2014 წლის 5 მაისს, საზოგადოებრივი მაუწყებლისთვის მიცემულ ინტერვიუში ქალაქ თბილისის მერობის კანდატი, დავით ნარმანია თბილისის გზებზე შექმნილ ვითარებას შეეხო და განაცხადა: "გზები ის თემაა, რომელთა მიმართებაში შეგნებულ საბოტაჟს ეწევა დედაქალაქის ხელისუფლება. მათ ძალიან დიდი ხნის წინ უნდა მოეგვარებინათ გზების პრობლემა და ჯერ კიდევ იანვრიდან უნდა დაეწყოთ გზების მოწესრიგებაზე ზრუნვა, გამოეცხადებინათ ტენდერები და ზამთრის სეზონის გასვლის შემდეგ სწრაფადვე უნდა მოეხდინათ გზების რეაბილიტაცია, რასაც სამწუხაროდ ვერ ვხედავთ".
ჩვენ ამ განცხადებით დავინტერესდით და შევეცადეთ გაგვერკვია, რეალურად რა მდგომარეობაა თბილისის გზებზე.
2014 წლის ზამთრის სეზონის შემდეგ თბილისის გზები მნიშვნელოვნად დაზიანდა. თბილისის საკრებულომ, თბილისის მერია გზებზე სარემონტო სამუშაოების დაგვიანებით დაწყებაში დაადანაშაულა. თბილისის საკრებულოს თავჯდომარის მოადგილე, ჯაბა სამუშია ფაქტ-მეტრთან საუბარში აცხადებდა: "მთელი თბილისის მასშტაბით გზის საფარი სავალალო მდგომარეობაშია. იმის მიუხედავად, რომ თბილისის 2014 წლის ბიუჯეტში გზების რეაბილიტაციისთვის გამოყოფილი თანხა 37 მილიონ ლარს შეადგენს, ჯერაც არ დაწყებულა [მაისის მდგომარეობით] გზებზე სამშენებლო-შეკეთებითი სამუშაოები, რაც საზოგადოების ობიექტურ უკმაყოფილებას იწვევს". ჯაბა სამუშიას თქმით, "ქალაქის მთავრობას ჰქონდა შესაბამისი თანხები, რომ გზის საფარის მოწესრიგებასთან დაკავშირებით წინასწარი სამუშაოები ეწარმოებინა. დრო გაიწელა ხელოვნურად. ქალაქის მერის მოვალეობის შემსრულებელსა და მერიას უნდოდათ საკრებულოსთვის  გადმოებრალებინათ ეს საკითხი და  შეფერხება ქალაქის ბიუჯეტის არქონით აეხსნათ. სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებ, რომ 7 მარტამდეც, ანუ ბიუჯეტის დამტკიცებამდე, 1/12-ის ხარჯვის პირობებშიც და დღესაც, როდესაც თბილისს ბიუჯეტი უკვე აქვს, საკმარისი თანხებია იმისთვის, რომ  ავარიული გზების სრული რეაბილიტაცია მოხდეს".
2014 წელს თბილისი ბიუჯეტის გარეშე შეხვდა. ბიუჯეტის პირველადი ვერსია ქალაქ თბილისის მერიამ საკრებულოს 2013 წლის ნოემბერში გადაუგზავნა. დედაქალაქის ბიუჯეტის დამტკიცება 4 თვე გაჭიანურდა. პირველადი ვერსიის მიხედვით, ქალაქის ბიუჯეტი 720 მილიონი  ლარით იყო განსაზღვრული. 2013 წლის დეკემბერში საკრებულოში ბიუჯეტის მეორე ვერსია შევიდა, რომელიც დაახლოებით 730 მილიონ ლარს მოიცავდა. ბიუჯეტის მესამე ვერსია, რომლის ასიგნებები დაახლოებით 785 მილიონ ლარს შეადგენდა, საკრებულოს მერიამ  უკვე 2014 წლის იანავარში გადაუგზავნა. ბიუჯეტის მეოთხე პროექტი კი, რომლის ასიგნებები დაახლოებით 850 ლარი იყო, მერიამ საკრებულოს უკვე 2014 წლის თებერვალში წარუდგინა. თბილისის ბიუჯეტის დამტკიცება მხოლოდ 7 მარტს მოხერხდა.
ამ ფაქტს გამოხმაურება არასამთავროებო ორგანიზაციების მხრიდანაც მოჰყვა. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ ქალაქ თბილისის ბიუჯეტის არდამტკიცების შესახებ დასკვნა გამოაქვეყნა, რომელშიც ნათქვამია, რომ ბიუჯეტის განხილვა-დამტკიცების პროცესი სამი თვის განმავლობაში პოლიტიკური დისკუსიებისა და ბრალდებების ფონზე მიმდინარეობდა, რაც თავის მხრივ აფერხებდა პროცესებს და მოქალაქეების ინტერესების იგნორირებას ახდენდა. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ მიიჩნევდა, რომ თბილისის 2014 წლის ბიუჯეტის პროექტის პირველად ვერსიაზე თბილისის საკრებულოს დარჩენილი შენიშვნები არ ქმნიდა გადაულახავ წინააღმდეგობას და არ წარმოადგენდა ბიუჯეტის არმიღების საფუძველს. აგრეთვე, პროცესის გაჭიანურების სავარაუდო პოლიტიკურ მოტივაციას ადასტურებდა ისიც, რომ საკრებულოს შეეძლო ბიუჯეტზე ყველა შენიშვნა პირველივე ეტაპზე გაეგზავნა და არა ნაწილ-ნაწილ. თუკი ყველა შენიშვნის პირველივე ეტაპზე გაგზავნა ვერ მოესწრებოდა, საკრებულოს მთელი წლის მანძილზე ექნებოდა თბილისის ბიუჯეტში ცვლილებების შეტანის საშუალება. წარმოდგენილ ბიუჯეტზე მუდმივად ახალი შენიშვნების მომზადება პროცესის ხელოვნურად გაჭიანურებას ჰგავდა.
რაც შეეხება ბიუჯეტის 1/12-ის გამოყენებას, საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსის 78-ე მუხლის მე-7 პუნქტის მიხედვით, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის დასაგეგმი წლის დაწყებამდე დაუმტკიცებლობის შემთხვევაში, შესაბამისი აღმასრულებელი ორგანო უფლებამოსილია, თითოეულ პრიორიტეტზე, ყოველთვიურად გასცეს გასული საბიუჯეტო წლის ასიგნებების 1/12.
ქალაქ თბილისის 2013 წლის ბიუჯეტით კი სატრანსპორტო ინფრასტრუქტური მშენებლობა-განვითარებისათვის გამოყოფილი ასიგნებები 122 382 211 ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, აღნიშნულ პრიორიტეტზე 2014 წელს ყოველთვიურად დასახარჯი თანხის მოცულობა 10 198 517 ლარი იყო.
საკრებულოს ბრალდებებს თბილისის მერიაში უპასუხეს. მერიის ოფიციალურ განცხადებაში ნათქვამია, რომ  თბილისის საკრებულოს უმრავლესობამ დედაქალაქის 2014 წლის ბიუჯეტი ოთხი თვის განმავლობაში არ დაამტკიცა, რამაც ქალაქში არაერთი პროექტის შეჩერება გამოიწვია. ამის მიუხედავად, თბილისის მერიის განცხადების თანახმად, ქალაქში ზამთრის ძლიერი ყინვების გამო დაზიანებული ინფრასტრუქტურის მოწესრიგება ერთდროულად რამოდენიმე ქუჩაზე, აქტიურად მიმდინარეობდა.
მეტი ინფორმაციისთვის ფაქტ-მეტრი წინა წლებში თბილისის გზებზე განხორცილებული სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოებითაც დაინტერესდა, თბილისის მერიას  ოფიციალური წერილით მიმართა და 2009-2013 წლების მანძილზე თბილისის გზებზე განხორციელებული სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოების სტატისტიკა გამოითხოვა, რასაც ქვემოთ ცხრილის სახით გთავაზობთ:
გზების შეკეთება-რეაბილიტაციისათვის გამოყოფილი ასიგნებები(ლარი)
111803900
94441800
38311200
73282000
42480700
საკასო შესრულება(ლარი)
96786600
94290800
38310500
67173100
38212300
კაპიტალურად შეკეთებული ქუჩების რაოდენობა
49
33
57
145
129
ორმოულად შეკეთებული ქუჩების რაოდენობა
92
269
250
249
237
2014 წელს ქ. თბილისის თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტიდან მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახურისთვის გამოყოფილი ასიგნებები გზების მშენებლობა-რეაბილიტაციის სამუშაოების წარმოებისთვის 37 313 500 ლარს შეადგენს. მიმდინარე წელს გზის საფარის სარეაბილიტაციო სამუშაოები დასრულდა 24 მისამართზე (მაისის მონაცემებით). მათ შორის კაპიტალური რეაბილიტაცია 3 ქუჩას ჩაუტარდა და ორმოული შეკეთების სამუშაოები 21 ქუჩაზე განხორციელდა. მაისის მონაცემებით, სამუშაოები 40 ქუჩაზე მიმდინარეობდა. მათ შორის 14 ქუჩაზე ხორციელდებოდა გზის საფარის კაპიტალური შეკეთება, 26 ქუჩაზე კი - გზის ორმოული შეკეთების სამუშაოები.
სტატისტიკის მიხედვით, 2013 წელს 366 ქუჩა შეკეთდა (129-კაპიტალურად, 237-ორმოულად). მიმდინარე წელს, ოთხი თვის მანძილზე სარემონტო სამუშაოები 40 ქუჩაზე მიმდინარეობდა, ხოლო 24 ქუჩაზე კი უკვე დასრულებული იყო. შესაბამისად, 4 თვის მანძილზე 64 ქუჩის რეაბილიტაცია მოხდა. წინა წლის ანალოგიურ პერიოდში, უხეში გათვლებით (თუ ჩავთვლით, რომ ყველა სეზონზე თანაბარი სამუშაოები სრულდება) 366-ის მესამედი, ე.ი 122 ქუჩა უნდა შეკეთებულიყო, რაც თითქმის ორჯერ მეტია მიმდინარე წელს შეკეთებულ ქუჩათა რაოდენობაზე (64).
საკითხში კიდევ უფრო უკეთ გასარკვევად მერიიდან 2011-2014 წლებში გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოების განსახორციელებლად გამოცხადებული ტენდერების სტატისტიკაც გამოვითხოვეთ.
გასულ წელს, მერიის ინფორმაციით, გზების რეაბილიტაციის სამუშაოებთან დაკავშირებით სულ 48 ტენდერი გამოცხადდა. რაც შეეხება მიმდინარე წლის პირველ ოთხ თვეს, მერიის ინფორმაციით, გზების რეაბილიტაციის სამუშაოების განსახორციელებლად სულ 4 ტენდერი გაიმართა. შპს „გლობალჰაუსმა“ 21 იანვარს გამოცხადებულ 2 ტენდერში გაიმარჯვა და ხელშეკრულება ქალაქ თბილისში მტკვრის მარჯვენა (სახელშეკრულებო ღირებულება 212,361.00 ლარი) და მარცხენა (სახელშეკრულებო ღირებულება 123,220.00 ლარი) სანაპიროებზე არსებული გზების შეკეთების მიზნით გააფორმა.
შპს „RSP-40“-მა 8 აპრილს გამოცხადებულ 2 ტენდერში, ქალაქ თბილისში მარცხენა (სახელშეკრულებო ღირებულება 597,210,84 ლარი) და მარჯვენა (სახელშეკრულებო ღირებულება 597, 210,84 ლარი) სანაპიროებზე არსებული გზების და ქუჩების მიმდინარე (ორმოული) შეკეთების სამუშაოების განსახორციელებლად, მონაწილეობა მიიღო და გაიმარჯვა. ხელშეკრულება უკვე გაფორმებულია.
ჩვენ 2014 წელს ტენდერში გამარჯვებულ კომპანიებს დავუკავშირდით. მათ ტენდერში გამარჯვება დაგვიდასტურეს. შპს „გლობალ ჯორჯია“ მტკვრის მარჯვენა და მარცხენა სანაპიროს მხარეს არსებულ გზებზე ქვაფენილების მიმდინარე შეკეთებას ახორციელებს, სამუშაოები დაწყებულია და სავარაუდოდ ოქტომბერ-ნოემბერში უნდა დასრულდეს.
შპს „RSP-40“-თან ხელშეკრულება თბილისში მდინარე მტკვრის მარჯვენა და მარცხენა სანაპიროს მხარეს არსებული ქუჩების და გზების ორმოული შეკეთების სამუშაოების განსახორციელებლად გაფორმებულია და სამუშაოების შესრულება დაწყებულია.
ფაქტ-მეტრი თბილისის მერიას მრავალჯერ დაუკავშირდა და თბილისის გზებზე შექმნილი მდგომარეობის შესახებ კომპეტენტური, უფლებამოსილი პირის კომენტარი ითხოვა. ჩვენ გვსურდა გაგვეგო, წელიწადის რომელი პერიოდია გზების დაგების თვალსაზრისით ყველაზე აქტიური, რათა 2013 და 2014 წლების მონაცემების შედარება უფრო ზუსტად მოგვეხდინა. მიუხედავად არაერთი მცდელობისა, მერიამ ფაქტ–მეტრის კითხვები უპასუხოდ დატოვა.
ფაქტ-მეტრის მიერ მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, 2013 წელს ქალაქ თბილისში კაპიტალურად 129 ქუჩა შეკეთდა, ორმოული შეკეთება კი 237 ქუჩას ჩაუტარდა, რაც ჯამში 366-ს უდრის.
მიმდინარე წლის მაისის მონაცემებით, სარეაბილიტაციო სამუშაოები 24 მისამართზე დასრულდა. მაისში სამუშაოები 40 ქუჩაზე მიმდინარეობდა, მათ შორის 14 ქუჩაზე გზის საფარის კაპიტალური შეკეთება ხორციელდებოდა, 26 ქუჩაზე კი - გზის ორმოული შეკეთება. სარეაბილიტაციო სამუშაოები სულ 64 ქუჩაზე სრულდებოდა.
იმის გამო, რომ მერიისგან შესაბამისი ინფორმაცია ვერ მივიღეთ, 2013 და 2014 წლების პირველი ოთხი თვის შედარება საშუალო მაჩვენებლების გამოთვლით ვცადეთ. თუ გასული და მიმდინარე წლების პირველი კვარტლის საშუალო მონაცემებს შევადარებთ, ლოგიკური დაშვებით, 2013 წლის 4 თვის მანძილზე სარეაბილიტაციო სამუშაოები სავარაუდოდ 2-ჯერ მეტ ქუჩაზე განხორციელდა, ვიდრე 2014 წლის ანალოგიურ პერიოდში.
2013 წელს გზის რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით თბილისის მერიამ 48 ტენდერი გამოაცხადა, მიმდინარე წელს კი (მაისის მონაცემით) მხოლოდ 4 ტენდერი, 2 - იანვრის თვეში, 2 კი აპრილის თვეში. 2014 წელს, 4 თვის განმავლობაში თბილისის მერიას მხოლოდ 4 ტენდერი აქვს გამოცხადებული, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდში კი  - 20, ე.ი. 5-ჯერ მეტი. თუმცა აქვე უნდა ითქვას, რომ 2013 წლის დეკემბერში გამოცხადებული ტენდერებიდან უმრავლესობა 2014 წლის დასაწყისში განხორციელდებოდა.
2014 წელს გზის რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით გამოცხადებულ ტენდერთა სახელშეკრულებო ღირებულება ჯამში 1 530 001 ლარს შეადგენს. თუ გავითვალისწინებთ, რომ  ბიუჯეტის 1/12 ფარგლებში, თეორიულად ამ პრიორიტეტზე 10 198 517 ლარის დახარჯვა იყო შესაძლებელი, ბიუჯეტის არდამტკიცების შემთხვევაშიც, მერიას შეეძლო გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოების დაწყება.
ოფიციალურ ინფორმაციაზე დაყრდნობით და ლოგიკური დაშვებების საფუძველზე, შეიძლება ითქვას, რომ 2014 წელს თბილისის გზების და ქუჩების რეაბილიტაციის პროცესი წინა წელთან შედარებით გაუარესებულია. მიმდინარე წელს წარმოქმნილ გზების პრობლემას თბილისის მერია დროულად არმიღებულ ბიუჯეტს აბრალებს. თბილისის საკრებულოში კი აცხადებენ, რომ ბიუჯეტის 1/12 ხარჯვის ფარგლებში გზების შეკეთება შესაძლებელი იყო.
ჩვენ მიერ მოპოვებული ინფორმაციიდან გამომდინარე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ პრობლემა, რომელიც თბილისის მოსახლეობას შეექმნა ორი პოლიტიკური მხარის სრულიად უსარგებლო დაპირისპირებიდან გამომდინარეობს. როგორც უკვე ვთქვით, გაანალიზებული სტატისტიკა იმაზე მეტყველებს, რომ 2014 წლის პირველ ოთხ თვეში ბევრად ნაკლები სამუშაო შესრულდა, ვიდრე წინა წლებში. ამის ერთ–ერთი მიზეზი ერთის მხრივ საკრებულოს მიერ ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობა იყო, რაზეც დავით ნარმანია თავის განცხადებაში არ საუბრობს. როგოც ვთქვით, რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციამ საკრებულოს მიერ თბილისის ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობა ხელოვნურად გაჭიანურებულ პროცესად შეაფასა.
ჩვენ მიერ ჩატარებული კვლევის საფუძველზე, ასევე ორი დაპირისპირებული მხარის არგუმენტების გათვალისწინებით ვასკვნით, რომ დავით ნარმანიას განცხადება: "დედაქალაქის ხელისუფლებას დიდი ხნის წინ უნდა მოეგვარებინა გზების პრობლემა, უნდა გამოეცხადებინათ ტენდერები და მოეხდინათ გზების რეაბილიტაცია, რასაც სამწუხაროდ ვერ ვხედავთ", არის ნახევრად სიმართლე.

Davit Narmania, Tbilisi mayoral candidate, touched upon the issue of Tbilisi’s streets in his interview with the Public Broadcaster on 5 May 2014 and stated the following: ”The government of the capital city has been engaged in a deliberate sabotage regarding the street issue. They should have solved the street problem a long time ago and started working on them as early as January. They should have announced tenders and rehabilitated the streets soon after the winter season, but, unfortunately, we cannot see this.”
took interest in this statement and tried to find out what the real situation is in terms of Tbilisi’s streets.
Tbilisi’s streets were significantly damaged after the winter of 2014. Tbilisi City Council blamed Tbilisi City Hall for delaying the start of street rehabilitation work. Jaba Samushia, Chairman of Tbilisi City Council, told FactCheck
the following: “The street surfaces are in poor conditions throughout Tbilisi. Despite the fact that the assigned amount in Tbilisi’s budget of 2014 for street rehabilitation is equal to GEL 37 million, construction-repair work on the streets has not started yet [as of May] which causes objective discontent in society. The government of the capital city had the relevant funds to implement preliminary street surface repair work. It was delayed artificially. The Acting Mayor of Tbilisi and Tbilisi City Hall wanted to blame Tbilisi City Council for this issue and explain this delay by the absence of a city budget. I want to declare with full responsibility that until 7 March, before the approval of the budget under the conditions of spending one-twelfth of the funds and today when Tbilisi has its own budget, there are enough funds in order to ensure the full rehabilitation of the streets.”
Tbilisi did not have its own city budget at the beginning of 2014. The initial version of the budget was sent to Tbilisi City Council by Tbilisi City Hall in November 2013. The approval of the capital city’s budget was delayed for four months. According to the initial version, the city budget was determined at GEL 720 million. The second version of the budget was sent to City Council in December 2013 which amounted to approximately GEL 730 million. The third version of the budget with appropriations amounting to GEL 785 million was sent to City Council by City Hall in January 2014. The fourth version of the budget with appropriations amounting to approximately GEL 850 million was sent to City Council by City Hall in February 2014. The Tbilisi city budget was approved only on 7 March.
Non-governmental organisations have also responded to the issue of Tbilisi’s budget. Transparency International Georgia published its report about the non-approval of the Tbilisi city budget which stated that the discussing-approval process of the budget had been taking place for three months amid political discussions and allegations which themselves were halting the processes and ignoring the interests of citizens. Transparency International Georgia considered that the remarks of Tbilisi City Council on the first version of the budget neither created insurmountable obstacles nor constituted the basis for the rejection of the budget. In addition, a possible political motivation for delaying the process was confirmed by the fact that City Council could have presented its remarks on the budget at the first stage and not step-by-step. If it were not possible to present all of the remarks at the first stage, City Council would have had the possibility to make amendments to the Tbilisi city budget. The continued preparation of new remarks concerning the presented budget appeared to be an artificial delay of the process.
As for using one-twelfth of the budget, according to Point 7 of Article 78 of the Budgetary Code of Georgia, in the case of a non-approval of the budget of a local self-governing unit prior to the planned year, the relevant executive body is authorised to issue one-twelfth of the previous budgetary year’s appropriations monthly on each priority.
According to the Tbilisi city budget for 2013, the assigned appropriations for transport-infrastructural development were equal to GEL 122,382,211. Therefore, the monthly assigned amount of funds to be spent on the aforementioned priorities in 2014 was equal to GEL 10,198,517.
Tbilisi City Hall responded to the accusation of Tbilisi City Council. According to the official statement of Tbilisi City Hall, the Tbilisi City Council majority did not approve the Tbilisi city budget for 2014 for four months which halted various projects in the capital. Despite this, according to the statement by Tbilisi City Hall, repair of damaged infrastructure due to severe frost was actively taking place simultaneously on several streets in the capital.
For further information FactCheck
took interest in the construction-rehabilitation work implemented on Tbilisi streets in previous years and approached Tbilisi City Hall through an official letter to request statistics about construction-rehabilitation work implemented on Tbilisi’s streets in the period of 2009-2013 which is presented in the table below:
2009 2010 2011 2012 2013
Appropriations assigned for street repair-rehabilitation (GEL) 111,803,900 94,441,800 38,311,200 73,282,000 42,480,700
Cash implementation (GEL) 96,786,600 94,290,800 38,310,500 67,173,100 38,212,300
Number of repaired and reconstructed streets 49 33 57 145 129
Number of potholes in repaired streets 92 269 250 249 237
Appropriations allocated for municipal improvement service for street construction-rehabilitation work from the budget of the Tbilisi self-governing unit in 2014 was equal to GEL 37,313,500. Pavement rehabilitation work was completed on 24 addresses this year (according to data from May). Among them, three streets were repaired and reconstructed and potholes were repaired on 21 streets. According to the data from May, work was done on 40 streets overall. Among them, reconstruction of street surfaces took place on 14 streets while the number of pothole repaired streets was equal to 26.
According to the statistics, 366 streets were repaired in 2013 (repair and reconstruction of 129 streets and pothole repair of 237 streets). Reconstruction work was implemented on 40 streets during four months while the similar work was completed on 24 streets. Accordingly, 64 streets were rehabilitated during a four-month period. In the corresponding period of the previous year, according to rough calculations (and considering that equal work was implemented in each season), one-third of 366 streets; that is, 122 streets should have been repaired which is approximately twice more than the number of streets repaired in 2014 (64).
In order to find out more about the issue, FactCheck
requested statistics about the announced tenders for street rehabilitation work in the period of 2011-2014 from Tbilisi City Hall.
According to Tbilisi City Hall, 48 tenders in total were announced for street rehabilitation work last year. As for the first four months of the current year, four tenders in total were announced for this work. Global House Ltd won two tenders announced on 21 January and signed a contract for the purpose of street repair on the right (contractual value of GEL 212,361,00) and left (contractual value of GEL 123,220,00) banks of Mtkvari River in Tbilisi.
RSP-40 Ltd participated in and won two tenders announced on 8 April for implementing street repair work (pothole repair) on the right (contractual value of GEL 597,210,84)  and left (contractual value of GEL 597,210,84) banks of the Mtkvari River in Tbilisi. The contract has already been signed.
contacted the companies which won tenders in 2014 and received confirmation that they indeed won. Global Georgia Ltd is implementing pavement maintenance on the right and left banks of the Mtkvari River. The work has been started and is slated to be completed in October-November.
A contract has been signed with RSP-40 Ltd for the purpose of implementing pothole repair work on streets located on the right and left banks of the Mtkvari River. This work has already started.
FactCheck contacted Tbilisi City Hall several times and asked for comment by an authorised person regarding the current situation of Tbilisi’s streets. FactCheck wanted to find out which period of the year is the most active in terms of street paving in order to make exact comparisons of the data from 2013 and 2014. Despite various attempts, Tbilisi City Hall did not respond to questions posed by FactCheck.   Conclusion  According to the information obtained by FactCheck, 129
streets were repaired and reconstructed and potholes were repaired on 237 streets in Tbilisi in 2013 which is equal to a total of 366 streets receiving maintenance work.
According to the data from May, rehabilitation work was completed on 24 addresses. Work was being implemented on 40 streets in the month of May. Of these surfaces were repaired and reconstructed on 14 streets and potholes were repaired on 26 streets. Rehabilitation work was being completed on 64 streets.
Due to the fact that FactCheck
was unable to obtain relevant information from Tbilisi City Hall, we tried to compare the first four months of 2013 and 2014 through calculating the average. If we compare the average data from the first quarters of the previous and current years, logically the rehabilitation work during four months of 2013 was probably implemented on twice as many streets than in the corresponding period in 2014.
Tbilisi City Hall announced 48 tenders regarding street rehabilitation work in 2013 while only four tenders were announced this year (data from May), two in January and two in April. Tbilisi City Hall has announced only four tenders during four months in 2014 while it announced 20 tenders in the corresponding period in the previous year. This equates to five times more. However, it should be noted that the majority of tenders announced in December 2013 were implemented at the beginning of 2014.
The contractual value of tenders announced in 2014 for street rehabilitation work was equal to GEL 1,530,001 in total. In the conditions of one-twelfth of the budget theoretically it was possible to spend GEL 10,198,517 on these priorities. In the case of the non-approval of the budget, City Hall could still have started the street rehabilitation work.
According to the official information and logical assumptions, it is possible to say that the rehabilitation process of Tbilisi’s streets in 2014 has deteriorated as compared to the previous year. Tbilisi City Hall blamed the street problems this year on the delay of the approval of the city budget. Tbilisi City Council stated that street repair was possible even under the conditions of spending one-twelfth of the city budget.
According to the information FactCheck
obtained, we can say that the problem of the delays was caused by an unnecessary controversy between two political parties. The analysed statistics indicate that significantly less work was implemented in the first four months of 2014 than compared to previous years. One of the reasons for this was the non-approval of the city budget by Tbilisi City Council which Davit Narmania did not mention in his statement. As was previously noted, several non-governmental organisations evaluated the non-approval of the Tbilisi city budget by City Council as an artificially delayed process.
According to the research FactCheck conducted as well as considering the arguments of two opposing sides, FactCheck concludes that Davit Narmania’s statement, “The government of the capital city should have solved the street problem a long time ago. They should have announced tenders and rehabilitated the streets but, unfortunately, we cannot see this,” is HALF TRUE.