7.4%), ტაჯიკეთს (7.0%), თურქმენეთს (6.5%), უზბეკეთს (5.3%) და პოლონეთს (4.6%).
გრაფიკი 1: ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის ქვეყნების ეკონომიკური ზრდა, 2017 წელი (%)
წყარო: Global Economic Prospects: JUNE 2018, World Bank
2015 წელს საქართველო რეგიონში ეკონომიკური ზრდის 2.9%-იანი მაჩვენებლით მე-15 ადგილს იკავებდა, ხოლო ამავე წელს რეგიონის ზრდის საშუალო მაჩვენებელი 2.4%-ს შეადგენდა. 2016 წელს საქართველოს ეკონომიკური ზრდა 2.8% იყო, რითაც ის რეგიონში მე-16 ადგილს იკავებდა და რეგიონის ეკონომიკური ზრდის საშუალო მაჩვენებელი 2.9% იყო. ამავე წლებში, რეგიონის ქვეყნებიდან, მაღალი ეკონომიკური ზრდით უზბეკეთი, ტაჯიკეთი და თურქმენეთი გამოირჩეოდა.
გრაფიკი 2: ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის ქვეყნების ეკონომიკური ზრდა, 2015-2016 წლები (%)
რაც შეეხება მიმდინარე წლისთვის პროგნოზირებულ ეკონომიკურ ზრდას, საქართველოს 2018 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი 4.5%-იან ეკონომიკურ ზრდაზეა პროგნოზირებული, რაც მსოფლიო ბანკის მიერ ივნისში გამოქვეყნებულ პროგნოზს ემთხვევა. რაც შეეხება მსოფლიოს სავალუტო ფონდს (IMF), ამ ორგანიზაციის თავდაპირველი პროგნოზიც 4.5%-ს შედგენდა, რაც აგვისტოს ბოლოს 5.5% -მდე გაიზარდა. IMF-ის მიერ პროგნოზის ზრდა მიმდინარე წლის პირველ ნახევარში არსებულ ფაქტიური ზრდის მაღალმა მაჩვენებელმა (პროგნოზთან შედარებით) განაპირობა. თუმცა, საქსტატის მიერ გამოქვეყნებულ აგვისტოს თვის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელმა 2.0% შეადგინა. 2018 წლის იანვარი-აგვისტოს საშუალო ეკონომიკური ზრდა კი 4.8%-ია. ამრიგად, 2018 წლისთვის 5.5%-იანი ეკონომიკური ზრდის მიღწევა ნაკლებად სავარაუდოა.
მსოფლიოს ბანკის პროგნოზით, 2018 წლისთვის ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის ეკონომიკური ზრდა 3.2%-ით არის ნავარაუდევი, ხოლო საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი - 4.5%-ით. აღნიშნული ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებლით საქართველო რეგიონის 24 ქვეყნიდან მე-6 ადგილის იკავებს. მსოფლიო ბანკის პროგნოზით, 2019 წელს საქართველო რეგიონში 4.8%-იანი ზრდით მე-5 ადგილს დაიკავებს, ხოლო 2020 წლისთვის კი, პროგნოზირებული 5.0%-იანი ზრდით ისევ მე-5 ადგილს ინარჩუნებს.
გრაფიკი 3: ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის ქვეყნების ეკონომიკური ზრდა, 2018 წელი პროგნოზი (%)
ეკონომიკური ზრდა შარშან 5% გვქონდა, რაც ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია რეგიონში. წელს კი 5.5%-იანი ზრდაა პროგნოზირებული

Resume: In 2017, Georgia’s economic growth constituted 5% which put Georgia in the 7th position of the region’s 24 countries. The average regional economic growth is 4.1%. Even though Georgia occupies the 7th
position in terms of economic growth rates, it is hard to plainly consider this position as “one of the highest.” On the one hand, the economic growth rate of the immediate neighbour countries (Armenia, Turkey) is much higher. On the other hand, the performance of the next five countries in the ranking after Georgia is within the margins of 4.4% - 4.6% which is not considerably below Georgia’s result.
In accordance with the Ministry of Finance of Georgia and the World Bank, Georgia’s economic growth rate for 2018 is estimated to be 4.5% whilst the International Monetary Fund (IMF) prognosticates a 5.5% economic growth rate for the country. Of note is that the IMF increased its estimates after Georgia showed a 5.5% economic growth in the first seven months of this year. Despite a relatively high economic growth rate in the first half of 2018, Georgia’s economic growth constituted 4.6% in July and much lower – 2.0% – in August. In addition, the real economic growth is estimated to be 5% according to the 2019 draft state budget (which the Government of Georgia submitted to the Parliament of Georgia last week). Furthermore, according to World Bank Georgia, the country’s economic growth rate is estimated to reach 4.5% which puts it in the 6thposition in the region.
Speaker of the Parliament of Georgia, Irakli Kobakhidze, spoke about economic growth. He stated that Georgia stands out in the region owing to its 5% economic growth rate in 2017, which was one of the highest performances in the entire region, and a 5% estimated economic growth rate for 2018.
It is important to clearly define the region in which Georgia belongs because this does have relevance in terms of making any comparisons. In accordance with the World Bank’s methodology, Georgia belongs to the group of European and Central Asian countries (excluding the high-income countries). The characteristics of the economies of these countries are more or less similar. Therefore, Georgia’s economic growth rate should be analysed against the group of the 24 non-high-income European and Central Asian countries.
Georgia’s economic growth rate was 5% last year whilst the average economic growth rate for the European and Central Asian region was 4.1%. Georgia was ranked 7thof the 24 countries of this group. In turn, the country’s high economic growth rate in 2017 is fully related to the improvement in the regional economic situation as compared to previous years and is mostly the result of the high economic growth in Georgia’s top trade partners which contributed to the increased foreign demand and the significant growth of Georgia’s economy. In the same year, Armenia (7.5%), Turkey (7.4%), Tajikistan (7.0%), Turkmenistan (6.5%), Uzbekistan (5.3%) and Poland (4.6%) had the highest regional economic growth rates.
Economic Growth Rates of European and Central Asian Region Countries, 2017 (%)
position in the ranking whilst the regional average economic growth rate was 2.9%. Uzbekistan, Tajikistan and Turkmenistan showed a strong economic performance within the regional grouping in the same year.
Economic Growth Rate of European and Central Asian Region Countries, 2015-2016 (%)
In regard to the economic growth rate estimated for this year, Georgia’s 2018 state budget is based on a 4.5% economic growth rate which matches with the prognosis published by the World Bank in June. As concerns the International Monetary Fund (IMF), its initial prognosis was 4.5% and was increased to 5.5% in August. The growth in the IMF’s estimates was stipulated by the high actual growth rate (as compared to the estimates) registered in the first half of 2018. However, in accordance with data published by the National Statistics Office of Georgia, economic growth in August was 2.0% whilst the average economic growth rate for January-August 2018 was 4.8%. Therefore, achieving a 5.5% economic growth rate in 2018 seems less likely.
In accordance with the World Bank, a 2.3% economic growth rate is estimated for the European and Central Asian region whilst Georgia’s economic growth is prognosticated to reach 4.5%. Based on economic growth estimates, Georgia is ranked 6th in the ranking of the region’s 24 countries. In accordance with the World Bank’s prognosis, Georgia will rank 5th in 2019 with a 4.8% economic growth rate and maintain this 5thposition in 2020 with a 5.0% economic growth rate.