„ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ოთარ აბესაძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
საქართველოში ინდმეწარმეების ჩათვლით სულ 922 ათასი ბიზნესსუბიექტია რეგისტრირებული, საიდანაც მოქმედი 241 ათასია, რაც წილობრივად 26%-ს შეადგენს.
კანონმდებლობით, ბიზნესსაქმიანობის სულ 6 სამართლებრივი ფორმაა , მათგან 5 იურიდიული და ერთი ფიზიკური პირებისთვის.
რეგისტრირებული ბიზნესსუბიექტებიდან 62% ინდ მეწარმეა, 38% ანუ 349 ათასი - იურიდიული პირი, მათი 97% - 337 ათასი კი შპს არის.
მოქმედი ბიზნესსუბიექტებიდან იურიდიული პირი 81.7 ათასია და მათი 99% - 80.5 ათასი შპს-ის ფორმითაა რეგისტრირებული. მოქმედი შპს-ები რეგისტრირებულის 24%-ს შეადგენს.
ოთარ აბესაძის მიერ დასახელებული რიცხვი 92 ათასი, არც რეგისტრირებულ ბიზნესსუბიექტებს და არც ცალკე აღებულ შპს-ებს შეესაბამება. რეგისტრირებულიდან მოქმედი სუბიექტების წილი სწორადაა დასახელებული, თუმცა ამ შემთხვევაშიც გასათვალისწინებელია ის ფაქტი, რომ საქართველოში ბიზნესის დარეგისტრირება მარტივი პროცედურაა, მისი გაუქმება კი რთული. განვითარებულ ქვეყნებშიც დარეგისტრირებული ბიზნესიდან საქმიანობის გაგრძელებას ყველა ვერ ახერხებს.
ოთარ აბესაძის განცხადებაში არის სიმართლის ელემენტები, მაგრამ იგნორირებულია მნიშვნელოვანი ფაქტები, რასაც შეეძლო სხვა შთაბეჭდილების მოხდენა, რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ ოთარ აბესაძის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად მცდარი.
საკრებულოში თბილისის მერიის ყოფილმა წარმომადგენელმა ოთარ აბესაძემ „TV პირველის“ ეთერში, გადაცემა „რეაქციაში“ განაცხადა (0:44-დან): „საქართველოში რეგისტრირებულია დუინგ ბიზნესის პრინციპით 92 000-ზე მეტი იურიდიული პირი, ანუ კომპანია შპს ესე ვთქვათ, რომლის ფუნქციური არის ამის 26%, სწორედ პოლიტიკური პარტიის, საგადასახადო პოლიტიკისა და ეკონომიკური რეფორმის შინაარსი უნდა იყოს ის, რომ როგორც მინიმუმ აქტიური იყოს 76% ამ ბიზნესის“.
მეწარმეთა შესახებ კანონის მიხედვით (მუხლი 2), სამართლებრივად ბიზნესის 6 ფორმის რეგისტრაციაა შესაძლებელი, საიდანაც 5 შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება (შპს), სააქციო საზოგადოება (სს), კომანდიტური საზოგადოება (კს), სოლიდარული პასუხისმგებლობის საზოგადოება (სპს) და კოოპერატივია. ფიზიკურ პირებს ბიზნესის წარმოება ინდ. მეწარმის სტატუსით შეუძლიათ.
გრაფიკი 1: რეგისტრირებული და მოქმედი ბიზნესსუბიექტები
რადგან შპს-ს შემთხვევაში, დამფუძნებელი საკუთარი ქონებით არ აგებს პასუხს, რეგისტრაცია და მართვა მარტივია და შესაბამისად, ის ყველაზე პოპულარულია. რეგისტრირებული იურიდიული ბიზნესსუბიექტებიდან შპს-ს წილი 97%-ს აღწევს, მოქმედიდან 99%-ს.
თუ სტატისტიკას უფრო ღრმად ჩავშლით, 2023 წლის 1-ლი ოქტომბრის მდგომარეობით, რეგისტრირებული შპს-ებიდან 24% იქნება მოქმედი, სააქციო საზოგადოებებიდან - 27%, კოოპერატივებიდან მხოლოდ - 3%, ყველაზე მაღალი 28%-იანი მაჩვენებელი ინდმეწარმეებს ექნებათ. მოქმედი კოოპერატივების ძალიან დაბალ წილს თავის ახსნა აქვს. საწარმოთა მსგავსი ფორმა 90-იან წლებში იყო განსაკუთრებით პოპულარული, შესაბამისად, რთულ პერიოდსა და დროის გრძელვადიან მონაკვეთს მხოლოდ მცირე ნაწილმა გაუძლო.
სიტუაცია მსგავსი იყო 2 წლის წინაც. 2021 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, 807 ათასი ბიზნესსუბიექტიდან 201 ათასი იყო მოქმედი. წელიწადსა და 9 თვეში რეგისტრირებული ახალი 115 ათასი ბიზნესიდან დღეისთვის მოქმედი მისი 35%-ია ანუ 40 ათასი.
ოთარ აბესაძემ სტატისტიკურ მონაცემები „არაჯანსაღი ბიზნესგარემოს“ არგუმენტად დაასახელა, მისივე თქმით, სამიზნე მაჩვენებელი 76%-ს უნდა შეადგენდეს. 922 ათასის 76% 700 ათასზე მეტია, რაც განვითარებადი ეკონომიკის მქონე 3.7 მლნ-იან ქვეყანაში ძნელად წარმოსადგენია.
მოქმედი ბიზნესის დაბალ პროცენტულ წილზე გავლენას ის ფაქტიც ახდენს, რომ საქართველოში ბიზნესის რეგისტრაცია ძალიან მარტივია და ამ სიმარტივით ქვეყანა მსოფლიოში მეორე ადგილზე იმყოფება. შპს-ს რეგისტრაციის საფასური 200 ლარს შეადგენს, საწესდებო კაპიტალის მოთხოვნის გარეშე. პრაქტიკულად, მხოლოდ განცხადების, პირადობის მოწმობისა და წესდების წარდგენის შემთხვევაში ბიზნესის რეგისტრაცია ორ დღეში 100 დოლარზე ნაკლები თანხითაა შესაძლებელი. მარტივი პროცედურა ბიზნესის დაწყებისკენ ბევრ ადამიანს უბიძგებს, რის შემდეგაც თავს სხვადასხვა პრობლემები იჩენს, მათგან ნაწილი ქვეყანაში არსებულ საკანონმდებლო ბაზას, სასამართლოს დამოუკიდებლობის ხარისხს და სხვა მაკროეკონომიკურ ფაქტორებს უკავშირდება, ხოლო ნაწილი თავად დამფუძნებელს, რომელსაც შესაძლოა ბიზნესის კეთებისთვის საჭირო უნარები არ აღმოაჩნდეს. ბიზნესის დაწყებისგან განსხვავებით, ძალიან რთულია ბიზნესის დახურვა. ამავე დროს უმოქმედო ბიზნესი მის დამფუძნებელს პრობლემას არ უქმნის, რის გამოც სამართლებრივად ლიკვიდაციის პროცედურას თითქმის არავინ მიმართავს.
ოთარ აბესაძე პროცენტულ მაჩვენებელს სწორად ასახელებს, თუმცა რაოდენობრივ მონაცემში და ნაწილობრივ მიზეზებში ცდება, ასევე იგნორირებულია მნიშვნელოვანი ფაქტები, რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ მისი განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად მცდარი.

Otar Abesadze: “Twenty-six percent of the registered 92,000 LLCs remain active.”
Among the 922,000 business entities that are registered in Georgia, only 241,000 are active, including individual entrepreneurs constituting a 26% share.
There are six legal forms of entrepreneurial activity, with five designated for enterprises and one for natural persons, according to the law.
Individual entrepreneurs constitute 62% of registered business entities whilst the remaining 38% is comprised of 349,000 companies, 97% of which is made up by LLCs totalling 337,000.
A total of 80,500 LLCs make up 99% of the 81,700 legal persons among currently active business entities. Moreover, active LLCs constitute 24% of registered LLCs.
The number mentioned by Otar Abesadze – 92,000 – does not correspond to either the total registered business entities or specifically LLCs. Whilst the statement correctly identifies the share of active entities among registered businesses, it overlooks the fact that business registration is a relatively simple process in Georgia, although cancellation is challenging. Not all registered entities survive even in developed countries.
The statement by the former City Council member contains some truth but disregards the crucial aspects that could lead to different impressions. Thus, FactCheck concludes that Otar Abesadze’s statement is MOSTLY FALSE.
A former City Council of Tbilisi member made the following statement during his appearance on the TV Pirveli show Reaktsia (from 0:44): “Over 92,000 legal persons are registered in Georgia following the principle of doing business and 26% of them are companies, as in LLCs. It should be the objective of political parties, tax policies and economic reforms to make the minimum percentage of active businesses 76%.”
According to the Law of Georgia on Entrepreneurs (Article 2), six forms of business activity are legally allowed, including a limited liability company (LLC), a joint-stock company (JSC), a limited partnership (LP), a general proprietorship company (GPC) and a cooperative. Natural persons can operate as individual entrepreneurs.
Graph 1: Registered and Active Business Entities
The limited liability company LLC stands out as the most favoured form of business activity establishment due to the limited liability protection it offers to the personal property of its founders. A total of 97% of registered legal persons take the form of LLCs. Active legal persons make up 99%.
Delving deeper into the statistics reveals that 24% of registered LLCs and 3% of joint-stock companies are active as of 1 October 2023. Individual entrepreneurs are displaying the highest mark at 28%. The particularly low share of active cooperatives can be explained by their popularity in the 1990s, thus only a small number of them have withstood long periods of challenging conditions.
The situation was similar two years earlier as well when only 201,000 were active from the 807,000 registered businesses as of 31 December 2021. Currently 35%, standing at 40,000 businesses, are active out of the 115,000 businesses registered during the previous year and in the first nine months of the current year.
Otar Abesadze presented these statistics to back up his argument about an “unstable business environment.” He believes that the target proportion should be 76%, implying that 700,000 businesses should be active which is hard to imagine in a developing economy with a population of 3.7 million.
Additionally, the low share of active businesses can be attributed to the relatively simple procedure of business registration, ranking Georgia as the second easiest country globally for registering a business. The LLC registration fee is GEL 200 with no need for authorised capital. A business can legally be registered in under two days with less than USD 100, requiring only a notice, a personal ID card and a statute. The aforementioned easy process encourages many to register a business, often disregarding the numerous challenges that arise post-establishment, including the legal framework, the independence of the court, other macroeconomic factors in the country and the founder’s lack of skills to successfully sustain business activity. Cancellation of businesses is tough as compared to their registering. Moreover, an inactive business poses no problems for its founders, thus hardly anybody legally liquidates their businesses.
Otar Abesadze accurately identifies the percentage but misinterprets the quantitative figures and the reasons, ignoring crucial aspects. Thus, FactCheck concludes that his statement is MOSTLY FALSE.