გასულ წელს ქვეყანაში 39 483 ბავშვი დაიბადა, რაც წინა წლის მაჩვენებელზე 1.8%-ით ნაკლებია. 2024 წელს, 2023 წელთან შედარებით, გარდაცვალების მაჩვენებელი 2.8%-ით გაიზარდა და გარდაცვლილთა რიცხოვნობამ 43 971 შეადგინა.
გრაფიკი 1: ცოცხლად დაბადებულთა და გარდაცვლილთა რიცხოვნობა, 2014-2024 წლებში
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
ქვეყანაში შობადობის შემცირებას და გარდაცვალების მატებას მოსახლეობის ბუნებრივი კლება მოჰყვა. 2024 წელს საქართველოში უარყოფითი ბუნებრივი მატება დაფიქსირდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ გარდაცვლილთა რაოდენობამ ცოცხლად დაბადებულთა რიცხოვნობას 4 488 ერთეულით გადააჭარბა. თბილისის, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისა და ქვემო ქართლის რეგიონის გარდა, ყველა სხვა რეგიონში ბუნებრივი მატების უარყოფითი მაჩვენებელი დაფიქსირდა.
2015-2019 წლებში ქვეყანაში ბუნებრივი მატების დადებითი მაჩვენებელი ყოველწლიურად მცირდებოდა, რაც თავის მხრივ შობადობის შემცირებით იყო გამოწვეული. 2020 წელს ქვეყანაში ბუნებრივი მატების უარყოფითი მაჩვენებელი დაფიქსირდა, 2021 წელს კი ეს მაჩვენებელი რეკორდულ ნიშნულამდე გაიზარდა. 2020-2021 წლებში ბუნებრივი მატების უარყოფითი მაჩვენებელი განპირობებული იყო, როგორც შობადობის შემცირებით, ასევე სიკვდილიანობის ზრდით, ეს უკანასკნელი COVID-19-ით გარდაცვალების შემთხვევებით იყო გამოწვეული. 2022-2023 წლებში ქვეყანაში სიკვდილიანობა მნიშვნელოვნად შემცირდა, თუმცა ბუნებრივი მატების უარყოფითი დინამიკა გაგრძელდა, რაც ცალსახად შობადობის შემცირებით იყო განპირობებული. 2024 წელს უარყოფითი ბუნებრივი მატების მაჩვენებელზე გავლენა იქონია როგორც შობადობის შემცირებამ, ასევე სიკვდილიანობის ზრდამ.