სასჯელაღსრულების სისტემაში ბოლო სამი წლის განმავლობაში სუიციდის ფაქტები მომრავლდა
პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის საქმიანობის ანგარიშის წარდგენაზე, პარლამენტის უმცირესობის წევრმა, გიორგი თევდორაძემ განაცხადა: "როგორც სტატისტიკური მონაცემები გვიჩვენებს, სამწუხაროდ, სასჯელაღსრულების სისტემაში ბოლო სამი წლის განმავლობაში სუიციდის ფაქტები მომრავლდა".
ამ განცხადებას უმრავლესობის წარმომადგენელმა ეკა ბესელიამ უპასუხა: "რომელმა სუიციდმა იმატა? რომელმა თვითმკვლელობამ? ნახეთ სტატისტიკა, წელიწადში დაახლოებით 170 ადამიანი კვდებოდა ციხეებში და დღეს ნახეთ, მინიმუმამდეა დაყვანილი. მთლიანობაში, 2011 წლამდე, 660 პატიმარი გარდაიცვალა ციხეში. 2012 წელს - 67, 2013 წელს - 25, 2014 წელს - 27 გარდაცვალების ფაქტი იყო. წელს გვაქვს სამწუხაროდ 12 შემთხვევა. რაც შეეხება სუიციდს, 2010 წელს - 5, 2011 წელს - 4, 2012 წელს - 6, 2013 წელს - 6, 2014 წელს - 7 და 2015 წელს სუიციდის 2 შემთხვევა დაფიქსირდა".
საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო 2010 წლამდე გარდაცვლილ პატიმართა სტატისტიკურ ინფორმაციას არ აწარმოებდა. 2006-2010 წლებში პატიმართა სიკვდილიანობის სტატისტიკა სახალხო დამცველის 2011 წლის ანგარიშშია მოყვანილი. რაც შეეხება 2011-2015 წლამდე პენიტენციალურ სისტემაში გარდაცვლილ პატიმართა რაოდენობას და მათ შორის სუიციდის შემთხვევების რაოდენობას, ჩვენ ეს მონაცემები სასჯელაღსრულების სამინისტროდან გამოვითხოვეთ.
მიმდინარე წელს სუიციდის 2 შემთხვევა, 2014 წელს - 7, ხოლო 2013 წელს - 6 შემთხვევა დაფიქსირდა. აღსანიშნავია, რომ პატიმართა სიკვდილიანობის, ისევე როგორც სუიციდის მაჩვენებელი, ევროსაბჭოს პრაქტიკის თანახმად, ყოველ 10 ათას პატიმარზე გარდაცვლილთა რაოდენობით გამოითვლება. თუ ყოველ 10 ათას პატიმარზე დაფიქსირებულ სუიციდის შემთხვევებს გავაანალიზებთ, ვნახავთ, რომ 2013-2014 წლებში, წინა წლებთან შედარებით, სუიციდის მაჩვენებელი მინიმუმ ორჯერ არის გაზრდილი. მნიშვნელოვანი ფაქტია, რომ 2013 წლის ნოემბერში საქართველოს პენიტენციალურ სისტემაში სუიციდის პრევენციის პროგრამა შემუშავდა და დეკემბრიდან მისი განხორციელება დაიწყო. პროგრამის მიზანი სუიციდის რისკებისა და სუიციდისკენ მიდრეკილი პატიმრების გამოვლენა და მათთვის დახმარების აღმოჩენა იყო. მიუხედავად აღნიშნული პროგრამისა, 10 ათას პატიმარზე სუიციდის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი სწორედ 2013-2014 წლებში დაფიქსირდა.
ცხრილი 1: სუიციდის შემთხვევები ციხეებში და მაჩვენებლები 10 ათას პატიმარზე
წელი ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა რაოდენობა სუიციდის რაოდენობა სუიციდის მაჩვენებელი 10 ათას პატიმარზე
2006 15 465 5 3.2
2007 18 309 7 3.8
2008 18 658 5 2.7
2009 21 239 2 0.9
2010 23 684 5 2.1
2011 24 114 6 2.5
2012 19 349 4 2.0
2013 9 093 6 6.5
2014 10372 7 6.7
2015 (8 თვე) 10242 2 2.0
რაც შეეხება სასჯელაღსრულების სისტემაში გარდაცვლილ პატიმართა რაოდენობას, 2015 წელს – 11, 2014 წელს – 27, 2013 წელს კი – 25 შემთხვევა დაფიქსირდა. 2006 წლიდან 2011 წლამდე პენიტენციალურ სისტემაში 653 პატიმარი გარდაიცვალა. ჩვენ წლების მიხედვით ასევე ყოველ 10 ათას პატიმარზე (ევროსაბჭოს პრაქტიკის გათვალისწინებით) პატიმართა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი გამოვთვალეთ.
ცხრილი 2: სიკვდილიანობის მაჩვენებელი საქართველოს ციხეებში
წელი ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა რაოდენობა სიკვდილიანობის რიცხობრივი მაჩვენებელი სიკვდილიანობის მაჩვენებელი 10 ათას პატიმარზე
2006 15 465 89 57.5
2007 18 309 101 55.1
2008 18 658 90 48.2
2009 21 239 91 42.8
2010 23 684 142 60.0
2011 24 114 140 58.1
2012 19 349 67 34.6
2013 9 093 25 27.5
2014 10372 27 26.0
2015 (8 თვე) 10242 11 10.7
როგორც მოცემული ცხრილიდან ჩანს, პენიტენციალურ სისტემაში სიკვდილიანობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2010 და 2011 წლებში დაფიქსირდა. ამ მაჩვენებელთან შედარებით, 2015 წლის 8 თვის მდგომარეობით, გარდაცვლილ პატიმართა რაოდენობა 6-ჯერ შემცირდა.
სასჯელაღსრულების სამინისტროსა და სახალხო დამცველის სტატისტიკური მონაცემებით, 2013 წელს სუიციდის 6, 2014 წელს 7, ხოლო მიმდინარე წელს (8 თვე) 2 შემთხვევა დაფიქსირდა. მიუხედავად იმისა, რომ სუიციდის შემთხვევები რიცხობრივად ფაქტიურად არ გაზრდილა, თუ ამ მონაცემებს პატიმართა მთლიან რაოდენობასთან შეფარდებით განვიხილავთ (ყოველ 10 ათას პატიმარზე), ვნახავთ, რომ ეს მაჩვენებელი 2006 წელთან შედარებით გაორმაგებული, ხოლო 2010 და 2011 წლებთან შედარებით, გასამმაგებულია.
რაც შეეხება გარდაცვლილ პატიმართა რაოდენობას, მიმდინარე წლის მონაცემებით, პენიტენციალურ სისტემაში 11 ადამიანი გარდაიცვალა და შესაბამისად 10 000 პატიმარზე გაანგარიშებით სიკვდილიანობის მაჩვენებელი 10.7-ს უდრის. როგორც ამ მონაცემებიდან ჩანს, იმ წლებთან შედარებით (2010, 2011), როცა სიკვდილიანობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი (60-მდე) დაფიქსირდა, მიმდინარე წელს ეს რიცხვი ექვსჯერ არის შემცირებული.
საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი, ეკა ბესელია, ციხეებში სუიციდის ზრდას უარყოფს. მართალია, აბსოლუტურ მაჩვენებლებში რიცხვი არ გაზრდილა, თუმცა გაიზარდა ყოველ 10 ათას პატიმარზე სუიციდის მაჩვენებელი. ასევე, ეკა ბესელიას თავისი არგუმენტების გასამყარებლად გარდაცვლილ პატიმართა რიცხვი მოჰყავს, რომელიც წინა წლების მონაცემებთან შედარებით საგრძნობლად შემცირებულია, რაც სიმართლეა. ბუნებრივია, ეს ფაქტი მისასალმებელია, თუმცა აღნიშნული რიცხვების სუიციდის კონტექსტში მოყვანა არამართებულია.
გიორგი თევდორაძე კი აცხადებს, რომ ბოლო წლებში სუიციდის ფაქტები მომრავლდა. მიუხედავად იმისა, რომ ყოველ 10 ათას პატიმარზე სუიციდის მაჩვენებლები გაიზარდა, აბსოლუტურ მაჩვენებლებში სუიციდის რიცხვი თითქმის არ შეცვლილა.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ  გიორგი თევდორაძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი, ხოლო ეკა ბესელიას განცხადება კი - ნახევრად სიმართლე.

At the plenary session of the Parliament of Georgia, during the presentation of the Report of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, the Parliamentary Minority MP, Giorgi Tevdoradze, stated: "As the statistics show, unfortunately, the number of suicides in the penitentiary system has increased during the past three years."
The Parliamentary Majority MP, Eka Beselia, responded to this statement: "What suicides? Look at the statistics carefully. About 170 prisoners per year used to die in prisons and now this number is minimal. In total, about 660 prisoners died in prisons before 2011 whilst in 2012 this number was 67, 25 in 2013 and 27 in 2014. This year, we, unfortunately, have 12 cases. As for suicides, their number was five in 2010, four in 2011, six in 2012, also six in 2013 and seven in 2014. A total of two cases of suicide have been recorded in 2015 so far."
FactCheck took interest in the accuracy of the MPs’ statements and verified them.
The Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia did not compile statistics about deceased prisoners until 2010. Statistics about the number of deaths in prisons from 2006 to 2010 can be found in the 2011 Report of the Public Defender of Georgia. As for the number of deceased prisoners, including cases of suicide from 2010 to 2015, we addressed the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia and requested the statistics. A total of two suicides were registered in 2015, seven cases in 2014 and six cases in 2013. It should be pointed out that, according to the practice of the Council of Europe, the number of deaths in prisons as well as the number of suicides is calculated per 10,000 prisoners. If we analyse the number of suicides per 10,000 prisoners it becomes evident that the suicide rate at least doubled in 2013 and 2014. It is important to note that a Suicide Prevention Programme was formulated in the Georgian penitentiary system in November 2013 and has been enacted since December 2013. The aim of the Programme was to identify the prisoner risk and inclination to commit suicide and to offer them help. Despite the existence of the aforementioned Programme, the highest suicide rate per 10,000 prisoners was still registered in 2013-2014.
Table 1: Number of Suicides in Prisons and Data per 10,000 Prisoners
Year | Number of Accused/Convicts | Number of Suicides | Suicide Rate per 10,000 Prisoners |
2006 | 15,465 | 5 | 3.2 |
2007 | 18,309 | 7 | 3.8 |
2008 | 18,658 | 5 | 2.7 |
2009 | 21,239 | 2 | 0.9 |
2010 | 23,684 | 5 | 2.1 |
2011 | 24,114 | 6 | 2.5 |
2012 | 19,349 | 4 | 2.0 |
2013 | 9,093 | 6 | 6.5 |
2014 | 10,372 | 7 | 6.7 |
2015 (8 Months) | 10,242 | 2 | 2.0 |
As for the number of deaths in the penitentiary system, a total of 11 cases were recorded in 2015, 27 in 2014 and 25 in 2013. A total of 653 prisoners died in the Georgian penitentiary system from 2006 to 2010. We calculated the number of prisoner deaths per 10,000 prisoners (as practiced by the Council of Europe) by years.
Table 2: Number of Deaths in Georgian Prisons
Year | Number of Accused/Convicts | Number of Deaths | Number of Deaths per 10,000 Prisoners |
2006 | 15,465 | 89 | 57.5 |
2007 | 18,309 | 101 | 55.1 |
2008 | 18,658 | 90 | 48.2 |
2009 | 21,239 | 91 | 42.8 |
2010 | 23,684 | 142 | 60.0 |
2011 | 24,114 | 140 | 58.1 |
2012 | 19,349 | 67 | 34.6 |
2013 | 9,093 | 25 | 27.5 |
2014 | 10,372 | 27 | 26.0 |
2015 (8 Months) | 10,242 | 11 | 10.7 |
As the table above makes clear, the highest number of deaths in the penitentiary system was recorded in 2010 and 2011. As compared to these data, the number of deceased prisoners decreased by six times in the first eight months of 2015.
According to the data of the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia and the Public Defender of Georgia, a total of six prisoners committed suicide in 2013. This number was seven in 2014 and dropped down to two in the first eight months of 2015. Despite the fact that suicides in absolute numbers have practically not increased, if we consider this together with the changes in the numbers of prisoners in general (per 10,000 prisoners) we will see that the suicide rate has doubled as compared to 2006 and tripled as compared to 2010 and 2011.
As for the number of deceased prisoners, according to the data of 2015, a total of 11 prisoners have died in the Georgian penitentiary system and, hence, the death rate per 10,000 prisoners is 10.7. As these data show, as compared to the years (2010 and 2011) when the death rate was at its maximum (60), so far in 2015 it has decreased by almost six times.
The Parliamentary Majority MP, Eka Beselia, denies the growth of the number of suicides in the penitentiary system. This indicator has not increased in absolute numbers; however, the suicide rate per 10,000 prisoners has definitely increased. In addition, to strengthen her arguments, Ms Beselia invokes the statistics of deaths in prisons which has been decreased drastically as compared to the previous years and which is true. Naturally, this fact is welcome but is irrelevant in terms of analysing the suicide rate.
Giorgi Tevdoradze states that the number of suicides has increased in the past three years. Despite the fact that the suicide rate per 10,000 prisoners has increased in the past years, this indicator has remained almost the same in absolute numbers.
Hence, we can say that Giorgi Tevdoradze’s statement in MOSTLY FALSE whilst Eka Beselia’s statement in HALF TRUE.