რეზიუმე: 2018 წლის 5 თვის განმავლობაში, სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლებმა 4 210 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 256 მლნ-ით აღემატება 2017 წლის შესაბამისი პერიოდის ანალოგიურ მონაცემს და აბსოლუტურ მაჩვენებლებში, დამოუკიდებელი საქართველოს პირობებში, ნამდვილად მაქსიმალურ მნიშვნელობას წარმოადგენს. ტენდენცია ანალოგიურია ბიუჯეტის შემოსულობებისა და საგადასახადო შემოსავლების თვალსაზრისითაც.
თუმცა, ბიუჯეტის შემოსულობები და შემოსავლები, მათ შორის საგადასახადო შემოსავლები, გარდა გამონაკლისი შემთხვევებისა, მუდმივად ზრდის ტენდენციით ხასიათდება. შესაბამისად, მტკიცება, რომ კონკრეტულ საანგარიშო პერიოდში მიღებული შემოსავლები ისტორიული მაქსიმუმია სამართლიანია თითქმის ყველა წლისთვის და ამ კუთხით 2018 წელი გამორჩეული არ არის.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ბიუჯეტის პარამეტრების დროში ცვლილების ტენდენციის სრულყოფილი ანალიზისათვის რელევანტურია არა აბსოლუტური, არამედ ფარდობითი მაჩვენებლების განხილვა. განსხვავებით აბსოლუტური მაჩვენებლებისა, ფარდობითი მონაცემების ცვლილების ტენდენცია ცალსახად ზრდადი არ არის. 2018 წლის 1-ლი კვარტლის მდგომარეობით[1], ბიუჯეტის შემოსავლებისა და საგადასახადო შემოსავლების ფარდობამ შესაბამისი პერიოდის მშპ-სთან შესაბამისად, 28.8 და 26.01% შეადგინა. აღნიშნული თვალსაზრისით, 2018 წლის მაჩვენებლები არათუ ისტორიული მაქსიმუმი არ არის, არამედ ჩამოუვარდება უშუალოდ წინა პერიოდის - 2017 წლის ანალოგიურ მონაცემებსაც.
პარლამენტში გამოსვლისას, იმ დროისათვის საქართველოს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატმა, მამუკა ბახტაძემ, განაცხადა, რომ ბიუჯეტის შემოსავლები, რომლის მობილიზებაც საგადასახადო ორგანომ შეძლო, დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში მაქსიმალურ ნიშნულზეა.
სახელმწიფო ბიუჯეტის ფაქტობრივი შესრულების შესახებ მონაცემებს თვიურ ჭრილში ფინანსთა სამინისტროს სახელმწიფო ხაზინა აქვეყნებს, შესრულების კვარტალური ანგარიშები კი ხელმისაწვდომია ფინანსთა სამინისტროს ვებგვერდზეც. პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატი საკუთარ განცხადებაში ბიუჯეტის შესრულების 5 თვის მონაცემების შესახებ საუბრობს. ბიუჯეტის პარამეტრებს პირველი კვარტლისა და 5 თვის მდგომარეობით, გრაფიკი 1 ასახავს. 2018 წლის 5 თვის განმავლობაში, სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლებმა 4 210 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 256 მლნ-ით აღემატება 2017 წლის შესაბამისი პერიოდის ანალოგიურ მონაცემს და აბსოლუტურ მაჩვენებლებში, დამოუკიდებელი საქართველოს პირობებში, ნამდვილად მაქსიმალურ მნიშვნელობას წარმოადგენს. ტენდენცია ანალოგიურია ბიუჯეტის შემოსულობებისა და შემოსავლების უმთავრესი კომპონენტის - საგადასახადო შემოსავლების თვალსაზრისითაც.
გრაფიკი 1: სახელმწიფო ბიუჯეტის პარამეტრები
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო; სახელმწიფო ხაზინა
აღსანიშნავია, რომ ბიუჯეტის პარამეტრების ცვლილება პირდაპირ არის დამოკიდებული ეკონომიკური აქტივობის თვალსაზრისით ქვეყანაში არსებულ ვითარებაზე და არსებითი ეკონომიკური პრობლემების/შოკების არ არსებობისას, სხვა თანაბარ პირობებში, აბსოლუტურ მაჩვენებლებში ბიუჯეტის შემოსულობები იზრდება. საქართველოს შემთხვევაში ბიუჯეტის შემოსულობები და შემოსავლები, მათ შორის საგადასახადო შემოსავლები, გარდა გამონაკლისი შემთხვევებისა (კრიზისული წლები), მუდმივად ზრდის ტენდენციით ხასიათდება. შესაბამისად, მტკიცება რომ კონკრეტულ საანგარიშო პერიოდში მიღებული შემოსავლები ისტორიული მაქსიმუმია სამართლიანია თითქმის ყველა წლისათვის და ამ კუთხით 2018 წელი გამორჩეული არ არის.
ხსენებული პარამეტრების დროში ცვლილების ანალიზისას მნიშვნელოვანია არა აბსოლუტური მაჩვენებლების ანალიზი, არამედ მათი შეფასება ეკონომიკური აქტივობის გათვალისწინებით. მოცემული მიზნისათვის, მიზანშეწონილია, ბიუჯეტის პარამეტრების მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის განხილვა. ვინაიდან მშპ-ს ოდენობა ყოველთვიურ ჭრილში ხელმისაწვდომი არ არის, ფარდობითი მაჩვენებლების გაანგარიშებისათვის გამოყენებულია კვარტალური მონაცემები (I კვარტალი). შესაბამის მაჩვენებლებს გრაფიკი 2 ასახავს. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, განსხვავებით აბსოლუტური მაჩვენებლებისა, ფარდობითი მონაცემების ცვლილების ტენდენცია ცალსახად ზრდადი არ არის.
გრაფიკი 2: ბიუჯეტის მაჩვენებლები მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებით
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
2018 წლის 1-ლი კვარტლის მდგომარეობით, ბიუჯეტის შემოსავლებისა და საგადასახადო შემოსავლების ფარდობამ შესაბამისი პერიოდის მშპ-სთან შესაბამისად 28.8 და 26.01% შეადგინა. აღნიშნული თვალსაზრისით, 2018 წლის მაჩვენებლები არათუ ისტორიული მაქსიმუმი არ არის, არამედ 0.33 და 1.28 პუნქტით ნაკლებია 2017 წლის ანალოგიური პერიოდის მონაცემებზეც. აქვე აღსანიშნავია, რომ საგადასახადო შემოსავლებისა და ბიუჯეტის შემოსულობების/შემოსავლების წილი მშპ-სთან, საგადასახადო ტვირთისა და მთავრობის ზომის ინდიკატორია, შესაბამისად, მისი ზრდა სასურველი მიზანი ვერ იქნება. თუმცა, ბიუჯეტის პარამეტრების ცვლილების ამ ასპექტზე მსჯელობა მოცემული სტატიის ფარგლებს სცდება.

Resume: In the first five months of 2018, state budget revenues constituted GEL 4,210 million which is GEL 256 million more as compared to the same figure in the respective period of 2017.I In absolute numbers, it is indeed the maximum amount for independent Georgia. The tendency is the same in regard to budget total revenues as well as tax revenues.
However, budget revenues and total revenues, including tax revenues, have a tendency of constant growth with some exceptions. Therefore, claiming that revenues for a specific period of time constitute a historic maximum would be legitimate for almost any year with 2018 not being different in this regard.
Taking into account all of the aforementioned, it is appropriate to use relative figures instead of absolute figures in order to make a complete analysis of changes in budget parameters over time. As opposed to absolute figures, the tendency of change in relative figures does not always imply growth. As of the first quarter of 20181, the budget revenues and tax revenues to the gross domestic product (GDP) ratio in 2018 constituted 28.8% and 26.01%, respectively. In this regard, the figures for 2018 do not constitute a historic maximum but, in fact, they lag behind the same figures for 2017.
The Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, in his speech before the Parliament, stated that budget revenues collected by tax bodies stand at a historic maximum in the history of independent Georgia.
The State Treasury of the Ministry of Finance of Georgia publishes state budget monthly fulfilment reports. The Ministry of Finance also provides quarterly fulfilment reports on its website. Mamuka Bakhtadze talked about budget fulfilment data for the first five months of 2018 in his statement. Graph 1 presents the budget parameters as of the first quarter of 2018 and the first five months of the year. In the first five months of 2018, budget revenues reached GEL 4,210 million which is GEL 256 million more as compared to the same figure of the same period of 2017 and is indeed a historic maximum for independent Georgia. The tendency is the same in regard to the budget total revenues and tax revenues – the most important component of budget revenues.
Graph 1: State Budget Parameters
Source: Ministry of Finance of Georgia, State TreasuryOf note is that changes in budget parameters are directly dependent upon the situation in the country in terms of economic activity. In the absence of major economic problems/shocks, all things being equal, budget revenues do increase in absolute numbers. In the case of Georgia, budget revenues and total revenues, including tax revenues, are characterised by a permanent growth tendency with some exceptions (crisis years). Therefore, claiming that revenues received for a specific period of time constitute a historic maximum would be legitimate for almost every year with 2018 being no different.
In order to analyse changes in the aforementioned parameters over time, it is important to assess them in terms of economic activity instead of analysing the absolute figures. This implies an analysis of the budget parameters to the GDP ratio. As GDP figures are not available in monthly form, quarterly data (first quarter) is used to calculate the relative figures. The respective figures are given in Graph 2 which shows that the trend of changes in the relative figures as opposed to absolute figures does not always indicate an upward motion.
Graph 2: Budget Figures to GDP Ratio
Source: Ministry of Finance of Georgia, National Statistics Office of GeorgiaAs of the first quarter of 2018, the budget revenues and tax incomes ratio to the GDP amounted to 28.8% and 26.01%, respectively. In this regard, these figures for 2018 do not constitute a historic maximum but, in fact, they are 0.33 and 1.28 percentage points lower, respectively, as compared to the figures of the same period of 2017. Of further note is that the tax incomes and budget revenues/total revenues to GDP ratio is an indicator of tax burden and government size which means that its growth is not a desired objective. However, a discussion on this particular aspect of budget parameter changes goes beyond the scope of this article.