2013 წლის 12 ოქტომბერს ნინო ბურჯანაძემ ჟურნალისტებთან ხუდონჰესის საკითხთან დაკავშირებით ხელისუფლების პოზიციის ცვლილებაზე ისაუბრა. მან ინტერვიუში განაცხადა: „ქართულ ოცნებაში“ ან შარშან არ იყვნენ გულწრფელნი და კომპეტენტურად მომზადებულნი და ჰაიჰარად ჩაწერეს ამ პროგრამაში ეს მონაცემი, ან დღეს კეთილი ინებონ და საზოგადოებას აუხსნან, რატომ შეცვალეს რადიკალურად პოზიცია“.
მდინარე ენგურზე ხუდონის კაშხლის მშენებლობა 1986 წელს დაიწყო, თუმცა საპროტესტო აქციების ფონზე შეჩერდა. 2011 წელს საქართველოს მთავრობამ ჰიდროელექტროსადგურის აშენების გადაწყვეტილება მიიღო. ამის შესახებ 2011 წლის 21 აპრილს პრემიერ-მინისტრმა ნიკა გილაურმა განცხადება მთავრობის სხდომის დაწყებამდე გააკეთა. 2011 წლის 28 აპრილს საქართველოს მთავრობასა და Trans Electrica Limited-ს, Trans Electrica Limited (Georgia) შპს „ენერგოტრანსს“ და შპს „ელექტროენერგეტიკული სისტემის“ კომერციულ ოპერატორს შორის, ხუდონჰესის აშენების თაობაზე ხელშეკრულება გაფორმდა.
ხუდონჰესის მშენებლობის საკითხზე დისკუსია მიმდინარე წელს განახლდა. სოფელ ხაიშელების და საზოგადოების ნაწილის პროტესტის საპასუხოდ, ენერგეტიკის მინისტრმა კახა კალაძემ განაცხადა, რომ „ჩვენ არა მარტო ხუდონს, არამედ სხვა დიდ ჰიდროელექტროსადგურებსაც აუცილებლად ავაშენებთ“.
აღსანიშნავია, რომ ხუდონჰესის საპროექტო არეალში 14 დასახლება და 184 ოჯახი ექცევა. მოსახლეობის განსახლება მოხდება 7 სოფლიდან, ხოლო დატბორვის ზონაში ხვდება ხაიშსა და ტობარში მდებარე ორივე ეკლესია და საფლავები.
ნინო ბურჯანაძე თავის განცხადებაში საუბრობს საარჩევნო ბლოკი „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნების“ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების პროგრამაზე. პროგრამის მეოთხე თავში, „გარემოს დაცვა და ბუნებრივი რესურსების რაციონალურად გამოყენება“, ერთ-ერთ პუნქტში საუბარია დიდი ჰესების მშენებლობის აკრძალვის საკითხზე.
„სეისმურობის მაღალი მაჩვენებლის გათვალისწინებით, დიდი ჰესებისა და ატომური ელექტროსადგურების მშენებლობის აკრძალვა; ენერგიის ალტერნატიული და განახლებადი წყაროების გამოყენების ხელშეწყობა, მოსახლეობაში ამ სახის ინდივიდუალური სისტემების გავრცელების მხარდაჭერა, ენერგოეფექტიანობის გაზრდისკენ მიმართული სახელმწიფო პროგრამების განხორციელება; ქვეყანაში ელექტროენერგიის მოთხოვნის ზრდისა და თანამედროვე გარემოსდაცვითი სტანდარტების გათვალისწინებით, მიკრო და მცირე ჰესების მშენებლობის, აგრეთვე არსებული ჰიდროელექტოსადგურების რეაბილიტაციის ხელშეწყობა“ - ვკითხულობთ პროგრამის 55-ე გვერდზე.
იმისთვის, რომ გაგვერკვია, თუ რამდენად არღვევს ხუდონჰესის მშენებლობა „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო დაპირებას, ჩვენ პროექტის პარამეტრები გადავამოწმეთ. 2013 წლის ივლისში გამოქვეყნებულ ხუდონის ჰიდროელექტროსადგურის პროექტის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების წინასწარ ვარიანტში განმარტებულია, რომ კომპანია Trans Electrica Ltd-ს მიერ შემოთავაზებული პროექტი გულისხმობს კავკასიონის მთავარი ქედის სამხრეთ კალთებზე, მდინარე ენგურის ვიწრო ხეობაში, 702 მგვტ-იანი ხუდონის ჰიდროელექტროსადგურის კომპლექსის მშენებლობას. თაღოვანი კაშხლის სამშენებლო სიმაღლე კი 194 მეტრია.
ვებ-გვერდზე Hydro International, წარმოდგენილი განმარტების თანახმად, დიდი კაშხალი (Large dam) განისაზღვრება როგორც 15 მეტრზე მაღალი, ხოლო გიგანტური კაშხალი (Major dam) კი - 150 მეტრზე მაღალი. შესაბამისად, ამ განმარტების თანახმად, ხუდონჰესი დიდ ჰესებს მიეკუთვნება. საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვების შემთხვევაში, დიდი ჰესების მშენებლობის აკრძალვა კი კოალიცია „ქართული ოცნების“ დაპირებას წარმოადგენდა.
ნინო ბურჯანაძე განცხადების კონტექსტი იმის შესახებ, რომ დიდი ჰესების მშენებლობის აკრძალვა „ქართული ოცნების“ პროგრამაში განხილული იყო, მართალია. პროგრამაში კონკრეტულად ხუდონჰესის პროექტის აკრძალვა არ იყო დაკონკრეტებული, თუმცა, მოცემული პარამეტრების მიხედვით, პროექტი დიდ ჰესებს მიეკუთვნება. შესაბამისად, პრეზიდენტობის კანდიდატის განცხადება: „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო პროგრამაში წერია, რომ ხუდონი არ აშენდება. ან შარშან არ იყვნენ გულწრფელნი და კომპეტენტურად მომზადებულნი და ჰაიჰარად ჩაწერეს პროგრამაში ეს მონაცემი, ან დღეს კეთილი ინებონ და საზოგადოებას აუხსნან, რატომ შეცვალეს რადიკალურად პოზიცია“, არის სიმართლე.

On 12 October 2013, in her talk with journalists, Nino Burjanadze discussed the shift in the government’s position on the issue of the Khudoni hydroelectric power plant. In the interview she stated: “The pre-election programme of the Georgian Dream states that the Khudoni [power plant] will not be built. Either they were not being sincere and competent and wrote these promises in the programme offhandedly, or they should be so kind to explain to the public why they changed their position so radically.”
FactCheck set out to check the accuracy of the statement.
Construction of a dam on the River Enguri was initiated in 1986 but was discarded soon afterwards due to ensued protests. In 2011 the Georgian Government decided to resume the construction of the hydroelectric power plant. Then Prime Minister, Nika Gilauri, expressed himself with regard to this issue before the meeting of the Government held on 21 April 2011. An agreement on the construction of the Khudoni HPP was signed on 28 April 2011 between the Georgian Government and Trans Electrica Ltd, Trans Electrica Ltd (Georgia), Energotrans Ltd and the Electricity System Commercial Operator Ltd.
Discussion on the issue of the Khudoni HPP was renewed in the current year. In response to the protests of the public and the population of the village of Khaishi, Kakha Kaladze, Minister of Energy stated: “Not only will we build the Khudoni [HPP] but other large hydroelectric power plants will undoubtedly be constructed as well.”
It is noteworthy that the area designated for the Khudoni HPP project encompasses 14 settlements and 184 households. The populations of seven villages will have to be resettled while flooding will cover both churches of Khaishi and Tobari as well as the graveyards.
In her statement Nino Burjanadze refers to the 2012 Parliamentary elections’ programme of the election block of Bidzina Ivanishvili – Georgian Dream. A paragraph in Chapter Four of the block’s programme, “Environment Protection and the Rational Use of Natural Resources,” discusses the prohibition of large HPP construction. In particular, it envisages the following measures: “Considering high seismic indices, prohibition of large hydroelectric and nuclear power plants; Support of alternative and renewable energy sources; Promotion of such individual systems in the population; Enforcement of government programmes aimed at increasing energy efficiency; Bearing in mind the growing demand on electricity in the country and the environmental protection standards, support of micro and small HPP construction and rehabilitation of existing HPP.”
In order to establish whether or not the construction of the Khudoni HPP contradicted the pre-election promises of the Georgian Dream, we inquired about the dimensions of the project. The preliminary edition of the report issued in July of 2013 evaluating the impact of the Khudoni HPP on the environment clarifies that the project proposed by Trans Electrica Ltd envisages the construction of a 702 MW Khudoni hydroelectric power plant complex in the narrow ravine of the River Enguri on the southern slopes of the Greater Caucasus mountain range. The height of the arch dam reaches 194 meters.
According to the definition provided on the website of Hydro International, a large dam is considered to be higher than 15 meters while a major dam is defined to go beyond 150 meters in height. Therefore, considering this definition, the Khudoni HPP can be counted among the large power plants while the construction of plants of this size was supposed to be banned in the case of the Georgian Dream’s winning the Parliamentary elections.
Nino Burjanadze rightly claims that the prohibition of large HPP constructions was discussed in the programme of the Georgian Dream. The programme does not address the Khudoni HPP project in particular but according to the measurements indicated above the project is considered to be of a ‘large’ size. Therefore, the presidential candidate’s statement: “The pre-election programme of the Georgian Dream states that the Khudoni [power plant] will not be built. Either they were not being sincere and competent and wrote these promises in the programme offhandedly, or they should be so kind to explain to the public why they changed their position so radically,” is TRUE.
![“The pre-election programme of the Georgian Dream states that the Khudoni [power plant] will not be built. Either they were not being sincere and competent and wrote these promises in the programme offhandedly, or they should be so kind to explain to the](https://www.factcheck.ge/storage/defaults/default-seo.jpeg)