დეზინფორმაცია: ბაიდენი ხალხს დონალდ ტრამპის არჩევისკენ მოუწოდებს
სოციალურ ქსელში ამერიკის პრეზიდენტის, ჯო ბაიდენის გაყალბებული ციტატა ვრცელდება (1,2). გავრცელებულ პოსტს თან ერთვის ვიდეო, სადაც, მტკიცების თანახმად, ჯო ბაიდენი 2024 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში ხალხს დონალდ ტრამპის არჩევისკენ მოუწოდებს და აცხადებს, რომ თავად საპრეზიდენტო არჩევნებში ვერ გაიმარჯვებს.
აღნიშნული ვიდეომონაკვეთი ინგლისურენოვანი ანგარიშების მიერ 2020 წელს ვირუსულად ვრცელდებოდა (1,2,3) და ის სოციალურ ქსელ Twitter-ზე აშშ-ის ყოფილმა პრეზიდენტმა, დონალდ ტრამპმაც კი გააზიარა.
სინამდვილეში, გავრცელებული ვიდეო დამონტაჟებულია, ბაიდენის აღნიშნული ციტატა კონტექსტიდანაა ამოგლეჯილი. მეტიც, აღნიშნული კადრები 2024 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებთან კავშირში არაა და ის 2020 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებამდე, 7 მარტს მისურის შტატშია გადაღებული. ამ დროს ჯო ბაიდენი დემოკრატიული პარტიის საპრეზიდენტო არჩევნების კანდიდატად ჯერ არ იყო დასახელებული. შესაბამისი ვიდეომასალა ჯო ბაიდენის ოფიციალურ YouTube-არხზე 3 წლის წინ არის გამოქვეყნებული. სიტყვით გამოსვლისას ბაიდენი ამბობდა, რომ თუ დემოკრატები ნეგატიურ საარჩევნო კამპანიას გაატარებდნენ, ეს არჩევნებში დონალდ ტრამპის გამარჯვებას შეუწყობდა ხელს: „ამ ნეგატიური კამპანიით ჩვენ მხოლოდ დონალდ ტრამპის ხელახლა არჩევა შეგვეძლება - ეს უნდა იყოს პოზიტიური კამპანია, ასე რომ შემოგვიერთდით“, – აცხადებს ჯო ბაიდენი მისი გამოსვლის ავთენტურ ჩანაწერში.
ამდენად, მტკიცება, რომ ჯო ბაიდენმა 2024 წლის არჩევნებში დონალდ ტრამპის მეორე ვადით არჩევის შესახებ გააკეთა განცხადება, ყალბია. გავრცელებული ვიდეო დამონტაჟებულია, ის ბაიდენის განცხადებას დამახინჯებულად წარმოაჩენს და სოციალური ქსელის მომხმარებლებს მცდარ შთაბეჭდილებას უქმნის.

Disinformation:  “Biden calls on people to elect Donald Trump as President.”
A fabricated quote of the US President Joe Biden is disseminated in social networks (1,2). There is a video clip attached to the publication and according to the false claim, Joe Biden calls on people to elect Donald Trump in the 2024 presidential elections and states that he himself cannot win.
This video clip was virally distributed by English-speaking accounts in 2020 (1,2,3) and even former US President, Donald Trump, retweeted it.
In fact, the video is doctored and Biden’s quote is taken out of context. Furthermore, that footage has nothing to do with 2024 presidential elections and was recorded before the 2020 presidential elections on 7 March 2020 in Missouri, US. At that time, Joe Biden was not yet nominated by the Democratic Party as its presidential candidate. The respective video was published on Joe Biden’s official YouTube channel three years ago. In his speech, Biden was saying that if the Democrats were going to have a negative campaign, this would contribute to Donald Trump’s re-election: “With this negative campaign, we can only re-elect Donald Trump – this should be a positive campaign, so join us” – says Joe Biden in authentic footage of his speech.
Therefore, the claim that Joe Biden made a statement on re-electing Donald Trump for a second term in the 2024 elections is FAKE. The video is doctored, it distorts Biden’s statement and misleads users of social networks.