დეზინფორმაცია: საარჩევნო ელექტრონულ ყუთს ორი ბიულეტენის მიღება შეუძლია
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის წევრმა ბესო ქათამაძემ 26 ოქტომბრის არჩევნების შესაძლო გაყალბებასთან დაკავშირებით სოციალურ ქსელში ინფორმაცია გაავრცელა (არქივირებული ბმული). „დაიწყო ოცნებამ არჩევნების გაყალბებისთვის მეცადინეობა, ბათუმში საუბნო კომისიებში დასანიშნად გამზადებულ წევრებს ამეცადინებენ, როგორ შეიძლება ორი ბიულეტენის შეშვება ელექტრონულ ყუთში, გატესტეს და ორივე ბიულეტენი წარმატებით მიიღო აპარატმა, ამის იმედათ დარჩენილ ქოცობას მინდა უთხრა არ გამოვა ეგ ამბავი რუსებო. 26 ოქტომბერს ქართველი ხალხის ნებით წახვალთ სახლში“, - ვკითხულობთ გავრცელებულ პოსტში.
გავრცელებული მტკიცება, თითქოს ხმის მთვლელ აპარატში 2 ბიულეტენის ერთდროულად მიღებაა შესაძლებელი, არის დეზინფორმაცია. რეალურად, ხმის მთვლელ აპარატს, სადაც ბიულეტენის განთავსება ხდება, ორი ბიულეტენის ერთდროულად მიღება და სკანირება ტექნიკურად არ შეუძლია. გარდა ამისა, ამომრჩეველს საარჩევნო უბანზე რეგისტრაციის გავლის შემდეგ რეგისტრატორი აძლევს მხოლოდ ერთ ბიულეტენს და ხმის მიცემის პროცესს აკვირდებიან ადგილობრივი და საერთაშორისო სადამკვირვებლო ორგანიზაციები, პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები.
ამომრჩეველს ერთზე მეტი ბიულეტენი ვერ ექნება, თუმცა დავუშვათ, რომ ამომრჩევლის ხელში, როგორღაც ორი ბიულეტენი აღმოჩნდა. მათი ერთდროულად მოთავსება სკანერის აპარატში შეუძლებელია. ამ შემთხვევაში, ამომრჩეველმა ჯერ ერთი ბიულეტენი უნდა შეაცუროს, დაელოდოს, სანამ აპარატი დაადასტურებს ბიულეტენის მიღებას და მეორე ბიულეტენის შეშვებას მხოლოდ ამის შემდეგ შეძლებს. აღნიშნული პრაქტიკულად შეუძლებელია, რადგან ხმის მიცემის პროცესს არაერთი დამკვირვებელი აკვირდება.
გავრცელებული ინფორმაციის გადასამოწმებლად „ფაქტ-მეტრი“ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას დაუკავშირდა. ცესკოს განმარტებით, აპარატი იმგვარად არის მოწყობილი, რომ ფიზიკურად შეუძლებელია, ერთზე მეტი ბიულეტენი წაიკითხოს (ბათილ ან ნამდვილ). ხმის დათვლის აპარატზე არსებული სკანერის მექანიზმი კი ერთზე მეტ ბიულეტენს ფიზიკურად ვერ იღებს. ასეთი მცდელობის შემთხვევაში, აპარატის ეკრანზე გამოისახება შეტყობინება, რომ ვერ ხდება ბიულეტენების მიღება“.
ცესკოს თქმით, ამჟამად, მიმდინარეობს ტრენინგი როგორც საარჩევნო უბნის წევრებისთვის, სადაც ხდება მონაწილეების კვალიფიკაციის ამაღლება, ასევე საინფორმაციო კამპანია - „საარჩევნო ტექნოლოგიების საყოველთაო დემონსტრირება“, რომელიც განკუთვნილია ამომრჩევლებისთვის. მათი განმარტებით, ცესკოს მიერ ორგანიზებულ საარჩევნო ტექნოლოგიების საყოველთაო დემონსტრირებაზე ნებისმიერ მსურველს შეუძლია იმის გადამოწმება, რომ აპარატი ერთზე მეტ ბიულეტენს არ იღებს.
გარდა ამისა, ელექტრონული ტექნოლოგიების გამართულობა დადასტურებულია შესაბამისი აუდიტის მიერ. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ინიციატივით არჩევნებზე ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების აუდიტი ჩატარდა, აშშ-ში რეგისტრირებული და აკრედიტებული კომპანია Pro V&V-ის მიერ. 1 ოქტომბერს ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით გამართულ შუალედურ/რიგგარეშე არჩევნებზე, Pro V&V აკვირდებოდა ხმების მთვლელებს ექვს საარჩევნო უბანზე, ჩაატარა ფიზიკური აუდიტი და დაადასტურა, რომ ა) თითოეული მიცემული ხმა უდრის ერთ ხმას და მხოლოდ ერთ ხმას. ბ) ელექტრონული ხმის მიცემის სისტემა ზუსტად ანიჭებს თითოეულ ამომრჩეველს ხმების შესაბამის რაოდენობას (ერთი), უსაფრთხოდ ინახავს ამ ინფორმაციას ელექტრონულ ყუთში და აისახება არჩევნების შედეგებში.
ამრიგად, მტკიცება, თითქოს შესაძლებელია ორი ბიულეტენის შეშვება ელექტრონულ ყუთში და ამ გზით არჩევნების გაყალბება, სიმართლეს არ შეესაბამება, რადგან ეს უკანასკნელი ტექნიკურად შეუძლებელია, ხმის მთვლელ აპარატს მხოლოდ ერთი ბიულეტენის მიღება და დასკანერება შეუძლია. აქვე გთავაზობთ აღნიშნულის დამადასტურებელ ვიდეომასალას, რომელიც „ფაქტ-მეტრმა“ საარჩევნო ტექნოლოგიების სადემონსტრაციო შეხვედრაზე გადაიღო.

Member of the Ozurgeti Municipality Assembly, Beso Katamadze, published a social media post, alleging the possibility of election fraud at the 26 October parliamentary elections (archived link). “The Georgian Dream has commenced preparations for election fraud. They were teaching the Batumi Electoral Commission representatives how it is possible to register two ballots in the voting device, successfully testing it, as the device indeed accepted both ballots. I would like to inform the Georgian Dream that this approach will not work, you Russians. You will have to go home on 26 October as per the Georgian people’s wishes” - reads the social media post.
The aforementioned claim, alleging that the vote-counting machine can simultaneously accept two ballots, is disinformation. The vote-counting machine is technically unable to accept and scan two ballots at the same time. Furthermore, the registrar hands over one ballot to the voter after registering and the voting procedure is closely overseen by local and international organisations and political party representatives.
Whilst the electorate will not have more than one ballot, we can assume that a voter somehow acquired two ballots for analysis purposes. Even in this case, it is still impossible to place two ballots into the scanner device simultaneously. The voter would have to insert one of the ballots into the machine first and wait for the scanner to accept it, only being able to place the second ballot into the machine after the first one. This is practically impossible as several observers oversee the electoral process.
FactCheck contacted the Central Election Commission (CEC) to assess the aforementioned claim. The CEC explains that the device is programmed in a way that makes it impossible to scan more than one ballot. The scanner mechanism of the vote-counting machine is physically unable to accept more than one ballot. The device screen will display a text noting that the machine was unable to receive the ballot in case such an attempt occurs.
The CEC states that the electoral precinct members are currently undergoing training to improve their qualifications. Furthermore, an information campaign, Demonstrating Electoral Technologies, is being conducted for the electorate. Notably, any individual can double-check that the vote-counting machine cannot receive two ballots during this campaign.
Additionally, the efficiency of electronic technologies is confirmed by relevant audits. Pro V&V, a company registered and accredited in the USA, conducted an audit of the use of digital devices at the initiative of the Central Election Commission. Pro V&V observed vote-counting machines at six polling stations during the 1 October electronic mid-term/special election, verifying that: a) each vote equals one vote and one vote only and b) the electronic voting system accurately assigns each voter the appropriate number of votes (one), securely stores this information in the electronic ballot box and ensures that is it accurately reflected in the election results.
Thus, the claim that two ballots can be inserted into the electoral machine to falsify the election is not true as this is technically impossible. The vote-counting machine can only receive and scan one ballot at a time. Here, we offer the video material confirming the conclusion above which was filmed by FactCheck at the demonstration meeting of election technologies.