რუსეთიდან მიღებულ ფულად გზავნილებზე ჩვენი დამოკიდებულება შემცირებულია
საქართველოს პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას ფინანსთა მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ განაცხადა: „შემცირებულია ჩვენი დამოკიდებულება [რუსეთიდან] ფულად გზავნილებზე ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში. თუ 2012 წელს ფულადი გზავნილების თითქმის 60% მოდიოდა მხოლოდ ერთ ქვეყანაზე, დღეს ამ ქვეყნის წილი ფულად გზავნილებში მხოლოდ 32%-ია“. ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. საქართველოში ფულადი გზავნილების სტატისტიკას ეროვნული ბანკი აქვეყნებს. ბანკის მონაცემებით, მიმდინარე წლის 11 თვეში ქვეყანაში გადმორიცხული თანხების ჯამური მოცულობა 1.2 მლრდ დოლარი იყო, რაც გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 200 მლნ დოლარით აღემატება. 2012-2017 წლებში ფულადი გზავნილების ყველაზე მაღალი მონაცემი (11 თვეში) საქართველოში 2014 წელს დაფიქსირდა. 2015 წელს კი ქვეყანაში გზავნილის სახით 978 მლნ დოლარი შემოვიდა, რაც 2009 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.   გრაფიკი 1: საქართველოში შემოსული ფულადი გზავნილების სტატისტიკა 11 თვის მონაცემებით, მლნ დოლარი image001 წყარო: ეროვნული ბანკი   საქართველოში ყველაზე მეტი თანხა რუსეთიდან იგზავნება. 2017 წლის 11 თვეში რუსეთიდან 410 მლნ დოლარი გადმოირიცხა, რაც როგორც 2014, ისე 2015 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე მეტია. მიუხედავად ამისა, გადმორიცხვების საერთო მოცულობაში რუსეთიდან მიღებული ფულადი გზავნილების წილი 2012 წლის შემდეგ ყოველწლიურად მცირდება, რაც ცალსახად პოზიტიური ტენდენციის გამომხატველია. კერძოდ, რუსეთის წილი ჯამურ ფულად გზავნილებში, 11 თვის მონაცემებით, 2012 წელს 56% იყო, 2017 წელს კი 33%-ია.   ცხრილი 1: 11 თვის ფულადი გზავნილების სტატისტიკა მლნ დოლარებში და ჯამური მოცულობის წილი
2012 2013 2014 2015 2016 2017
რუსეთი 672.5 718.8 662.3 392.2 352.9 410.3
56% 54% 50% 40% 34% 33%
აშშ 67.4 67.7 73.5 89.9 113.6 128.8
6% 5% 6% 9% 11% 10%
იტალია 92.8 99.1 110.3 98.2 109 127.5
8% 7% 8% 10% 11% 10%
საბერძნეთი 142.9 177.9 186.8 108.1 112.7 126.1
12% 13% 14% 11% 11% 10%
ისრაელი 14.4 18 21 29.2 53.6 106.7
1% 1% 2% 3% 5% 9%
წყარო: ეროვნული ბანკი   გარდა რუსეთისა, საქართველოში ფულადი გზავნილების მნიშვნელოვანი წილი იტალიაზე, საბერძნეთზე, ისრაელსა და აშშ-ზე მოდის. 2014 წლის შემდეგ მნიშვნელოვნად შემცირდა საბერძნეთიდან გამოგზავნილი თანხების მოცულობა, ხოლო საანგარიშო პერიოდში საგრძნობლად გაიზარდა აშშ-ზე დამოკიდებულება. მიმდინარე წელს, 2012 წელთან შედარებით, აშშ-დან მიღებული ფულადი გზავნილების რაოდენობა ორჯერ გაიზარდა. ხუთწლიან პერიოდში რეკორდულად იმატა ისრაელიდან მიღებულმა ფულადი ტრანსფერების რაოდენობამ, 2017 წლის მაჩვენებელი 2012 წლის ნიშნულს 7.5-ჯერ, ხოლო გასული წლის მონაცემს ორჯერ აღემატება.   დასკვნა მამუკა ბახტაძე არ აკონკრეტებს, რომელ ქვეყანაზე საუბრობს განცხადებაში. მიუხედავად ამისა, პროცენტული მაჩვენებლებით ცხადია, რომ საუბარია რუსეთის ფედერაციაზე. საქართველოში 2017 წლის პირველ 11 თვეში რუსეთიდან 410 მლნ დოლარის ღირებულების ფულადი გზავნილი შემოვიდა, რაც ჯამური მოცულობის 33%-ს შეადგენს. აღნიშნული შეფარდება უკანასკნელი ხუთი წლის განმავლობაში კლების ტენდენციით ხასიათება. 2017 წლის მაჩვენებელი 2012 წლის ნიშნულთან შედარებით 23 პროცენტული პუნქტით ნაკლებია. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მამუკა ბახტაძის განცხადება არის სიმართლე.

Our dependence on remittances from Russia has decreased
The Minister of Finance of Georgia, Mamuka Bakhtadze, in his speech before the Parliament of Georgia, stated: “For the last five years, our dependence on remittances [from Russia] has decreased. Whilst in 2012 nearly 60% of all remittances was transferred from one single country, today Russia’s share in total remittances is only 32%.” FactCheck took interest in the accuracy of the statement. The National Bank of Georgia publishes statistics in regard to remittances to Georgia. According to the National Bank’s data, the total amount of remittances transferred to Georgia in the first 11 months of 2017 was USD 1.2 billion which is USD 200 million more as compared to the same figure of the previous year. The highest amount of remittances (in the first 11 months of the year) in the period of 2012-2017 was registered in 2014.In 2015 the amount of remittances was USD 978 million which is the lowest figure since 2009.   Graph 1: Statistics of Remittances Transferred to Georgia in the First 11 Months of a Year (USD million) image001 Source: National Bank of Georgia   The largest amount of remittances to Georgia comes from Russia. In the first 11 months of 2017, USD 410 million was transferred from Russia to Georgia which exceeds the figures for 2014 and 2015. Despite this fact, Russia’s share of remittances in the total amount of remittances has been dropping annually since 2012 which is certainly a good trend. Specifically, Russia’s share in total remittances was 56% in the first 11 months of 2012 and 33% in the same period in 2017.   Table 1: 11-Month Statistics of Remittances (USD million) and Share in Total Amount
2012 2013 2014 2015 2016 2017
Russia 672.5 718.8 662.3 392.2 352.9 410.3
56% 54% 50% 40% 34% 33%
USA 67.4 67.7 73.5 89.9 113.6 128.8
6% 5% 6% 9% 11% 10%
Italy 92.8 99.1 110.3 98.2 109 127.5
8% 7% 8% 10% 11% 10%
Greece 142.9 177.9 186.8 108.1 112.7 126.1
12% 13% 14% 11% 11% 10%
Israel 14.4 18 21 29.2 53.6 106.7
1% 1% 2% 3% 5% 9%
Source: National Bank of Georgia Apart from Russia, a significant share of remittances to Georgia is transferred from Italy, Greece, Israel and the USA. Since 2014, the amount of remittances from Greece has decreased significantly whilst dependence on remittances from the USA has increased considerably. In 2017, the amount of remittances from the USA doubled as compared to 2012. In the last five years the amount of remittances from Israel has had record growth with 2017’s figure showing a fivefold increase as compared to 2012 and a twofold increase as compared to the figure of the previous year.   Conclusion Mamuka Bakhtadze has not specified the country to which he refers in his statement. However, by looking at percentage figures, it is evident that the country is the Russian Federation. In the first 11 months of 2017, USD 410 million remittances were transferred from Russia to Georgia which constituted 33% of the total amount of remittances to Georgia. For the last five years, the aforementioned ratio has been declining. The 2017 figure is 23 percentage points less as compared to the 2012 figure. Therefore, FactCheck concludes that Mamuka Bakhtadze’s statement is TRUE.