ვერდიქტი: მამუკა ბახტაძის განცხადება არის
რეზიუმე: საერთაშორისო საბიუჯეტო პარტნიორობის ინდექსის დაანგარიშების მიზანს, ცალკეულ ქვეყნებში საბიუჯეტო პროცესის გამჭვირვალობის შეფასება წარმოადგენს. კვლევაში გამოყენებულია 109 განსხვავებული ინდიკატორი, რომლის საფუძველზეც შეფასებულია ერთი მხრივ რამდენად დროულად ქვეყნდება საბიუჯეტო პროცესთან დაკავშირებული ძირითადი დოკუმენტები, ხოლო მეორე მხრივ, რამდენად სრულყოფილია აღნიშნულ დოკუმენტებში ასახული ინფორმაცია. საბიუჯეტო პარტნიორობის ინდექსის 2017 წლის ანგარიშის თანახმად, ღია ბიუჯეტის კუთხით, საქართველომ 82 ქულით (100 შესაძლებლიდან) მე-5 ადგილი დაიკავა და მხოლოდ ახალ ზელანდიას, სამხრეთ აფრიკას, შვედეთსა და ნორვეგიას ჩამორჩა. 2015 წელთან შედარებით (წინა ანგარიში), წინსვლამ რეიტინგში 11 ადგილი შეადგინა, თავად ინდექსი კი 16 პუნქტით გაუმჯობესდა. მოცემული კვლევის ფარგლებში, 2006 წლიდან დღემდე, როგორც საქართველოს სარეიტინგო ქულა, ისე ადგილი რეიტინგში, პოზიტიური ტენდენციით ხასიათდება.
პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ
აღნიშნა, რომ ბიუჯეტის გამჭვირვალობის თვალსაზრისით საქართველო მსოფლიოში მე-5 ადგილზე იმყოფება.
საერთაშორისო საბიუჯეტო პარტნიორობის (
IBP) მიერ გამოქვეყნებული 2017 წლის გლობალური
ანგარიში 115 ქვეყნის საბიუჯეტო გამჭვირვალობის შეფასებას მოიცავს. საქართველოს შემთხვევაში კვლევითი სამუშაოები
საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ ჩაატარა. ღია ბიუჯეტის ინდექსის დაანგარიშებაში 109 განსხვავებული ინდიკატორია გამოყენებული. კვლევის მიზანს წარმოადგენს შეფასდეს რამდენად უზრუნველყოფს მთავრობა რვა ძირითადი საბიუჯეტო დოკუმენტის (ქვეყნის ძირითადი მონაცემები და მიმართულებები; სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტი; სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ მიღებული კანონი; მოქალაქის საბიუჯეტო გზამკვლევი; სახელმწიფო ბიუჯეტის კვარტალური შესრულების ანგარიშები; სახელმწიფო ბიუჯეტის ექვსი თვის შესრულების ანგარიში; სახელმწიფო ბიუჯეტის თორმეტი თვის შესრულების ანგარიში; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ანგარიში სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების შესახებ) დროულ გამოქვეყნებას და არის თუ არა მათში ასახული ინფორმაცია სრულყოფილი.
2017 წლის ღია ბიუჯეტის ინდექსში საქართველოს მაჩვენებელმა 100 შესაძლებლიდან 82 ქულა შეადგინა და 115 ქვეყანას შორის მე-5 ადგილზე იმყოფება.
ცხრილი 1: ღია ბიუჯეტის ინდექსი, 2006-2017 წლები
საქართველოს ინდექსი |
34 |
53 |
55 |
66 |
82 |
საქართველოს ადგილი რეიტინგში |
28 |
33 |
16 |
ქვეყნების რაოდენობა რეიტინგში |
40 |
77 |
93 |
100 |
102 |
115 |
როგორც ცხრილიდან ჩანს, საქართველოს შემთხვევაში თავისთავად ინდექსის შესაბამისი ქულა გაუმჯობესების ტენდენციით ხასიათდება მთელ პერიოდზე და 2006-2017 წლების მანძილზე 34-დან 82 ქულამდე გაიზარდა. შესაბამისად, პოზიტიურია რეიტინგში ადგილის ცვლილების ტენდენციაც, 2006 წელს საქართველო მოცემული პარამეტრით 40 ქვეყანას შორის 30-ე ადგილს იკავებდა, 2017 წლის მონაცემებით კი 115 ტერიტორიულ ერთეულს შორის მე-5 ადგილზეა და მხოლოდ ახალ ზელანდიას, სამხრეთ აფრიკას, შვედეთსა და ნორვეგიას ჩამორჩება.
ღია ბიუჯეტის ინდექსის ნაწილი არ არის, თუმცა მასთან მჭიდროდაა დაკავშირებული საბიუჯეტო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობისა და ბიუჯეტზე ეფექტური ზედამხედველობის
საკითხები. საბიუჯეტო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის ნაწილში საქართველომ 22 ქულა მიიღო 100 შესაძლებლიდან, ბიუჯეტზე ზედამხედველობის მხრივ კი - 74, რაც, შესაბამისად, მე-17 და მე-18 ადგილებს შეესაბამება.

Verdict:  Mamuka Bakhtadze’s statement is TRUE.
The International Budget Partnership Index aims to assess the transparency of budget processes in different countries. There are 109 indicators used in the survey which, on the one hand, measure the timeliness of budget documents which are publicly available and, on the other hand, assess the comprehensiveness of the information in the documents. In accordance with the International Budget Partnership Index’s 2017 report, Georgia is in the fifth position with 82 points (out of a total of 100) and only ranks behind New Zealand, South Africa, Sweden and Norway. As compared to 2015 (the previous report), Georgia moved forward by 11 positions in the ranking whilst the index itself improved by 16 points. Since 2006, both Georgia’s ranking points as well as its position in the ranking have had a positive tendency.
Analysis The Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, whilst addressing the Parliament of Georgia, emphasised
that Georgia is in the fifth position in the world in terms of budget transparency.
took interest in the accuracy of the Prime Minister’s statement.
The International Budget Partnership’s (IBP) 2017 Global Report contains budget transparency assessments for 115 different countries. In the case of Georgia, the survey was carried out by Transparency International – Georgia.
There are 109 different indicators used to calculate the Open Budget Index. The survey aims to evaluate the performance of a government in terms of the timely publication of eight primary budget documents (a country’s primary data and main directions, the draft state budget, budget law, citizen budget guidelines, state budget quarterly fulfilment reports, state budget six month fulfilment report, state budget 12 month fulfilment report) and whether or not the information given in these documents is comprehensive.
In the 2017 Open Budget Index, Georgia’s performance earned 82 points out of a possible 100 which puts the country in the fifth position among 115 different nations.
Open Budget Index 2006-2017
2006 2008 2010 2012 2015 2017
Georgia’s Index 34 53 55 55 66 82
Georgia’s Ranking Position 30 28 34 33 16 5
Number of Countries in the Ranking 40 77 93 100 102 115
Source:  International Budget Partnership
As illustrated in the table, Georgia’s index points have a tendency of growth through the entire period with its points having increased from 34 to 82 within the period of 2006-2017. Therefore, the changes in Georgia’s ranking positions have also been on the positive side. In 2006, Georgia was 30th
of 40 countries in terms of the given parameter, moving up to the fifth position in 2017 and only lagging behind New Zealand, South Africa, Sweden and Norway from the 115 territorial units.
The involvement of citizens in budget processes and the issues of effective budget oversight are not parts of the Open Budget Index although they are closely related to it. Of the possible 100 points for citizen involvement and budget oversight, Georgia received 22 points and 74 points, respectively, which put it in the 17th and 18th positions, also respectively.