ირაკლი ღარიბაშვილი: კანონის უზენაესობის რეიტინგებში ვართ პირველ ადგილზე აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებშიდეზინფორმაციაა, რომ ჩვენთან არ არსებობს დამოუკიდებელი სასამართლო და გამოწვევებია კანონის უზენაესობის მხრივ
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
საერთაშორისო ორგანიზაცია „მსოფლიო მართლმსაჯულების პროექტი“ ყოველწლიურად აფასებს სახელმწიფოებში კანონის უზენაესობის მდგომარეობას და შესაბამისად, კანონის უზენაესობის ინდექსს ადგენს. 2023 წლის მონაცემებით, საქართველო აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის სახელმწიფოებს უსწრებს, თუმცა საქართველოს 2015 წლიდან დღემდე, ყოველ წელს, ამ სახელმწიფოებზე უკეთესი შედეგი აქვს. საქართველო ასევე უსწრებს ევროკავშირისა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის 2-2 წევრ სახელმწიფოს.
საინტერესოა ის გარემოებაც, რომ 2015-2016 წლების შემდეგ საქართველოს ინდექსი ყოველწლიურად მცირდება. შედეგად, საქართველოსთვის მინიჭებული კანონის უზენაესობის ინდექსის კოეფიციენტი 0.65 ქულიდან 0.60-მდეა შემცირებული.
პრემიერი რეგიონში საქართველოს პირველ ადგილზე უკონტექსტოდ აპელირებს და არ ხსნის, რომ ბოლო წლებში სახელმწიფოს რეგრესი აქვს. ამასთანავე, ამავე რეიტინგზე დაყრდნობით, ირწმუნება, რომ სასამართლო სისტემა მოწესრიგებულია და პრობლემები არ არსებობს. რეალურად, ქართულ სასამართლოში არსებულ პრობლემებზე არაერთი ანგარიში, მათ შორის, ვენეციის კომისიის დასკვნა მიუთითებს (სასამართლოში არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით დამატებით იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია). აქედან გამომდინარე, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება მეტწილად მცდარია.
2023 წლის 25 ოქტომბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი „გლობალური კარიბჭის ფორუმის“ გახსნას დაესწრო, სადაც ის ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა მიიწვია. პრემიერმა სხვადასხვა საკითხზე ისაუბრა. ჟურნალისტის მიერ დასმულ შეკითხვაზე პასუხისას კი, იგი საქართველოში კანონის უზენაესობის მიმართულებით არსებულ მდგომარეობას შეეხო. „გამოქვეყნდა უახლესი მონაცემები და კანონის უზენაესობის რეიტინგებში ვართ პირველ ადგილზე აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებსა და ცენტრალური აზიის რეგიონში, წინ ვუსწრებთ მოქმედ ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს, ნატოს წევრ ქვეყნებს. ასე რომ, ესეც არის პასუხი იმ დიდხნიანი დეზინფორმაციული, ნეგატიური, ანტიქართული კამპანიის საწინააღმდეგოდ, რომლებიც ამბობდნენ, რომ თითქოს ჩვენთან არ არსებობს დამოუკიდებელი სასამართლო, რომ გამოწვევები არის კანონის უზენაესობის სფეროში და ა.შ. აი ეს კონკრეტული რეიტინგი და მიღწევა არის პასუხი ყველა იმ სპეკულაციაზე, რომელიც მიმდინარეობდა. ... . ჩვენი ქვეყანა არის მართლაც მოწინავე, ყველა პარამეტრით და რა თქმა უნდა მე მიხარია და მახარებს ეს აღიარება, რომელიც არ არის ჩვენ მიერ შედგენილი და გაკეთებული, ეს არის ყველაზე ავტორიტეტული ორგანიზაციების მიერ მონიჭებული საპატიო სტატუსი“, - განაცხადა ღარიბაშვილმა.[1]
„ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება გადაამოწმა.
საერთაშორისო ორგანიზაცია „მსოფლიო მართლმსაჯულების პროექტი“ (WJP) „კანონის უზენაესობის ინდექსს“ ყოველწლიურად წარმოადგენს. აღნიშნული ინდექსი რამდენიმე კომპონენტისგან შედგება, ესენია - 1) ხელისუფლების ძალაუფლების შეზღუდვა, 2) კორუფციის არარსებობა, 3) მთავრობის ღიაობა, 4) ძირითადი უფლებები, 5) წესრიგი და უსაფრთხოება, 6) რეგულაციების აღსრულება, 7) სამოქალაქო სამართლებრივი მართლმსაჯულება, 8) სისხლის სამართლებრივი მართლმსაჯულება. ეს კომპონენტები ცალ-ცალკე ფასდება და საერთო ინდექსი სწორედ მათ საფუძველზე დგება. კანონის უზენაესობის ინდექსი 0-დან 1-მდე მერყეობს, სადაც 0 ქულა სახელმწიფოში კანონის უზენაესობის კუთხით უკიდურესად უარყოფით მდგომარეობას აღნიშნავს, ხოლო 1 ქულა - იდეალურს.
დღეის მდგომარეობით, კანონის უზენაესობის საერთო ინდექსში საქართველო 142 სახელმწიფოს შორის 0.60 ქულით 48-ე ადგილს იკავებს. აღსანიშნავია ის გარემოებაც, რომ 2015 წლიდან დღემდე აღნიშნული ინდექსი რამდენჯერმე შეიცვალა. ყველაზე მაღალი ინდექსი (0.65) საქართველოს სწორედ 2015 წელს ჰქონდა და რიგით 29-ე სახელმწიფო იყო. საქართველოში კანონის უზენაესობის მდგომარეობა ასევე 0.65 ქულით ფასდებოდა 2016 წელს, თუმცა ვინაიდან სხვა სახელმწიფოებმა გააუმჯობესეს შედეგები, საქართველომ 29-ე ადგილიდან 34-ე ადგილზე გადაინაცვლა. ამ შედეგების შემდგომ საქართველომ კანონის უზენაესობის ინდექსის კოეფიციენტის კუთხითაც უკუსვლა დაიწყო და 2017-2018 წლებში 38-ე ადგილზე (0.61 ქულით) გადაინაცვლა, ხოლო 2019 წელს - 41-ე (0.61 ქულით) ადგილზე. 2020 წელს კიდევ შეინიშნა რეგრესი, რადგან საქართველოს 0.60 ქულა მიენიჭა და 42-ე ადგილი დაიკავა, ხოლო მიუხედავად 2021 წელს მცირე პროგრესისა (0.61 ქულა) ქართულმა სახელმწიფომ ვერ გაუძლო კონკურენციას და სიაში 49-ე ადგილზე დაქვეითდა. რაც შეეხება ბოლო ორ წელს, 2022-ში კვლავ 0.60 ქულამდე შემცირდა ინდექსი, თუმცა საქართველომ 49-ე ადგილზე დარჩა.
ცხრილი 1: საქართველოს შეფასება „კანონის უზენაესობის ინდექსის“ მიხედვით 2015-2023 წლებში
წინა წელთან შედარებით, საქართველო კანონის უზენაესობის ინდექსში ერთი ადგილით დაწინაურდა და ამჟამად 48-ე ადგილზეა, რაც იმის შედეგია, რომ სხვა სახელმწიფოებმა კანონის უზენაესობის კუთხით მდგომარეობა გააუარესეს და ამის გამო წინა წლის 0.60 ქულა 49-დან 48-ე ადგილზე გადასასვლელად საკმარისი აღმოჩნდა.
რაც შეეხება პრემიერის განცხადებას იმის შესახებ, რომ „აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებსა და ცენტრალური აზიის რეგიონში, წინ ვუსწრებთ მოქმედ ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს, ნატოს წევრ ქვეყნებს“, საქართველო 2023 წლის მონაცემებით, აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის სახელმწიფოებს მართლაც უსწრებს, თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ 2015 წლიდან მოყოლებული, ქართული სახელმწიფო ყოველთვის პირველ ადგილს იკავებდა ამ სახელმწიფოთა შორის. ამასთანავე აღსანიშნავია ისიც, რომ საქართველო მართლაც უსწრებს NATO-ს (ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაცია) წევრ მონტენეგროსა და ჩრდილოეთ მაკედონიას, ხოლო EU-ს (ევროკავშირის) წევრ ბულგარეთსა და უნგრეთს.
მიუხედავად ერთი შეხედვით დადებითი შედეგებისა, მხედველობიდან არ უნდა გამოგვრჩეს ის გარემოება, რომ ქართული სახელმწიფო კანონის უზენაესობის ინდექსის კუთხით 2015-2016 წლების შემდეგ რეგრესის გზას ადგას, რადგან ინდექსი ეტაპობრივად მცირდება, რაც უარყოფითი ტენდენციის მაჩვენებელია.
ხაზგასასმელია ის გარემოებაც, რომ ირაკლი ღარიბაშვილი კანონის უზენაესობის ინდექსში საქართველოს მაჩვენებელს უსაფუძვლოდ ეყრდნობა, როდესაც სასამართლოს დამოუკიდებლობის კუთხით პრობლემების არარსებობაზე საუბრობს. როგორც ცნობილია, აღნიშნული საკითხი ვენეციის კომისიამ ახლახან შეაფასა. კომისია აღნიშნავს, რომ არსებობს ეჭვები იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში არაფორმალური გავლენის არხებისა და კლანური სისტემით გადაწყვეტილების მიღების თაობაზე, რაც ეწინააღმდეგება გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პრინციპებს. ამას გარდა კომისია ხაზს უსვამს სხვა პრობლემებსაც, რომლებიც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ძირეულ რეფორმას, მისი არამოსამართლე წევრების არჩევას, გადაწყვეტილების მიღების პროცედურას, წევრთა ეტაპობრივ არჩევას, ასევე მოსამართლეთა მივლინებისა და გადაყვანის, მოსამართლეთა ჩამოცილების და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებს შეეხება. კომისიის პოზიციით, გარკვეული წინსვლა სასამართლო სისტემის გაუმჯობესების კუთხით არის, თუმცა ამ მხრივ ძირითადი სამუშაოები კვლავ ჩასატარებელია.
საბოლოო ჯამში, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებაში სიმართლეს მხოლოდ და მხოლოდ ის შეესაბამება, რომ დღევანდელი მონაცემებით, საქართველო უსწრებს აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის სახელმწიფოებს, ასევე ევროკავშირისა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის 2-2 წევრს. ამის მიუხედავად, იგი არ აღნიშნავს, რომ კანონის უზენაესობის სფეროში საქართველოს ყოველწლიური რეგრესი აქვს. იგი ასევე კანონის უზენაესობის ინდექსის საფუძველზე ასკვნის, რომ ქართულ მართლმსაჯულებას არანაირი პრობლემა არ აქვს, რის საპირისპიროსაც, როგორც აღვნიშნეთ, არაერთი ანგარიში ადასტურებს. ამგვარად, პრემიერი ინფორმაციის არასრულყოფილი გავრცელებით ცდილობს, საზოგადოება შეცდომაში შეიყვანოს და ბოლო წლების რეალური უარყოფითი ტენდენცია დადებითად წარმოაჩინოს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მეტწილად მცდარი.

Irakli Gharibashvili: “In the rule of law ratings, we are ranked first among Eastern European and Central Asian countries… It is disinformation that we do not have a free judiciary and face challenges in terms of the rule of law.”
The World Justice Project international civil society organisation provides an annual assessment of the rule of law across countries and accordingly publishes a rule of law index. As of 2023’s data, Georgia is ahead of Eastern European and Central Asian countries, although the country has had a better performance vis-à-vis these countries each year since 2015. Georgia is also ahead of two EU member states and two NATO member states.
Of interest is another fact that Georgia’s index has been decreasing annually since 2015-2016. As a result, the country’s rule of law index points have dropped from 0.65 to 0.60.
The Prime Minister’s emphasis on Georgia’s top-ranking place lacks context as he failed to clarify that the country has in fact been regressing in the last years. At the same, he seeks to convince the audience that Georgia’s judiciary is in order and there are no problems based on the ranking. In fact, there are numerous reports, including the Venice Commission’s conclusion, that indicate problems are afflicting Georgia’s judiciary (see FactCheck’s article for additional details in regard to problems in courts). Therefore, Irakli Gharibashvili’s statement is MOSTLY FALSE.
On 25 October 2023, the Georgian Prime Minister, Irakli Gharibashvili, attended opening of the Global Gateway Forum on an invitation from the President of the European Commission, Ursula von der Leyen. The Prime Minister spoke about a number of issues and whilst answering a journalist’s question, he also brought up the issue of the state of the rule of law in Georgia. In particular, the Prime Minister said: “The most recent data were published and we are ranked first in the rule of law rankings among the Eastern Europe and Central Asia region. We are ahead of active EU member states and NATO member states. Therefore, this is an answer to a lengthy, disinformation, negative and anti-Georgian campaign, claiming that we do not have an independent judiciary, that we face challenges in terms of the rule of law, etc. This specific ranking and this achievement are an answer to all those speculations that have taken place… Our country is indeed a front-runner by every parameter and, of course, I am happy and this recognition, which is not produced and compiled by us, makes me happy. This is an honorary status awarded by the most authoritative organisations.”
FactCheck verified Irakli Gharibashvili’s statement.
The World Justice Project (WJP) international civil society organisation annually publishes its Rule of Law Index. This index consists of several components such as: 1) constraint of government powers, 2) absence of corruption, 3) open government, 4) fundamental rights, 5) order and security, 6) regulatory enforcement, 7) civil justice and 8) criminal justice. These components are assessed separately and the final index is based on them. The Rule of Law Index scores range from 0 to 1 where 1 signifies the highest possible score (strong adherence to the rule of law) and 0 signifies the lowest possible score (weak adherence to the rule of law).
Currently, Georgia is ranked 48th among 142 states in the general index of the rule of law with a score of 0.60. Of note is that the index has been changed several times since 2015. Georgia had the highest index (0.65) in 2015 and was ranked in the 29th position. Georgia's rule of law score was also 0.65 in 2016 but since other countries improved their scores, Georgia moved from 29th to 34th. After these results, Georgia began backsliding in terms of the rule of law index points as well and moved to the 38th place (with 0.61 points) in 2017-2018 and to the 41st place (with 0.61 points) in 2019. In 2020, Georgia continued to regress as the country was awarded 0.60 points and took the 42nd position. Despite small progress in 2021 (0.61 points), it country dropped to the 49th position in the index given the heightened competition. As for the last two years, the index decreased again to 0.60 points in 2022, although the country remained in the 49th position.
Table 1: Georgia’s Score by Rule of Law Index in 2015-2020
As compared to the previous year, Georgia has advanced by one position in the Rule of Law Index and is currently ranked 48th which is the result of the fact that other states have worsened their situations in terms of the rule of law. Because of this, the 0.60 points from the previous year were enough to move the country from the 49th to the 48th place.
As for the Prime Minister's statement that “among the Eastern European countries and Central Asian region, we are ahead of the active EU member states and NATO member states” - according to 2023 data, Georgia is indeed ahead of the Eastern European and Central Asian states, although of note is that it has always ranked first among these states dating from 2015. Of additional note is that Georgia is indeed ahead of NATO (North Atlantic Treaty Organization) members Montenegro and North Macedonia and EU (European Union) members Bulgaria and Hungary.
Despite the seemingly positive results, we should not ignore the fact that Georgia has been backsliding in terms of the Rule of Law Index since 2015-2016 and this gradual decrease indicates a negative trend.
It should also be emphasised that Irakli Gharibashvili wrongly uses Georgia’s performance in the Rule of Law Index whilst speaking about the non-existence of problems in terms of judicial independence. This issue was recently assessed by the Venice Commission which remarked that there are suspicions about the practice of using informal channels of influence or “clan-closed” decision-making which go against the principles of transparency and accountability. In addition, the Venice Commission also underlined other problems related to the comprehensive reform of the High Council of Justice, the election of its lay members, the decision-making procedure, the gradual election of members, secondment and transfer of judges and the suspension of judges from the office. It is the Venice Commission’s position that there is some progress in terms of court system improvement, although major work still remains to be done.
Ultimately, the only truth in Irakli Gharibashvili's statement is that Georgia is ahead of the Eastern European and Central Asian countries as well as two members each from the European Union and from the North Atlantic Treaty Organization according to the current data. However, he fails to mention that Georgia has been backsliding annually in the field of the rule of law. His statement also concludes that the Georgian judiciary does not have any problems in regard to the Rule of Law Index, although the opposite is confirmed by numerous reports as was mentioned earlier. In this way, the Prime Minister is trying to mislead the public with incomplete information and presenting the real negative trend of recent years in a positive light.
Given all of the aforementioned, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is MOSTLY FALSE.