14 იანვარს, საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელმა მიხეილ მაჭავარიანმა გარდაბნის გამგებლის რიგგარეშე არჩევნებში სამხედროების მონაწილეობასთან დაკავშირებით შემდეგი განცხადება გააკეთა: "2014 წლის ადგილობრივ არჩევნებზე არცერთი ჯარისკაცი იქ არ იყო რეგისტრირებული. ეს ბადებს ეჭვებს, რომ თავდაცვის მინისტრი ჩართულია საარჩევნო პროცესში და ჩართულია იმაში, რომ ამ 700 ჯარისკაცის მონაწილეობით მოხდეს არჩევნებში გამარჯვება".
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა. 28 იანვარს გარდაბანში გამგებლის რიგგარეშე არჩევნები იმართება. გამარჯვებისთვის ორი კანდიდატი იბრძვის - კოალიცია "ქართული ოცნებიდან" ყოფილი ფეხბურთელი გოჩა ჯამარაული და "ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგებელი ბესიკ კახაბრიშვილი. გარდაბნის საოლქო საარჩევნო კომისიამ ამ არჩევნებთან დაკავშირებით გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი #64-ე საარჩევნო უბანი დაარეგისტრირა, რომელიც ვაზიანის პირველი საარტილერიო ბრიგადის სასწავლო კორპუსში მდებარეობს. ამ უბანზე დაახლოებით 700 სამხედრო მოსამსახურე მისცემს ხმას. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ეს გადაწყვეტილება გააპროტესტეს. "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების", ასევე "ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" წარმომადგენლებმა პროცესს გაუმჭვირვალე უწოდეს. მათი განცხადებით, სამხედროები კვლავ აძლევენ ხმას კანდიდატებს, როდესაც კონკრეტულ საარჩევნო ოლქში არ არიან რეგისტრირებული. კანონის მიხედვით, ჯარისკაცები მინიმუმ ერთი წლის განმავლობაში უნდა იმყოფებოდნენ ბაზაზე, რომ დისლოკაციის ადგილზე გახსნილ უბანზე ხმის მიცემის უფლება ჰქონდეთ. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა თავდაცვის სამინისტროს იმ სამხედრო მოსამსახურეების შესახებ დოკუმენტაცია გამოთხოვეს, რომლებსაც 28 იანვრის არჩევნებში ვაზიანის სამხედრო ბაზაზე ხმა უნდა მიეცათ. ამასთან, მათ მოითხოვეს მტკიცებულება, რომ აღნიშნული სამხედროები ერთ წელზე მეტია რაც გარდაბანში დისლოცირებულნი არიან, თუმცა, მათ ეს ინფორმაცია თავდაცვის სამინისტროსგან ვერ მიიღეს. ფაქტ-მეტრი მიხეილ მაჭავარიანსაც დაუკავშირდა. მისი განმარტებით, სამხედრო მოსამსახურეები 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის რეგისტრირებულნი ვერ იქნებოდნენ, ვინაიდან აღნიშნულ არჩევნებზე გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი საარჩევნო უბანი (სპეცუბანი) გარდაბანში საერთოდ არ არსებობდა. აღსანიშნავია, რომ ცესკომ არ დააკმაყოფილა ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მოთხოვნა, რომლებიც აღნიშნული უბნის თაობაზე გარდაბნის საოლქო კომისიის განკარგულებების გაუქმებას ითხოვდნენ და სამხედროების სიებზე პასუხისმგებლობა თავდაცვის სამინისტროს დააკისრა. თავდაცვის მინისტრის მოადგილის, ბესიკ ლოლაძის განცხადებით, სამხედროების სიები კანონის სრული დაცვით არის შედგენილი. გარდაბნის რიგგარეშე არჩევნებში მონაწილე სამხედროების დოკუმენტაციასთან დაკავშირებით ფაქტ-მეტრი "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას" (ISFED) დაუკავშირდა. ISFED-ის წარმომადგენლის განმარტებით, თავდაცვის სამინისტრომ არჩევნებში მონაწილე ჯარისკაცებთან დაკავშირებით ინფორმაციის გაცემაზე უარი იმ მიზეზით თქვა, რომ აღნიშნული ინფორმაცია პერსონალურ მონაცემებად მიიჩნია. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ვებგვერდზე არსებული ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე გარდაბანში გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი საარჩევნო უბანი არ არსებობდა. 2014 წელს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე სულ 20 სპეცუბანი იყო შექმნილი და მათ შორის ვაზიანის საარტილერიო ბრიგადა არ ფიგურირებდა. გარდაბნის საოლქო კომისიამ მხოლოდ ახლა, გამგებლის რიგგარეშე არჩევნებისთვის ჩათვალა საჭიროდ ასეთი უბნის შექმნა და კომისიის გადაწყვეტილებით, იმ სამხედროებმა, რომლებიც გარდაბანის მუნიციპალიტეტეში არ არიან რეგისტრირებულნი, გარდაბნის  გამგებლის 28 იანვრის არჩევნებში მონაწილეობის უფლება მიიღეს. 24 იანვარს საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ, ბესიკ ლოლაძემ გენერალური შტაბის წარმომადგენლებთან ერთად ის სამხედრო ქვედანაყოფები მოინახულა, სადაც 28 იანვარს სპეციალური საარჩევნო უბანი იქნება. 25 იანვარს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა არასაპარლამენტო ოპოზიციის ინტერპარტიულ ჯგუფთან შეხვედრაზე შემდეგი განცხადება გააკეთა: "სპეცუბნებს, როგორც ასეთს, ჩვენ ვაუქმებთ და ამის შესახებ პოლიტიკური გადაწყვეტილება უკვე მიღებულია". აღნიშნულთან დაკავშირებით მიხეილ მაჭავარიანმა განაცხადა, რომ თუ მთავრობის გადაწყვეტილებით სპეციალური საარჩევნო უბნები უქმდება, ეს 28 იანვრის გარდაბნის არჩევნებსაც უნდა შეხებოდა. ფაქტ-მეტრი ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას დაუკავშირდა. ჩვენთან საუბრისას ცესკოს საორგანიზაციო დეპარტამენტის წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ გიორგი კვირიკაშვილის მიერ გაჟღერებული პოლიტიკური გადაწყვეტილება გარდაბნის გამგებლის რიგგარეშე არჩევნებს არ ეხებოდა. ამასთან, ცესკოს წარმომადგენლის განმარტებით, სასამართლომ არასამთავრობო ორგანიზაციების საჩივარი არ დააკმაყოფილა და ძალაში დატოვა სპეციალური საარჩევნო უბნის შექმნის შესახებ გადაწყვეტილება. შესაბამისად, ამ უბნის გაუქმების საფუძველი არ არსებობდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციებმა სპეციალურ საარჩევნო უბნებთან დაკავშირებით პრემიერ-მინისტრ გიორგი კვირიკაშვილის განცხადების საპასუხოდ განაცხადეს, რომ სპეციალური უბნების გაუქმება იმ ფორმით, რა ფორმასაც ხელისუფლება გვთავაზობს, არსებითად ვერ აგვარებს იმ პრობლემას, რაც სამხედრო მოსამსახურეების არჩევნებში მონაწილეობის წესთან დაკავშირებით წლების განმავლობაში არსებობს. "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოში" განგვიმარტეს, რომ მართალია ჯერ მთავრობის გეგმას კანონპროექტის სახე მიღებული არ აქვს, მაგრამ სპეცუბნების მხოლოდ ფორმალური გაუქმება იგეგმება და სამხედრო მოსამსახურეები არჩევნებში მონაწილეობას ძველებურად მიიღებენ. განსხვავება ისაა, რომ სამხედრო ნაწილებში საარჩევნო უბანი აღარ გაიხსნება და იქ გადასატანი ყუთი შევა, რაც, არასამთავრობო ორგანიზაციის შეფასებით, არჩევნების პროცესზე დაკვირვებას კიდევ უფრო გაართულებს.   დასკვნა 2014 წლის ადგილობრივ არჩევნებზე გარდაბანში სამხედრო მოსამსახურეები რეგისტრირებული არ იყვნენ. აღნიშნულ მუნიციპალიტეტში გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი საარჩევნო უბანი საერთოდ არ არსებობდა. ფაქტ-მეტრმა ვერ მოახერხა ინფორმაციის მოპოვება იმ სამხედრო მოსამსახურეებზე, რომლებიც მონაწილეობას მიიღებენ გარდაბნის გამგებლის რიგგარეშე არჩევნებში. შესაბამისად, ჩვენთვის უცნობია, იყვნენ თუ არა ისინი აქ რეგისტრირებულნი არჩევნებამდე ერთი წლით ადრე. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ცესკო ამ სიებზე პასუხისმგებლობას თავდაცვის სამინისტროს აკისრებს, ხოლო ეს უკანასკნელი კი ამ ინფორმაციას არ გასცემს. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება არის სიმართლე.

On 14 January 2016, a representative of the Parliamentary Opposition, Mikheil Machavariani, made the following statement in regard to the participation of military servicemen in the Gardabani Municipality’s snap election for its gamgebeli: "Not a single military serviceman was registered in Gardabani for the 2014 municipal elections. This raises suspicions that the Minister of Defence is involved in the election process and is making an effort to attain victory in the election with the help of those 700 military servicemen."
A snap election is scheduled for the position of the Gardabani Municipality’s gamgebeli on 28 January 2016. There are two candidates vying for the position – former football player and Georgian Dream candidate, Gocha Jamarauli, and the representative of the United National Movement, Besik Kakhabrishvili. The District Election Commission of Gardabani registered the Precinct Election Commission N64 which was established specifically for this occasion. The Precinct Election Commission is located at the teaching building of the Vaziani 1st
Artillery Brigade. Approximately 700 military servicemen will cast their votes at the Precinct Election Commission.
Non-governmental organisations have protested against the aforementioned decision. The representatives of the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) asserted that the process was not transparent. According to their statement, military servicemen are able to vote for candidate seven when they are not registered as voters in the district. In line with the law, soldiers should have spent at least one year at the Vaziani military base in order to have the right to vote at the Precinct Election Commission opened on the base’s territory. The non-governmental organisations asked the Ministry of Defence for information about the military servicemen who are able to vote at the Vaziani military base on 28 January 2016. Additionally, the organisations asked for proof that the servicemen had been deployed in Gardabani for more than a year already. The Ministry of Defence, however, did not release the requested information.
contacted Mikheil Machavariani as well. According to his clarification, military servicemen could not possibly have been registered for the 2016municipal elections in Gardabani because there was no Precinct Election Commission established there (the so-called Special Precinct Election Commission created as an exception). Of note is that the Central Election Commission of Georgia did not satisfy the demand of local election observer organisations to revoke the decisions made by the District Election Commission of Gardabani in regard to the special Precinct Election Commission and delegated the responsibility about the military servicemen’s voter list to the Ministry of Defence. According to the statement of the Deputy Minister of Defence, Besik Loladze, the lists are compiled in strict observance of the law.
also contacted the International Society for Fair Elections and Democracy in regard to the documentation of those military servicemen who would be taking part in the elections. According to the information of an ISFED representative, the Ministry of Defence rejected calls to release information about the troops who were taking part in the elections on the grounds of privacy of personal data.
According to the information of the Central Election Commission of Georgia’s website, there was no special Precinct Election Commission established for the 2014 Gardabani municipal elections. There were only 20 special Precinct Election Commissions throughout the country for the 2014 municipal elections and the Vaziani 1st
Artillery Brigade was not among them. The District Election Commission of Gardabani deemed it necessary to create a special Precinct Election Commission only now for the snap gamgebeli election. Therefore, those military servicemen who are not registered in the Gardabani Municipality were given the right to vote in the forthcoming 28 January 2016 election.
On 24 January 2016, Deputy Minister of Defence, Besik Loladze, together with representatives of the General Staff of the Georgian Armed Forces, visited the military units which will have a special Precinct Election Commission opened for the 28 January 2016 election. On 25 January 2016, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, made the following statement at a meeting with the non-parliamentary opposition inter-party group: "We are going to abolish the special Precinct Election Commissions as such and the respective political decision has already been made." Mikheil Machavariani commented upon the Prime Minister’s statement that if the Government of Georgia decided to abolish the special Precinct Election Commissions, this should also have been the case for the 28 January Gardabani snap election.
FactCheck contacted the Central Election Commission of Georgia. The Commission’s representative stated in his interview with FactCheck
that the political decision, announced by Giorgi Kvirikashvili, did not concern the forthcoming Gardabani snap election. Additionally, as clarified by the Central Election Commission’s representative, the court did not satisfy the complaint expressed by the non-governmental organisations and left the decision concerning the establishment of the special Precinct Election Commission in place. Therefore, there was no legal ground to dissolve the Precinct Election Commission.
Of further note is that the aforementioned non-governmental organisations responded to Giorgi Kvirikashvili’s statement in regard to the abolition of special Precinct Election Commissions. The organisations stated that the abolition of the special Precinct Election Commissions in the manner proposed by the Government of Georgia cannot fundamentally solve the problem which has persisted over many years in regard to the rules of the participation of military servicemen in elections. Transparency International Georgia clarified for FactCheck
that even though the plan of the Government of Georgia has not yet materialised into a legislative document, it is clear that the special Precinct Election Commissions will only be abolished formally and military servicemen will still be able to vote. The difference is that there will be no special Precinct Election Commission on the territory of a military unit but a mobile box will be used instead as a means for collecting the votes of the soldiers. This, the non-governmental organisations believe, will make the election observation process even more difficult.
Conclusion Military servicemen were not registered in Gardabani for the 2014 municipal elections. There was no special Precinct Election Commission whatsoever in the municipality. FactCheck
was unable to obtain information about those military servicemen who are going to participate in the Gardabani snap election for gamgebeli. Therefore, it is unknown to us whether or not they were registered at the base one year before the elections. Of important note is that the Central Election Commission of Georgia charges the Ministry of Defence with the responsibility for the voters lists whilst the Ministry of Defence refuses to release the information.