პრეზიდენტის ადმინისტრაცია: ეროვნული ბანკის საბჭოს ხელმძღვანელის კანდიდატურის წარდგენა დღესვე შეუძლია
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებული განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: 2023 წლის მარტში, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტ კობა გვენეტაძეს უფლებამოსილების ვადა ამოეწურა, რის შემდეგაც მოვალეობის შესრულებას ვიცე-პრეზიდენტი არჩილ მესტვირიშვილი შეუდგა. ეროვნული ბანკის შესახებ კანონის თანახმად, უწყების პრეზიდენტს ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრთაგან, ეროვნული ბანკის საბჭოს წარდგინებით საქართველოს პრეზიდენტი ნიშნავს და ათავისუფლებს.
2023 წლის ივნისის მდგომარეობით, ეროვნული ბანკის საბჭოს 9 წევრიდან 2 ადგილი ვაკანტურია. კანდიდატები საქართველოს პრეზიდენტმა დასამტკიცებლად პარლამენტს უნდა წარუდგინოს. მმართველი გუნდი და პრეზიდენტი ზურაბიშვილი აღნიშნულ საკითხზე ვერ თანხმდებიან. „ქართულმა ოცნებამ“ პრეზიდენტი საბოტაჟის მცდელობაში დაადანაშაულა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის განცხადებით კი, საბჭოს წევრების არსებული რაოდენობა ხელმძღვანელის წარსადგენად საკმარისია.
„ქართული ოცნების“ განცხადების ფორმულირება ქმნის აღქმას, რომ დღეის მდგომარეობით ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის წარდგენა და დანიშვნა შეუძლებელია, რაც რეალობას არ შეესაბამება. მიუხედავად იმისა, რომ ეროვნული ბანკის საბჭოში 2 ადგილი ვაკანტურია, საბჭო ლეგიტიმურად ითვლება იქამდე, სანამ წევრთა რაოდენობა 5-ს არ ჩამოსცდება და შესაბამისად, აქვს გადაწყვეტილების მიღების უფლება, მათ შორის ხელმძღვანელის კანდიდატის წარდგენის შესაძლებლობა. აქედან გამომდინარე, პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებული განცხადება არის სიმართლე. კერძოდ, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის არჩევა დღესაც შესაძლებელია და ამისთვის საბჭოს წევრების რაოდენობის მყისიერი შევსების საჭიროება არ დგას.
7 ივნისს, „ქართულმა ოცნებამ“ პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი საბოტაჟში დაადანაშაულა, მიზეზად კი ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრად მოქმედი ფინანსთა მინისტრის ლაშა ხუციშვილის არ წარდგენა დაასახელა.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში საპასუხო განცხადება საღამოს გაკეთდა. პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივან გიორგი მსხილაძის თქმით, ლაშა ხუციშვილის კომპეტენცია ეჭვს არ იწვევდა, თუმცა კითხვებს კანდიდატის დამოუკიდებლობა აჩენდა. მანვე უარყო საბოტაჟის მცდელობა და განაცხადა: „ბანკის [ეროვნული ბანკის] საბჭოს დღესვე შეუძლია წარმოადგინოს ბანკის ხელმძღვანელის კანდიდატურა. პრეზიდენტის მიერ დაწყებული საბჭოს წევრების შერჩევის პროცესი ამ წარდგინებასთან კავშირში არაა და არც რაიმეს შემაფერხებელია“.
კანონით გათვალისწინებული 7 წლიანი ვადის შემდეგ, 2023 წლის მარტში, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტს, კობა გვენეტაძეს უფლებამოსილების ვადა ამოეწურა. 3 თვის თავზე უწყებას ხელმძღვანელი ჯერ კიდევ არ ჰყავს, ვაკანტურია საბჭოს 2 წევრის თანამდებობაც. მიზეზი საქართველოს პრეზიდენტსა და მმართველ გუნდს შორის უთანხმოებაა.
ეროვნული ბანკის საბჭო სულ 9 წევრისგან შედგება (მუხლი 7). ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრებს საქართველოს პრეზიდენტის წარდგინებით საქართველოს პარლამენტი 7 წლის ვადით, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით დადგენილი წესით ირჩევს. დასაშვებია, რომ საბჭოს წევრი იყოს უცხო ქვეყნის მოქალაქეც. რაც შეეხება ეროვნული ბანკის პრეზიდენტს, მას ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრთაგან, ეროვნული ბანკის საბჭოს წარდგინებით, თანამდებობაზე ნიშნავს და თანამდებობიდან ათავისუფლებს საქართველოს პრეზიდენტი.
პრეზიდენტსა და საპარლამენტო უმრავლესობას შორის ეროვნული ბანკის შესახებ უთანხმოება წლებია გრძელდება. 2019 წლის მაისში, სალომე ზურაბიშვილმა საბჭოს წევრებად გიორგი ხიშტოვანი და გიორგი მიროტაძე წარადგინა, იმავე წლის ოქტომბერში გიორგი მიროტაძემ კანდიდატურა მოხსნა, 2020 წლის ივნისში პარლამენტმა გიორგი ხიშტოვანი საბჭოს წევრად არ დაამტკიცა.
გიორგი ხიშტოვანისგან განსხვავებით, პრობლემა არ შეჰქმნია ეკონომიკის ყოფილ მინისტრს, ნათია თურნავას, რომელიც პარლამენტის თანხმობით, ეროვნული ბანკის საბჭოს 2022 წლის ივნისში შეუერთდა. უფრო ადრე, 2021 წლის ივლისში, პარლამენტმა ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრებად ნიკოლოზ გაგუა, ეკატერინე მიქაბაძე და ეკატერინე გალდავა დაამტკიცა.
ეროვნული ბანკის შესახებ უთანხმოებამ პრეზიდენტსა და მმართველ გუნდს შორის 2023 წელს კიდევ ერთხელ იჩინა თავი, როდესაც სალომე ზურაბიშვილმა ეროვნული ბანკის შესახებ ორგანულ კანონში შესატან ცვლილებებს ვეტო დაადო. საკითხი ეროვნული ბანკის საბჭოში აღმასრულებელი წევრების რაოდენობას ეხებოდა. ცვლილებების მიხედვით, აღმასრულებელი წევრების რაოდენობას არააღმასრულებელი წევრების რაოდენობისთვის უნდა გადაეჭარბებინა, რითაც სავალუტო ფონდის შეფასებით, ქმედითი კონტროლი იკარგებოდა. სავალუტო ფონდის შეფასებას ეროვნული ბანკი ვიცე-პრეზიდენტი არჩილ მესტვირიშვილიც ეთანხმებოდა.
„ქართული ოცნება“ გავრცელებულ განცხადებაში წერდა, რომ სალომე ზურაბიშვილი თავისი ქმედებებით [ეროვნული ბანკი საბჭოს წევრად ლაშა ხუციშვილის არ წარდგენით] ეროვნული ბანკის საქმიანობას საფრთხეს უქმნიდა, საბჭოს შემადგენლობის სულ მცირე ერთი წევრით შევსების შემდეგ კი ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის დანიშვნაც გახდებოდა შესაძლებელი. განცხადების თანახმად, აღნიშნული საფუძვლით საპარლამენტო უმრავლესობა ვეტოს დაძლევას აპირებს.
„ქართული ოცნების“ განცხადების ფორმულირება („საბჭოს შემადგენლობის სულ მცირე ერთი წევრით შევსების შემდეგ კი ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის დანიშვნაც გახდებოდა შესაძლებელი“) ქმნის აღქმას, რომ დღეის მდგომარეობით ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის წარდგენა და დანიშვნა შეუძლებელია, რაც რეალობას არ შეესაბამება. მიუხედავად იმისა, რომ ეროვნული ბანკის საბჭოში 2 ადგილი ვაკანტურია, საბჭო ლეგიტიმურია იქამდე, სანამ წევრთა რაოდენობა 5-ს არ ჩამოსცდება. ის ლეგიტიმურად ითვლება და აქვს გადაწყვეტილების მიღების უფლება, მათ შორის ხელმძღვანელის კანდიდატის წარდგენის შესაძლებლობა. შესაბამისად, პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებული განცხადება არის სიმართლე. კერძოდ, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის არჩევა დღესაც შესაძლებელია და ამისათვის საბჭოს წევრების რაოდენობის მყისიერი შევსების საჭიროება არ დგას.

Presidential Administration: “The board of the National Bank can nominate a candidate for the Presidency as soon as today.”
Verdict: FactCheck concludes that the statement released by the Presidential Administration is TRUE.
Resume: In March 2023, the tenure of the President of the National Bank of Georgia, Koba Gvenetadze, expired and Vice President Archil Mestvirishvili assumed the duties of acting President. In accordance with the Law on the National Bank of Georgia, the President of Georgia appoints and removes the President of the National Bank from the members of the National Bank’s board on the recommendation of the Board.
As of June 2023, two of the nine member positions on the board of the National Bank are vacant. The candidates have to be submitted to the Parliament for approval by the President of Georgia. The ruling party and President Zurabishvili are not able to agree on this issue. The Georgian Dream accused the president of attempted sabotage whilst the Presidential Administration claimed that the current number of council members is sufficient in order to nominate the head.
The wording of the Georgian Dream’s statement leaves an impression that it is currently impossible to nominate and appoint the President of the National Bank, something which is not true. Although two seats on the board of the National Bank are vacant, the board is considered legitimate unless the number of members is below five and it is authorised to make decisions, including the nomination of a candidate for President of the National Bank. Therefore, the statement released by President Salome Zurabishvili’s administration is true. In particular, it is possible to elect the President of the National Bank even today and there is no need for an immediate appointment of board members.
On 7 June 2023, the Georgian Dream accused President Salome Zurabishvili of sabotage. According to the ruling party, the reason is her decision not to nominate the incumbent Minister of Finance, Lasha Khutsishvili, as a member of the National Bank’s board.
The Presidential Administration responded with a statement the very same evening. According to the President’s Parliamentary Secretary, Giorgi Mskhiladze, there were no doubts about Lasha Khutsishvili’s competence, although questions were raised about the candidate’s independence. Mr Mskhiladze also denied any attempt of sabotage and stated: “The Board of the [National] Bank can nominate a candidate for President as soon as today. The process of the selection of NBG Board members, started by the President, has nothing to do with the nomination and it not hindering anything.”
After a seven-year-long term of the Presidency set forth by the law in March 2023, NBG President Koba Gvenetadze’s tenure expired. After three months, the National Bank still does not have a president and two positions on the board members are also vacant. The reason for this is a disagreement between the President of Georgia and the ruling party.
The board of the National Bank of Georgia consists of nine members in total (Article 7). Its members are nominated by the President of Georgia and elected by the Parliament for a seven-year term. A foreign national may also become a board member. In regard to the position of the president of the National Bank, he/she is appointed and removed by the President of Georgia on the recommendation from the board of the National Bank.
A disagreement between the President of Georgia and the Parliamentary Majority over the issue of the National Bank has been ongoing for years. In May 2019, Salome Zurabishvili nominated Giorgi Khishtovani and Giorgi Mirotadze as board members. However, Mr Mirotadze withdrew his candidacy in October 2019 whilst the Parliament did not vote for Mr Khishtovani to become a board member in June 2020.
As opposed to Giorgi Khishtovani, the former Minister of Economy and Sustainable Development, Natia Turnava, did not face any problem and was elected by the Parliament to join the board of the National Bank in June 2022. Previously in July 2021, the Parliament approved Nikoloz Gagua, Ekaterine Mikabadze and Ekaterine Galdava as board members.
The disagreement between the President of Georgia and the ruling party in regard to the National Bank of Georgia resurfaced in 2023 when Salome Zurabishvili vetoed amendments to the organic law on the National Bank. The amendments envisioned increasing the number of executive members on the board, thereby increasing the number of executive members as compared to the number of non-executive members. According to the conclusion of the International Monetary Fund, this would undermine actionable control. The Vice President of the National Bank, Archil Mestvirishvili, also agreed with the assessment of the International Monetary Fund.
In accordance with the statement released by the Georgian Dream, with her actions [not nominating Lasha Khutsishvili as a member of the Board] Salome Zurabishvili posed a danger to the activity of the National Bank and adding at least one member to the board would make it possible to appoint the president of the National Bank. The statement further reads that the Parliamentary Majority is going to override the President’s veto.
The wording of the Georgian Dream’s statement (“after adding at least one member to the board, it will be possible to appoint the president of the National Bank of Georgia”) leaves the impression that it is currently impossible to nominate and appoint the president of the National Bank, something which is untrue. Although two seats on the Board are vacant, the board is considered legitimate unless the number of members is below five and it is authorised to make decisions, including nominating the candidate for president of the National Bank. Therefore, the statement released by President Salome Zurabishvili’s administration is true. In particular, it is possible to elect the president of the National Bank even today and there is no need for immediate appointment of the Board members.