„უკვე წელიწადნახევარია, ასპინძის რაიონის ორ სოფელში გაზიფიცირება დასრულებულია, მხოლოდ გაზია მისაწოდებელი და წელიწადნახევრის განმავლობაში ენერგეტიკის მინისტრმა ვერ მიაღწია იმას, რომ აღნიშნული პრობლემა მოგვარდეს. ასპინძის რაიონს უკვე რამდენიმე თვეა, მთელი ზ
2014 წლის 21 თებერვალს, ასპინძის რაიონის მაჟორიტარმა დეპუტატმა, ტარიელ ლონდარიძემ, ასპინძაში არსებულ პრობლემებზე ისაუბრა. დეპუტატის განცხადებით, რაიონის ორ სოფელში, საროსა და ხიზაბავრაში, გაზიფიცირების პროცესი დასრულებულია, თუმცა, მიუხედავად ამისა, მოსახლეობას გაზი მაინც არ მიეწოდება. მისი თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ მან ენერგეტიკის მინისტრი საქმის კურსში ჩააყენა, პრობლემა კვლავ მოუგვარებელი რჩება. ტარიელ ლონდარიძე, ასევე, ასპინძის რაიონის სასმელი წყლით მომარაგების საკითხს შეეხო. მისი თქმით, მთელი ზამთრის განმავლობაში, რაიონს  სასმელი წყალი არ მიეწოდება, ინფრასტრუქტურის სამინისტრო და ადგილობრივი თვითმმართველობა კი აღნიშნულ საკითხს ვერ აგვარებენ.
ტარიელ ლონდარიძემ ჩვენს საპარლამენტო კორესპონდეტთან საუბარში აღნიშნა, რომ ზემოხსენებულ სოფლებში, 2012 წლის საპარლამეტო არჩევნების შემდეგ, ბუნებრივი აირის მიწოდება შეწყდა და მას შემდეგ არ განახლებულა. მისი ინფორმაციით, ბუნებრივი აირის მიწოდებაზე „ყაზტრანსგაზი“ იყო პასუხისმგებელი, თუმცა, ახლა ვინ არის ბუნებრივი აირის მიწოდებაზე პასუხისმგებელი, გაურკვეველია.
რაც შეეხება დაბა ასპინძის სასმელი წყლით მომარაგების პრობლემას, საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა ფაქტ-მეტრს განუცხადა, რომ წყალი მოსახლეობას ნაწილობრივ მიეწოდება, ხოლო ვისაც მიეწოდება, დაბინძურებული და სასმელად უვარგისია. ამიტომ, მოსახლეობას წყლის ყიდვა უწევს. ერთი ტონა წყალი მათ 20-40 ლარი უჯდებათ. „ჩვენს დროს წყალმომარაგების კომპანია იღებდა თავის თავზე ყველაფერს. ახლა კი პასუხიმგებლობა თვითმმართველობას ეკისრება. ის ვერ მართავს იმ შ.პ.ს.-ებს, ვისაც ეს ევალებათ, ანუ, პრობლემას ვერ აგვარებენ. ეს ფაქტი არც ცენტრალურ ხელისუფლებას აწუხებს, ან უბრალოდ კომუნიკაცია არ აქვთ“ - აცხადებს ტარიელ ლონდარიძე და აღნიშნავს, რომ ეს ყველაფერი ადგილობრივი ხელისუფლების უუნარობითაა გამოწვეული.
ჩვენ ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს დავუკავშირდით. მათი წარმომადგენლის განცხადებით, ასპინძის რაიონში გაზის 7,68 კილომეტრიანი მილია გაყვანილი. ამ ეტაპზე, შიდა დაქსელვის სამუშაოები შემდეგ სოფლებშია დასრულებული: დაბა ასპინძა, დამალა, სარო და ხიზაბავრა. საერთო ჯამში, ასპინძის რაიონში  1270 აბონენტია გაზიფიცირებული. ბუნებრივი აირის მიწოდების პრობლემის არსებობას ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროშიც ადასტურებენ. სამინისტროს წარმომადგენლის განცხადებით, ზემოთ აღნიშნულ მოვლენებთან დაკავშირებული იურიდიული პროცედურების გამო, საროსა და ხიზაბავრას ამ დროისათვის ბუნებრივი აირი მართლაც არ მიეწოდება, თუმცა მიმდინარეობს მოლაპარაკებები „სოკარ ჯორჯიასთან“, ამ სოფლების ბუნებრივი აირით უზრუნველყოფაზე. აღსანიშნავია ისიც, რომ ენერგეტიკის სამინისტროს წარმომადგენლის ინფორმაციით, საროსა და ხიზაბავრას ბუნებრივი აირი არასდროს მიეწოდებოდა. ზემოთაღნიშნული ორი სოფლის მოსახლეობა რამდენიმე დღის განმავლობაში იღებდა მილებში დარჩენილ ბუნებრივ აირს, რომელიც სატესტო რეჟიმში საშუალო წნევის მიწოდების შედეგად იყო დარჩენილი. ასპინძის მუნიციპალიტეტსა და  „საქართველოს გაზის ტრანსპორტირების კომპანიას“ შორის ბუნებრივი აირის მიწოდებასთან დაკავშირებით შეთანხმება არ ყოფილა.
ფაქტ-მეტრი ასპინძის მუნიციპალიტეტის გამგებელს, ლევან ცაბაძესაც დაუკავშირდა. მისი თქმით, ასპინძის რაიონში მართლაც არსებობს პრობლემები ბუნებრივი აირის მიწოდებასთან დაკავშირებით. მიუხედავად იმისა, რომ გაზიფიცირების სამუშაობის ნაწილი, კერძოდ კი  შიდა დაქსელვითი სამუშაოები, დასრულებულია, მოსახლეობას ბუნებრივი აირი მაინც არ მიეწოდება.
ლევან ცაბაძე ფაქტ-მეტრს სასმელი წყლის პრობლემის შესახებაც ესაუბრა. მისი თქმით, დაბა ასპინძაში სასმელი წყლით მომარაგების პრობლემა მხოლოდ ორი კვირის განმავლობაში, ძლიერი ყინვის შედეგად მილების გაყინვის გამო იყო. თუმცა, ასპინძის გამგეობას 150 ტონა სასმელი წყალი მომარაგებული ჰქონდა და დაბა ასპინძის მოსახლეობას 2 კვირის განმავლობაში უფასოდ  ურიგებდა, თუმცა, ასევე იყვნენ კერძო პირები, რომლებიც მოსახლეობაში სასმელ წყალს გარკვეული საფასურის სანაცვლოდ ყიდდნენ. გარდა ამისა, ასპინძის გამგეობამ ინფრასტრუქტურისა და რეგიონული განვითარების სამინისტროსგან გამოყოფილი თანხით წყლის მილები შეიძინა და დაბა ასპინძის მოსახლეობის დაახლოებით 75%-ის სასმელი წყლით მომარაგება განაახლა. რაც შეეხება დარჩენილ მოსახლეობას, მათი წყლით უზრუნველყოფა კვლავ სასმელი წყლის დარიგების გზით ხდება.
ასპინძის რაიონის გამგებლის განცხადებით, რაიონისათვის აღნიშნული პრობლემა ახალი არ არის, თუმცა წელს, განსაკუთრებით ცივი ზამთრის გამო, პრობლემამ უფრო მწვავე ხასიათი მიიღო. ლევან ცაბაძის განცხადებით არსებობს ეჭვი, რომ ადგილი ჰქონდა დივერსიულ აქტსაც. აღნიშნულის შესახებ ცნობილია შინაგან საქმეთა სამინისტროსათვის, თუმცა ამ დრომდე გამოძიება „წინ არ წასულა“.
ცაბაძის თქმით, წყალმომარაგებასთან დაკავშირებით კიდევ ერთი პრობლემა არსებობს. 2007-2008 წლებში ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიამ, შ.პ.ს „კოლხმა“ ტენდერის პირობები დარღვევით შეასრულა. შესრულებული სამუშაოები არ აკმაყოფილებს სტანდარტებს და სამუშაოების დასრულების შემდეგ მიღება-ჩაბარების აქტიც არ გაფორმებულა. კერძოდ, ასპინძის რაიონის მაღალმთიან მონაკვეთებში, სასმელი წყლის მილები არ არის შესაბამის მიწის სიღრმეში გაყვანილი, რაც ზამთრის პირობებში მის გაყინვას იწვევს. ასპინძის გამგეობამ შ.პ.ს „კოლხს“ სასამართლოში უჩივლა. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, კომპანიამ დავა წააგო და  ასპინძის გამგეობის სასარგებლოდ 1 მილიონ 600 ათასი ლარის გადახდა დაეკისრა. ცაბაძე აღნიშნავს, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს ასპინძის გამეობისათვის ამ კანონდარღვევის შესახებ ცნობილი იყო, თუმცა სასამართლოსათვის არ მიუმართავთ. აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ  2012 წლის 5 ოქტომბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოს განჩინებით შ.პ.ს „კოლხის“ გაკოტრების პროცესი დაიწყო.
ლევან ცაბაძის განცხადებით, 2007 წლიდან გამგეობის ანგარიშზე 300 ათასი ლარი ირიცხება, რომელიც შპს „კოლხისთვის“ უნდა გადაერიცხათ, მაგრამ დარღვევით შესრულებული სამუშაოების გამო ასპინძის გამგეობამ „კოლხს“ დარჩენილი თანხა არ გადაუხადა. ამ თანხითა და შ.პ.ს „კოლხისგან“ მიღებული კომპენსაციით ასპინძის გამგეობა, უახლოეს მომავალში, სასმელი წყლის მილების დამონტაჟების მიზნით, ახალი ტენდერის გამოცხადებას გეგმავს.
ტარიელ ლონდარიძის განცხადების გადამოწმების შედეგად ფაქტ-მეტრმა გაარკვია, რომ ასპინძის რაიონის 2 სოფელს, საროსა და ხიზაბავრას მართლაც არ მიეწოდება ბუნებრივი აირი, მიუხედავად იმისა, რომ გაზის მილების გაყვანის სამუშაოები დასრულებულია. ენერგეტიკის სამინისტრო და ასპინძის მუნიციპალიტეტი პრობლემის არსებობას ადასტურებენ, თუმცა, მათი განცხადებით, აღნიშნული პრობლემა სამართლებრივი პრობლემებითა და დროში გაწელილი პროცედურებით არის გამოწვეული.
რაც შეეხება დეპუტატის განცხადების მეორე ნაწილს, სასმელი წყლით მომარაგების პრობლემასთან დაკავშირებით, ის არაზუსტია. ასპინძის გამგებლის განცხადებით, ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანია შ.პ.ს „კოლხმა“ სასმელი წყლის მილების გაყვანის სამუშაოები კონტრაქტის პირობების დარღვევით შეასრულა და სასმელი წყლის შეფერხებით მიწოდების პრობლემაც ამან გამოიწვია. მისივე თქმით, მოსახლეობისათვის წყლის მიწოდების პრობლემა გასულ წლებშიც არსებობდა, რადგან სასმელი წყლის მილები სტანდარტის დარღვევით იყო გაყვანილი. გარდა ამისა, წელს დაბა ასპინძაში სასმელი წყლის მიწოდების პრობლემა 2 კვირიან პერიოდში იყო და არა მთელი ზამთრის განმავლობაში, როგორც ამას დეპუტატი აცხადებს. დეპუტატი ასევე ცდება, როცა ამბობს, რომ ასპინძის მთელი მოსახლეობა წყალს ყიდულობდა. გამგებლის განცხადებით, მოსახლეობა წყალს უფასოდ იღებდა. ამ დროისთვის კი, მოსახლეობის 75%-ს წყლის მიწოდება აღუდგა. აღნიშნულ  ფაქტს, როგორც ასპინძის რაიონის გამგებელი, ისე ტარიელ ლონდარიძეც ადასტურებენ.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ დეპუტატის განცხადება: „უკვე წელიწადნახევარია, ასპინძის რაიონის ორ სოფელში გაზიფიცირება დასრულებულია, მხოლოდ გაზია მისაწოდებელი და წელიწადნახევრის განმავლობაში ენერგეტიკის მინისტრმა ვერ მიაღწია იმას, რომ აღნიშნული პრობლემა მოგვარდეს. ასპინძის რაიონს უკვე რამდენიმე თვეა, მთელი ზამთრის განმავლობაში სასმელი წყალი არ მიეწოდება...“, არის ნახევრად სიმართლე.

On 21 February 2014, Majoritarian Member of the Parliament of Georgia from the Aspindza Municipality, Tariel Londaridze, reported on the problems in the municipality. According to his statement, the process of gasification has been finalised in the villages of Saro and Khizabavra but gas supplies remain unfurnished. Based upon Londaridze’s information, and despite the fact that he had informed the Minister of Energy of Georgia about this issue, the problem still continues to be unresolved. Londaridze also spoke about the drinking water problems in the Aspindza Municipality. As he reported, the local population has not been provided with drinking water for the whole winter but neither the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia nor the local self-government is able to take care of this problem.
FactCheck looked deeper into the abovementioned statement and decided to check its accuracy.
Tariel Londaridze informed FactCheck’s Parliamentary Representative that the aforementioned villages have not been provided with gas since the Parliamentary Elections of 2012. According to Londaridze’s information, the Kaztransgas company was responsible for supplying gas to these villages; however, it is unclear who bears responsibility for this issue at the moment.
As for the drinking water problems in the village of Aspindza, Londaridze declared that water is supplied from time to time but it is dirty and, therefore, undrinkable rendering the necessity for the population to have to purchase drinking water. One ton of water costs approximately GEL 20-40. “In my day, the water supply company was responsible for everything but now this responsibility has been passed over to the local self-government. The local self-government fails to manage private companies (Ltds) obliged to address the problem; this means that they are unable to resolve the issue. The central government is also uninterested in this fact or, more simply, they do not have any communication with the companies,” declared Londaridze who added that all of the abovementioned is caused by the failure of the local self-government.
We entered into contact with the Ministry Energy of Georgia. Based upon the information provided by the representative of the Ministry, a pipe of a length of 7.68 km has been built in the Aspindza Municipality. At the moment, the inner networking has been finalised in the following villages: Aspindza, Damala, Saro and Khizabavra. In total, 1,270 customers have been gasified in the Aspindza Municipality. The problem of the supply of gas was also confirmed by the Ministry of Energy. According to a Ministry representative, there are legal procedures rendering the non-supply of gas to the villages of Saro and Khizabavra at the moment although the Ministry is negotiating with Socar Georgia about the aforementioned problem. Of note is the fact that based upon the information of the representative of the Ministry of Energy, the villages of Saro and Khizabavra have never had gas before. The population of these villages was supplied by the gas remaining in the pipes following a pressure test and only for a period of several days. No agreement has been signed between the Aspindza Municipality and the Georgian Gas Transportation Company.
FactCheck contacted the Governor of the Aspindza Municipality, Levan Tsabadze. According to his words, Aspindza is in fact facing problems connected with the supply of gas. Gas remains in a state of non-supply despite the fact that the inner networking process as a part of the gasification work has been completed. As Tsabadze put it, the abovementioned problem has been present since the Parliamentary elections of 1 October 2012. One month prior to the elections, the Aspindza Municipality was supplied with gas although this ended when the elections were over.
Levan Tsabadze also discussed the water problem with FactCheck’s representative. According to his statement, the water problem in Aspindza is present only for two weeks per year when the pipes are frozen due to the strong frosts. Nevertheless, the Aspindza Municipality stored 150 tons of water and distributed it among the population of Aspindza free-of-charge. This said, however, there were people who used to sell drinking water. In addition, the Aspindza gamgeoba (City Hall) purchased water pipes by means of resources allocated by the Ministry of Regional Development and Infrastructure and renewed the supply of water for 75% of the population. As for the rest of the population, they are still given water free-of-charge.
According to Tsabadze’s statement, the aforementioned problem is nothing new although it was particularly intensified this year due to the unseasonably cold winter. As Tsabadze stated, there is a suspicion that the Municipality’s infrastructure was sabotaged. The Ministry of Internal Affairs has already been notified although the investigation has hitherto revealed no information or updates.
Further according to Governor Tsabadze, another problem is also present as concerns the water supply. In 2007-2008, the winning company of the tender, Kolkhi Ltd., did not fulfil its due obligations in proper form. The completed work does not meet industry standards and both the delivery and acceptance certificates were not signed after the completion of the construction. In particular, the water pipeline was not installed at the appropriate depth in the higher mountainous regions of the municipality which means that there are frozen pipes in the winter. The Aspindza gamgeoba brought a law suit against Kolkhi Ltd. The company lost the case in court and has to pay a fine of GEL 1.6 million to the Aspindza gamgeoba. Tsabadze indicated that the Aspindza gamgeoba was informed about the abovementioned problem during the governance of the United National Movement but it did not address the court at that time. Of note, too, is the fact that the bankruptcy process of Kolkhi Ltd. started on 5 October 2012 based upon the decision of the Tbilisi City Court.
According to Governor Tsabadze’s information, since 2007 more than GEL 300,000 that should have been transferred to Kolkhi Ltd. was transferred to the account of the Aspindza gamgeoba but owing to the aforementioned violations of the tender requirements, Kolkhi Ltd. was not paid the remaining amount of money. The gamgeoba plans to announce a new tender for laying the water pipeline using the abovementioned amount together with the compensation received from Kolkhi Ltd. in the nearest future.
After verifying Tariel Londaridze’s statement, FactCheck found out that the villages of Saro and Khizabavra in the Aspindza Municipality are indeed not supplied with gas despite the fact that the gasification process has been completed. Both the Ministry of Energy and the Aspindza Municipality confirm this issue, although, according to their statements, the abovementioned problem is caused by legal points and long-term procedures.
As for the second part of Londaridze’s statement about the drinking water problem, it is in fact inaccurate. According to the words of the Aspindza Governor, the problem of the water supply was caused by the violation of the contract terms by Kolkhi Ltd., which was responsible for the construction of the water pipeline. Based upon his information, this problem was present in previous years as well since the installed pipeline did not meet the respective industry standards. In addition, this year village of Aspindza faced this problem for only two weeks and not the whole winter as mentioned by Londaridze. Londaridze is also incorrect when declaring that the whole population had to purchase drinking water. According to the Governor’s words, the population was provided with water free-of-charge. At the moment, the water supply has been renewed for 75% of the population. The abovementioned fact has been confirmed by the Governor of the Aspindza Municipality as well as by Tariel Londaridze himself.
Therefore, FactCheck concludes that the statement of Tariel Londaridze: “Gasification has been finished in two villages of the Aspindza Municipality for two years already, but no gas has been supplied yet. The Minister of Energy of Georgia could not manage to resolve this problem for a year-and-a-half. The Aspindza Municipality has no water for several months during the whole winter…” is HALF TRUE.
“Gasification has been finished in two villages of the Aspindza Municipality for two years already, but no gas has been supplied yet. The Minister of Energy of Georgia could not manage to resolve this problem for a year-and-a-half. The Aspindza Municipali