აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ლადო მგალობლიშვილმა განაცხადა: "გონიოში, მიხეილ სააკაშვილმა 271 ოჯახს საკუთრება ერთ დღეში ჩამოართვა. ბათუმის საკრებულოს გადაწყვეტილებით კი, მათ ჩამორთმეული საკუთრება უკან დაუბრუნდათ".
ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტში, გონიოს თემში მცხოვრებ 271 ოჯახს საკუთრებაში მიწის ნაკვეთები საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის 2007 წლის 15 სექტემბრის 525-ე ბრძანების საფუძველზე გადაეცა.
2010 წლის 3 დეკემბერს, ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს საკუთრების აღიარების კომისიამ, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის კომისიის მიმართვის საფუძველზე, ზემოთაღნიშნული ოჯახებისთვის საკუთრების გადაცემის კანონიერების შემოწმება დაიწო, რაც 271 ოჯახისთვის საკუთრების დამადასტურებელი მოწმობების გაუქმებით დასრულდა. საკუთრების უფლების გაუქმების საფუძველი ნაკვეთების გონიო-აფსაროსის არქიტექტურულ-არქეოლოგიური კომპლექსის დაცვისა და კვლევის ზონაში მდებარეობა გახდა.
გონიოს თემის მაცხოვრებლები ჩამორთმეული საკუთრების დაბრუნების მოთხოვნით პერმამენტულ აქციებს როგორც წინა, ისე ახალი ხელისუფლების პირობებშიც მართავდნენ. ერთმა ნაწილმა 2011 წელს სასამართლოს მიმართა და ხელვაჩაურის საკრებულოს გადაწყვეტილება გააპროტესტა. თუმცა, სასამართლომ მოსარჩელეები არ დააკმაყოფილა და ხელვაჩაურის საკრებულოს გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა. გონიოს თემის მცხოვრებთა ნაწილმა ხელვაჩაურის სასამართლოს გადაწყვეტილება 4 წლის წინ, სტრასბურგის სასამართლოში გაასაჩივრა, თუმცა სასამართლოს გადაწყვეტილება ჯერ არ მიუღია.
ხელისუფლების შეცვლიდან ორი წლის შემდეგ, 2014 წელს, მოსახლეობის მოთხოვნით, შერეულმა სამთავრობო კომისიამ ინდივიდუალური ადმინისტრაციული მოკვლევა დაიწყო. ხოლო, ორი წლის შემდეგ, 2016 წლის 27 ივნისს, ბათუმის საკრებულოს საკუთრების უფლების აღიარების კომისიამ (ბათუმის საზღვრები 2011 წელს გაფართოვდა და გონიო ქალაქის ფარგლებში მოექცა), ხელვაჩაურის კომისიის 2010 წლის ოქმის ბათილობის შესახებ მოთხოვნა ნაწილობრივ დააკმაყოფილა. კერძოდ, კომისიის გადაწყვეტილებით, 2010 წლის აქტი ძალაში დარჩა შემდეგ შემთხვევებში: 1. მოწმობები, რომლებიც კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის - გონიოს ციხის ფიზიკური დაცვის არეალშია გაცემული; 2. მოწმობები, რომელთა მიმართაც არსებობს კანონიერ ძალაში შესული სასამართლო გადაწყვეტილებები; 3. მოწმობები, რომლებიც გაცემული იყო მიწის ნაკვეთების მართლზომიერ მფლობელებზე (მოსარგებლეებზე). აღსანიშნავია, რომ ამ გადაწყვეტილებით კომისიას არ დაუკონკრეტებია, რამდენი მოქალაქე იგულისხმებოდა თითოეულ შემთხვევაში. შესაბამისად, არ ჩანს 271 ოჯახიდან საკუთრების უფლება რამდენ მათგანს აღუდგა.
ფაქტ-მეტრი ადგილობრივ მაცხოვრებელს, ენვერ ირემაძეს ესაუბრა, რომელიც საკუთრებაჩამორთმეული ოჯახების მიერ წარმოებული სამართლებრივი დავების შესახებ დეტალურ ინფორმაციას ფლობს. მისი ინფორმაციით, ბათუმის საკრებულოს საკუთრების აღიარების კომისიის მიერ გამოყოფილი კატეგორიების მიხედვით, საკუთრების უფლების აღდგენას ძალიან ცოტა, ან ვერავინ მოახერხებს. ამის მიზეზი ისაა, რომ 2007 წელს, საკუთრების უფლების აღიარებისას, უმრავლესობის ნაკვეთები მართლზომიერ მფლობელობად იქნა მიჩნეული. ასევე, მისივე ინფორმაციით, ათეულობით პირის მიმართ სასამართლო გადაწყვეტილებები არსებობს, რომლითაც მოსარჩელეებს უარი ეთქვათ საკუთრების უფლების აღდგენაზე. აქედან გამომდინარე, მისთვის გაუგებარია, ვის აღუდგება საკუთრების უფლება.
კომისიის თავმჯდომარის, ლევან კინწურაშვილის განცხადებით, კომისიის გადაწყვეტილების საფუძველზე თითოეულმა ოჯახმა საჯარო რეესტრს უნდა მიმართოს და საკუთრება ინდივიდუალურად დაირეგისტრიროს. გონიოს თემში მცხოვრებმა რუსლან დიასამიძემ, ხემდი მემიშიშმა და იაშა ბერიძემ საჯარო რეესტრს მართლაც მიმართეს. თუმცა, რეესტრის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებით, მათ სარეგისტრაციო წარმოება შეუჩერდათ. უწყების გადაწყვეტილებაში წერია, რომ ვერ დადგინდა, რომელი პირის მიმართ აღდგა საკუთრების უფლება, რადგან ინდივიდუალური გადაწყვეტილებები არ არსებობდა. რეესტრმა ბათუმის საკრებულოს საკუთრების აღდგენის კომისიისგან მესაკუთრისა და საკუთრების რეკვიზიტების მითითება მოითხოვა.
კომისიის გადაწყვეტილების შეფასებისას არასამთავრობო ორგანიზაცია "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ" შემდეგი ხარვეზები დააფიქსირა: 1. "კომისიას ინდივიდუალურად იმ მიწის ნაკვეთების აღიარების კანონიერების საკითხზე არ უმსჯელია, რომლებიც არ შედიან კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის - გონიოს ციხის დაცვის არეალში; 2. კომისიამ მოქალაქეებს შეუქმნა ცრუ მოლოდინი იმისა, რომ შეამოწმებდა მათი საკუთრების უფლების გაუქმების კანონიერებას, სასამართლო გადაწყვეტილების მიუხედავად; 3. აქტის საფუძველზე არ განისაზღვრა პროცედურა, რომლითაც მოქალაქეები საკუთრების უფლების აღდგენას შეძლებენ; 4. ოქმი არ იძლევა ინფორმაციას მოქალაქეთა საკუთრების უფლების აღდგენის თარიღის შესახებ". ორგანიზაციამ კომისიას თითოეული შემთხვევის ინდივიდუალურად შემოწმებისაკენ და შესაბამისი ინდივიდუალური გადაწყვეტილებების მიღებისაკენ მოუწოდა.
კომისიის მიერ მიღებული აქტის შეფასებისას ინდივიდუალური მიდგომის არარსებობაზე აქცენტი სახალხო დამცველის რეგიონული დეპარტამენტის აჭარის სამმართველოს უფროსმა, ციალა ქათამიძემაც გააკეთა. მისი განცხადებით, "ფაქტია, რომ ამ ოქმის საფუძველზე საკუთრების უფლების აღდგენა ვერ მოხერხდა და აუცილებელია, კომისიამ ინდივიდუალურად განმარტოს, როგორ აღიდგინონ საკუთრების უფლება ცალკეულმა პირებმა".
60-მა მოქალაქემ ბათუმის საკრებულოს მიწის საკუთრების აღიარების კომისიის წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელი 25 ივლისს შეიტანა.
გონიოს თემში მცხოვრებ ოჯახებს მიწის საკუთრების მოწმობები 2010 წელს გაუუქმდათ. მას შემდეგ, ისინი ამ უფლების აღდგენას სხვადასხვა გზით ითხოვენ.
მართალია, 2016 წლის 27 ივნისს ბათუმის საკრებულომ საკუთრების მოწმობის გაუქმების შესახებ 2010 წელს მიღებული გადაწყვეტილება ნაწილობრივ ბათილად ცნო, თუმცა საკრებულოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების მეშვეობით მოქალაქეები მიწას ვერ იბრუნებენ. თითოეულ ოჯახს ამჯერად უკვე ინდივიდუალურად უწევს იმის მტკიცება, რომ მიწის მესაკუთრეა. ისევ განახლდა სასამართლო დავები, რასაც ფაქტ-მეტრი თვალს მიადევნებს.
ამ ეტაპზე კი ვასკვნით, რომ ლადო მგალობლიშვილის განცხადება არის მცდარი.
გონიოში, 271 ოჯახს სააკაშვილის მიერ ერთ დღეში ჩამორთმეული საკუთრება ბათუმის საკრებულომ უკან დაუბრუნა

The Deputy Minister of Education, Culture and Sport of the Autonomous Republic of Ajara, Lado Mgaloblishvili, stated: “In Gonio, Mikheil Saakashvili seized the properties of 271 families in a single day. By the decision of the Batumi City Council, however, these properties have been returned to their owners.”
According to the 15 September 2007 Directive No. 525 of the President of Georgia, Mikheil Saakashvili, 271 families living in the Khelvachauri Municipality, in the community of Gonio, were given land plots.
On 3 December 2010, the Property Recognition Commission of the City Council of the Khelvachauri Municipality, upon the request of the Commission for Culture and Monuments Protection of Georgia, started to look into the legality of the transfer of these lands to the families. This ended with the termination of these 271 families’ property licenses. The reason for terminating the property rights was the fact that these land plots were located inside the research and preservation zone of the Gonio-Apsaros Architectural-Archaeological Complex.
Members of the community of Gonio held protest rallies where they demanded that the previous and incumbent governments returned the land which had been seized to their individual owners. Some of the protesters addressed the court in 2011 and complained about the decision of the Khelvachauri Municipality City Council. However, the court did not satisfy the demands of the plaintiffs and left the decision of the City Council in effect. Some Gonio community members complained about the court’s decision to the European Court of Human Rights in Strasbourg four years ago; however, the court has not yet reached a decision.
In 2014, two years after the government changed, a mixed government commission started an administrative investigation at the request of the population of Gonio. Two years later, on 27 June 2016, the Property Rights Recognition Commission of Batumi City Council (the borders of Batumi were extended in 2011 and Gonio joined the Batumi Municipality) partially satisfied the demand for nullifying the 2010 decision of the Khelvachauri Commission. Specifically, the Commission’s decision stipulated that the 2010 decision would stay in effect in the following cases:  1. Licenses which were given in the area of physical protection of a cultural heritage monument – Gonio Castle, 2. Licenses which are subject to a fully active court decision and 3. Licenses which were given to lawful owners (actual users of the land). It should be pointed out that the Commission’s decision did not specify how many citizens were included in any of these categories. Hence, it is not clear how many of the 271 families saw their property rights restored with this decision.
interviewed a local citizen, Enver Iremadze, who possesses detailed information about the court cases involving citizens whose properties were seized in Gonio. According to his information, with the categories designated by the Property Rights Recognition Commission of Batumi City Council, no individual (or only a very few) would be able to have his property rights restored. The reason for this is that when the properties were given to the citizens in 2007, most of them were recognised as the lawful land owners. Mr Iremadze also told us that fully active court decisions, which denied the property rights, exist for many citizens making complaints. Hence, it was unclear for Mr Iremadze exactly whose property rights would be restored.
According to the statement of the Chairman of the Commission, Levan Kintsurashvili, each family must address the Public Register individually and register its property rights following the Commission’s decision. Gonio community members, Ruslan Diasamidze, Khemdi Memishishi and Lasha Beridze, did indeed address the Public Register. However, according to the National Agency of Public Register’s decision, their registration process was terminated. The Register’s decision explained that it was impossible to determine whether or not the property rights of any of these individuals had been restored as there were no individual decisions. The Public Register asked Batumi City Council to indicate the identities of the owners as well as their requisites.
Whilst assessing the Commission’s decision, Transparency International – Georgia observed the following flaws: “1. The Commission did not discuss the legality of the individual cases of recognising the property rights of the land which was not located in the area of the protection of a cultural heritage monument – Gonio Castle, 2. The Commission created false expectations among citizens that it would check the legality of denying property rights despite the existing court decisions, 3. The Commission’s final act did not determine the procedures by which citizens would be able to restore their property rights and 4. The final protocol does not provide information about the date of the restoration of property rights to their owners.” The organisation called upon the Commission to look into the individual cases and make individual decisions.
When assessing the Commission’s decision, the Head of the Ajara Office of the Regional Department of the Public Defender of Georgia, Tsiala Katamidze, also focused upon the lack of an individual approach to the cases. According to her statement:  “It is a fact that property rights were not restored by this decision and it is necessary for the Commission to explain how individuals are to restore their property rights in specific cases.”
About 60 citizens complained about the decision of the Property Rights Recognition Commission of Batumi City Council to the court on 25 July 2016.
The land ownership licences of the Gonio community families were terminated in 2010. They have been trying to restore their property rights through various means ever since.
It is true that the Property Rights Recognition Commission of Batumi City Council rendered the 2010 decision partially nullified on 27 June 2016; however, citizens remain unable to restore their property rights by means of the Commission’s decision. Each family is now required to individually prove its land ownership. Court cases have once again reappeared and FactCheck