ვერდიქტი: დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
რეზიუმე: 2013-2016 წლებში აბორტების რაოდენობა, მათ შორის ხელოვნური აბორტების შემთხვევები ყოველწლიურად მცირდება. 2016 წელს, 2012 წელთან შედარებით, აბორტის 10 505-ით ნაკლები შემთხვევა დაფიქსირდა. ამ პერიოდში ასევე შემცირდა 1 000 ცოცხალშობილზე ხელოვნური აბორტების მაჩვენებელი. თუმცა, მიუხედავად დადებითი ტენდენციისა, აბორტების რაოდენობა კვლავ საკმაოდ მაღალია.
დიმიტრი ხუნდაძე აბორტების შემცირებას მოქმედი ხელისუფლების მიერ შემოღებულ ინიციატივებთან (მათ შორის ჯანდაცვის პროგრამებთან) და საკანონმდებლო რეგულაციებთან აკავშირებს, რასაც შესაძლოა გარკვეული გავლენა ჰქონოდა აბორტების რაოდენობის შემცირებაზე. თუმცა, დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრში აცხადებენ, რომ აბორტების შემცირების ძირითადი მიზეზი კონტრაცეპტივების გამოყენების ზრდაა. დაავადებათა კონტროლის ცენტრში ასევე აცხადებენ, რომ ამ მიმართულებით (კონტრაცეპცია) ძირითადად არასამთავრობო სექტორი მუშაობდა. თუმცა, უხალოეს მომავალში ცენტრი ოჯახის დაგეგმვის საკითხებთან დაკავშირებით კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმას გეგმავს.
4 აპრილს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა დიმიტრი ხუნდაძემ განაცხადა: „2012 წელს აბორტების პიკური მაჩვენებელი დაფიქსირდა, დღეს მასთან შედარებით 10 ათასით არის შემცირებული აბორტების რიცხვი. ეს არის სხვადასხვა ინიციატივებთან დაკავშირებული, ასევე საკანონმდებლო რეგულაციებთან, რომელიც იყო შემოტანილი 2013-2014 წლებში“.
დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ცენტრის სტატისტიკურ მონაცემებებზე დაყრდნობით გადავამოწმეთ. 2008-2016 წლების სტატისტიკის მიხედვით, აბორტების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი - 39 225 შემთხვევა 2012 წელს დაფიქსირდა. 2013 წლიდან აბორტების რაოდენობა ყოველწლიურად მცირდება. ბოლო, 2016 წლის მონაცემებით, აბორტების 28 720 შემთხვევა დაფიქსირდა.
აბორტი შეიძლება იყოს ხელოვნური (ორსულობის ხელოვნურად შეწყვეტა) ან თვითნებური (მუცლის თვითნებური მოშლა). ხელოვნური აბორტის შემთხვევათა ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი ასევე 2012 წელს დაფიქსირდა, 2013 წლიდან კი ეს რიცხვიც მცირდება. თუმცა, 2012 წლის შემდეგ გაზრდილია თვითნებური აბორტების რიცხვი.
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დედათა და ბავშვთა ჯანმრთელობის სამმართველოს ხელმძღვანელი ლელა შენგელია ჩვენთან საუბრისას განმარტავს, რომ 2012 წელს აბორტების რაოდენობის მკვეთრი მატება გამოიწვია აბორტების რეგისტრაციის გაუმჯობესებამ. მისი თქმით, „ერთის მხრივ კერძო სექტორმა გააუმჯობესა აბორტების აღრიცხვიანობა და მეორეს მხრივ დაავდებათა კონტროლის ცენტრი ვითხოვდით სრულყოფილ მონაცემებს აბორტებთან დაკავშირებით, რამაც გამოიწვია 2012 წელს აბორტების სტატისტიკის მკვეთრი ზრდა“.
გრაფიკი 1: აბორტების საერთო რაოდენობა 2012-2016 წლებში
წყარო: დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ცენტრი
აბორტების რაოდენობა ასევე შემცირებულია ცოცხალშობილთა რაოდენობასთან მიმართებითაც. 2012 წელს 1 000 ცოცხალშობილზე 689.5 აბორტი დაფიქსირდა, 2016 წელს კი 511.7.
გრაფიკი 2: ხელოვნური აბორტების მაჩვენებელი 1 000 ცოცხალშობილზე, 2012-2016 წლები
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის ანგარიშის თანახმად, მიუხედავად შემცირების ტენდენციისა, საქართველოში ცოცხალშობილთა რაოდენობასთან მიმართებით აბორტების მაჩვენებელი გაცილებით მაღალია, ვიდრე ევროპის რეგიონში, დსთ-სა და ევროკავშირში.
მართალია, აბორტების საერთო რაოდენობა, მათ შორის ხელოვნური აბორტების რაოდენობა შემცირდა, თუმცა გაიზარდა ხელოვნური აბორტის ჯამური კოეფიციენტი (TIAR), რომელიც გვიჩვენებს აბორტების რაოდენობას, რომელიც ქალს შეიძლებოდა გაეკეთებინა სიცოცხლის განმავლობაში, შობადობის არსებული ასაკობრივი კოეფიციენტის გათვალისწინებით. ხელოვნური აბორტების ჯამობრივი კოეფიციენტი 2012 წელს 0.9 იყო, 2013 წელს 0.7 მდე შემცირდა. 2014-2015 წელს 1-ის ფარგლებში იყო, ხოლო 2016 წელს 1.1-მდე გაიზარდა.
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დედათა და ბავშვთა ჯანმრთელობის სამმართველოს ხელმძღვანელი ლელა შენგელია ჩვენთან საუბრისას აცხადებს, რომ „ხელოვნური აბორტის ჯამობრივი კოეფიციენტის მნიშვნელოვანი ცვლილება არ ფიქსირდება და სტაბილურად 1-ის ფარგლებშია. ფორმულაში გათვალისწინებულია რეპროდუქციული ასაკის ქალთა რაოდენობაც, რაც კოეფიციენტის მცირედით ცვლილებაზე გავლენას ახდენს“.
აბორტების შემცირების მთავარი მიზეზი კონტრაცეპციაა
2014 წელს სახელმწიფოს მხრიდან აბორტების წინააღმდეგ საკანონმდებლო ცვლილებები განხორციელდა, კერძოდ: აიკრძალა სელექციური აბორტები (ბავშვის სქესის მიხედვით), რაც იმას გულისხმობს, რომ ბავშვის სქესის გაგება იმ ვადამდე აიკრძალა, სადამდეც კანონით აბორტი დასაშვებია (აბორტი დასაშვებია ორსულობის 12 კვირამდე). ამასთან, აბორტამდე მოსაფიქრებელი ვადა 3-დან 5-დღემდე გაიზარდა. 2014 წლის 20 ოქტომბრიდან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შეტანილი ცვლილებების თანახმად, უკანონო აბორტზე სანქციები გამკაცრდა.
საკანონმდებლო შეზღუდვები, ასევე ორსულობისთვის ჯანდაცვის უფასო პროგრამა და მშობიარობის დაფინანსება, აბორტების რაოდენობის შემცირებაზე ალბათ დადებითად აისახა. თუმცა, ამას ცალსახად ვერც დავამტკიცებთ და ვერც ვუარყოფთ. როგორც წესი, ხელოვნური აბორტი ეს არის არასასურველი ფეხმძიმობის შეწყვეტა და ამ გადაწყვეტილების შეცვლა კანონის გამკაცრებით რთულია.
გაეროს მოსახლეობის ფონდის 2014 წლის კვლევაში ვკითხულობთ, „აბორტის გაკეთების შესახებ ქალის გადაწყვეტილებაზე აბორტის ლეგალურ სტატუსს გავლენა არ აქვს, მაგრამ იგი პირდაპირ კავშირშია უსაფრთხო აბორტის ხელმისაწვდომობასთან. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მიხედვით “აბორტის საკანონმდებლო შეზღუდვის თუ მისი არარსებობის შემთხვევაში, ალბათობა იმისა, რომ ქალს ექნება დაუგეგმავი ორსულობა და იგი მიმართავს სამედიცინო სერვისებს ორსულობის შესაწყვეტად, პრაქტიკულად თანაბარია“.
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის და გაეროს მოსახლეობის ფონდის ინფორმაციით, აბორტების შემცირების რეალური გზა ოჯახის დაგეგმვის სერვისების გაძლიერებაა.
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დედათა და ბავშვთა ჯანმრთელობის სამმართველოს ხელმძღვანელი ლელა შენგელია აცხადებს, რომ ამ მხრივ სახელმწიფომ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა. კერძოდ, შეიქმნა სამედიცინო გაიდლაინები აბორტთან დაკავშირებით. განხორციელდა საკანონმდებლო ცვლილებები. თუმცა, მისი თქმით, „აბორტების რაოდენობის შემცირება ცალსახად კავშირშია კონტრაცეპტივების გამოყენების ზრდასთან“.
ჩვენ შევეცადეთ გაგვერკვია, ოჯახის დაგეგვის სერვისების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების მიმართულებით რა ქმედით ნაბიჯებს დგამს სახელმწიფო.
„დავაადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრი პასუხისმგებელია მოსახლეობის განათლება/ინფორმირებულობაზე ოჯახის დაგეგმვასთან დაკავშირებით. ჩვენ, ამჟამად, ვმუშაობთ ვებსაიტზე, აპლიკაციაზე - „მშობელთა სკოლა“, რომელთა დიდი ნაწილი იქნება რეპროდუქციულ საკითხებისა და ოჯახის დაგეგმვის შესახებ ინფორმაცია. ამასთან, ჩვენ უახლოეს დღეებში შევხვდებით რეპროდუქციულ საკითხებზე მომუშავე არასამთავროებს და შეიქმნება საკომუნიკაციო სტრატეგია, თუ როგორ უნდა გავზარდოთ მოსახლეობის ინფორმირებულობა რეპროდუქციულ საკითხებთან, მათ შორის ოჯახის დაგეგმვასთან დაკავშირებით“, - აცხადებს ლელა შენგელია. თუმცა, ის ასევე აღნიშნავს, კონტრაცეპტივებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდისთვის სახელმწიფოს ჯერჯერობით კონკრეტული ნაბიჯები არ გადაუდგამს, თუ არ ჩავთვლით ვებგვერდზე განთავსებულ სხვადასხვა ინფორმაციას.
„სამწუხაროდ, ბევრმა დონორმა დატოვა ქვეყანა, რომელიც მუშაობდნენ კონტრაცეპციის ხელმისაწვდომობაზე, და ამიტომ სახელმწიფო იღებს ნელ-ნელა ამ პასუხისმგებლობას“, - აცხადებს დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დედათა და ბავშვთა ჯანმრთელობის სამმართველოს ხელმძღვანელი.

The number of abortions, including induced abortions, has declined in the period of 2013-2016. In 2016 there were 10,505 less abortions as compared to 2012. The number of induced abortions per 1,000 live births has also decreased. However, despite this positive trend, the number of abortions still remains high.
Dimitri Khundadze suggests that the decreased number of abortions is related to the initiatives introduced by the Government of Georgia (including the healthcare programmes) and legislative regulations. These could indeed have had a certain impact upon the decreased number of abortions. However, in accordance with Georgia’s National Centre for Disease Control and Public Health, the principal reason behind the decreased number of abortions is the growth in the use of contraceptives. The Centre also stated that NGOs are also working in this direction (contraception). However, in the nearest future, the Centre plans to take specific measures in regard to family planning issues.
Analysis On 4 April 2018, at the plenary session of the Parliament of Georgia, Parliamentary Majority member, Dimitri Khundadze, stated: "
In 2012, the number of abortions peaked in Georgia. Currently, as compared to 2012, the number of abortions has decreased by 10,000. This is related to a variety of initiatives as well as legislative regulations which were introduced in 2013-2014."
FactCheck verifiedDimitri Khundadze’s statement on the basis of the National Centre for Disease Control and Public Health. In accordance with the statistics for 2008-2016, the highest number of abortions – 39,225 was registered in 2012. Since 2013, the number of abortions has been declining annually and in accordance with the latest available figure it dropped to 28,720 in 2016.
Abortion can be induced (artificial termination of pregnancy) or self-induced (self-induced miscarriage). The highest number of induced abortions was also registered in 2012. The number of induced abortions has been declining since 2013. However, after 2012 the number of self-induced abortions has increased.
Head of the Mother and Child Care Directorate at the National Centre for Disease Control and Public Health, Lela Shengelia, in her interview with FactCheck,clarified that the sharp growth in the number of abortions in 2012 was caused by an improvement in abortion registration. Ms Shengelia stated: "On the one hand, the private sector has improved the registration of abortions and, on the other hand, the National Centre for Disease Control and Public Health has been requesting complete data in regard to abortions which contributed to the sharp growth in the number of abortions in 2012."
Total Number of Abortions in 2012-2016
The number of abortions performed on live births has also decreased. In 2012 there were 689.5 abortions per 1,000 live births whilst this figure dropped to 511.7 in 2016.
Number of Induced Abortions per 1,000 Live Births in 2012-2016
In accordance with the National Centre for Disease Control and Public Health’s report,
despite the trend of a decline in the number of abortions, the abortion to birth ratio in Georgia is much higher as compared to the European region, the Commonwealth of Independent States and the European Union.
It is true that the total number of abortions, including induced abortions, has decreased. However, the total induced abortion rate (TIAR), which gives the number of abortions a woman would have in her lifetime under the current age-specific induced abortion rates, has increased. The overall coefficient of induced abortions was 0.9 in 2012 and dropped to 0.7 in 2013. In 2014-2015 the coefficient was fluctuating around 1 whilst it increased to 1.1 in 2016.
The Head of the Directorate of Mother and Child Care at the National Centre for Disease Control and Public Health, Lela Shengelia, in her interview with FactCheck,stated further: “No significant differences are observed in the overall coefficient of induced abortions and it remains stable within the margins of 1. The formula envisions the number of reproductive age women which slightly affects the coefficient.”
Main Reason Behind the Decrease in Abortions is ContraceptionIn 2014, the Government of Georgia introduced legislative changes against abortions. Specifically, selective abortions (in terms of the sex of the unborn baby) were banned in the following manner: it was forbidden to learn the sex of the baby until the period when an abortion becomes illegal (abortion is legal in the first 12 weeks of pregnancy). In addition, the time period for consideration before the abortion increased from three to five days. Since 20 October 2014, sanctions about illegal abortions became stricter following amendments to the Criminal Code of Georgia.
Legislative restrictions, as well as the free healthcare programme for pregnancy and funding for childbirth, are likely to have a positive impact upon the decrease in the number of abortions. However, we are unable to offer a straightforward assertion or rejection of this idea. An induced abortion is the termination of an unwanted pregnancy and it is hard to reverse this decision by making the law more severe.
The United Nations Population Fund’s 2014 researchreads: “The legal status of abortion does not affect a woman’s decision to have an abortion but it is directly related to access to a safe abortion.” In accordance with the World Health Organization: “Whether or not abortion is legally restricted, the likelihood of women having unplanned pregnancies and addressing medical services or the termination of a pregnancy is practically the same.”
In accordance with the information of the World Health Organization as well as the United Nations Population Fund, a real solution for decreasing abortions is to strengthen family planning services.
Lela Shengelia, in her interview with FactCheck, also said that the state has undertaken important steps in the direction of family planning. Specifically, medical guidelines about abortions have been developed and legislative changes have been introduced. However, as stated by Ms Shengelia: “The decrease in the number of abortions is flatly related to the increase in the usage of contraceptives.” FactChecktried to learn more about the effective steps undertaken by the state to improve access to family planning services.
Lela Shengelia commented: “The National Centre for Disease Control and Public Health is responsible for educating/informing the population about family planning. Currently, we are working on a website and the development of an application named Parent School and both of them will include information about reproduction issues and family planning. In addition, in the upcoming days we are going to meet with NGOs working on reproduction issues and we will develop a communication strategy aimed at increasing the awareness of the population in regard to reproduction issues, including those related to family planning.” Ms Shengelia also added that apart from the publication of different information on the website, the state has not made any specific steps towards increasing access to contraception.
“Unfortunately, many donors who used to work on the issues of contraception have already left the country. Therefore, the state starts to gradually assume this responsibility,” added Lela Shengelia.