Facebook-მომხმარებელი Patiko Antiliberasti Mxilebadze სოციალურ ქსელში დეზინფორმაციას ავრცელებს. მტკიცების თანახმად, სტამბულის მერმა განაცხადა, რომ 2023 წლის არჩევნებში გამარჯვების შემთხვევაში ყირიმის, დონბასის, აფხაზეთისა და სამაჩაბლოს დამოუკიდებლობას აღიარებს: [1:50] „თქვენ ალბათ იცით, რომ თურქეთში არის არჩევნები და ამას წინათ სტამბულის მერმა, რომელიც არის პროამერიკელი, იყო უფრო სწორად, გააკეთა განცხადება, რომ ჩემი არჩევის შემთხვევაში დამოუკიდებლად ვცნობ ყირიმს, დონბასს, აფხაზეთსა და სამაჩაბლოს. ამის მერე გამოვარდა ერდოღანი და დასცხო ამერიკელებს, თქვენ ჩვენი ომში ჩართვა გინდათო და ა.შ ანუ ერთმანეთის კონკურენტები 80-მილიონიან სახელმწიფოში, 1 მილიონიანი ჯარის, ნატოს შეიარაღებაში მეორე ქვეყანა, რუსეთს ვინ უფრო კარგად გაუგორებს კოჭს, აი ამაზე აგებენ საარჩევნო კომპანიას”, – ამბობს Facebook-მომხმარებელი ვიდეომიმართვაში და აჩვენებს კადრებს, სადაც, მისი მტკიცებით, სტამბულის მერი ჩანს, რომელიც, თითქოს, აღნიშნულ განცხადებას აკეთებს.
სინამდვილეში, კადრებში, რომელსაც Facebook-ანგარიში მტკიცებულებად იყენებს, არა სტამბულის მერი, არამედ პარტია „სამშობლოს“ (Vatan) თავმჯდომარე დოღუ ფერინჩეკი ჩანს. ვიდეოს მონაკვეთი, რომელიც სოციალურ ქსელ TikTok-ზე გავრცელდა, ფერინჩეკის ერთ-ერთ ონლაინ შეხვედრიდან არის ამოჭრილი. როგორც პარტია „სამშობლო“-ს ოფიციალურ ვებგვერდზე ვკითხულობთ, ღონისძიება „Azerbaijan Eurasia Expert and Analytical Center“-ისა და ბაქოში რუსეთის საელჩოს პარტნიორობით ჩატარდა.
დისკუსიაში დოღუ ფერინჩეკთან ერთად აზერბაიჯანში რუსეთის ფედერაციის ელჩი მიხაილ ბოჩარინკოვიც მონაწილეობდა. აღნიშნული ღონისძიება დოღუ ფერინჩეკის სიტყვით გაიხსნა, რომელიც შეხვედრაში დისტანციურად მონაწილეობდა. ფერინჩეკმა სიტყვით გამოსვლისას ნამდვილად ახსენა როგორც ყირიმი და დონბასი, ისე აფხაზეთი და თურქეთის მიერ მათი აღიარების მნიშვნელობას ხაზი მართლაც გაუსვა.
თუმცა, მტკიცება, რომ გამარჯვების შემთხვევაში, ამ ტერიტორიების პოლიტიკური სტატუსის აღიარების შესახებ ინიციატივა სტამბულის მერს ეკუთვნის, მცდარია. სტამბულის მოქმედი მერი „თურქეთის სახალხო რესპუბლიკური პარტიის“ (CHP) წევრი, ექრემ იმამოღლუა, ხოლო დოღუ ფერინჩეკი სტამბულის მერი არასდროს ყოფილა. ამასთან, 2023 წლის 14 მაისს ჩანიშნულ საყოველთაო არჩევნებზე სტამბულის მერის არჩევნები საერთოდ არ ჩატარდება - ქალაქის მერს, ხელახლა 2024 წელს, ადგილობრივ არჩევნებზე აირჩევენ.
აღსანიშნავია, რომ სტამბულის მერი, ექრემ იმამოღლუ, ისევე როგორც თურქეთის ხელისუფლება, უკრაინაში რუსეთის აგრესიას ღიად გმობს. ანკარა მხარს უჭერს უკრაინის სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას – რუსეთის მიერ „დონეცკის სახალხო რესპუბლიკისა“ და „ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკის“ დამოუკიდებლობის აღიარება თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ დაგმო და განაცხადა, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება „წარმოადგენს უკრაინის პოლიტიკური ერთიანობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევას“. მიუხედავად იმისა, რომ თურქეთს რუსეთთან სავაჭრო ურთიერთობები შენარჩუნებული აქვს, ანკარა კიევს ომის მიმდინარეობის დროს მხარს აქტიურად უჭერს და უკრაინას თურქული წარმოების სამხედრო აღჭურვილობას აწვდის. აღსანიშნავია ისიც, რომ 2023 წლის 1-ელი მარტიდან, თურქეთის მთავრობის ინფორმაციით, დასავლეთის მიერ სანქცირებული პროდუქცია რუსეთს თურქეთის ტერიტორიის გავლით აღარ მიეწოდება.

Disinformation:  “The Mayor of Istanbul pledged to recognise Abkhazia and Crimea.”
Facebook user, Patiko Antiliberasti Mkhilebadze, promoted a piece of disinformation in social networks claiming that the Mayor of Istanbul stated that he was going to recognise the independence of Crimea, Donbas, Abkhazia and Samachablo if he wins the 2023 election. In his video address, the Facebook user says (1:50): “You probably know that there are elections in Turkey and previously, the Mayor of Istanbul, who is pro-American, or more precisely, he was, made a statement that he is going to recognise the independence of Crimea, Donbas, Abkhazia and Samachablo if he is elected. After that, Erdogan stepped forward and grilled Americans that Washington wants to drag Turkey into the war, etc. This means that rival candidates in this country of 80 million people, which has a million-strong army and is second in NATO in terms of weaponry, are competing to see who will better appease Russia and they are building their election campaigns on that.” The Facebook user also showed some footage which he claims features the Mayor of Istanbul who made the aforementioned statement.
In fact, the footage which the Facebook user published as evidence features the Chairperson of the Homeland (Vatan) party, Dogu Perincek, and not the Mayor of Istanbul. An excerpt from the footage which was posted on the TikTok social network was cut from one of Mr Perincek’s online meetings. As the Homeland party’s official website reads, the event was conducted in partnership with the Azerbaijan Eurasia Expert and Analytical Centre and the Russian Embassy in Baku.
Together with Dogu Perincek, the Ambassador of the Russian Federation to Azerbaijan, Mikhail Bocharnikov, also took part in the discussions. In his speech, Mr Perincek did indeed mention both Crimea and Donbas as well as Abkhazia and he highlighted the importance of Turkey’s recognition of them.
However, the claim that the initiative to recognise the political status of these territories in the case of his electoral victory belongs to the Mayor of Istanbul is false. The incumbent Mayor of Istanbul, Ekrem Imamoglu, is a member of Turkey’s Republican People’s Party whilst Dogu Perincek has never been the Mayor of Istanbul. At the same time, the mayor will not be elected during Turkey’s universal elections scheduled on 14 May 2023. The mayoral election will take place in 2024 as part of Turkey’s municipal elections.
Of note is that the Mayor of Istanbul, Ekrem Imamoglu, as well as the Government of Turkey openly condemn Russia’s aggression in Ukraine. Ankara supports Ukraine’s sovereignty and territorial integrity. The Ministry of Foreign Affairs of Turkey also condemned Russia’s decision to recognise the independence of the Donetsk People’s Republic and the Luhansk People’s Republic and stated that this decision “violates Ukraine’s political unity, sovereignty and territorial integrity.” Although Turkey has maintained trade ties with Russia, Ankara actively supports Kyiv during the war and supplies Ukraine with Turkish-made military equipment. Of additional note is that the Government of Turkey reported that goods that were sanctioned by the West are no longer supplied to Russia through Turkish territory from 1 March 2023.