„ფაქტ-მეტრი“ აგრძელებს პრემიერის 2023 წლის ანგარიშის გადამოწმებას. აღნიშნულ ნაწილში დამატებით პრემიერის 4 განცხადება გადავამოწმეთ. ანგარიშში მოცემული სხვა განცხადებების შესახებ პირველი სტატია იხილეთ ბმულზე.
განცხადება 1: 2012 წელს დასაქმებულთა საშუალო ხელფასი იყო დაახლოებით 750 ლარი. 1850 ლარამდე არის გაზრდილი, ანუ 2.5-ჯერ გაიზარდა დასაქმებულთა საშუალო ხელფასი ბოლო 11 წელში
ვერდიქტი: ნახევრად სიმართლე
2012 წელს დაქირავებით დასაქმებულთა საშუალო დასაბეგრი (დარიცხული) ხელფასი 713 ლარს შეადგენდა, 2022 წელს 1543 ლარს. 2023 წლის 3 კვარტლის საშუალო 1792 ლარია (Q1-1717 ლარი, Q2-1805 ლარი, Q3-1855 ლარი), რაც 2012-ის მონაცემებს 2.5-ჯერ აღემატება (საქსტატი კვარტალურ მონაცემებს 2014 წლიდან აქვეყნებს, რის გამოც, 2023 წლის პირველი ნახევრის, 2012 წლის პირველ ნახევართან შედარება ვერ მოხერხდა).
შემოსავლის ზრდისას გადამწყვეტი მნიშვნელობა იმ ფაქტს ენიჭება, თუ რამდენჯერ მეტი პროდუქციისა და მომსახურების შეძენა შეუძლია ადამიანს მომატებული ხელფასით/სხვა შემოსავლით.
ხელფასების ნომინალურად 2.5-ჯერ ზრდის მიუხედავად, ადამიანთა რეალური შემოსავალი 2.5-ჯერ არ გაზრდილა. ინფლაციის გათვალისწინებით, საშუალო ხელფასის მსყიდველუნარიანობა საანგარიშო პერიოდში მხოლოდ 1.53-ჯერ ანუ 53%-ით გაიზარდა.
გრაფიკი: დაქირავებით დასაქმებულთა ყოველთვიური ხელფასი ლარში
სტატისტიკური მონაცემები დასაბეგრ ხელფასს ასახავს. საპენსიო შენატანისა და საშემოსავლო გადასახადის დაქვითვის შემდეგ ხელზე ასაღები ხელფასი 1792-დან 1405 ლარამდე მცირდება. ამასთან გასათვალისწინებელია ისიც, რომ დასაქმებულთა დიდი ნაწილის ხელფასი საშუალოზე დაბალია. 2022 წელს საშუალო ხელფასი 1543 ლარს (ხელზე — 1210 ლარი) აღწევდა, მედიანური ხელფასი მასზე 33%-ით ნაკლებს 1040 ლარს (ხელზე — 815 ლარი) შეადგენდა.უფრო ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში.
განცხადება 2: 2024 წლიდან პენსიები კვლავ გაიზრდება და 70 წლის და მეტი ასაკის პენსიონერთათვის პენსია 415 ლარი გახდება, მაღალმთიან დასახლებებში კი 500 ლარი. 70 წლამდე პირთა პენსია იქნება 315 ლარი, ხოლო მაღალმთიან რეგიონებში 380 ლარი. შედარებისთვის, პენსია 2012 წელს იყო 125 ლარი
ასაკობრივი პენსიის ოდენობა ასაკობრივი ჯგუფებისა და გეოგრაფიული მდებარეობის მიხედვით არის დიფერენცირებული. 2024 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, 70 წლამდე პირთა პენსია 315 ლარამდე იზრდება. 70 წლის და მეტი ასაკის პენსიონერთა პენსია კი 415 ლარის ოდენობით განისაზღვრა. მაღალმთიან დასახლებებში 70 წლამდე პირებისთვის პენსია 380 ლარამდე, ხოლო 70 წლიდან ასაკის პენსიონერებისთვის 500 ლარამდე იზრდება.
2012 წელს, როდესაც „ქართული ოცნება“ ხელისუფლებაში მოვიდა, სახელმწიფო პენსია 110-125 ლარი (67 წლამდე პენსიონერებისთვის 110 ლარი, 67 წლის და მეტი ასაკის პენსიონერებისთვის კი 125 ლარი) იყო.
გრძელვადიან პერიოდში პენსიის თუ სხვა შემოსავლის განხილვისას უნდა გავითვალისწინოთ, რომ დროთა განმავლობაში, ინფლაციის გამო, ვალუტის მსყიდველუნარიანობა მცირდება. შესაბამისად, შემოსავლები ნომინალურ და რეალურ კატეგორიებად იყოფა. ნომინალური შემოსავალი ხელზე ასაღებ, კონკრეტულ ფულად ერთეულში გამოსახულ თანხას ასახავს. რეალური შემოსავალი კი რეალურ დოვლათს, რომელიც ინფლაციის მაჩვენებელზე კორექტირდება.
2024 წელს, რეალური პენსია 2012 წელთან შედარებით გაზრდილია, თუმცა არა იმ მასშტაბით, როგორც ეს ერთი შეხედვით, ნომინალურ მაჩვენებელში, ჩანს. რეალურად, 2024 წელს 70 და მეტი წლის პენსიონერი 415-ლარიანი პენსიით იმდენივე პროდუქტის შეძენას შეძლებს, რამდენსაც 2012 წელს 245.5 ლარით შეიძენდა. მომავალ წელს 70 წლამდე პენსიონერის პენსია კი, 2012 წლის ფასებში თუ განვიხილავთ, 186.4 ლარის შესაბამისი იქნება. 2024 წელს - 2012 წელთან შედარებით, რეალური პენსია, ინფლაციაზე კორექტირებული, 70 წლამდე პენსიონერებისთვის დაახლოებით 1.7-ჯერ, 70+ ასაკის პენსიონერებისთვის კი 1.9-ჯერ გაიზარდა. (ვრცლად იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია).
ამრიგად, პრემიერი ნომინალურ მონაცემებს სწორად ასახელებს, თუმცა პენსიის ზრდას გადაჭარბებულად წარმოაჩენს. მის მიერ მოყვანილი რიცხვების სისწორის მიუხედავად, სინამდვილეში ზრდა ასეთი შთამბეჭდავი არ არის. შესაბამისად, პრემიერის განცხადება ზუსტია, თუმცა მას დამატებითი განმარტება აკლია და ფაქტ-მეტრი მას აფასებს ვერდიქტით - მეტწილად სიმართლე.
განცხადება 3:2012 წელთან შედარებით გაზრდილია ღვინის ექსპორტი 187 მლნ აშშ დოლარით - 290%-ით ბოლო 11 წელიწადში. წელსაც, 11 თვის მონაცემებით ღვინის ექსპორტმა მიაღწია უკვე 241 მლნ აშშ დოლარს
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, პრემიერის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე
2022 წელს საქართველოდან ჯამში 253 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ქართული ღვინის ექსპორტი განხორციელდა. 2012 წელს იგივე მონაცემი 71 მლნ აშშ დოლარი იყო. საანგარიშო პერიოდში ზრდამ 182 მლნ - 256%, შეადგინა. პრემიერი მონაცემებს მცირედი გადაჭარბებით ასახელებს.
რაც შეეხება მიმდინარე წელს, 11 თვეში საქართველოდან ჯამში 241 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო იქნა გატანილი.
ცხრილი 1: ქართული ღვინის ექსპორტი 2012-2022 წლებში, მლნ აშშ დოლარი, მლნ ბოთლი
ქართული ღვინის ძირითად საექსპორტო ბაზრად კვლავ რუსეთი რჩება. 2022 წელს ღვინის ექსპორტის 64% რუსეთზე მოდიოდა. მიმდინარე წლის 11 თვეში იმავე მონაცემმა 65.5% შეადგინა.
ღვინის ექსპორტის სტატისტიკის ანალიზი აჩვენებს, რომ ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდა ან კლება, სწორედ რუსეთის ფაქტორზე არის ხოლმე დამოკიდებული.
საანგარიშო პერიოდში რუსეთის წილი მთლიან ექსპორტში ყველაზე დაბალი 2012 წელს იყო (34%), რაც ემბარგოთი იყო განპირობებული (იხ. სტატია) ქართული ღვინის ექსპორტი რუსეთში 2013 წლის ივნისში აღდგა. 2013-2014 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი მნიშვნელოვნად სწორედ რუსეთში ქართული ღვინის ემბარგოს გაუქმების გამო გაიზარდა (2013 - 128 მლნ, 2014 - 185 მლნ). 2015 წელს ქართული ღვინის ექსპორტის კლება კვლავ რუსეთის ფაქტორმა განაპირობა. ამ წელს რუსეთსა და უკრაინაში შექმნილი არასტაბილური მდგომარეობა ქართული ღვინის ექსპორტზე მნიშვნელოვნად აისახა და ექსპორტის 39%-იანი კლება გამოიწვია (96 მლნ აშშ დოლარი). 2019 წლის 20 ივნისის შემდგომ განვითარებულმა მოვლენებმა (რუსეთის მუქარა ქართული პროდუქტებზე სანქციების დაწესების შესახებ) კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ რუსეთი არასაიმედო სავაჭრო პარტნიორია, რომელიც საქართველოსთან სავაჭრო ურთიერთობას ხშირად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს. ამისვე დასტურია, რუსეთის გადაწყვეტილებით, საქართველოში პირდაპირი ფრენების აღდგენა.
სულ ცოტა ხნის წინ გახდა ცნობილი, რომ რუსეთი ღვინის იმპორტიორ ქვეყნებში საწარმოო ტექნოლოგიის შემოწმებას იწყებს (წყარო: bpn). როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, 2006 წელს ქართულ ღვინოზე ემბარგო რუსეთმა სწორედ უხარისხობის მოტივით დააწესა. რა მოხდება ამჟამად, წინასწარ განჭვრეტა ძნელია. გამორიცხული საერთოდაც არ არის, რომ იგივე განმეორდეს, რაც 17 წლის წინ. აღნიშნული კი დარგს მნიშვნელოვნად დააზარალებს, რადგან ბაზრის დივერსიფიცირების მიუხედავად, ღვინის ექსპორტის 64% მაინც რუსეთის ბაზრებზე მოდის.
აქედან გამომდინარე, საქართველოს ხელისუფლების მიზანი რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულების შემცირება უნდა იყოს. ქართული ღვინის ექსპორტზე დაკვირვება კი საპირისპიროს ამტკიცებს, რუსეთზე დამოკიდებულებას კი არ ვამცირებთ, პირიქით, ვზრდით. რუსეთის არასტაბილურ და არაპროგნოზირებად ბაზარზე დამოკიდებულების ზრდა კი, როგორც მოკლევადიან, ისე გრძელვადიან პერსპექტივაში, ქვეყანას არც ეკონომიკურ და არც პოლიტიკურ სარგებელს არ მოუტანს.
აქედან გამომდინარე, „ფაქტ მეტრი“ პრემიერის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.
განცხადება 4: „დემოკრატიის ანგარიშში“ დემოკრატიზაციის 10-წლიანი პროგრესით საქართველო მსოფლიოს 179 ქვეყანაში საუკეთესო ათეულშია. ეს არის 11-წლიანი მუშაობის შედეგი
2023 წელს დემოკრატიის კვლევის ცენტრმა - „დემოკრატიის მრავალფეროვნება’’  (V-DEM) რიგით მე-7 ყოველწლიური ანგარიში გამოაქვეყნა.  დემოკრატიის მრავალფეროვნება“ მსოფლიოში ერთ-ერთი უდიდესი პროექტია დემოკრატიის შესახებ. მისი სათავო ოფისი  V-Dem ინსტიტუტში, შვედეთში, გოტენბურგის უნივერსიტეტის პოლიტიკური მეცნიერებების დეპარტამენტში არის დაფუძნებული.
საქართველომ 10-წლიანი პროგრესი ანგარიშის 6 ინდექსიდან ორში აჩვენა. ესენია:  ლიბერალური დემოკრატიის (LIBERAL DEMOCRACY INDEX (LDI) )  და არჩევითი დემოკრატიის ინდექსები (ELECTORAL DEMOCRACY INDEX (EDI) ).
ლიბერალური დემოკრატიის ინდექსის მიხედვით, საქართველო იმ 15 ქვეყანას შორისაა, სადაც ლიბერალური დემოკრატია მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა. პროგრესის მაჩვენებელ ქვეყნებს შორის საქართველოსთან ერთად არიან სეიშელის კუნძულები, მალავი, ნეპალი, ეკვადორი და სხვ. ხოლო, ინდექსის ლიდერი ქვეყნებია: დანია, შვედეთი, ნორვეგია, შვეიცარია, ესტონეთი და სხვ. ლიბერალური დემოკრატიის საერთო რეიტინგში საქართველო 61-ე დღეს ადგილს იკავებს. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს 2017 წელს უკეთესი პოზიციური მაჩვენებელი ჰქონდა და 56-ე ადგილს იკავებდა.
ანალოგიური სურათია არჩევითი დემოკრატიზაციის ინდექსის (EDI) მიმართულებითაც.  ამ მხრივ საქართველო 10-წლიანი დემოკრატიზაციის პროგრესის მაჩვენებელ ქვეყანათა ათეულშია. ათეულის ქვეყნებია: სეიშელის კუნძულები, საქართველო, ნეპალი, ეკვადორი, გამბია, სომხეთი, შრი ლანკა, ჰონდურასი, ფიჯი და მადაგასკარი. შეფასებული 175 ქვეყანას შორის კვლავ დანია, შვეიცარია, შვედეთი, ნორვეგია და სხვა ქვეყნები ლიდერობენ. ინდექსის საერთო რეიტინგში საქართველო მე-60 ადგილს იკავებს. 2017 წელთან შედარებით, საქართველომ პოზიციები ამ ნაწილშიც გააუარესა და მე-40 ადგილიდან მე-60 ადგილზე დაქვეითდა.
ორგანიზაციის შეფასებით, EDI ინდექსში პროგრესის მაჩვენებელი 10 ქვეყნიდან 2012 წლის მდგომარეობით საქართველოსგან განსხვავებით უმრავლესობა ავტოკრატიული იყო. რაც შეეხება საქართველოს, ანგარიშის მიხედვით, „საქართველო 2012 წელს უკვე იყო კლასიფიცირებული, როგორც არჩევითი დემოკრატია, შემდეგ კი მაჩვენებელი გაუმჯობესდა“. გარდა ამისა,  მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ანგარიში დემოკრატიზაციის პროგრესის მიხედვით,  დამატებით ქვეყანათა ათეულს წარმოგვიდგენს,  რომელთაც ამ პროგრესს   ბოლო სამ წელიწადში მიაღწიეს. ათეულში გვხვდებიან ქვეყნები, რომლებმაც წარმატება 10-წლიანი დემოკრატიზაციის მიმართულებითაც მიაღწიეს, მაგალითად, გამბია და სეიშელის კუნძულები. საქართველო კი, აღნიშნულ რეიტინგში ვერ მოხვდა. მეტიც, 10- წლიან ტენდენციაზე დაკვირვება გვაჩვენებს, რომ 2012 წლიდან ქვეყნის მონაცემები 2017-2018 წლებამდე პროგრესირებს, ხოლო მომდევნო წლებში უარესდება. აღნიშნულს ადასტურებს V-DEM-ის წინა წლების წლიური ანგარიშებიც.
ყოველივე ზემოთ თქმულიდან გამომდინარე, პრემიერის განცხადებაში საქართველოს 10- წლიანი დემოკრატიზაციის პროგრესის შესახებ სიმართლის ელემენტი არის. საქართველო მართლაც მოიძებნება იმ ქვეყანათა ნუსხაში, რომლებმაც 10 წელიწადში დემოკრატიზაციის მიმართულებით მნიშვნელოვანი წინსვლა აჩვენეს. ამის მიუხედავად, პრემიერის განცხადებაში იგნორირებულია 2017 წლის შემდეგ ასახული რეგრესი, რასაც შეეძლო სხვა შთაბეჭდილების მოხდენა. კერძოდ, 2017 წლის შემდეგ საქართველოს პოზიციები გაუარესებულია და საქართველო იმ ქვეყნების ათეულში მოხვედრას ვერ ახერხებს, რომლებმაც ბოლო სამ წელიწადში აჩვენეს პროგრესი. აქედან გამომდინარე,  ,,ფაქტ-მეტრი’’ პრემიერის აღნიშნულ განცხადებას ვერდიქტით მეტწილად მცდარი აფასებს.

FactCheck continues to review the accuracy of the Prime Minister’s 2023 Government Performance Report. We have investigated four more statements in this part. Refer to our previous article for information on the other statements.
Statement 1: “The wages of employed people were approximately GEL 750 in 2012. The amount has reached GEL 1,850, indicating a two-and-a-half fold increase in the average monthly wages of employed persons over the past 11 years.”
Verdict: HALF TRUE
The mean gross monthly earnings (pre-tax) of employees constituted GEL 713 in 2012 and GEL 1,543 in 2022. The average for the initial three quarters of 2023 amounted to GEL 1,792 (GEL 1,717 in Q1, GEL 1,805 in Q2, GEL 1,855 in Q3), implying a two-and-a-half -fold rise as compared to the 2012 baseline value (GeoStat began to publish quarterly data in 2014, therefore it was impossible to compare the first half of 2023 to that of 2012).
The decisive impact of higher wages lies in the difference in the quantity of goods and services attainable for a consumer with the aforementioned higher income.
Whilst the nominal earnings have increased two-and-a-half times, the real income of individuals has not, in fact, increased by the same amount. The purchasing power of the average wage, with respect to inflation, has surged merely by 1.53 times, amounting to a 53% increment.
Graph: Monthly Earnings of Employed Persons, GEL
The data represent wages prior tax deductions; thus, the net value of the mean wage diminishes from GEL 1,792 to GEL 1,405 when factoring in pension contributions and income tax. Furthermore, the actual wages of a considerable portion of employed individuals are below the average value. Although the average monthly earnings were GEL 1,543 (net – GEL 1,210), the median earnings were 33% less at GEL 1,040 (net – GEL 815) in 2022. Refer to FactCheck’s article for more comprehensive information.
Statement 2: “Pensions will once again rise in 2024; pensioners above the age of 70 will receive GEL 415 and the pension of those residing in mountainous regions will become GEL 500. Pensioners below the age of 70 will get GEL 315 and GEL 380 if they reside in the mountainous regions. For reference, the 2012 pension was GEL 125.”
Pensions are stratified with respect to age groups and geographic locations. According to the reported 2024 budget project, the pension for individuals under the age of 70 will increase to GEL 315 whereas the amount that pensioners above the age of 70 receive will rise to GEL 415. Pensioners residing in mountainous regions under the age of 70 will receive GEL 380 and those above the age of 70 will receive GEL 500.
In 2012, pensions varied between GEL 110 for pensioners below the age of 67 and GEL 125 for pensioners above the age of 67 when the Georgian Dream came to power.
The reduction in the value of the purchasing power of the currency over time due to inflation is a crucial factor that should be accounted for whilst analysing pensions or any other sources of income over the longer term. Consequently, income is categorised in nominal and real terms. Nominal income represents the net value in a specific monetary unit whereas real income is the real wealth adjusted for inflation.
Although the 2024 real pension has indeed surged compared to that of 2012, the extent of the increase is not as substantial as initially suggested by the nominal value. A pensioner above the age of 70 will be able to purchase the same quantity of products in 2024 with GEL 415 as they could with GEL 245.5 in 2012 in real terms. The real 2024 pension for individuals above 70 would be equivalent to GEL 186.4 at the baseline 2012 prices. Therefore, the real pension increased nearly 1.7 times for people under the age of 70 and 1.9 times for people over the age of 70 in 2024 as compared to 2012 (refer to FactCheck’s article for further information).
Thus, whilst the data stated by the Prime Minister are factually correct, he also seeks to demonstrate exaggerated figures of pension growth. Despite numerical accuracy, the real growth is not as impressive as initially perceived. Thus, FactCheck concludes that the Prime Minister’s statement is MOSTLY TRUE albeit lacking significant clarification.
Statement 3: “Wine exports have increased by USD 187 million as compared to 2012, reflecting a 290% rise over the past 11 years. Even in the current year, wine exports have already reached USD 241 million based on the 11-month data.”
Verdict: MOSTLY TRUE.
The value of Georgian wine exports reached USD 253 million in 2022, marking a substantial increase from the USD 71 million recorded in 2012. The increase during the aforementioned time frame amounted to USD 182 million, constituting a 256% surge. However, the Prime Minister presents slightly exaggerated values.
As for the ongoing year, wine valued at USD 241 million has been exported from Georgia over the prior 11 months.
Table: Georgian Wine Exports in 2012-2022, USD Million, Million Bottles
Russia unchangeably remains the predominant market for exported Georgian wine, accounting for 64% of wine exports in 2022 and 65.5% in the first 11 months of 2023.
Notably, the output of the analysis of wine exports data shows correlation between fluctuations in the export volume of Georgian wine and Russia’s influence.
During the analysis timeframe, Russia’s share in total exports hit its lowest mark at 34% in 2012 due to an embargo (see FactCheck’s article) but exports resumed in June 2013. It was exactly due to the lifting of the embargo on Georgian wine in Russia that Georgian wine exports surged significantly in 2013-2014 (128 million in 2013, 185 million in 2014). Conversely, Russia was the reason why Georgian wine exports reduced in 2015 as the unstable situation in Russia and Ukraine significantly impacted Georgian wine exports, consequently reducing it by 39% (USD 96 million). The subsequent threats from Russia to impose sanctions on Georgian products following the events of 20 June 2019 once again underscored the impracticality of relying on Russia as a trade partner. This trade relationship depends on Russia’s malign political aims. A similar argument can be drawn concerning Russia’s decision to lift ban on airline flights to Georgia.
Furthermore, recent announcements from Russia regarding the supervision of manufacturing technologies for imported wine products (source: bpn) highlight the risks associated with depending on Russia as a primary trade partner. As noted above, Russia placed embargo on Georgian wine due to the low quality of Georgian wine in 2006. It is hard to determine the outcome of the current measures and a similar situation could once again take place as it did 17 years ago. Consequently, despite the efforts for market diversification, the aforementioned decision could nevertheless significantly harm Georgian wine exports given that Russia’s share is still 64%.
Therefore, the Georgian government should aim to reduce economic dependence on Russia. However, having analysed Georgian wine exports, the opposite picture can be observed – we are increasing dependence on Russia rather than reducing it. A higher reliance on the unstable and unpredictable Russian market will bring Georgia neither economic nor political benefits in the short or the long runs.
Thus, FactCheck concludes that the Prime Minister’s statement is MOSTLY TRUE.
Statement 4: “Georgia has earned a position in the top ten amongst 179 countries for its ten-year long progress in democracy in the Democracy Report. This is all due to the efforts made over the past 11 years.”
The Varieties of Democracy Institute (V-Dem), a research centre for democracy headquartered at the V-Dem Institute in Sweden in the Department of Political Sciences at the University of Gothenburg, released its seventh annual report in 2023. V-Dem stands as one of the largest projects globally dedicated to democracy.
Georgia demonstrated progress in two indices out of the six in the report framework, namely the Liberal Democracy Index (LDI) and the Electoral Democracy Index (EDI).
Georgia ranked amongst the top 15 countries that have exhibited a considerable growth in the Liberal Democracy Index. Other countries alongside Georgia that also increased their performance regarding liberal democracy are the Seychelles, Malawi, Nepal, Equador, etc. The countries leading the list are as follows: Denmark, Norway, Switzerland, Estonia, etc. Georgia currently holds the 61st position in the rankings of liberal democracy but stood at a better position in 2017 at 56th.
An analogous trend is observed in the electoral democracy index (EDI) where Georgia ranked in the top ten countries displaying progress in the democratisation index over the span of the last decade. The list of the aforementioned ten countries are as follows: the Seychelles, Georgia, Nepal, Equador, Gambia, Armenia, Sri Lanka, Honduras, Fiji and Madagascar. Denmark, Switzerland, Sweden, Norway and others once again lead the rankings out of the 175 evaluated countries. Similar to the above index, Georgia’s position has worsened, now ranking 60th as compared to its 2017 position of 40th.
A majority of the ten countries showcasing progress in the EDI index used to be autocratic as opposed to Georgia as of 2012 according to the organisation’s evaluation. As for Georgia, the country “was already classified as an electoral democracy in 2012 but has improved further.” Moreover, the report additionally highlights ten countries that have advanced over the last three years such as Gambia and the Seychelles. However, Georgia does not appear amongst these ten countries. Furthermore, analysing the ten-year tendency, Georgia’s advancements reached its maximum in 2017-2018 but started to decline thereafter, an observation consistent with V-Dem’s previous reports.
Considering all of the above, the Prime Minister’s statement regarding the ten-year long democratisation progress holds some truth. Whilst it is true that Georgia indeed underscored significant achievements regarding democracy over the past ten years, the PM’s statement nevertheless ignores the decline since 2017 which would have led to different impressions. Particularly, Georgia’s positions have worsened since 2017 and was not stated amongst the ten countries underscoring progress in the last three years. Thus, FactCheck concludes that the Prime Minister’s statement is MOSTLY FALSE.