საქართველოს პარლამენტის 2013 წლის 25 დეკემბრის სხდომაზე ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, საპარლამენტო უმრავლესობის დეპუტატმა, დიმიტრი ხუნდაძემ განაცხადა: „მშობიარობა ფინანსდება და დღეს უკვე 17000-მდე მშობიარობაა დაფინასებული“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა დეპუტატის განცხადებით და მასში მოყვანილი ფაქტის სიზუსტე გადაამოწმა.
შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს 2013 წლის ანგარიშის თანახმად, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში, 23 დეკემბრის მდგომარეობით, 1 ივლისიდან სულ 16 924 მშობიარობა დაფინანსდა, აქედან ფიზიოლოგიური მშობიარობა - 11 261 შემთხვევა, ხოლო საკეისრო კვეთა - 5 663.
აქვე, მკითხველისთვის საინტერესო უნდა იყოს ზოგადად გასული წლების მშობიარობის სტატისტიკა, რაც სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა მოგვაწოდა (იხ. ცხრილი)
ორსულთა პატრონაჟისა და მშობიარობისთვის საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში სახელმწიფო თანხას პირველი ივლისიდან გამოყოფს, სადაც ლიმიტი ფიზიოლოგიური მშობიარობისას 500 ლარს, საკეისრო კვეთის შემთხვევაში კი 800 ლარს შეადგენს. ხოლო იმ შემთხვევაში, თუ საკეისრო კვეთის შესახებ ექიმის მიმართვა არ არსებობს და ის მოქალაქის სურვილით ხდება, სახელმწიფო მხოლოდ 500 ლარს გამოყოფს. ჯანდაცვის სამინისტროს 2013 წლის ანგარიშში ასევე აღნიშნულია, რომ 2014 წლის 1 იანვრიდან ამ სერვისით სარგებლობა იმ მოქალაქეებსაც შეუძლიათ, რომლებსაც კერძო სადაზღვევო კონტრაქტი ჰქონდათ და ის 2013 წლის 1 ივლისის შემდეგ შეუწყდათ.
ფაქტ-მეტრის ყურადღება მშობიარობების დაფინანსების საკითხმა ადრეც მიიპყრო. როგორც აღვნიშნავდით, ამ პროგრამით გათვალისწინებული თანხა მშობიარობის ხარჯების სრულად დასაფარად ყოველთვის არ კმარა. მაგალითად, „ჩაჩავას კლინიკაში“ ფიზიოლოგიური მშობიარობისას სამედიცინო მომსახურების ღირებულება 550 ლარიდან იწყება და 2950 ლარს აღწევს, საკეისრო კვეთის ღირებულება კი 1140 ლარიდან იწყება და 3550 ლარამდე მერყეობს. „იმედის კლინიკაში“ ფიზიოლოგიური მშობიარობის ფასები 690 ლარიდან, საკეისრო კვეთის კი - 890 ლარიდან იწყება. შპს „შალვა (დავით) ქორიძის სახელობის სამშობიარო სახლში“ ფიზიოლოგიური მშობიარობის ფასი 600 ლარიდან იწყება, საკეისრო კვეთის კი - 900 ლარიდან. სს „რუსთავის სამშობიარო სახლში“ ფიზიოლოგიური მშობიარობისა და საკეისრო კვეთის ფასები, შესაბამისად, 580 და 800 ლარიდან იწყება. „დავით გაგუას კლინიკაში“ ფასები 650 და 995 ლარიდან, სამშობიარო სახლში „ემბრიო“ კი - 625 და 900 ლარიდან იწყება.
ფაქტ-მეტრი ასევე დაინტერესდა, აფინანსებდა თუ არა სახელმწიფო მშობიარობას საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედებამდე. მთავრობის N218 და N165 დადგენილებები საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედებამდე თავისი ბენეფიციარებისთვის მშობიარობის დაფინანსებას ითვალისწინებდა, რომელთა ძირითადი მოსარგებლეებიც სოციალურად დაუცველი მოსახლეობა და სტუდენტები იყვნენ. ამ შემთხვევაშიც ფიზიოლოგიური მშობიარობისას სადაზღვევო ლიმიტი 500, საკეისრო კვეთისას კი 800 ლარს შეადგენდა.
შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს 2013 წლის ანგარიშის თანახმად, 23 დეკემბრის მდგომარეობით, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში სულ 16 924 მშობიარობაა დაფინანსებული, აქედან ფიზიოლოგიური მშობიარობა - 11 261 შემთხვევა, საკეისრო კვეთა - 5 663. დეპუტატი მართალია, როდესაც აცხადებს, რომ სახელმწიფოს მიერ 17000-მდე მშობიარობა დაფინანსდა, თუმცა, როგორც კვლევამ აჩვენა, ეს თანხა მშობიარობის მთლიანად დასაფინანსებლად ყოველთვის საკმარისი არ არის და მოქალაქეებს რიგ შემთხვევებში მაინც უწევთ თანხის საკუთარი ჯიბიდან გადახდა.
ჩვენი დასკვნით, დეპუტატ დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება, რომ „17000-მდე მშობიარობაა დაფინასებული“, არის მეტწილად სიმართლე.

On 25 December 2013, at the sitting of the Georgian Parliament, Dimitri Khundadze, Chairman of the Committee on Health Care and Social Issues and Member of the Parliamentary Majority, stated: “We provide funding for childbirths and as of today, up to 17,000 childbirths have been funded.”
FactCheck took interest in the statement of the MP and checked its accuracy.
According to the 2013 report of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, within the framework of the Universal Healthcare Programme, from 1 July to 23 December a total of 16,924 childbirths were funded; of this number, 11,261 represented cases of natural childbirth and 5,663 were Caesarean sections.
It might also be of interest to the reader to see the statistics of the previous years, as provided by the National Statistics Office of Georgia, which we cite in the table below.
The state has been allocating money for Pregnancy Monitoring and Childbirth in the framework of the Universal Healthcare Programme since 1 July 2013. The limit for a natural childbirth is GEL 500 while Caesarean sections receive GEL 800. In the case if a Caesarean section is performed solely based upon the patient’s desire and without the doctor’s relevant recommendation, the state covers only GEL 500 of the cost. The 2013 report of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs also indicates that starting from 1 January 2014, patients having private insurance terminated by 1 July 2014 will also be eligible for this service.
The childbirth funding issue has drawn the attention of FactCheck before and as mentioned in our previous article, the sums provided by the abovementioned programme do not suffice in order to fully cover the costs of childbirth. A case in point is the Chachava Clinic where medical service costs in the case of natural childbirth start at GEL 550 and reach GEL 2,950 while in the case of a Caesarean section, the costs range from GEL 1,140 to GEL 3,550. The Imedi Clinic charges GEL 690 or more for natural childbirth while the Caesarean section procedure costs start at GEL 890. In the Shalva (Davit) Koridze Maternity Hospital Ltd, the costs for natural childbirth equal GEL 600 or more while patients are to pay at least GEL 900 for a Caesarean section. In the JLC Rustavi Maternity Hospital, the natural childbirth and Caesarean section costs start at GEL 580 and GEL 800, respectively. In the Davit Gagua Clinic, costs for natural childbirth and Caesarean section start at GEL 650 and GEL 995, also respectively, while the Embryo Maternity Hospital has prices starting at GEL 625 and GEL 900 (for natural childbirth and Caesarean section, respectively).
FactCheck also inquired whether or not the state provided funding for childbirth before the Universal Healthcare Programme was introduced. Resolutions No. 218 and No. 165 of the Government of Georgia foresaw the funding of childbirth before the Universal Healthcare Programme although the majority of the beneficiaries comprised socially unprotected citizens and students. In these cases, the insurance limits for natural childbirth equalled GEL 500 and GEL 800 for a Caesarean section.
According to the 2013 report of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, within the framework of the Universal Healthcare Programme, by 23 December, a total of 16,924 childbirths were funded; of this number, 11,261 comprised cases of natural childbirth and 5,663 were Caesarean sections. The MP is accurately indicating that the state has funded up to 17,000 child deliveries. Nevertheless, as our research showed, the amount allocated by the state is not sufficient to fully finance the childbirth procedure and in a number of cases the patients have to cover the remaining costs on their own.
Therefore, we conclude that the statement of the Member of Parliament, Dimitri Khundadze: “As of today, up to 17,000 childbirths have been funded,” is MOSTLY TRUE.