ლევან დავითაშვილი: 10 000 დოლარის იყო [მშპ ერთ სულ მოსახლეზე PPP დათვლით) 2012 წელს და 23 000 დოლარს გადასცდა დღეისთვის
2012 წელს, საქართველოში ნომინალური მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით (PPP), 10 ათას დოლარს შეადგენდა, 2023 წელს თითქმის 2.5-ჯერ მეტს - 24.7 ათას დოლარს. თუმცა, მაჩვენებელი ნომინალურია და ამ ზრდაში ინფლაციაც მონაწილეობდა, რეალური ზრდა კი გაცილებით ნაკლები იყო. 2021 წლის მუდმივ ფასებში დათვლით, 2012-2023 წლებში რეალური მშპ ერთ სულ მოსახლეზე (PPP) 13.2 ათასიდან 22.2 ათასამდე, 1.68-ჯერ გაიზარდა.
შესაბამისად, ინფლაციის გაუთვალისწინებლობით სურათი მნიშვნელოვნად მახინჯდება. 2012-2023 წლებში მიმდინარე ფასებში დათვლით (არასწორი მიდგომით, რაც მინისტრმა გამოიყენა), მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 145%-ით, მუდმივ ფასებში დათვლით (სწორი მიდგომით) კი მხოლოდ 70%-ით გაიზარდა. ეკონომიკის მინისტრის მიერ დასახელებული რიცხვები მიმდინარე ფასებში დათვლილ მონაცემებს შეესაბამება, რაც რეალობას არასწორად ასახავს. ნომინალური მაჩვენებლები მონაცემთა დროში შედარებისთვის არ გამოიყენება, რადგან რეალური ცვლილების ასახვის უნარი არ გააჩნიათ. შესაბამისად, მინისტრმა შეცდომით ან შეგნებულად არასწორი მიდგომით შეადარა მონაცემები, რითაც რეალური სურათი გააზვიადა.
დამატებითი განმარტების გარეშე, დასახელებული სტატისტიკური მონაცემები ქმნის შთაბეჭდილებას, რომ მშპ-ს ზრდა ერთ სულ მოსახლეზე ორჯერ მაღალი იყო სინამდვილეში დაფიქსირებულ ზრდაზე. აღნიშნულის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან დავითაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
ანალიზი: ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა რუსთავი 2-ის ეთერში გადაცემა ღამის კურიერში განაცხადა: (18:23-დან) 10 000 დოლარის იყო [მშპ ერთ სულ მოსახლეზე PPP დათვლით) დაახლოებით 2012 წელს და 23 000 დოლარს გადასცდა დღეისთვის.
სამომხმარებლო ფასები სხვადასხვა ქვეყანაში სხვადასხვაა. პირობითად, 100 დოლარით სხვა მოცულობის პროდუქციისა და მომსახურების შეძენაა შესაძლებელი პაკისტანში, სხვა საქართველოში და სხვა შვეიცარიაში, რის გამოც ქვეყნებს შორის ცხოვრების დონის შესადარებლად ხშირად იყენებენ არა აბსოლუტურ, არამედ მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით (PPP) გაზომილ მშპ-ს ერთ სულ მოსახლეზე.
2012 წელს საქართველოში მშპ 1 სულ მოსახლეზე მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით, ნამდვილად 10 ათას დოლარს შეადგენდა, ხოლო 2023 წელს 24.7 ათასს, თუმცა მხოლოდ ამ მონაცემებზე დაყრდნობით იმის მტკიცება, რომ რეალური ცხოვრების დონე 11 წელიწადში 2.5-ჯერ გაიზარდა სიმართლეს არ შეესაბამება.
ინფლაცია საბაზრო ეკონომიკის თანმდევი პროცესია, ამიტომ დროის ორ მონაკვეთს შორის შედარება მუდმივ ფასებში დათვლით უნდა გაკეთდეს და არა მიმდინარეში.
2021 წლის მუდმივ ფასებში დათვლით, 2012-2023 წლებში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე (PPP) 13.2 ათასიდან 22.2 ათას დოლარამდე გაიზარდა.
გრაფიკი 1 : მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მუდმივ და მიმდინარე ფასებში
ერთ შემთხვევაში ჩანს, რომ საანგარიშო პერიოდში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 70%-ით გაიზარდა, ხოლო გრაფიკის მეორე სვეტი 145%-იან ზრდას აჩვენებს. რეალურ სურათს პირველი სვეტი ასახავს.
ზოგადად, რაც უფრო დიდია დროის შუალედი, სხვაობა ნომინალურსა და რეალურ მშპ-ს შორის უფრო იზრდება. 2003-2023 წლებში მუდმივ ფასებში დათვლით, მშპ - 207%-ით და ნომინალურ ფასებში დათვლით, 482%-ით გაიზარდა.
ინფლაციის უგულებელყოფა რეალურ სურათს მნიშვნელოვნად ამახინჯებს, 2020 წელს, როდესაც ეკონომიკა 6.3%-ით შემცირდა, მიმდინარე ფასებში დათვლილი მშპ ერთ სულ მოსახლეზე უმნიშვნელოდ, მაგრამ მაინც გაიზარდა. 2012-2023 წლებში მშპ ჯამურად 70%-ით გაიზარდა, ეკონომიკის მინისტრის გამოსვლიდან კი იქმნებოდა შთაბეჭდილება, რომ თითქოს ზრდა 130%-ს აღწევდა, რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან დავითაშვილის განცხადება შეაფასა ვერდიქტით ნახევრად სიმართლე.

Levan Davitashvili: “The GDP per capita (PPP) amounted to USD 10,000 in 2012 and has surpassed USD 23,000 today.”
Georgia’s nominal GDP per capita in purchasing power parity (PPP) amounted to USD 10,000 in 2012 and had reached USD 24,700 by 2023, constituting a 2.5-fold increase. However, these figures are in nominal terms and includes the effects of inflation with the real growth being significantly lower. The real GDP per capita (PPP) increased by 1.68 times between 2012 and 2023, rising from USD 13,200 to USD 22,200 when adjusted for constant 2021 prices.
Thus, omitting inflation from analysis significantly distorts the reality. Whilst the GDP per capita increased by 145% in current prices (an incorrect approach used by the Minister), it grew by only 70% in constant prices (the accurate approach). The data cited by the Minister of Economy correspond to current prices, inaccurately reflecting the reality. Nominal indicators are not suitable for comparing data over time as they do not account for real changes. Thus, the Minister either mistakenly or deliberately used an incorrect approach for comparisons, exaggerating the actual growth.
Presenting statistical data without additional context gives the impression that GDP per capita growth was twice as high as the actual growth. Considering the above, FactCheck concludes that Levan Davitashvili’s statement is HALF TRUE.
During his appearance on Rustavi 2’s show Ghamis Kurieri (News of the Night) Levan Davitashvili, the Minister of Economy and Sustainable Development, stated: “The GDP per capita (PPP) amounted to USD 10,000 in 2012 and has surpassed USD 23,000 today.”
Consumer prices vary across countries. For instance, USD 100 can purchase different baskets of goods and services in places like Pakistan, Georgia and Switzerland, making the PPP-adjusted GDP per capita a more accurate measure for comparing living standards across countries.
Georgia’s GDP per capita (PPP) amounted to USD 10,000 in 2012 and had reached USD 24,700 by 2023. However, it is inaccurate to claim that the real standard of living has increased 2.5-fold over the 11 years based solely on the aforementioned growth.
Comparisons across two periods should be made in constant prices rather than current prices as market economies are characterised by inflation.
The real GDP per capita (PPP) increased by 1.68 times between 2012 and 2023, rising from USD 13,200 to USD 22,200 when adjusted for constant 2021 prices.
Graph 1: GDP Per Capita in Constant and Current Prices
Whilst the left-side columns show a 70% increase in GDP per capita, the other columns indicate a 145% rise during the analysis period. Notably, the former represent the real picture.
In general terms, the longer the time period, the greater the difference between the nominal and the real GDP. Whilst the GDP in constant prices increased by 207% from 2003 to 2023, the nominal GDP expansion constituted 482% in the same period.
Omitting inflation from analysis significantly distorts the real picture. Despite a 6.3% contraction of the economy in 2020, the GDP per capita in current prices still experienced marginal growth. Although the total increase in the GDP from 2012 to 2023 amounted to 70%, the Minister of Economy’s discussion suggested a growth of 130%. Thus, FactCheck concludes that Levan Davitashvili’s statement is HALF TRUE.