რომან გოცირიძე: სურსათზე და მედიკამენტებზე ფასების ზრდის ტემპი 70 წლამდე პირების პენსიის ზრდის ტემპს უსწრებს
2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პირველადი ვერსიით, 70 წლამდე ასაკის პირების პენსია 5.7%-ით - 350-დან 370 ლარამდე, ხოლო 70 წლისა და უფროსი ასაკის ადამიანების პენსია 10%-ით - 450-დან 496 ლარამდე იზრდება. პენსიების ზრდის მინიმალურ ტემპს „საქართველოს კანონი პენსიების შესახებ“ არეგულირებს და დაგეგმილი ზრდის მოცულობა ამ კანონის მოთხოვნებს აკმაყოფილებს.
პენსიების ზრდის ტემპი ინფლაციის განაკვეთს უსწრებს, თუმცა მიმდინარე წლის პირველ სამ კვარტალში სამომხმარებლო ფასები სურსათსა და მედიკამენტებზე საშუალოზე მეტად გაიზარდა, კერძოდ, სურსათზე - 7.9%-ითა და ჯანდაცვაზე - 8.2%-ით. საანგარიშო პერიოდის ბოლო თვეს - სექტემბერში, სურსათზე - 11.9%-ითა და ჯანდაცვაზე - 9%-ით. დაბალშემოსავლიანი ადამიანი სურსათზე, როგორც პირველადი მოხმარების პროდუქტზე, თავისი მცირე შემოსავლის დიდ ნაწილს ხარჯავს. პენსიონერისთვისაც, თუ პენსია მისი შემოსავლის ერთადერთი წყაროა, პერსონალური ინფლაცია საშუალო ინფლაციის განაკვეთზე მაღალი იქნება.
როგორც ზოგადი ინფლაცია, ასევე ინფლაცია სხვადასხვა ძირითადი კატეგორიების სასაქონლო ჯგუფებზე მზარდია. პირველ კვარტალში სამომხმარებლო ფასები 2.6%-ით გაიზარდა, მეორე კვარტალში - 3.6%-ით და მესამეში - 4.6%-ით. სურსათიც, შესაბამისად პირველ კვარტალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით - 4.4%-ით გაძვირდა, მეორეში - 8.5%-ით და მესამე კვარტალში - 10.8%-ით.
პენსიებზე საუბრისას, დამატებით შეიძლება აღინიშნოს ის ფაქტიც, რომ წლიდან წლამდე პენსიონერთა რაოდენობა და პენსიების გაცემაზე გამოყოფილი თანხების წილი ბიუჯეტის მთლიან ხარჯვით ნაწილში იზრდება. საპენსიო ხარჯები, როგორც წესი, უფრო მეტად იზრდება, ვიდრე სხვა მხარჯავი დაწესებულების დაფინანსება. თუმცა ეს არ ცვლის იმ გარემოებას, რომ ინფლაციის ტემპი ზოგ შემთხვევაში პენსიების ზრდის ტემპს ასწრებს.
ფაქტობრივი სიზუსტის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ რომან გოცირიძის განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.
მეათე მოწვევის პარლამენტის წევრმა რომან გოცირიძემ ასაკობრივი პენსიის ზრდასა და ინფლაციაზე პოსტი გამოაქვეყნა: „2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის მიხედვით, საბაზო პენსია (რომელსაც 70 წლამდე პენსიონერები იღებენ) მომავალ წელს მხოლოდ 20 ლარით იზრდება და 370 ლარი გახდება. ეს მატება იმაზე დაბალია, ვიდრე ფასების ზრდა საქონლის იმ სეგმენტში, რომლის შესაძენადაც პენსიონერები ხარჯავენ თავიანთი შემოსავლების 80 პროცენტზე მეტს. მიმდინარე წლის სექტემბრის თვის მდგომარეობით, ფასები სურსათზე გაიზარდა 12 პროცენტით, ხოლო ჯანდაცვაზე - 9 პროცენტით. იზრდება ასევე სხვა სეგმენტშიც“.
2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის პირველადი ვერსიის მიხედვით, 70 წლამდე პირების ასაკობრივი პენსია 5.7%-ით - 350-დან 370 ლარამდე, ხოლო 70 წლისა და უფროსი ასაკის ადამიანების პენსია 10%-ით - 450-დან 495 ლარამდე იზრდება.
პენსიების ზრდას „საქართველოს კანონი პენსიების შესახებ“ არეგულირებს. რომლის მიხედვითაც 70 წლამდე პირთა პენსია უნდა გაიზარდოს ბოლო 12 თვის ინფლაციის საშუალო მაჩვენებლის, მაგრამ არანაკლებ 20 ლარის ოდენობით. ამავე კანონის მიხედვით, 70 წლის და მეტი ასაკის პირთათვის პენსია უნდა გაიზარდოს ბოლო 12 თვის საშუალო ინფლაციის და ბოლო 6 კვარტლის მშპ-ს რეალური ზრდის მაჩვენებლის საშუალო არითმეტიკულის 80%-ის ჯამით.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ სექტემბერში გამოქვეყნებული მონაცემების მიხედვით, ბოლო 12 თვის საშუალო ინფლაცია 2.6%-ს შეადგენს.
ბოლო 6 კვარტალში ეკონომიკური ზრდის ტემპის საშუალო მაჩვენებელმა 9.1% შეადგინა. ამ რიცხვის 80%-ისა და ბოლო 12 თვის ინფლაციის ჯამი 9.9%-ია (9.1*0.8+2.6=9.9).
კანონის თვალსაზრისით, არაფერი ირღვევა და პენსია დადგენილი მინიმალური ზღვრის ოდენობით იზრდება, თუმცა გასათვალისწინებელია ისიც, რომ 2025 წლის განმავლობაში ინფლაციის განაკვეთი თითქმის ყოველთვიურად იზრდებოდა და გარდა ამისა, ფასების ზრდის ტემპი საკვებსა და მედიკამენტებზე ზოგად ინფლაციას მნიშვნელოვნად აჭარბებდა.
ბიუჯეტის პირველადი პროექტი პარლამენტს სექტემბერში წარედგინება, რა დროსაც ინფლაციაზე ბოლო ცნობა აგვისტოს მონაცემებით თარიღდება. 2024 წლის სექტემბრიდან 2025 წლის აგვისტოს ჩათვლით სამომხმარებლო ფასები ნამდვილად 2.6%-ით გაიზარდა, თუმცა 2025 წლის იანვრიდან აგვისტოს ჩათვლით ზრდის ტემპმა 3.5%-ს, ხოლო იანვრიდან სექტემბრის ჩათვლით, 3.6%-ს მიაღწია. უშუალოდ სექტემბერში ინფლაცია 4.8%-ს გაუტოლდა, ცალკე აღებული სურსათის ფასები კი 11.9%-ით გაიზარდა.
2024 წელს ინფლაციის განაკვეთი ყველაზე დაბალი იყო 2013 წლის შემდეგ და მან 1.1% შეადგინა, მათ შორის სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში საერთოდ ნულოვანი ინფლაცია დაფიქსირდა, ჯანდაცვის ხარჯები კი მხოლოდ 0.7%-ით გაიზარდა. თუმცა წლის ბოლოდან ფასების ზრდის ტემპის დაჩქარება საყურადღებო გახდა.
გრაფიკი 1: ინფლაციის განაკვეთი წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით
საქსტატი ზოგად ინფლაციას 12 ჯგუფში გადანაწილებულ 305 დასახელების პროდუქტისა და მომსახურების ფასის ცვლილების მიხედვით ითვლის. მნიშვნელობიდან გამომდინარე, ყველაზე დიდი - 32.2%-იანი, წონა სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფს ენიჭება. პირობითად, პურის 10%-იანი გაძვირება მთლიან ინფლაციაზე უფრო მეტ გავლენას ახდენს, ვიდრე სანოტარო გადასახდელის 50%-ით ზრდა. თუ ინფლაციას სასაქონლო ჯგუფების მიხედვით კვარტალურად დავითვლით, ზრდის ტემპი ამ შემთხვევაშიც თვალსაჩინო აღმოჩნდება.
გრაფიკი 2: ინფლაციის განაკვეთი წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 2025 წელი
სტატისტიკური გათვლები ერთგვარ გასაშუალოებულ მონაცემებს ეყრდნობა. დაბალშემოსავლიანია ადამიანი საკვებში თავისი მცირე შემოსავლის დიდ წილს ხარჯავს. პენსიონერი დაბალშემოსავლიან ადამიანთა კატეგორიას განეკუთვნება, შესაბამისად მისთვის, თუ პენსია შემოსავლის ერთადერთი წყაროა, პერსონალური ინფლაცია უფრო მაღალი უნდა იყოს, ვიდრე საშუალო ინფლაცია.
პენსიონერისთვის ასევე მნიშვნელოვანია ჯანდაცვაზე ხელმისაწვდომობა. სამედიცინო მომსახურების ნაწილს დაზღვევა აფინანსებს, მაგრამ სახელმწიფო დაზღვევა მედიკამენტებზე არ ვრცელდება. 2025 წლის იანვარ-სექტემბერში სისხლძარღვთა გამაფართოებელი მედიკამენტები 11%-ით და ტკივილგამაყუჩებლები 21%-ით გაძვირდა. საკვები პროდუქტებიდან 9 თვეში ზეთი 22%-ით, კარტოფილი 14%-ითა და პური 10%-ითაა გაძვირებული.
2025 წლის სექტემბრის მდგომარეობით, ასაკობრივ პენსიას სულ 882 ათასი ადამიანი იღებდა, მათგან 47% - 350 ლარს და 53% - 450 ლარს. მაღალმთიან რეგიონში 20%-იანი დანამატი მოქმედებს. დანამატის მიმღებთა რაოდენობა კი 85 ათასს შეადგენს.
ნომინალური პენსიის გარდა, მზარდია პენსიონერთა რაოდენობაც. 2012 წლის დეკემბერში ასაკობრივი პენსიის მიმღებთა რაოდენობა 663 ათასს შეადგენდა, 2019 წლის დეკემბერში 763 ათასს და 2025 წლის სექტემბერში 882 ათასს. საპენსიო ხარჯი წლიდან წლამდე უფრო მეტად იზრდება, ვიდრე თავად ნომინალური პენსიის ოდენობა. მზარდია საპენსიო უზრუნველყოფისთვის გამოყოფილი თანხის წილიც ბიუჯეტის მთლიან ხარჯვით ნაწილში. მხოლოდ პენსიების გაცემაზე 2026 წელს იმაზე მეტი დაიხარჯება, ვიდრე თავდაცვისა და განათლების სამინისტროზე ერთად. 2012 წლის შემდეგ, თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსება ნომინალურად 145%-ით და საპენსიო უზრუნველყოფისთვის გამოყოფილი თანხების მოცულობა 370%-ით გაიზარდა. ის ფაქტი, რომ საპენსიო ხარჯები უფრო სწრაფად იზრდება, ვიდრე სახელმწიფო ბიუჯეტი, არ ცვლის იმ გარემოებას, რომლის მიხედვითაც, ინფლაცია, ზოგ შემთხვევაში, მაინც უსწრებს პენსიების ზრდის ტემპს.
გრაფიკი 3: საპენსიო უზრუნველყოფისთვის გამოყოფილი თანხები სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯვით ნაწილში
სურსათსა და ჯანდაცვაზე ფასების ზრდის ტემპი უფრო მაღალია, ვიდრე 70 წლამდე პირების პენსიის ზრდის ტემპი. მედიკამენტებზე და ზოგიერთი დასახელების სასურსათო პროდუქტზეც ფასები უფრო მეტად გაიზარდა, ვიდრე 70 წელს გადაცილებული პირების პენსია. პენსიონერი ხარჯების დიდი ნაწილი საკვებზე და მედიკამენტებზე მოდის, ერთზეც და მეორეზეც ფასები საშუალო ინფლაციის განაკვეთზე მეტად გაიზარდა. ფაქტობრივი სიზუსტის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ რომან გოცირიძის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Roman Gotsiridze: “The rate of price increases for food and medicine is outpacing the growth of pensions for people up to 70 years old.”
Pensions for people under 70 will rise by 5.7%, from GEL 350 to GEL 370, whilst pensions for those 70 and older will increase by 10%, from GEL 450 to GEL 495, according to the preliminary 2026 state budget. The minimum pension growth rate is regulated by Law of Georgia on Pensions and the planned increases comply with its requirements.
Whilst pension growth outpaces overall inflation, consumer prices for food and medicine rose faster than average in the first three quarters of this year – namely 7.9% for food and 8.2% for medicine. Prices rose 11.9% for food and 9% for healthcare in September alone – the last month of the reporting period. Low-income individuals spend a large share of their limited income on essential items like food. Furthermore, personal inflation can exceed the general rate for pensioners whose pension is their only income.
Inflation is rising across all major categories. Consumer prices grew 2.6% in the first quarter, 3.6% in the second and 4.6% in the third. Food prices rose 4.4% in the first quarter as compared to the same period last year, 8.5% in the second and 10.8% in the third.
It should also be noted that both the number of pensioners and the share of the budget allocated to pensions are increasing year over year. Although pension expenditures generally grow faster than funding for other institutions, inflation in some cases still outpaces pension growth.
Considering the factual accuracy, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.
Member of the 10th Parliament, Roman Gotsiridze, posted regarding pension increases and inflation, stating: “The base pension (received by pensioners under 70) will rise by only GEL 20 next year, reaching GEL 370, according to the 2026 state budget. This increase is lower than then price growth in the goods segment on which pensioners spend more than 80% of their income.
Food prices have risen 12% and healthcare costs by 9%, with other sectors seeing increases, as of September this year.”
Pensions for people under 70 will rise by 5.7%, from GEL 350 to GEL 370, whilst pensions for those 70 and older will increase by 10%, from GEL 450 to GEL 495, according to the preliminary 2026 state budget.
Pension increases are regulated by Law of Georgia on Pensions. Pensions for those under 70 must rise in line with the average inflation of the past 12 months, but by no less than GEL 20, under the law. Pensions for those aged 70 and over must increase by the sum of 80% of the average of the last 12 months’ inflation and the real GDP growth over the past six quarters.
Average inflation over the past 12 months constituted 2.6% according to the data published by the National Statistics Office.
The average economic growth rate was 9.1% over the past six quarters. Adding 80% of this figure to the 12-month inflation rate gives a total of 9.9% (9.1 × 0.8 + 2.6 = 9.9).
Nothing is violated from a legal standpoint and pensions are increasing by the established minimum. However, it is important to note that inflation rose almost every month in 2025 and the price growth for food and medicine significantly exceeded general inflation.
The preliminary budget draft will be submitted to Parliament in September, using August as the reference month for inflation data. Whilst consumer prices indeed rose by 2.6% from September 2024 to August 2025, the growth rate reached 3.5% from January to August 2025 and 3.6% from January to September. Inflation reached 4.8% in September alone with food prices rising by 11.9%.
The inflation rate was the lowest since 2013 in 2024 – at 1.1% with food and non-alcoholic beverages recording zero inflation. Although healthcare costs increased by merely 0.7%, price growth accelerated noticeably toward the end of the year.
Graph 1: Inflation Rate as Compared to the Same Period Last Year
GeoStat calculates overall inflation based on changes in the prices of 305 products and services divided into 12 groups. The largest share is allocated to food and non-alcoholic beverages – a group of 92 items with a relative weight of 32.2% giving it the biggest influence on overall inflation. For reference, a 10% increase in bread prices has a greater impact on overall inflation than a 50% hike in notary fees. Calculating inflation quarterly by product groups also highlights these disparities in growth rates.
Graph 1: Inflation Rate as Compared to the Same Period Last Year (2025)
Statistical calculations rely on averaged data. Low-income individuals spend a large share of their limited income on food. Pensioners fall into this low-income category, thus if a pension is their only source of income, their personal inflation is likely higher than the average inflation rate.
Access to healthcare is also critical for pensioners. Whilst insurance covers part of medical services, state insurance does not cover medications. From January to September 2025, vascular dilators rose by 11% and painkillers – 21%. Amongst food products, oil increased by 22%, potatoes – 14% and bread – 10% over the same nine-month period.
A total of 882,000 people received age-base pensions as of September 2025, with 47% receiving GEL 350 and 53% receiving GEL 450. Furthermore, a 20% supplement applies to 85,000 pensioners in highland regions.
In addition to nominal increases in pensions, the number of pensioners is also rising. A total of 663,000 people received age-based pensions in December 2022; this number had grown to 763,000 by December 2019 and has reached 882,000 by September 2025. Pension expenditures are increasing faster than the nominal penison amounts year over year. The share of the budget allocated to pensions is also rising. Spending on pensions alone will exceed the combined budgets of Defence and Edudaction Ministries. Funding for the Ministry of Defence has increased nominally by 145% since 2012 whilst allocations for pensions have grown 370%. The fact that pension spending is rising faster than the state budget does not change the reality that inflation still outpaces pension growth in some cases.
Graph 3: Share of Budget Allocated to Pension Provision in Government Expenditures
Price growth for food and healthcare exceeds the pension increase for people under 70. Prices for medications and certain food items have also risen at a rate higher than pensions for those over 70. Pensioners spend a large share of their income on food and medicine, both of which have grown faster than average inflation. Considering the factual accuracy, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.