საქართველოს, სლოვაკეთისა და სერბეთის მასშტაბით გამართულ საპროტესტო გამოსვლებს ამ ქვეყნების მთავრობები თითქმის იდენტური მანიპულაციური ნარატივებით ეხმაურებიან. განსხვავებული ადგილობრივი კონტექსტის მიუხედავად, პროტესტის დისკრედიტაციის, კრიტიკის დელეგიტიმაციისა და საკუთარი ძალაუფლების განმტკიცების მიზნით, სამივე ქვეყნის მმართველი პარტიები ერთსა და იმავე რიტორიკასა და სტრატეგიებს მიმართავენ.
ხელისუფლება, რომელიც ევროკავშირისგან ღიად დისტანცირდება და რუსეთისკენ იხრება, ან ამ ყველაფერს არა ღიად, არამედ დახურულ კარს მიღმა აკეთებს, თუმცა ამავდროულად რუსულ პროპაგანდისტულ ტაქტიკებს იმეორებს. ეს ზუსტად ის რეალობაა, რომელსაც საქართველოს, სლოვაკეთისა და სერბეთის პოლიტიკურ ლანდშაფტზე ვხედავთ. ერთ მხარეს უკმაყოფილო მოქალაქეების მასობრივი პროტესტია, ხოლო მეორე მხარეს პოლიტიკოსები, რომლებიც, როგორც ჩანს, ერთი და იმავე წესებით მოქმედებენ (და რუსეთის თამაშის წესებს იყენებენ). მათ რიტორიკაში ხშირად ისმის ტერმინები, როგორებიცაა: „ფერადი რევოლუცია,“ ტრადიციული ფასეულობები, „ბოროტი“ დასავლეთი და „მაიდანი.“
პროტესტი საქართველოში (FoNet)
უცხოური ჩარევისა და „ფერადი რევოლუციის“ ნარატივები – სამი ქვეყნის მთავრობები საპროტესტო გამოსვლებს უცხოეთში ორგანიზებულ „ფერადი რევოლუციის“ მცდელობებად წარმოაჩენენ. აღნიშნული ტაქტიკა არაა ახალი, თუმცა ამჟამად განსაკუთრებით ინტენსიურად მიმართავენ.
„ქართული ოცნება“ დასავლეთსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, როგორებიცაა: USAID და NED, აგენტების – არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და აქტივისტების – დახმარებით, „მაიდანის რევოლუციის“ მსგავსი გადატრიალების მოწყობაში ადანაშაულებს. მაგალითად, ირაკლი კობახიძე პროტესტის მონაწილეებს „გლობალური ომის პარტიის“ აგენტებს უწოდებს, რომლებმაც საქართველოს ხელისუფლების დამხობა და ქვეყნის რუსეთის წინააღმდეგ ომში ჩათრევა 2022 წლიდან უკვე ოთხჯერ სცადეს.
სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრი რობერტ ფიცო დემონსტრაციებს „მაიდანის რევოლუციას“ უკავშირებს და ირწმუნება, რომ პროტესტის უკან უცხოელი აქტორები არიან, მათ შორის უკრაინის დაზვერვის სამსახური და „ქართული ლეგიონი“.
სერბეთის პრეზიდენტმა ალექსანდარ ვუჩიჩმა 1990-იანი წლების რიტორიკა გაიხსენა და საპროტესტო აქციების მონაწილეებს დასავლელი დაქირავებული მებრძოლები უწოდა, რომელთა მიზანიც უცხოეთის მხარდაჭერით სახელმწიფო გადატრიალების მოწყობაა. ვუჩიჩის მტკიცებით, სტუდენტთა დემონსტრაციები დესტაბილიზაციის ფარული მცდელობაა, ხოლო საპროტესტო გამოსვლები – „ფერადი რევოლუცია“.
საპროტესტო აქციების მონაწილეთა დისკრედიტაცია და მართულად მოხსენიება – მორიგი გავრცელებული სტრატეგიაა დემონსტრანტების მარიონეტებად წარმოჩენა, რომელთაც პირადი ავტონომია არ გააჩნიათ და, შესაბამისად, არც მათი წუხილია გულწრფელი.
საქართველოში უცხოეთის აგენტების შესახებ ე.წ. „რუსული კანონის“ კრიტიკოსებს რადიკალებს, „ლიბერალ-ფაშისტებს,“ „ლგბტ აქტივისტებსა“ და ეკლესიასთან მებრძოლებს უწოდებდნენ, ამავდროულად „დასავლეთის პროპაგანდის“ გავრცელებაში ადანაშაულებდნენ. საპროტესტო აქციების მონაწილეებს „უსამშობლოებად“ და „უცხოეთის აგენტებადაც“ მოიხსენიებენ (გულისხმობენ, რომ დემონსტრანტები არა საქართველოს, არამედ სხვა ქვეყნების ერთგულები არიან).
სლოვაკეთის ხელისუფლება ირწმუნება, რომ დემონსტრანტთა მესამედი უკრაინის მოქალაქეა, რომლებიც ოპოზიციურმა პარტიებმა ავტობუსებით ჩამოიყვანეს.
სერბეთში, მთავრობა ნაციონალისტურ ნარატივებს იყენებს, სტუდენტებს ხორვატიელ ჯაშუშებს უწოდებს და ადანაშაულებს, რომ მათი მიზანი ვოევოდინას სერბეთიდან გამოყოფაა.
შიში, შეთქმულების თეორიები და ჰიბრიდული ომის ტაქტიკები – სამივე ქვეყნის ხელისუფლება ცდილობს, დათესოს შიში, რომ საპროტესტო აქციები ძალადობისა და ქაოსის წინაპირობაა.
საქართველოს ოფიციალური სტრუქტურები, მათ შორის, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, მოსახლეობას უცხოეთის დაზვერვის მიერ მხარდაჭერილი ძალადობრივი გადატრიალების შესახებ აფრთხილებენ, რადგან ეს უკანასკნელი საბოლოოდ ქვეყანას რუსეთთან ომში ჩაითრევს. სამთავრობო არხები აღნიშნულ შეთქმულების თეორიას აძლიერებენ, თითქოს საპროტესტო გამოსვლები უკავშირდება დასავლეთის გეგმას, რომ საქართველოში რუსეთის წინააღმდეგ „მეორე ფრონტი“ გაიხსნას.
სლოვაკეთში, კიბერთავდასხმებსა და მუქარებს ასაფეთქებელი ნივთიერებების შესახებ დემონსტრანტებს უკავშირებენ, თუმცა – დაუსაბუთებლად, რათა განამტკიცონ ნარატივი, რომ დემონსტრაციები ქვეყნის დესტაბილიზაციის ვრცელი გეგმის ნაწილია.
სერბი პოლიტიკოსების ირწმუნებიან, რომ ნოვი სადში სადგურის სახურავის ჩამონგრევა - უბედური შემთხვევა, ქვეყნის დესტაბილიზაციის გეგმიდან საზოგადოების ყურადღების გადასატანად დადგმული ქმედება იყო. ისინი, აგრეთვე, ამტკიცებენ, რომ საპროტესტო გამოსვლები სერბეთის ეკონომიკას ანადგურებს.
აღნიშნულ ქვეყნებში გაჟღერებული ნარატივები გლობალურად გავრცელებულ ავტორიტარულ სტრატეგიებს იმეორებს. ტერმინებით, როგორებიცაა „დიპ სტეიტი,“ „უცხოეთის აგენტები“ და „ფერადი რევოლუციები,“ ხშირად სარგებლობენ ოპონენტების დისკრედიტაციის მიზნით და სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ გამოყენებული ძალადობის გასამართლებლად.
საქართველოში, სლოვაკეთსა და სერბეთში გაჟღერებული ნარატივების მსგავსება შემთხვევითი არაა – ერთი და იმავე ავტორიტარული სამოქმედო გეგმის ნაწილია, რომელიც დეზინფორმაციისა და შიშის გამოყენებით განსხვავებული აზრის ჩახშობას ისახავს მიზნად. სამივე ქვეყანა სხვადასხვა პოლიტიკური გამოწვევების წინაშე დგას, თუმცა სარკისებურად არეკლილი რიტორიკა დემოკრატიული უკუსვლის გამოვლინებაა.
სინამდვილეში, რა ხდება ამ სამ ქვეყანაში?
2024 წლის ნოემბერში, ნოვი სადში რკინიგზის სადგურის სახურავი ჩამოინგრა, რის შედეგადაც 15 ადამიანი დაიღუპა. ბოლო სამი თვეა, სტუდენტების მოძრაობის ორგანიზებით, სერბეთში უწყვეტი საპროტესტო გამოსვლები იმართება. მასწავლებლები, სტუდენტები და კურსდამთავრებულები ქვეყნის მასშტაბით განაგრძობენ პროტესტსა და სკოლების ბოიკოტს. საერთო ჯამში, საპროტესტო აქციებმა 416-ზე მეტი ქალაქი და სოფელი მოიცვა. სტუდენტების მოთხოვნებს სერბების 80% უჭერს მხარს, ხოლო მოსახლეობის მესამედი თავადვე მონაწილეობდა პროტესტში.
Freedom House-ის გასული წლის ანგარიშის თანახმად, ბოლო ათწლეულის განმავლობაში, სერბეთმა ქვეყნის ისტორიაში ყველაზე სწრაფი დაღმასვლა განიცადა დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების საკითხებში. Amnesty International-ის ცნობით, სერბეთის ხელისუფლება სამოქალაქო საზოგადოების დასათრგუნად სათვალთვალო ტექნოლოგიებს გადამეტებულად იყენებს, მათ შორის NSO Group-ის Pegasus spyware-სა და ბოლო დროს აღმოჩენილ შიდა სისტემას Android NoviSpy. პრეზიდენტი ვუჩიჩი, როგორც თანამედროვე დიქტატორი, დომინირებს მედიაში, რომელიც პრეზიდენტის პიროვნების კულტის ფორმირებასა და ანტიდასავლური ნარატივების გავრცელებას კვლავ განაგრძობს.
***
2022 წლის ივნისში მასობრივი დემონსტრაციები მას შემდეგ დაიწყო, რაც საქართველომ ვერ მოიპოვა ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი. 2023 წლის თებერვალში, მმართველმა პარტიამ წარადგინა ე.წ. „რუსული კანონი“ უცხოეთის აგენტების შესახებ, რომელიც ეწინააღმდეგება როგორც ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებს გამოხატვისა და გაერთიანების თავისუფლების შესახებ, ასევე საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლს, რომელიც ყველა კონსტიტუციურ ორგანოს ავალდებულებს „მიიღონ ყველა ზომა“ ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკურ ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციისთვის. მასშტაბური პროტესტისა და საერთაშორისო კრიტიკის ფონზე, დაინიციირებული კანონპროექტი გაიწვიეს, თუმცა 2024 წლის აპრილში, მმართველმა პარტიამ გაცემული პირობა დაარღვია და აღნიშნული კანონპროექტი ხელახლა წარადგინა. საქართველოს მასშტაბით გამართული რამდენიმეთვიანი საპროტესტო გამოსვლების, დასავლელი პარტნიორების კრიტიკის, დემონსტრანტების ძალადობრივი დარბევებისა და პრეზიდენტის ვეტოს მიუხედავად, კანონი 2024 წლის ივნისში მაინც დამტკიცდა.
დაძაბულობა განახლდა 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, თუმცა ბოლოდროინდელი უწყვეტი პროტესტის ტალღა „ქართული ოცნების“ 28 ნოემბრის ბრიფინგის შემდეგ გაჩნდა. მმართველი პარტიის„ქართული ოცნების“ განცხადებით, „2028 წლის ბოლომდე დღის წესრიგში არ დააყენებს ევროკავშირთან მოლაპარაკებების გახსნის საკითხს და ასევე უარს ამბობს ყოველგვარ საბიუჯეტო გრანტზე ევროკავშირის მხრიდან,“ – რითიც ფაქტობრივად საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესი შეჩერდა.
თბილისში, პარლამენტის წინ მასობრივი საპროტესტო აქციები დაიწყო, რასაც ხელისუფლებამ დემონსტრანტებისა და ჟურნალისტების დარბევით, დაპატიმრებითა და ფიზიკური ძალადობით უპასუხა. საპროტესტო აქციების დაწყების შემდეგ, „ქართულმა ოცნებამ“ რეპრესიული კანონები დაამტკიცა – გაიზარდა ჯარიმები დემონსტრანტებისთვის, გამარტივდა როგორც საჯარო მოხელეების გათავისუფლების, ისე ახალი თანამშრომლების პოლიტიკური ნიშნით შერჩევის პროცედურები – მათ შორის პოლიციის დაკომპლექტების პროცესი, გაიზარდა სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე დაკავების შესაძლებლობაც. „ქართული ოცნება“ ასევე იღებს ახალ რეპრესიულ კანონმდებლობას, რომლის მიზანიც დამოუკიდებელი მედიის ცენზურა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ჩახშობაა. მიუხედავად მზარდი ავტორიტარიზმისა, დემონსტრანტები ხელახალი არჩევნების ჩანიშვნასა და პოლიტპატიმრების გათავისუფლებას მტკიცედ მოითხოვენ.
2024 წლის დეკემბერში, რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინთან სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრის, რობერტ ფიცოს, შეხვედრის შემდეგ ათასობით აღშფოთებული მოქალაქე გამოვიდა ქუჩებში. საპროტესტო ტალღა განსაკუთრებით გაძლიერდა პარლამენტის ვიცე-სპიკერის განცხადების შემდეგ, რომ ის არ გამორიცხავს ქვეყნის ევროკავშირიდან გამოსვლას, რასაც შემდეგ თავად ფიცომაც დაუჭირა მხარი. აღნიშნულის საპასუხოდ გაიმართა დემონსტრაცია, რათა განმტკიცებულიყო სლოვაკეთის ერთგულება ევროკავშირის წევრობისადმი.
პროტესტი სლოვაკეთში (Demagog)
საპროტესტო აქციები სლოვაკეთის სხვადასხვა რეგიონის 50-ზე მეტ ქალაქში აქტიურად იმართება. ყველაზე მასშტაბური დემონსტრაცია 2025 წლის 7 თებერვალს დაფიქსირდა, რომელშიც 100,000-ზე მეტმა მოქალაქემ მიიღო მონაწილეობა: 45 000 – ბრატისლავაში, 20 000 – კოშიცეში, 8 000 – ბანსკა ბისტრიცაში, ასევე ბევრ პატარა ქალაქში, სადაც აქციების ორგანიზების პრაქტიკას აქამდე არ უარსებია.
ორგანიზაცია Mier Ukrajine („მშვიდობა უკრაინას“) აქციებს ყოველ მეორე პარასკევს მართავს. თავდაპირველად პროტესტი პრემიერ-მინისტრ ფიცოს მოსკოვში ვიზიტზე საპასუხოდ დაიწყო, თუმცა დროთა განმავლობაში გაფართოვდა და ხელისუფლების პოლიტიკით საზოგადოებრივი უკმაყოფილების გამოხატულებად გარდაიქმნა. აქციის მონაწილეები პრემიერ-მინისტრს მოუწოდებენ, შეწყდეს სლოვაკეთის საგარეო პოლიტიკური კურსის გადახრა, რადგან ეს საფრთხეს უქმნის ქვეყნის ევროკავშირსა და ნატო-ში წევრობას და, სანაცვლოდ, რუსეთთან განამტკიცებს კავშირებს. ამასთანავე, ისინი გმობენ უკრაინის წინააღმდეგ მიმართულ თავდასხმებს და მოითხოვენ პრემიერ-მინისტრის გადადგომას.
მაგალითები:
საქართველო: მმართველი პარტია საპროტესტო გამოსვლებს – განსაკუთრებით აქციებს უცხოეთის აგენტების შესახებ ე.წ. „რუსული კანონის“ წინააღმდეგ 2023 და 2024 წლებში და უწყვეტ დემონსტრაციებს 28 ნოემბრის შემდეგ – სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობებს უწოდებს, რომელთა შედეგიც რუსეთთან ომი იქნება.
საქართველო: 28 ნოემბრამდე რამდენიმე დღით ადრე, რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის უფროსმა სერგეი ნარიშკინმა განაცხადა: „დღეს თბილისი მორიგი „ფერადი რევოლუციის“ მცდელობას აწყდება, უფრო სწორედ, სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობას. იმედს ვიქონიებთ, რომ ის ჩაფლავდება, როგორც მანამდე იშლებოდა დასავლეთის თავხედური მცდელობები, შეერყია ბელარუსი და ყაზახეთი“.
საქართველო: „ქართული ოცნება“ ხშირად ადანაშაულებს საერთაშორისო ორგანიზაციებს სამოქალაქო და სადამკვირვებლო ორგანიზაციების დაფინანსების მეშვეობით ქვეყნის პოლიტიკაში ჩარევასა და სუვერენიტეტის ხელყოფაში. აგრეთვე, მათ სისტემატურად და დაუსაბუთებლად ადანაშაულებენ საპროტესტო გამოსვლების დაფინანსებაშიც.
ჩვენ არათუ ეჭვი, არამედ მტკიცებულებები გვაქვს, რომ ამერიკული ფონდების გარდა, ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიც და ევროპული ფონდებიც საქართველოში დესტაბილიზაციისთვის იხარჯებოდა,“ – განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა.
სლოვაკეთი: პრემიერ-მინისტრ ფიცოს მტკიცებით, ქვეყანაში მოქმედებს ექსპერტთა ჯგუფი, რომელიც მონაწილეობდა საქართველოს დემონსტრაციებში, ასევე უკრაინის „მაიდანში“ და ამჟამად არეულობას ამზადებს სლოვაკეთში.
სლოვაკეთი: მორიგი მთავარი ნარატივია მტკიცება, რომ საპროტესტო გამოსვლების მონაწილეთა მნიშვნელოვანი ნაწილი (ერთი მესამედი ან ხანდახან – ნახევარიც) უკრაინელები არიან, რაც სლოვაკეთის პოლიტიკაში უცხოურ ჩარევაზე მიუთითებს. რიტორიკა გაიმეორა შინაგან საქმეთა მინისტრმა შუტაი ეშტოკმაც, რომელიც ირწმუნებოდა, რომ უკრაინელები ოპოზიციურმა პარტიებმა ავტობუსებით ჩამოიყვანეს (STVR).
სლოვაკეთი: ხელისუფლება იყენებს უცხოეთის ჩარევის ნარატივებს და პარალელს ავლებს „ფერად რევოლუციებთან,“ რათა დემონსტრაციებს ძირი გამოუთხაროს და წინააღმდეგობა სახელმწიფოს წინააღმდეგ უფრო ფართო შეთქმულების თეორიის ნაწილად წარმოაჩინოს.
სერბეთი: 10 თებერვალს, სერბეთის პროგრესული პარტიის წევრმა ვლადიმირ დუკანოვიჩმა პლატფორმა X-ზე დაწერა: „NVO Trag და CRTA ერთმანეთთან დაკავშირებულნი არიან. მათ ორგანიზებული კრიმინალური დაჯგუფება USAID აფინანსებს მექსიკური კარტელების ნარკოტრეფიკინგით მოპოვებული თანხებით. მათი მიზანი სერბეთში ქაოსის გაღვივება და ფერადი რევოლუციის მოწყობაა“.
სერბეთი: სერბმა პოლიტიკოსმა ანა ბრნაბიჩმა „უცხოეთიდან კოორდინირებული ქმედება“ უწოდა ნოვი სადში გამართულ საპროტესტო გამოსვლებს, რომლებიც სადგურის სახურავის ჩამონგრევის შემდეგ დაიწყო. რამდენიმე დღეში, მედიასაშუალებებმა სერბეთსა და რუსეთში პრეზიდენტის წინააღმდეგ გამართულ დემონსტრაციებს შორის პარალელების გავლება დაიწყეს და მიუთითებდნენ, რომ სერბეთის ოპოზიცია „უკრაინული პრაქტიკით ცდილობს ხელისუფლების დამხობას“ და ამ დემონსტრაციების უკან „ძალაუფლების ერთი ცენტრია“.

Protests have erupted across Georgia, Slovakia, and Serbia, each fueled by distinct political crises but met with strikingly similar manipulative narratives from their governments. Despite the differences in local contexts, the ruling parties in all three countries deploy parallel rhetorical tactics to discredit protesters, delegitimize criticism, and consolidate their power.
Governments that are openly distancing themselves from the EU, leaning toward Russia, or doing so less openly while employing Russian propaganda tactics – this is exactly what we are witnessing on the political scene in Georgia, Slovakia, and Serbia. Mass protests by dissatisfied citizens on one side, and politicians in power who seem to be using the same playbook (and narratives from Russia’s playbook). Phrases about a color revolution, traditional values, the ‘evil’ West, and Maidan are being repeated.
Protest in Georgia (FoNet)
Foreign interference and the ‘Color Revolution’ playbook in all three countries – governments frame protests as foreign-instigated attempts at a “color revolution.” The tactic is not new, but has resurfaced with renewed intensity.
In Georgia, the ruling Georgian Dream party accuses the West and international organizations such as USAID and NED of inciting a “Maidan-style” coup through local agents – NGOs and activists. For example, Prime Minister Irakli Kobakhidze has accused domestic critics of being “agents of the Global War Party” who tried to overthrow the government and drag Georgia into war with Russia four times since 2022.
In Slovakia, Prime Minister Robert Fico claims the protests are backed by foreign actors, including the Ukrainian intelligence service and the Georgian Legion, linking demonstrations to the Maidan uprising in Ukraine.
In Serbia, President Aleksandar Vučić revives 1990s rhetoric, portraying protesters as Western mercenaries aiming for a foreign-backed coup. He dismisses student demonstrations as a covert attempt at destabilization, also framing the protests as “color revolution”
Delegitimizing protesters and denying agency – another common tactic is the portrayal of protesters as puppets of foreign agendas, stripping them of personal agency and genuine grievances.
In Georgia, demonstrators against the Russian-style foreign agents law are painted as radicals, “liberal-fascists”, “LGBT activists” and anti-church agitators, accused of spreading “Western propaganda”. Protesters are also called “homeland-less” (meaning that their loyalties lie in other countries, rather than to Georgia) and “foreign agents”.
In Slovakia, the government propagates the false claim that one-third of protesters are Ukrainian nationals bussed in by the opposition.
In Serbia, the government weaponizes nationalism, accusing students of being Croatian spies and framing protests as a plot to separate Vojvodina from Serbia.
Fear, conspiracy, and hybrid warfare – all three governments lean on fear-based messaging, framing protests as precursors to violence and chaos.
Georgian authorities, including the State Security Service, warn of a foreign intelligence-backed violent coup, which will be followed by a war with Russia. Pro-government channels amplify conspiracies tying protests to Western plots to open a second front against Russia in Georgia.
In Slovakia, bomb threats and cyberattacks are linked to protesters without evidence, fueling the narrative that demonstrations are part of a larger destabilization effort.
Serbian officials spread conspiracy theories that the Novi Sad canopy collapse—a tragic accident—was an act of diversion aimed at destabilizing the country. They also claimed that protests are destroying the economy of Serbia.
Aligning with global authoritarian arends – the narratives in all three countries mirror broader authoritarian trends. Terms like “deep state,” “foreign agents,” and “color revolutions” have become tools to smear opponents and justify crackdowns on civil society.
The overlap in narratives across Georgia, Slovakia, and Serbia is not coincidental but a shared authoritarian playbook that weaponizes disinformation and fear to suppress dissent. While each country faces its unique political challenges, the echoing rhetoric underscores a global trend of democratic backsliding.
What is really going on lately in these three countries?
In early November 2024, a canopy collapsed at the Novi Sad railway station, resulting in the deaths of 15 people. After that, protests against corruption have been ongoing across Serbia for over three months, led by students. In parallel, teachers, students, and graduates have continued protests and school blockades nationwide. Over 416 cities and villages have witnessed protest actions. (Arhiv javnih skupova) Approximately 80% of Serbians support the student demands, with a third of the population participating in protests.(Crta)
Serbia has experienced its sharpest decline in democracy and human rights in the past decade (per Freedom House). Amnesty International recently uncovered Serbia’s extensive use of surveillance technologies like NSO Group’s Pegasus spyware and a newly disclosed domestic Android NoviSpy system to suppress civil society. President Vučić, as a spin dictator, remains central in media, which continue shaping his cult of personality, while spreading anti-Western narratives.
***
In June 2022, mass demonstrations erupted after Georgia failed to secure EU candidate status. In February 2023, the ruling party introduced a Russian-style “foreign agents” law, widely seen as incompatible with international human rights standards on freedom of expression and association and to the 78th article of Georgian Constitution, which obliges all constitutional bodies to take all measures within the scope of their competences to ensure the full integration of Georgia into the European Union and the North Atlantic Treaty Organization. Due to protests and international condemnation, the draft law was retracted. However, in April 2024, the ruling party re-introduced it after promising it would not do so. Despite months of protests throughout Georgia, condemnation from Western partners, violent crackdowns on demonstrators, and a presidential veto, the law was ultimately passed in June, 2024.
Protests reignited after the October 26th parliamentary elections, but it was the Georgian Dreams statement on November 28th that erupted protests that have persisted since. The party declared that it would “not put the agenda of opening the accession negotiations with the EU before the end of 2028. Also, until the end of 2028, we reject any budget support grant from the EU” – effectively halting Georgia’s EU integration process.
People came out en masse in front of the parliament in Tbilisi and authorities responded by cracking down on protesters and journalists, arresting and beating them. Since the protests, the Georgian Dream has adopted several repressive laws – increasing fines on protesters, making it easier to fire civil servants, expanding the scope of political appointments in civil service, expanding the scope for extrajudicial detention, and simplifying new recruitment into the police force, etc. Recently, the ruling party announced their intention to introduce further legislation aimed at censoring independent media and stifling civil society organizations. Despite the increasing authoritarianism, the protesters continue to demand snap elections and release of political prisoners.
After Slovak Prime Minister Robert Fico’s unannounced meeting with Russian President Vladimir Putin in Moscow in December 2024, a wave of public outrage erupted, leading to protests. The backlash intensified following remarks by the Deputy Speaker of Parliament, later endorsed by Fico himself, that Slovakia should not rule out the possibility of exiting the European Union. In response, protest organizers mobilized demonstrations to reaffirm Slovakia’s commitment to EU membership.
Protests are taking place in more than 50 cities across various regions of Slovakia. The largest protest, on February 7, 2025, saw more than 100,000 people take to the streets: 45,000 in Bratislava, 20,000 in Košice, 8,000 in Banská Bystrica, as well as many smaller cities that do not have a tradition of organizing protests.
The protests are organized every second Friday by the organization Mier Ukrajine (Peace to Ukraine). They initially began as a reaction to Prime Minister Fico’s visit to Moscow but later expanded to express broader societal dissatisfaction with the government’s actions. Protesters demand that the prime minister stop attempting to change Slovakia’s foreign policy orientation, questioning its membership in the EU and NATO, and seeking cooperation with Russia. They also call for an end to attacks on Ukraine and demand the prime minister’s resignation.
Examples:
Georgia: The ruling party has framed protests, especially the protests against the Russian-style foreign agents law in 2023 and 2024, and the ongoing protests since November 28th, as coup attempts which will be followed by a war with Russia.
Georgia: Days before the protests started on November 28, the head of the Russian Foreign Intelligence Service, Sergey Naryshkin stated – “Tbilisi is facing another attempted color revolution, or rather, a coup d’état. Let’s hope that it will be thwarted, just as the West’s previous brazen attempts to destabilize Belarus and Kazakhstan failed”.
Georgia: The ruling party also accuses international organizations of foreign interference and violating Georgia’s sovereignty by funding local CSOs and watchdogs. Most importantly, they are systematically accused of funding the protests without any evidence.
“We do not just have suspicions; we have evidence that, apart from American funds, EU member states and European foundations were also funding destabilization in Georgia” stated the Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili.
Slovakia: Prime minister Fico claims that a group of experts is operating in Slovakia, having previously participated in protests in Georgia and the Maidan uprising in Ukraine, with the goal of destabilizing the country.
Slovakia: Another key narrative is the claim that a significant portion (one third, sometimes even one half) of the protesters were Ukrainians, implying foreign interference in Slovak politics. Same claim was repeated by Interior Minister Minister Šutaj Eštok also suggesting that the Ukrainians were brought to the protest by buses in large numbers by opposition parties (STVR).
Slovakia: The government is using a narrative of foreign interference and parallels with color revolutions, aiming to delegitimize the demonstrations and portray the opposition as part of a broader conspiracy against the state.
Serbia: Vladimir Đukanović, a member of the Serbian Progressive Party, wrote on the social media platform “X” on Monday, February 10:​ “NVO Trag and CRTA are connected entities. They were financed by an organized criminal group, USAID, which used money from drug trafficking covering Mexican cartels. They were preparing chaos and a color revolution in Serbia.”
Serbia: Serbian Parliament Speaker Ana Brnabić referred to the traffic blockades in Novi Sad, protesting the deaths of 15 people due to a train station accident, as a “well-coordinated action from abroad.” ​Days later, media outlets aired comparisons between the protests in Serbia and those against Russian President Vladimir Putin, suggesting that the opposition aimed to “overthrow the government using a Ukrainian-style approach” orchestrated by “the same centers of power.”