ირაკლი ღარიბაშვილი: საქართველოს თავისუფალი სავაჭრო შეთანხმება აქვს გაფორმებული 2.3-მილიარდიან სამომხმარებლო ბაზართან
რეზიუმე: 2014 წლის 27 ივნისიდან საქართველომ ხელი მოაწერა ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებას, რომლის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ნაწილს თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება წარმოადგენდა. 2018 წლის იანვრიდან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება ჩინეთთანაც ამოქმედდა. მსგავსი ან შინაარსობრივად მასთან გათანაბრებული შეთანხმება აქვს გაფორმებული საქართველოს ბრიტანეთთან, თურქეთთან და დსთ-ს წევრ ქვეყნებთან. ამ სახელმწიფოებში მოსახლეობის ჯამი 2.3 მლრდ-ს შეადგენს, რაც მსოფლიოს მოსახლეობის 29%-ია. უფრო მაღალი, 43%-ია ამავე ქვეყნების წილი მსოფლიო ეკონომიკაში, რაც მოსახლეობის რაოდენობასთან შედარებით, გაცილებით მნიშვნელოვანი მაჩვენებელია.
ანალიზი: საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ჩინეთის ცენტრალურ ტელევიზიასთან (CCTV) ინტერვიუში, ორი სახელმწიფოს ეკონომიკური დაახლოების შესაძლებლობებზე საუბრისას, თავისუფალი ვაჭრობის მნიშვნელობასაც შეეხო. კერძოდ, პრემიერმა განაცხადა: „საქართველოს თავისუფალი სავაჭრო შეთანხმება აქვს გაფორმებული 2.3-მილიარდიან სამომხმარებლო ბაზართან.“
საქართველო საერთაშორისო ვაჭრობის მიმართ გახსნილია. ექსპორტი არ იბეგრება, ხოლო იმპორტზე დაწესებული ტარიფები დაბალია, ან - განულებული. 2023 წელს გადასახადებიდან ბიუჯეტში 16.3 მლრდ ლარის მობილიზებაა დაგეგმილი, საიდანაც იმპორტის გადასახადის წილი 0.8%-ზე ნაკლებია და მხოლოდ 130 მლნ ლარს შეადგენს.
იმპორტის გადასახადის სიმცირეს განაპირობებს, ერთი მხრივ, დაბალი ტარიფი (0%, 5% ან 12%), ხოლო მეორე მხრივ, ძირითად სავაჭრო პარტნიორების დიდ ნაწილთან გაფორმებული თავისუფალი ვაჭრობის ან შინაარსობრივად მასთან გათანაბრებული ხელშეკრულებები. მსგავსი ხელშეკრულებები გაფორმებულია ევროკავშირთან, დიდ ბრიტანეთთან, EFTA-სთან (ნორვეგია, შვეიცარია, ისლანდია, ლიხტენშტეინი), თურქეთთან, უკრაინასთან, დსთ-სთან, ჩინეთთან, ჰონგ-კონგთან.
2022 წლის მდგომარეობით, სავაჭრო ბრუნვის 80% (ექსპორტის 86% და იმპორტის 78%) იმ ქვეყნებზე მოდიოდა, რომელთანაც საქართველო დაუბეგრავად ვაჭრობდა.
ბაზრის ზომა, როგორც წესი, ეკონომიკის მოცულობის მიხედვით იზომება. იმ ქვეყნების ჯამური ეკონომიკა, რომლებთანაც საქართველოს თავისუფალი ვაჭრობა აკავშირებს, 40 ტრლნ დოლარს აჭარბებს, რაც პლანეტის ეკონომიკის 40%-ზე მეტია. ეს ფაქტი ინფორმაციის გადმოსაცემად გაცილებით უკეთესი მაჩვენებელი იქნებოდა, თუმცა პრემიერმა ღარიბაშვილმა აქცენტი მაინც მოსახლეობის რაოდენობაზე გააკეთა.
ცხრილი 1: ქვეყნები მოსახლეობა (2023 წელი) და ეკონომიკის სიდიდე (2022 წელი)
წყარო: worldpopulationreview.com და მსოფლიო ბანკი
ჩამოთვლილ ქვეყნებსა და ქვეყანათა ჯგუფებში მოსახლეობა, ჯამში, მართლაც 2.3 მლრდ-ია. დასახელებული რიცხვი რაოდენობრივად სწორია. ამასთანავე, ამ ქვეყნების მოსახლეობის ჯამური წილი პლანეტის მოსახლეობასთან მიმართებით, უფრო ნაკლებია, ვიდრე მათი ეკონომიკის ჯამური წილი - პლანეტის ეკონომიკასთან მიმართებით. ამდენად, მსგავსი მეთოდოლოგიის გამოყენება მანიპულაციად ვერ ჩაითვლება.
ჩამოთვლილი ქვეყნების გარდა, თავისუფალი ვაჭრობის ამოქმედების შესახებ საქართველო მოლაპარაკებებს შეერთებულ შტატებთან, იაპონიასთან, კორეასთან, ინდოეთთან, ისრაელთან, არაბთა გაერთიანებულ საამიროებთან და საუდის არაბეთთან აწარმოებს. წარმატების შემთხვევაში, საქართველო იმ სახელმწიფოებთან, რომლებიც პლანეტის ეკონომიკის 2/3-ზე მეტს აწარმოებენ და სადაც მოსახლეობის ნახევარზე მეტი ცხოვრობს, დაუბეგრავად ივაჭრებს.
კონსენსუსი იმის შესახებ, თავისუფალი ვაჭრობა სჯობს, თუ - პროტექციონიზმი, არ არსებობს. ეკონომისტთა ნაწილის აზრით, პრიორიტეტული თავისუფალი ვაჭრობაა, რადგან ტარიფების გაუქმების შედეგად, პროდუქტზე ფასები მცირდება, რაც მოსახლეობას უფრო მეტი და მრავალფეროვანი საქონლის შეძენის საშუალებას აძლევს. მეორე ნაწილი ფიქრობს, რომ უფრო მნიშვნელოვანი ადგილობრივი წარმოების დაცვაა, ეს მიზანი კი იმპორტირებულ პროდუქციაზე გადასახადის დაწესების გარეშე არ მიიღწევა.
განსხვავებული მოსაზრებების მიუხედავად, ქვეყნები, რომლებსაც დანარჩენ სამყაროსთან თავისუფალი ვაჭრობა აკავშირებთ, უფრო მდიდრები არიან, ვიდრე ჩაკეტილი ეკონომიკის მქონე სახელმწიფოები. თავისუფალი ვაჭრობის რეიტინგის მიხედვით, პირველი ათეული ასე გამოიყურება: სინგაპური, ავსტრალია, ახალი ზელანდია, საქართველო, მავრიტანია, შვეიცარია, ტაივანი, ბრუნეი, ნორვეგია, ესპანეთი. მართალია, ვერც საქართველო და მით უმეტეს, ვერც მავრიტანია განვითარებულ სახელმწიფოდ ვერ ჩაითვლება, მაგრამ დანარჩენი რვა მდიდარია. იმავე რეიტინგის ბოლოს ჩადი, ეკვატორული გვინეა, სუდანი, ჯიბუტი, ზიმბამბვე და ჩრდილოეთ კორეაა მოქცეული. ამ შემთხვევაში, გამონაკლისის გარეშე, ყველა ღარიბია.
ირაკლი ღარიბაშვილმა ინტერვიუს დროს ასევე აღნიშნა, რომ, თუ ჩინური სამრეწველო ან სხვა ტიპის კომპანიები ფილიალებს - ქარხნებს ან საკომპლექტაციო საწარმოებს - საქართველოში გახსნიან, ისინი ევროკავშირში საქონლის ექსპორტს თავისუფლად, საგადასახადო ბარიერების გარეშე, შეძლებენ. მსგავსი შესაძლებლობა ადრეც არსებობდა, თუმცა ამ დრომდე გამოუყენებელია. 2023 წლის მდგომარეობით, ჩინეთის ეკონომიკა მეორე ადგილზეა, შეერთებული შტატების შემდეგ, ევროკავშირი (ჯამურად) კი - მესამეზე. პანდემიამდე, 2019 წელს, ჩინეთსა და ევროკავშირს შორის სავაჭრო ბრუნვა 562 მლრდ ევროს შეადგენდა, რაც 2022 წელს 856 მლრდ ევრომდე გაიზარდა.

Irakli Gharibashvili: “Georgia has signed free trade agreements with the markets of 2.3 billion consumers.”
Resume: On 27 June 2014, Georgia signed the Association Agreement with the EU in which the free trade agreement is one of its most important elements. Since January 2018, a free trade agreement with China also came into effect. Georgia has signed similar agreements and others with equal significance with the UK, Turkey and CIS member states. The total number of people living in these countries is 2.3 billion which amounts to 29% of the global population. The share of these countries in the world economy is even higher at 43% which is a far more important indicator as compared to the size of the population.
In his interview with China Central Television (CCTV), the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, underlined the importance of free trade and stated whilst speaking about the context of bringing Georgia and China closer in terms of the economy: “Georgia signed free trade agreements with a market of 2.3 billion consumers.”
Georgia is open vis-à-vis international trade. There are no export duties whilst tariffs on import are either low or non-existent. The budget foresees GEL 16.3 billion from the taxes where import tax is under 0.8% and amounts to merely GEL 130 million.
The negligible amount of import tax volume is precipitated by low tariffs (0%, 5% or 12%) and by free trade agreements – or treaties that are equal in substance – signed with most of the country’s top trade partners. Such agreements have been signed with the EU, the UK, EFTA (Norway, Switzerland, Iceland, Lichtenstein), Turkey, Ukraine, the CIS, China and Hong-Kong.
As of 2022, these countries with whom Georgia has unlevied trade, have accounted for 80% of the country’s total trade turnover (86% of export and 78% of import).
Market size is usually measured by the size of the economy. The total economy of these countries which have free trade with Georgia exceeds USD 40 trillion which is over 40% of the global economy. This fact would have been a much better indicator to convey this information, although the Prime Minister still decided to emphasise the size of the population.
Table 1: Countries in Terms of Size of Population (2023) and Economy (2022)
Source: worldpopulationreview.com and the World Bank
The total number of people living in these countries and groups of countries is indeed 2.3 billion. Given the fact that this figure is accurate as well as the total share of the population of these countries being smaller as compared to these countries in the total economy to the world population/economy ratio, the use of such a methodology cannot be considered as a manipulation.
Apart from the aforementioned countries, Georgia has ongoing negotiations on free trade agreements with the USA, Japan, South Korea, India, Israel, the UAE and Saudi Arabia. If concluded successfully, Georgia will have unlevied trade with those countries which account for over two-thirds of the world’s economic output and where more than half of the global population lives.
There is consensus which is better – free trade or protectionism. Some economists believe that free trade takes priority since prices decline as a result of the abolition of tariffs which allows people to buy more and diverse goods. Some others argue that it is more important to protect local production and this goal cannot be reached without taxing imported goods.
Despite this divergence in opinions, countries that have free trade with the rest of the world are richer as compared to other countries with closed economies. The top ten countries in terms of the free trade ranking are as follows: Singapore, Australia, New Zealand, Georgia, Mauritania, Switzerland, Taiwan, Brunei, Norway and Spain. Although neither Georgia nor Mauritania can be considered as developed countries, the rest of the eight are rich countries. Chad, Equatorial Guinea, Sudan, Djibouti and North Korea are at the bottom of the ranking. In this case, all of them without exception are poor countries.
In his interview, Irakli Gharibashvili also stated that if Chinese industrial or other types of companies open branches in Georgia – whether in the form of factories or enterprises for components – they will have an opportunity to freely export their goods to the EU without tariff barriers. This kind of opportunity was available before but has hitherto not been used. As of 2023, China is second largest economy after the USA whilst the EU (total) is the third largest. Prior to the pandemic, the trade turnover between China and the EU was EUR 562 billion in 2019 which increased to EUR 856 billion in 2022.