ირაკლი ღარიბაშვილი: საგადასახადო ტვირთის სიმცირით საქართველო მსოფლიოში მე-3 ადგილს იკავებს
ბიზნესის საგადასახადო ტვირთის მაჩვენებელი, რომელიც ირაკლი ღარიბაშვილმა გამოიყენა, მოგებისა და ქონების გადასახადს მოიცავს. მოგების გადასახადი საქართველოში 15%-ია, მოგების რეინვესტირების შემთხვევაში - 0%. ცვლილებები საგადასახადო კოდექსში 2017 წლის იანვრიდან შევიდა ძალაში. ქონების გადასახადი ადგილობრივ გადასახადს განეკუთვნება და განაკვეთის მოცულობა მუნიციპალიტეტების მიხედვით განსხვავდება, თუმცა მაქსიმალური ზღვარი ქონების ღირებულების 1%-ია.
საერთო ჯამში, ბიზნესის საგადასახადო ტვირთი (ყველა შესაძლო შეღავათის შემდგომ ფაქტობრივად გადახდილი გადასახადები) უახლესი საჯაროდ ხელმისაწვდომი მონაცემებით 9.9%-ია და საქართველო ამ მაჩვენებლით მე-3 ადგილს იკავებს. შესაბამისად, პრემიერის განცხადება ამ ნაწილში რეალობას შეესაბამება, თუმცა განცხადება არაკორექტულია პროგრესის მხოლოდ ბოლო ათწლეულის მიღწევად წარმოჩენის ნაწილში. სინამდვილეში, ბიზნესის საგადასახადო ტვირთის შემცირებისკენ მიმართული რეფორმები წინა ხელისუფლების პირობებში გაცილებით მასშტაბური იყო და 2005-2012 წლებში საქართველოს რეიტინგი გადასახადის სიმცირის თვალსაზრისით - 158-ე ადგილიდან მე-14-მდე, თავად განაკვეთი კი 57%-დან 16.5%-მდე შემცირდა.
აღნიშნულის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
ანალიზი: 2023 წლის 23 ოქტომბერს, თბილისში გამართულ „აბრეშუმის გზის ფორუმზე“ სიტყვით გამოსვლისას, პრემიერმა ირაკლი ღარიბაშვილმა საქართველოში საგადასახადო ტვირთის სიმცირესა და ბიზნესის კეთების სიმარტივეზე ისაუბრა: „გასული ათწლეულის განმავლობაში ჩვენ მოვახერხეთ ის, რომ საქართველო გამხდარიყო მსოფლიოში საუკეთესო ადგილი ბიზნესის კეთების თვალსაზრისით. საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი საგადასახადო განაკვეთია. მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, საქართველო მე-3 ადგილზეა ყველაზე ნაკლები საგადასახადო ტვირთის მქონე ქვეყნებს შორის, სადაც საერთო განაკვეთი 9.9%-ია.“
საგადასახადო ტვირთის სიმძიმე სხვადასხვა მეთოდით იზომება: ჯამური გადასახადების ფარდობა მშპ-სთან მიმართებით, შემოსავლებიდან გადახდილი გადასახადები, მოგებიდან გადახდილი გადასახადები... ირაკლი ღარიბაშვილმა მოცემულ შემთხვევაში უშუალოდ ბიზნესის საგადასახადო ტვირთზე ისაუბრა, რომელიც არ მოიცავს იმ გადასახადებს, რომლის საბოლოო გადამხდელი თავად ბიზნესი არ არის და მხოლოდ მის შეგროვებას და გატარებას უზრუნველყოფს (დღგ, აქციზი, საშემოსავლო) და ამავდროულად, ამ კონკრეტული მაჩვენებლის შემთხვევაში მხედველობაში მიიღება არა თავად გადასახადების ტარიფი, არამედ ფაქტობრივად გადახდილი გადასახადები, ყველა შესაძლო შეღავათის გათვალისწინების შემდგომ.
დღეს მოქმედი საგადასახადო კოდექსით, მოგების გადასახადის განაკვეთი 15%-ს შეადგენს (თავი XIII, მუხლი 98), თუმცა თუ კომპანია მოგების რეინვესტირებას მოახდენს ის აღნიშნული გადასახადისგან თავისუფლდება (ე.წ. ესტონური მოდელი, რომელიც იმ დროინდელი პრემიერ-მინისტრის გიორგი კვირიკაშვილის ინიციატივით ძალაში 2017 წლის იანვრიდან შევიდა).
ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ ნახსენები მსოფლიო ბანკის სტატისტიკა, ამავე ორგანიზაციის მიერ შემუშავებულ ბიზნესის კეთების სიმარტივის რეიტინგს, იგივე Doing Business-ს ეფუძნებოდა, რომლის კვლევაც თავად მსოფლიო ბანკმა 2021 წელს შეწყვიტა.
მსოფლიო ბანკის მიერ ბოლოს გამოქვეყნებული სტატისტიკით, რომელიც 2019 წლის მონაცემებს აანალიზებს, საქართველო ბრუნეისა და ვანუატუს შემდეგ, 9.9%-იანი განაკვეთით, მე-3 ადგილზეა. სიმართლეა ისიც, რომ აღნიშნული წინა ათწლეულში „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში იქნა მიღწეული, 2012 წელს 16.5%-იანი განაკვეთით საქართველო მე-14 ადგილს იკავებდა. თუმცა უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ წინა ხელისუფლების დროსაც საგადასახადო ტვირთი ორჯერ, 2006 და 2009 წლებშიც, მკვეთრად შემცირდა. 57%-იანი განაკვეთით 2005 წელს საქართველო 158-ე ადგილზე იმყოფებოდა და 38.6%-იანი განაკვეთით 2008 წელს - 81-ე ადგილზე.
გრაფიკი 1: ბიზნესის საგადასახადო ტვირთი
ბიზნესის საგადასახადო ტვირთის გაანგარიშების მეთოდი, რომელზეც პრემიერმა გააკეთა აპელირება, კომპანიების მიერ გადახდილ მოგებისა და ქონების გადასახადს მოიცავს. მასში არ შედის ყველაზე მსხვილი დღგ და აქციზი, რომლითაც ზოგიერთი პროდუქცია (ძირითადად ავტომობილები, ნავთობპროდუქტები, ალკოჰოლი და თამბაქოს ნაწარმი) იბეგრება. ის ასევე არ მოიცავს საშემოსავლო გადასახადს, რომელსაც დამსაქმებელი დასაქმებულის სახელით იხდის. 2024 წლის ბიუჯეტის პროექტის პირველ ვერსიაში, გადასახადებისგან სულ 18.3 მლრდ-ის მობილიზებაა დაგეგმილი, საიდანაც მოგების გადასახადის წილი მხოლოდ 2.1 მლრდ-ია.
2017 წელს, ე.წ. ესტონურ მოდელზე გადასვლის შემდეგ, როდესაც რეინვესტირებულ მოგებაზე გადასახადი განულდა, მოგების გადასახადისგან მიღებული თანხები ბიუჯეტში 300 მლნ ლარით 765 მლნ ლარამდე შემცირდა, თუმცა მის საკომპენსაციოდ აქციზის გადასახადი გაიზარდა და აქციზისგან მობილიზებული თანხების მოცულობა 380 მლნ ლარით 1.5 მლრდ ლარამდე გაიზარდა. 2017 წელს თამბაქოს ნაწარმზე, ბენზინსა და დიზელზე აქციზის განაკვეთი მნიშვნელოვნად გაიზარდა. იმავე წელს ინფლაციამ 6.7%-ს მიაღწია, რაც დიდწილად სწორედ აქციზის განაკვეთის ზრდით იყო გამოწვეული.
მიუხედავად იმისა, რომ მთლიან გადასახადებში მოგების გადასახადის წილი 12%-ზე ნაკლებია და რეფორმის პროცესში აქციზის განაკვეთი გაიზარდა, ის არის ხარჯი, რასაც ბიზნესი მის მიერ გაწეული ეკონომიკური საქმიანობის შედეგად მიღებული სარგებლის შემდეგ იხდის და რომელიც შეიძლება ჯამური გადასახადებისგან განცალკევებით იანგარიშებოდეს.
რაც შეეხება ქონების გადასახადს, ის ადგილობრივ გადასახადს განეკუთვნება და განაკვეთის მოცულობა მუნიციპალიტეტების მიხედვით განსხვავდება, თუმცა მაქსიმალური ზღვარი ქონების ღირებულების 1%-ია.
საერთო ჯამში, ბიზნესის საგადასახადო ტვირთი (ყველა შესაძლო შეღავათის შემდგომ ფაქტობრივად გადახდილი გადასახადები), უახლესი საჯაროდ ხელმისაწვდომი მონაცემებით[1], 9.9%-ია და საქართველო ამ მაჩვენებლით მე-3 ადგილს იკავებს. შესაბამისად, პრემიერის განცხადება ამ ნაწილში რეალობას შეესაბამება, თუმცა განცხადება არაკორექტულია პროგრესის მხოლოდ ბოლო ათწლეულის მიღწევად წარმოჩენის ნაწილში. სინამდვილეში, ბიზნესის საგადასახადო ტვირთის შემცირებისკენ მიმართული რეფორმები წინა ხელისუფლების პირობებში გაცილებით მასშტაბური იყო და 2005-2012 წლებში საქართველოს რეიტინგი გადასახადის სიმცირის თვალსაზრისით - 158-ე ადგილიდან მე-14-მდე, თავად განაკვეთი კი 57%-დან 16.5%-მდე შემცირდა.
[1] 2021 წლიდან მსოფლიო ბანკმა აღნიშნული სტატისტიკის წარმოება შეაჩერა და უახლესი პერიოდი რომლისთვისაც ხელმისაწვდომია მონაცემები 2019 წლის მდგომარეობას ასახავს.

Irakli Gharibashvili: “In terms of the lowest tax burden, Georgia is ranked in the 3rd position in the world.”
The business tax burden indicator, to which Irakli Gharibashvili was referring, includes profit and property taxes. The profit tax rate in Georgia is 15% although it is 0% in the case of the reinvestment of profit. The relevant amendments to the Tax Code came into effect from January 2017. Property tax is a local tax and its rates differ across municipalities, although the top rate for property tax is 1% of the property’s value.
Ultimately, the business tax burden (taxes paid after all possible preferences) based on most recent and publicly available data is 9.9% and Georgia is ranked in the 3rd position with this indicator. Therefore, the Prime Minister’s statement is true in this part, although it is wrong when portraying the progress as something that has been achieved only in the last decade. In fact, reforms to reduce the business tax burden were much more extensive under the previous government and Georgia’s rating in terms of lower taxes jumped from the 158th position to the 14th position in 2005-2012 and the rate itself dropped from 57% to 16.5%.
Given these circumstances, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is HALF TRUE.
On 23 October 2023, in his speech at the Silk Road Conference in Tbilisi, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, talked about to lesser tax burden and the ease of doing business in Georgia: “Over the past decade, we have managed to make Georgia one of the best places to do business in the world.Of note is that Georgia has one of the lowest tax rates in the world.According to the World Bank, Georgia ranks 3rd among the countries with the lowest tax burden with an average tax rate of 9.9 percent.”
The tax burden is measured by different methods: the total tax rate to the GDP ratio, taxes paid from income, taxes paid from profit, etc. In this case, Irakli Gharibashvili stressed the business tax burden which does not include those taxes which business itself does not pay and only ensures collection and record (VAT, excise tax, income tax). At the same time, it is not the tax rates that are taken into consideration with this specific indicator but the actual amount of paid taxes after the deduction of all possible preferences.
In accordance with current Tax Code of Georgia, the profit tax rate is 15% (Chapter XIII, Article 98). However, if a company will be exempted from this tax if it decides to reinvest its profit. The so-called Estonian model – initiated by the then Prime Minister Giorgi Kvirikashvili – came into effect from January 2017.
The World Bank statistics, mentioned by Irakli Gharibashvili, are based on the Ease of Doing Business ranking developed by the same organisation, although the World Bank stopped doing this survey in 2021.
According to the most current statistics published by the World Bank, which analyse the data of 2019, Georgia ranks 3rd after Brunei and Vanuatu with a rate of 9.9%. It is also true that it was achieved in the previous decade under the Georgian Dream’s rule because Georgia occupied the 14th position in 2012 with a 16.5% tax rate. However, of note is that the tax burden was sharply reduced twice in 2006 and 2009 under the previous government. In 2005, Georgia was in the 158th position with a tax rate of 57% and in the 81st position with 38.6% tax rate.
Graph 1: Business Tax Rate
The method of calculating business tax burden, to which the Prime Minister was referring, includes the profit and property taxes paid by companies. It does not include the largest VAT and excise taxes on some products (mainly automobiles, petroleum products, alcohol and tobacco products) nor does it include income tax that employers pay on behalf of employees. In the first draft of the 2024 budget, a total of GEL 18.3 billion is planned to be mobilised from taxes of which the share of the profit tax is only GEL 2.1 billion.
In 2017, after the transition to the so-called Estonian model when the tax on reinvested profits was abolished, the funds received from the profit tax in the budget decreased by GEL 300 million to GEL 765 million. However, to offset this, the excise tax increased and the volume of funds collected from excise increased by GEL 380 million to GEL 1.5 billion. In 2017, the excise tax rate on tobacco products, petrol and diesel was significantly increased. In the same year, inflation reached 6.7% which was largely attributable to the increase of the excise tax rate.
Although the share of profit tax is less than 12% in total taxes and the excise tax rate increased during the reform process, this is an expense that business pays after receiving profit as a result of its economic activity and which can be calculated separately from total taxes.
In regard to property tax, it is a local tax and its rates differ across municipalities, although the top rate for property tax is 1% of the property’s value.
Ultimately, the business tax burden (taxes paid after all possible preferences) based on most recent and publicly available data is 9.9% and Georgia is ranked in the 3rd position with this indicator. Therefore, the Prime Minister’s statement is true in this part, although it is wrong when portraying the progress as something that has been achieved only in the last decade. In fact, reforms to reduce the business tax burden were much more extensive under the previous government and Georgia’s rating in terms of lower taxes jumped from the 158th position to the 14th position and the rate itself dropped from 57% to 16.5% in 2005-2012.