იაფი კრედიტის პროექტის შედეგად კომერციულ ბანკებში აგრომიმართულებით არსებული საკრედიტო პორტფელი 60 მლნ ლარიდან 800 მლნ-მდე გაიზარდა
ეკონომიკის მინისტრის, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადებით,
შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის დახმარებით, კომერციული ბანკების მიერ აგრობიზნესზე გაცემული საკრედიტო პორტფელი 60-დან 800 მლნ ლარამდე გაიზარდა.
ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით, 2013 წელს საქართველოს მთავრობამ შეღავათიანი კრედიტების პროგრამა შეიმუშავა. პროგრამა აგროსექტორში მოქმედი მცირე, საშუალო და მსხვილი საწარმოებისთვის შეღავათიანი კრედიტების გამოყოფას ითვალისწინებს. კრედიტის მოცულობა და საპროცენტო განაკვეთი საწარმოს ზომასა და დაფინანსების სახეზეა დამოკიდებული. ამასთან, სესხზე დარიცხული პროცენტის გარკვეული ნაწილი სახელმწიფოს მიერ ფინანსდება.
შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამა 2013 წლის 27 მარტიდან ამოქმედდა. საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2013
წლის 1 აპრილის მდგომარეობით, სოფლის მეურნეობაზე გაცემული სესხის ოდენობა 56 მილიონ ლარს შეადგენდა, ხოლო მიმდინარე წლის სექტემბრის მონაცემებით, აგროსექტორზე გაცემული კრედიტების მოცულობა 6.4-ჯერ გაიზარდა და 358 მილიონი ლარი შეადგინა.
მიუხედავად იმისა, რომ 2013-2015 წლებში შეღავათიანი აგროკრედიტის ფარგლებში ჯამში მართლაც გაიცა 800 მლნ ლარზე მეტი სესხი, ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ბანკების საკრედიტო პორტფელი 800 მლნ ლარზე მეტია. შესაბამისად, 60 მილიონს (2013 წელს არსებული სესხის მოცულობა) სესხის ის მოცულობა უნდა შედარდეს, რაც სოფლის მეურნეობის მიმართულებით ამჟამადაა გაცემული. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, სექტემბრის ბოლოს საკრედიტო პორტფელი 358 მლნ ლარი იყო.
აგროსექტორზე ყოვეწლიურად გაცემული სესხის მოცულობა (ნაკადები)
image001 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი
შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამის მიზანს სოფლის მეურნეობის დარგში გამოშვებისა და დასაქმების ზრდა წარმოადგენს. შეღავათიანი აგროკრედიტის ფარგლებში მართლაც მნიშვნელოვანი მოცულობის სესხები გაიცა, თუმცა, რამდენად შეუწყო აგროკრედიტებმა სოფლის მეურნეობის განვითარებას ხელი, ამისათვის უნდა გავაანალიზოთ, თუ როგორ გაიზარდა აგროსექტორში პროდუქციის წარმოება.
საქსტატის მონაცემებით, 2015 წლის პირველ ორ კვარტალში სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვება 2014 წლის იგივე პერიოდთან შედარებით 3.2%-ით გაიზარდა და 3 848 მლნ ლარი შეადგინა, საიდანაც 2 051 მლნ ლარი სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის ღირებულებაა. რაც შეეხება სოფლის მეურნეობის დარგში გაცემულ სესხებს, 2015 წლის პირველი ორი კვარტლის განმავლობაში აგროსექტორში გაცემული სესხების მოცულობამ 125 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც 47%-ით აღემატება წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მონაცემს.
აგროსექტორზე გაცემული სესხებისა და აგროსექტორში გამოშვებული პროდუქციის ზრდა
image002 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, სოფლის მეურნეობაში წარმოების ზრდის ტემპი 2010-2011 წლებში უფრო მაღალი იყო, ვიდრე 2013-2014 წლებში, როდესაც აგროკრედიტების პროგრამა ამოქმედდა. 2014 წლის მონაცემებით, აგრობიზნესის პროდუქციის გამოშვება 2012 წელთან შედარებით 21%-ით გაიზარდა და 7 911 მლნ ლარი შეადგინა, საიდანაც 4 533 მლნ ლარი სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის ღირებულებაა. სოფლის მეურნეობის წილმა მშპ-ში 9.2%- შეადგინა, 2012 წელს ანალოგიური მაჩვენებელი 8.6% იყო.
შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამა დაახლოებით ორი წელია მოქმედებს, შესაბამისად პროგრამის ეფექტის შესაფასებლად გადავწყვიტეთ შეგვედარებინა აგროსექტორის წარმოების დინამიკა პროგრამის ამოქმედებამდე და პროგრამის ამოქმედების შემდგომ, 2 წლიან პერიოდში.
სოფლის მეურნეობაზე გაცემული სესხები და სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვება 2010-2014 წლებში
2011-2012 2013-2014
სოფლის მეურნეობაზე გაცემული სესხები (მლნ ლარი) 141 438
1 1 1 1 1
ზრდა აბსოლუტური (მლნ ლარი) % აბსოლუტური (მლნ ლარი) %
სოფლის მეურნეობის გამოშვება 565,4 25,2% 570,9 20,3%
სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის მთლიანი გამოშვება 788,5 26,8% 798,4 21,4%
აგრობიზნესის პროდუქციის გამოშვება სულ 1353,9 26,1% 1369,3 20,9%
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, საქართველოს ეროვნული ბანკი
2013-2014
წლებში სოფლის მეურნეობის დარგში 438 მლნ ლარის ოდენობის სესხი გაიცა. 2014 წელს სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვება 2012 წელთან შედარებით 21%-ით გაიზარდა. 2010-2012 წლებში სოფლის მეურნეობაზე 178 მლნ ლარის სესხი გაიცა, ხოლო აგროსექტორის პროდუქციის გამოშვების ზრდა 2010 წელთან მიმართებით 26%-ს შეადგენდა. ამასთან, თუ სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვების ზრდას აბსოლუტურ მაჩვენებლებში შევადარებთ, ვნახავთ, რომ 2012 და 2014 წლების მაჩვენებლები ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება. მიუხედავად იმისა, რომ 2013-2014 წლებში სოფლის მეურნეობაზე გაცემული კრედიტების რაოდენობა 2011-2012 წლებში გაცემული კრედიტების მოცულობას დაახლოებით სამჯერ აღემატებოდა, აგროსექტორის პროდუქციის გამოშვების ზრდის ტემპი მნიშვნელოვნად არ შეცვლილა.
შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამა 2013 წლის მარტიდან ამოქმედდა და მის მიზანს სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარების მიზნით დარგში მოქმედი ფირმების შეღავათიანი კრედიტებით უზრუნველყოფა წარმოადგენდა. 2013 წლის აპრილის მონაცემებით სოფლის მეურნეობის დარგში გაცემული სესხების მოცულობამ 56 მილიონი ლარი შეადგინა, ხოლო 2015 წლის სექტემბრის ბოლოს სოფლის მეურნეობაზე გაცემული სესხების მოცულობა 6.4-ჯერ გაიზარდა და 358 მლნ ლარი შეადგინა.
მიუხედავად იმისა, რომ აგროსექტორზე გაცემული სესხების მოცულობა გაიზარდა, სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვება მნიშვნელოვნად არ გაზრდილა. 2013-2014 წლების პერიოდში აგროსექტორის გამოშვება 21%-ით გაიზარდა, რაც დაახლოებით იგივე ზრდის ტემპია, რაც პროგრამის ამოქმედებამდე იყო.

As a result of the cheap loan project, the loan portfolio for agricultural loans in commercial banks increased from GEL 60 million to GEL 800 million
According to the statement of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, the Preferential Agro-credit project, issuing loans for agricultural businesses, increased the loan portfolio in commercial banks from GEL 60 million to GEL 800 million. FactCheck verified the accuracy of the statement. The Government of Georgia initiated the Preferential Agro-credit project in 2013 as a means of making financial resources more accessible. The programme envisages giving loans to small, medium and large enterprises operating in the field of agriculture. The amounts and interest rates for the loans depend upon the size of the enterprise and the type of funding. Additionally, a portion of the interest rates is reimbursed by the state itself. The Preferential Agro-credit project was launched on 27 March 2013. According to the data of the National Bank of Georgia, the amount of loans issued for agricultural businesses amounted to GEL 56 million as of 1 April 2013 whilst this number increased 6.4-fold as of September 2015 and reached GEL 358 million. In spite of the fact that more than GEL 800 million had in fact been issued as loans within the activities of the Preferential Agro-credit project in 2013-2015, this does not mean that the loan portfolio of the country’s commercial banks exceeds GEL 800 million. Therefore, we should compare GEL 60 million (the total volume of agricultural loans in 2013) to the amount which has been issued for the agricultural field as of today. As previously mentioned, the loan portfolio in commercial banks was GEL 358 million as of September 2015.   Graph 1: Total Annual Loans for the Agricultural Field (GEL Million) image001 Source: National Bank of Georgia   The aim of the Preferential Agro-credit project is to increase production and employment in the field of agriculture. Of particular note is that some large loans were indeed issued within the project’s framework. However, in order to determine the extent to which the loans facilitated the growth of agriculture in Georgia, we need to first analyse the growth of production in the agricultural field. According to the information of the National Statistics Office of Georgia, the volume of agricultural production increased by 3.2% in the first two quarters of 2015 as compared to the same period of the previous year and reached GEL 3,848 million. Of this amount, GEL 2,051 million is the value of the goods which were produced as a result of processing agricultural production. In regard to loans issued in the field of agriculture, the amount of these loans issued during the first two quarters of 2015 comprised GEL 125 million which is 47% more than the number in the same period of the previous year.   Graph 2: Loans Issued in the Field of Agriculture and Growth Rate of Agricultural Production image002 Sources: National Bank of Georgia, National Statistics Office of Georgia   As illustrated in the graph, the production growth rate in the field of agriculture was higher in 2010-2011 as compared to 2013-2014 (when the Preferential Agro-credit project was launched). According to 2014 data, the production of agricultural goods increased by 21% as compared to 2012 and reached GEL 7,911 million. Of this amount, GEL 4,533 million is the value of the goods which were produced by processing agricultural products. The share of agriculture in the country’s Gross Domestic Product constitutes 9.2% whilst this number was 8.6% in 2012. It has been two years since the Preferential Agro-credit project was launched. Therefore, in order to measure the project’s efficiency, we decided to compare the dynamics of agricultural production before and after its start within a two-year period.   Table 1: Loans Issued for the Agricultural Sector and the Production of Agricultural Goods
2011-2012 2013-2014
Loans Issued for the Agricultural Sector (GEL Million) 141 438
1 1 1 1 1
Growth Absolute (GEL Million) % Absolute (GEL Million) %
Agricultural Production 565,4 25.2% 570,9 20.3%
Total Production of Goods Received After Processing Agricultural Products 788,5 26.8% 798,4 21.4%
Total Agro-business Production 1353,9 26.1% 1369,3 20.9%
Sources: National Statistics Office of Georgia, National Bank of Georgia   In 2013-2014, a total of GEL 438 million in loans was issued in the field of agriculture. In 2014, the production of agricultural goods increased by 21% as compared to 2012. In 2010-2012, GEL 178 million was issued in loans whilst the growth rate of agricultural production was 26% as compared to 2010. Additionally, if we compare the growth rate of the production of agricultural goods in absolute numbers, we shall see that there is no significant difference between the numbers of 2012 and 2014. Even though the volume of loans issued in the field of agriculture in 2013-2014 was three times more as compared to the agricultural loans issued in 2011-2012, the growth rate of agricultural production did not change considerably.   Conclusion The Preferential Agro-credit project was launched in 2013 with the aim of providing agricultural companies with preferential loans in order to encourage the development of agriculture. As of April 2013, the total volume of loans issued in the field of agriculture was GEL 56 million whilst this amount increased 6.4-fold by the end of September 2015 and reached GEL 358 million. Even though the volume of the loans issued in the field of agriculture increased, the growth rate of agricultural production was not very high. In 2013-2014, agricultural production grew by 21% which is almost the same growth rate as it was before the launch of the project. Therefore, FactCheck concludes that Dimitri Kumsishvili’s statement is HALF TRUE.