საბანკო ჯარიმებიდან მიღებული შემოსავლები ბანკების საპროცენტო შემოსავლებს გაუტოლდა. ნეგატიური, უმოქმედო და ვადაგადაცილებული სესხების რაოდენობა 1.3 მლრდ ლარია
ვერდიქტი: კახა ოქრიაშვილის განცხადება არის მცდარი.   რეზიუმე: განცხადებაში მოყვანილი შედარებით პოლიტიკოსი მოსახლეობისთვის ბანკების მიმართ არსებული ვალდებულებების ტვირთის წარმოჩენას ცდილობს. თუმცა, მის მიერ დასახელებული ფაქტი არაზუსტია. 2017 წლის მდგომარეობით, კომერციული ბანკების მიერ მიღებულმა საპროცენტო შემოსავლებმა 2.8 მლრდ ლარი შეადგინა, ხოლო მათ მიერ ჯარიმებიდან და საკომისიოებიდან მიღებული შემოსავლები 446 მლნ ლარი იყო, რაც საპროცენტო შემოსავლების რაოდენობას 7-ჯერ ჩამოუვარდება. არაზუსტია ოქრიაშვილის განცხადების მეორე ნაწილიც, რომელშიც ნეგატიური, უმოქმედო და ვადაგადაცილებული სესხების ჯამურ რაოდებაზეა აქცენტი. ნეგატიური, უმოქმედო და ვადაგადაცილებული სესხების ერთობლივი დაჯგუფება/დაჯამება მართებული მიდგომა არ არის. ნეგატიური სესხების კატეგორია[1] უმოქმედო სესხების მუხლს მოიცავს, მაგრამ მას სრულად არ ფარავს. რაც შეეხება ვადაგადაცილებულ სესხს, ეს კატეგორია, ნეგატიური და უმოქმედო სტატუსებისგან განსხვავებით, სესხების რისკის მიხედვით კლასიფიკაციის ნაწილი არ არის. ამდენად, მისი განხილვა ნეგატიურ და უმოქმედო სესხების რაოდენობებთან ერთად არარელევანტურია. თუკი ზემოაღნიშნული სესხების მოცულობებს ცალ-ცალკე განვიხილავთ, იმის დასადგენად, იზრდება თუ არა მათი ტვირთი მოსახლეობაზე, ვნახავთ, რომ 2017 წელს როგორც ვადაგადაცილებული, ისე ნეგატიური და უმოქმედო სესხების წილი, სესხების მთლიან მოცულობასთან მიმართებით, შემცირებულია.   ანალიზი პარლამენტში სიტყვის გამოსვლისას, „ქართული ოცნების“ წევრმა კახა ოქრიაშვილმა საქართველოში კომერციულ ბანკებთან მიმართებით ჭარბვალიანობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ ჯარიმებიდან და საკომისიოებიდან მიღებული შემოსავალი თითქმის გაუტოლდა ბანკების საპროცენტო შემოსავლებს. უმოქმედო, ვადაგადაცილებული და ნეგატიური სესხების ჯამური რაოდენობა კი 1.3 მლრდ ლარია. აღნიშნულ განცხადებაში კახა ოქრიაშვილი საქართველოს კომერციული ბანკების შემოსავლებზე საუბრობს. კომერციული ბანკების შემოსავლები საპროცენტო და არასაპროცენტო შემოსავლების მუხლებისგან შედგება. საპროცენტო შემოსავლები ის თანხებია, რომელსაც კომერციული ბანკები, ძირითადად, გაცემული სესხების პროცენტებისგან და ფასიანი ქაღალდების მომსახურებისგან იღებენ. ჯარიმებიდან, საურავებიდან და გაწეული მომსახურებით მიღებული საკომისიოებიდან გენერირებული თანხები კი არასაპროცენტო შემოსავლების მუხლში ერთიანდება. ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, 2012-2017 წლებში, საქართველოში კომერციული ბანკების შემოსავლები საკრედიტო პორტფელის ზრდის პარალელურად ყოველი წლისთვის იმატებდა. 6 წლის განმავლობაში კომერციული ბანკების მიერ გენერირებული თანხები 2-ჯერ გაიზარდა: პერიოდის დასაწყისში მათი შემოსავალი 1.7 მლრდ ლარი იყო, მაქსიმალურ ნიშნულს კი მონაცემმა 2017 წელს მიაღწია და 3.6 მლრდ ლარი შეადგინა. 2012-2017 წლებში, ჯამური შემოსავლების მატების პროპორციულად, მუდმივად იზრდებოდა საპროცენტო, ასევე, ჯარიმებიდან და გაწეული საქმიანობით მიღებული საკომისიო შემოსავლების აბსოლუტური ოდენობა. 2017 წლის ბოლოს ბანკების საპროცენტო შემოსავლებმა 2.8 მლრდ, ხოლო ჯარიმებითა და საკომისიოებით გენერირებული თანხების მოცულობამ 446 მლნ ლარი შეადგინა, რაც საპროცენტო შემოსავლებზე 7-ჯერ ნაკლები რაოდენობაა. საანგარიშო პერიოდის ყოველი წლისთვის ჯარიმებიდან და საკომისიოებიდან მიღებული თანხის რაოდენობა  სულ მცირე 6-ჯერ ჩამოუვარდებოდა საპროცენტო შემოსავლების მოცულობას.   გრაფიკი 1: კომერციული ბანკების შემოსავლები 2012-2017 წლებში (მლნ ლარი, %) image001 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი   კომერციული ბანკების მიერ გაცემული სესხების პორტფელი, რისკის მიხედვით, სტანდარტულ და ნეგატიურ კატეგორიებად იყოფა. თავის მხრივ, ნეგატიური სტატუსის მქონე სესხში ერთიანდება უმოქმედო სესხების მუხლი, როგორც ერთ-ერთი კომპონენტი. საანგარიშო პერიოდში ბანკების მიერ გაცემული სესხების მოცულობა ყოველი წლისთვის იზრდებოდა. მაჩვენებელმა 2017 წელს 22.3 მლრდ ლარი შეადგინა, 2.5-ჯერ მეტი, ვიდრე 2012 წელს. სესხების მთლიან პორტფელში ნეგატიური სტატუსის მქონე სესხების წილი გასულ წელს ყველაზე ნაკლები იყო და 11%-ს უტოლდებოდა. მნიშვნელოვანია, რომ ნეგატიური სესხების მოცულობა, 6 წლის განმავლობაში პირველად, გასულ წელს შემცირდა და 2.45 მლრდ ლარი გახდა. აქედან, უმოქმედო სესხის ოდენობა 1.3 მლრდ ლარს შეადგენდა.   ცხრილი 1: საკრედიტო პორტფელის კლასიფიკაცია რისკის მიხედვით (მლნ ლარი, %)
2012 2013 2014 2015 2016 2017
სტანდარტული სესხი 7 441 8 902 11 339 13 840 16 366 19 830
წილი მთლიან სესხში 85% 84.90% 87.50% 86.40% 86.6% 89%
ნეგატიური სესხი 1 292 1 578 1 627 2 173 2 534 2 446
წილი მთლიან სესხში 15% 15.10% 12.50% 13.60% 13.4% 11%
უმოქმედო სესხი  810 791 988 1 200 1 380 1 337
წილი მთლიან სესხში 9% 7.50% 7.60% 7.50% 7.3% 6%
სულ სესხი 8 733 10 480 12 966 16 013 18 902 22 276
წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი   განცხადებაში კახა ოქრიაშვილი, ნეგატიურ და უმოქმედო სესხებთან ერთად, ვადაგადაცილებულ სესხებზე საუბრობს. საგულისხმოა, რომ ამგვარი დაჯგუფება არარელევანტურია, რადგან სესხების კატეგორიზება მათი ნეგატიური და უმოქმედო სტატუსის მეშვეობით, რისკის მიხედვით კლასიფიკაციის ნაწილია და ასახავს მომავალში მსესხებლის მიერ კრედიტის დადგენილი გრაფიკის შესაბამისად მომსახურების შესაძლებლობის შეფასებას/მოლოდინს. ვადაგადაცილებული სესხების ოდენობა კი ფაქტობრივ მდგომარეობას აღწერს. ვადაგადაცილებული არის სესხი, რომლის ძირითადი თანხის (მისი ნაწილის) ან პროცენტის, განვადებით გათვალისწინებული თანხის გადახდა არ მომხდარა შეთანხმებული თარიღისთვის, რომელიც მოცემულია სესხთან დაკავშირებულ შესაბამის დოკუმენტაციაში.   გრაფიკი 2: ვადაგადაცილებული სესხების ცვლილების ტენდენცია image003 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი   2018 წლის აპრილის მდგომარეობით, საქართველოში არსებული ვადაგადაცილებული სესხების მოცულობა 378 მლნ ლარს უტოლდება და მთლიანი სესხების  მოცულობის 1.65%-ს შეადგენს. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ბოლო წლებში ვადაგადაცილებული სესხების აბსოლუტური ზრდის პარალელურად, რაც გაცემული სესხების მოცულობის ზრდის პირობებში ბუნებრივია, მისი წილი სესხების მთლიან მოცულობაში გამოკვეთილი შემცირების ტენდენციით ხასიათდება.   [1] კომერციული ბანკების საკრედიტო პორტფელი, ხარისხის მიხედვით, კლასიფიკაციით სტანდარტული და ნეგატიური სტატუსის მქონე სესხების კატეგორიებად იყოფა. ნეგატიური სესხები საყურადღებო და უმოქმედო სესხების ქვეკატეგორიებს მოიცავს. თავის მხრივ, უმოქმედო სესხების მუხლში უიმედო, არასტანდარტული და საეჭვო სტატუსის მქონე სესხები ერთიანდება.

Kakha Okriashvili tries to use the comparison in his statement to illustrate the burden of people’s obligation toward banks. However, Mr Okriashvili’s fact is inaccurate. As of 2017, the total interest rate income of commercial banks reached GEL 2.8 billion whilst their income received from fines and commissions was GEL 446 million which is seven times less as compared to the income received from interest rates.
Another part of Kakha Okriashvili’s statement where he makes emphasis on the total volume of negative, inactive and overdue loans is also incorrect. Grouping together or adding up negative, inactive and overdue loans is not a proper approach to use. The category of negative loans[1]encompasses inactive loans but not entirely. In regard to overdue loans, this category, as opposed to negative and inactive loans, is not categorised on the basis of loan risks. Therefore, it is inappropriate to bring them into the discussion together with the volume of negative and inactive loans.
If we analyse the volumes of the aforementioned loans separately in order to see whether or not their burden upon the population has indeed increased, we will see that the share of overdue as well as negative and inactive loans as a part of the total amount of loans decreased in 2017.
Georgian Dream member, Kakha Okriashvili, MP, in his speech before the Parliament of Georgia spoke about the excessive debt owed by the population to commercial banks and stated that bank income received from fines and commissions was almost equal to bank income from interest rates whilst the total volume of inactive, overdue and negative loans constitutes GEL 1.3 billion.
In his statement Mr Okriashvili refers to commercial bank income. This income is comprised of interest rate and non-interest rate income. Interest rate income represents those funds which commercial banks receive as interest rates from loans they issue and service they provide to securities. On the other hand, funds generated from fines, penalty interests and service commissions are incorporated into the category of non-interest rate income.
In accordance with the information of the National Bank of Georgia, the income of commercial banks in Georgia increased annually in the period of 2012-2017 together with the growth of loan portfolios. In the course of these six years, funds generated by commercial banks doubled: at the beginning of the accounting period their income was GEL 1.7 billion whilst this figure peaked in 2017 and reached GEL 3.6 billion. In the period of 2012-2017, in light of increasing total income, the absolute amount of income received from service commissions and fines as well as from interest rates also grew proportionally and at a constant rate. By the end of 2017, commercial bank interest rate income reached GEL 2.8 billion whilst funds generated from fines and commissions amounted to GEL 446 million which is seven times less as compared to the interest rate income. For each year of the accounting period, the amount of funds received from fines and commissions was at least six times less as compared to the income from interest rates.
Commercial Bank Income in 2012-2017 (GEL million, %)
Loan portfolios issued by commercial banks are divided between standard and negative risk categories. In turn, loans with a negative status include inactive loans as one of their components.
The volume of loans issued by banks increased annually in the accounting period. This figure reached GEL 22.3 billion in 2017 which is 2.5 times more as compared to 2012. The share of loans with a negative status in the total loan portfolio was at its lowest in 2017 and equalled 11%. Of importance is that in the last six years, the amount of negative loans decreased for the first time in 2017 and constituted GEL 2.45 billion. Of this amount, the share of inactive loans equals GEL 1.3 billion.
Categorisation of Loan Portfolio in Terms of Risks (GEL million, %)
2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | |
Standard Loan | 7,441 | 8,902 | 11,339 | 13,840 | 16,366 | 19,830 |
Share in Total Loans | 85% | 84.90% | 87.50% | 86.40% | 86.6% | 89% |
Negative Loan | 1,292 | 1,578 | 1,627 | 2,173 | 2,534 | 2,446 |
Share in Total Loans | 15% | 15.10% | 12.50% | 13.60% | 13.4% | 11% |
Inactive Loan | 810 | 791 | 988 | 1,200 | 1,380 | 1,337 |
Share in Total Loan | 9% | 7.50% | 7.60% | 7.50% | 7.3% | 6% |
Total Amount of Loans | 8,733 | 10,480 | 12,966 | 16,013 | 18,902 | 22,276 |
In his statement, apart from negative and inactive loans, Kakha Okriashvili also speaks about overdue loans. Of consideration is that this type of grouping is not appropriate because loan categorisation in terms of having a negative or inactive status is a part of their classification based on risks and reflects the assessment/expectation of a borrower’s ability to serve his debts within the agreed time period. At the same time, the amount of overdue loans reflects the situation on the ground. An overdue loan is defined as a loan for which the debtor has not made his scheduled payments (or part of the payments) on the principal amount or the interest for more than 30 days after the date of the agreed payment given in the loan documentation.
Trend of Changes in Overdue Loans
As of April 2018, the total amount of overdue loans in Georgia equals GEL 378 million and constitutes 1.65% of the total amount of loans. As illustrated in the graph, in light of the absolute growth in the amount of overdue loans (which is natural if we take the growth in the total amount of loans into account) the share of overdue loans as a part of the total amount of loans has a clear tendency of decrease.
[1] A commercial bank’s loan portfolio is divided between the standard and negative status loan categories. Negative loans incorporate sub-categories of watch loans and inactive loans. In turn, inactive loans encompass loss loans, sub-standard loans and doubtful loans.