„ყოველი არჩევნების დროს სოციალურად დაუცველის სტატუსის მიმღებთა რაოდენობა საგრძნობლად იზრდებოდა... ეს რაოდენობა განსაკუთრებით გაზრდილი იყო 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს“
მიმდინარე წლის 23 ივლისს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, დიმიტრი ხუნდაძემ, განაცხადა: „სოციალური სტატუსის [სოციალურად დაუცველის სტატუსის] მინიჭება წინა ხელისუფლების დროს ყოველთვის ხდებოდა პარტიული მიზნებისა და პოლიტიკური მხარდაჭერისათვის. ყოველი არჩევნების დროს ამ სტატუსის მიმღებთა რაოდენობა საგრძნობლად იზრდებოდა. ეს ემთხვეოდა საარჩევნო კალენდარს. ეს რაოდენობა განსაკუთრებით გაზრდილი იყო 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს“. დიმიტრი ხუნდაძემ ასევე აღნიშნა, რომ სოციალურად დაუცველის სტატუსის მინიჭების კრიტერიუმები იცვლება.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა დეპუტატის განცხადებით და მასში მოყვანილი ფაქტები გადავამოწმეთ. სოციალური დახმარების სახელმწიფო პროგრამა 2005 წელს ამოქმედდა. ოჯახის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასება შემდეგი კრიტერიუმებით ხდება: ოჯახის შემოსავალი, ოჯახის ქონება და ოჯახის საჭიროებები. სოციალური დახმარების მისაღებად სოციალური მომსახურეობის სააგენტოში ოჯახმა შესაბამისი განაცხადი უნდა გააკეთოს. ამის შემდეგ სოციალური აგენტი მიდის ოჯახში და აფასებს მის შემოსავალს და ქონებას, რომელსაც გარკვეულ სარეიტინგო ქულას ანიჭებს. იმ ოჯახებს, რომელთა სარეიტინგო ქულა 57 000-ს არ აღემატება, სოციალურად დაუცველის სტატუსი ენიჭება და შესაბამის ფულად დახმარებას იღებენ. 2013 წლის 1 ივლისამდე სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის ყოველთვიური ფულადი შემწეობა ოჯახის პირველ წევრზე 30 ლარს, ხოლო ყოველ მომდევნო წევრზე - 24 ლარს შეადგენდა. 2013 წლის 1 ივლისიდან საარსებო შემწეობა გაორმაგდა, კერძოდ, ოჯახის პირველი წევრი თვეში 60 ლარს, ხოლო ყოველი მომდევნო წევრი თვეში 48 ლარს იღებს. სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების არსებული მეთოდოლოგია 2010 წელს დამტკიცდა. ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, 2013 წელს UNICEF-თან გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში, მიმდინარეობს სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების მეთოდოლოგიის გადახედვა და ახალი კრიტერიუმების შემუშავების პროცესი, რომელიც უახლოეს მომავალში დაინერგება. აღნიშნული მეთოდოლოგიის გადახედვა და მის შეცვლა 2012 წლისთვის ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლებაში ყოფნის დროსაც იგეგმებოდა. ამ თემაზე ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა იხ. ბმული. ჩვენ სტატისტიკურ მონაცემებს გავეცანით და ვნახეთ, თუ როგორი იყო სოციალურად დაუცველის სტატუსის მიმღებთა რაოდენობის ზრდის დინამიკა წლების განმავლობაში. 2010 წელს იანვარ-ივნისში სოციალურად დაუცველი სტატუსის მქონე ოჯახების რაოდენობა ყოველთვიურად იზრდებოდა. ივლისიდან საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობის შემცირება დაიწყო, ოქტომბრიდან კი კვლავ ზრდის ტენდენცია იყო. 2010 წლის 30 მაისს საკრებულოსა და თბილისის მერის არჩევნები ჩატარდა. როგორც ვხედავთ, წინასაარჩევნო პერიოდში სოციალურად დაუცველი სტატუსის მქონე ოჯახების რაოდენობა გაიზარდა, თუმცა, ზრდა მანამდეც ფიქსირდებოდა. image001 გადავხედოთ 2011 წლის სტატისტიკას, რომელიც საარჩევნო წელს არ წარმოადგენდა. 2011 წლის პირველი სამი თვე სოციალურად დაუცველი სტატუსის მქონე ოჯახების რაოდენობის ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა, შემდეგ კი მათი რაოდენობა ყოველთვიურად იკლებდა და დეკემბერში ის კვლავ გაიზარდა. image002 2012 წლის 1 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნები გაიმართა. დიმიტრი ხუნდაძის განცხადებით, 2012 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა განსაკუთრებით გაიზარდა. 2012 წელს საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა ყოველთვიურად იზრდებოდა, მცირედი კლება მხოლოდ მარტის თვეში დაფიქსირდა. წინასაარჩევნო პერიოდში ნამდვილად შეინიშნებოდა სოციალურად დაუცველთა ოჯახების რაოდენობის ზრდის მაღალი მაჩვენებელი, თუმცა, მსგავსი ზრდა გაგრძელდა შემდეგ თვეებშიც. image003 ჩვენ ასევე გავეცანით 2013-2014 წლების სტატისტიკური მონაცემებს. 2013 წელს საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა მაისამდე ყოველთვიურად იკლებდა. მაისიდან დაიწყო სოციალურად დაუცველთა ოჯახების რაოდენობის ზრდა, ნოემბერში ის შემცირდა, ხოლო წლის ბოლოს კი მათი რაოდენობა 150 607-მდე გაიზარდა. 2013 წლის 27 ოქტომბერს საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა. ამ წელსაც, როგორც წინა წლებში, სოციალურად დაუცველთა სტატუსის მქონე ოჯახების რაოდენობა ხან იზრდებოდა, ხან კი მცირდებოდა. წინასაარჩევნო პერიოდში სოციალურად დაუცველთა სტატუსის ზრდა 2013 წელსაც დაფიქსირდა. image004 2014 წელს სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა იანვარ-აპრილში მცირდებოდა, მაის-ივნისში მათი რაოდენობა გაიზარდა, ივლისში კი ის კვლავ შემცირდა. 2014 წელს 15 ივნისს თვითმმართველობის არჩევნები ჩატარდა, ხოლო 12 ივლისს კი მეორე ტური გაიმართა. აღსანიშნავია, რომ სოციალურად დაუცველთა სტატუსის ზრდა ორივე შემთხვევაში წინასაარჩევნო პერიოდს დაემთხვა. image005 2012 წლის სექტემბერში საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა 149 134 ოჯახს შეადგენდა. 2014 წლის ივლისის მონაცემებით, საარსებო შემწეობას 145 861 ოჯახი იღებს. შესაბამისად, თუ წინა ხელისუფლების მმართველობის ბოლო პერიოდს 2014 წლის ბოლო მონაცემებს შევადარებთ, ვნახავთ, რომ საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა 3 273 ოჯახითაა შემცირებული. image006     დასკვნა ფაქტ-მეტრი ვერ დაასკვნის, ხდებოდა თუ არა პარტიული მიზნებისა და პოლიტიკური მხარდაჭერისთვის სოციალურად დაუცველის სტატუსის მინიჭება. ჩვენ სტატისტიკური მონაცემები გავაანალიზეთ და ვნახეთ თუ რამდენად ემთხვევა სოციალურად დაუცველი ოჯახების ზრდის დინამიკა წინასაარჩევნო პერიოდს. როგორც სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა წლის განმავლობაში მუდმივად იცვლება. როგორც საარჩევნო, ასევე არასაარჩევნო წლებისთვის დამახასიათებელია როგორც ზრდის, ასევე კლების ტენდენცია. სტატისტიკის მიხედვით, წინა ხელისუფლების დროს წინასაარჩევნო პერიოდში (2010 და 2012 წლებში) სოციალურად დაუცველი ოჯახების რაოდენობის ზრდა ნამდვილად შეინიშნებოდა, თუმცა, ზრდის დინამიკა მხოლოდ წინასაარჩევნო პერიოდისთვის არ იყო დამახასიათებელი. 2012 წელს ნამდვილად დაფიქსირდა ზრდის მაღალი მაჩვენებელი, თუმცა, ზრდის მსგავსი ტენდენცია სახეზე იყო მთელი წლის განმავლობაში, მათ შორის, არჩევნების შემდეგაც. ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ, წინასაარჩევნოდ საარსებო შემწეობის მიმღებთა ოჯახების რაოდენობის ზრდა ფიქსირდება 2013-2014 წლებშიც. ამასთან, 2014 წელს სოციალურად დაუცველის სტატუსის მატარებელი ოჯახების რაოდენობის ზრდა თვითმმართველობის პირველი და მეორე ტურის წინასაარჩევნო პერიოდს ემთხვევა. როგორც ჩვენი კვლევიდან ჩანს, სოციალურად დაუცველი სტატუსის მქონე ოჯახების ზრდის და კლების ტენდენცია მუდმივი პროცესია. სტატისტიკური მონაცემებით, წინასაარჩევნოდ სოციალურად დაუცველების ზრდის ტენდენცია შეინიშნება, როგორც ნაციონალური მოძრაობის, ასევე ქართული ოცნების ხელისუფლებაში ყოფნის დროს. ამასთან, ერთადერთი შემთხვევა, როცა წლის განმავლობაში სოციალურად დაუცველ ოჯახთა რაოდენობა მხოლოდ წინასაარჩევნოდ გაიზარდა, 2014 წელს დაფიქსირდა. ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება: „ყოველი არჩევნების დროს სოციალურად დაუცველის სტატუსის მიმღებთა რაოდენობა საგრძნობლად იზრდებოდა... ეს რაოდენობა განსაკუთრებით გაზრდილი იყო 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს“, არის მეტწილად მცდარი.

On 23 July 2014, at a plenary session of the Parliament, Chairman of the Healthcare and Social Issues Committee, Dimitri Khundadze, made a statement: “During the office of the previous government, social vulnerability status was granted only for political support and party goals. The number of beneficiaries has increased significantly with every election. This coincided with the election calendar. The number increased especially during the 2012 parliamentary elections.” Mr Khundadze also pointed out that the criteria for granting social vulnerability status are being changed.
FactCheck took interest in the statement of the MP and verified its accuracy.
The government social assistance programme was enacted in 2005. The criteria for the assessment of the socio-economic condition of families are as follows: family income, family property and family needs. A family must apply to the Social Service Agency in order to receive social assistance. After this, a social agent visits the family, evaluates its income and property and assigns a certain rating point. Families with rating points less than 57,000 are given social vulnerability status and granted financial compensation.
Before 1 July 2013, the monthly financial assistance for people below the poverty line was GEL 30 for one member of the family and GEL 24 for each additional member. After July 2013 social assistance was doubled amounting to GEL 60 for one member of the family and GEL 48 for each additional member.
The methodology for the assessment of the socio-economic conditions of socially vulnerable families was adopted in 2010. According to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, in terms of the treaty signed with UNICEF in 2013, the methodology for the assessment of socio-economic conditions is being revised and new criteria are being formed. The implementation of these criteria will follow shortly. The revision of the previous criteria was also planned when the United National Movement was in power. FactCheck also wrote about this in 2013.
We examined the statistics of the dynamics of the number of socially vulnerable families in the previous years.
From January to June 2010, the number of socially vulnerable families grew every month. From July the number of the beneficiaries began to decline but was on the rise again from October.
Elections of the Mayor and City Council of Tbilisi were held on 30 May 2010. As we can see, the number of socially vulnerable families did increase prior to the election; however, the growth had been observed before the elections as well.
Statistics of 2011 which was a non-election year show that the number of socially vulnerable families grew in the first three months of the year and decreased for the rest of year before it started to grow again in December.
Parliamentary elections were held on 1 October 2012. According to Dimitri Khundadze, the pre-election period of 2012 saw a particularly sharp increase in the number of socially vulnerable families. The monthly growth of the number of beneficiaries did occur in 2012. There was only a slight reduction in March. High growth rates of the number of the beneficiaries were clear during the pre-election period; however, the numbers continued to rise after the elections as well.
We also looked into the statistical data of 2013 and 2014.
The number of the beneficiaries reduced every month until May 2013. After May the numbers began to grow again. There was a slight reduction in November with the number of the beneficiaries growing to 150,607 at year’s end.
Presidential elections were held on 27 October 2013. In 2013, as in other years, the number of beneficiaries saw both growth and reduction in different parts of the year; however, the numbers did grow during the pre-election period.
The number of socially vulnerable families reduced from January to April 2014; however, it grew in May and June and declined again in July. Local government elections were held on 15 June 2014 with a second round on 12 July. It should be pointed out that growth in the number of the beneficiaries coincided with the pre-election period both times.
The number of the beneficiary families was 149,134 in September 2012. As of July 2014, the number is 145,861. Thus, as compared to the last months of the previous government, the number of socially vulnerable families decreased by 3,273 in the middle of 2014.
FactCheck cannot conclude whether or not the governments granted the status of social vulnerability according to their political goals. We analysed the statistics and tried to figure out if the growth of the numbers of the beneficiaries coincided with the pre-election periods.
As is clear from the statistics, the number of the beneficiaries constantly changes during the year. Both election and non-election years saw a growth and a reduction of these numbers. According to the data, the growth tendency was observed in the pre-election periods (2010 and 2012) during the previous government; however, the trend continued after the elections as well. In 2012 a sharp increase in the number of the beneficiaries was indeed observed but the trend also continued after the elections.
In 2013 and 2014, after the new government assumed office, the pre-election growth in the number of socially vulnerable families also took place. Furthermore, the growth in numbers in 2014 coincided with both rounds of the local government elections.
As our study suggests, the change in the number of socially vulnerable families is a permanent process. According to the statistics, the pre-election growth in the beneficiary numbers took place during both the United National Movement and Georgian Dream coalition governments. In addition, the only case when these numbers grew exclusively before an election period was recorded in 2014.
FactCheck concludes that Dimitri Khundadze’s statement: “The number of people with social vulnerability status has increased significantly with each election. It increased especially during the 2012 parliamentary elections,” is MOSTLY FALSE.
“The number of people with social vulnerability status has increased significantly with each election. It increased especially during the 2012 parliamentary elections.”