ლევან დავითაშვილი: სურსათზე ფასები იკლებს
რეზიუმე: თებერვლის თვის მონაცემებით, ფასები რამდენიმე სასურსათო პროდუქტზე მართლაც შემცირებულია, თუმცა უმნიშვნელოდ. წლიურ ჭრილში ფასის კლება მხოლოდ მზესუმზირას ზეთზე, წიწიბურაზე, ვაშლსა და კომბოსტოზე ფიქსირდება. ტენდენციის დასანახად, მხოლოდ ერთი თვის მონაცემი საკმარისი არ არის. თანაც ისიც გასათვალისწინებელია, რომ რითეილ სექტორის განცხადებით, კლება აქციების ხარჯზეა მიღწეული და იმდენად უმნიშვნელოა, რომ მოსახლეობა ჯერ ვერ იგრძნობს. ეკონომიკის მინისტრი აღნიშნულ განცხადებაში ფასდაკლების პროცესის ინტენსიურ მიმდინარეობას უსვამს ხაზს, რაც არასწორია და ფასების უმნიშვნელო კლების გაზვიადებულად წარმოჩენას ისახავს მიზნად. აქედან გამომდინარე, რადგან საკვლევი პერიოდის სიმცირის გამო, სასურსათო პროდუქტების ფასების კლების ტენდენციას ვერ დავაკვირდებით, ამ ეტაპისთვის მინისტრის განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ვტოვებთ.
მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა სასურსათო პროდუქტების ფასებთან დაკავშირებით განაცხადა: „თქვენ დაინახეთ ტენდენცია, რომ ძალიან ბევრმა ორგანიზაციამ დაიწყო კლება სასურსათო პროდუქტებზე. ეს პროცესი მიმდინარეობს ინტენსიურად. პროცესში ჩართულია როგორც დარგობრივი ასოციაციები, იმპორტიორთა და დისტრიბუტორთა ასოციაციები, ისე რამდენიმე საერთაშორისო ორგანიზაცია, რომელიც კვების ჯაჭვში მონაწილე კომპანიების მხარდაჭერას ახორციელებს“.
ბოლო პერიოდში სასურსათო პროდუქტებზე ფასები თითქმის ყოველთვიურად იზრდება. მიმდინარე წლის თებერვალში პრემიერმა განაცხადა, რომ „კონკურენციის სააგენტოს მიერ სურსათის ფასების პირველადი მოკვლევის შედეგად აღმოჩნდა, რომ მოსახლეობას, საერთო ჯამში, სურსათის პროდუქტების შეძენა ასპროცენტიანი ფასნამატით უწევს“. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ირაკლი ღარიბაშვილმა ეკონომიკის და სოფლის მეურნეობის მინისტრებს სამუშაო ჯგუფის შექმნა და საკითხში გარკვევა დაავალა. საბოლოოდ, ეკონომიკის სამინისტრომ ახალი კანონპროექტის შემუშავება დაიწყო, რომლის მიზანი სურსათის ფასების ხელოვნური დარეგულირებაა.
რეალურად, პრემიერის განცხადებამ სურსათის ფასებზე რა გავლენა მოახდინა და, დაიკლო თუ, არა - მათმა ღირებულებამ, ჩვენ ამის გარკვევას შევეცადეთ.
ამ დროისთვის მხოლოდ თებერვლის შედეგებია ცნობილი. შესაბამისად, საკითხზე მსჯელობისას ამ მონაცემს დავეყრდნობით.
საქსტატის მონაცემების მიხედვით, 2023 წლის თებერვალში საქართველოში წლიური ინფლაციის დონემ 8.1% შეადგინა, უშუალოდ სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფის ინფლაცია 14% იყო. ყოველწლიური ინფლაციის მაჩვენებლის ფორმირებაში ჯგუფის წილმა 33.7% შეადგინა. რაც შეეხება თებერვლის თვის ინფლაციას, წინა თვესთან შედარებით დეფლაციაა - 0.7%-ი, ხოლო სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფის ინფლაციის დონე 1.2%-ით განისაზღვრა.
რაც შეეხება ცალკეული სასურსათო პროდუქტების ფასებს, ფასის ცვლილებას წინა თვესთან შედარებით და წლიურ ჭრილში შემოგთავაზებთ (გასული წლის ანალოგიურ თვესთან შედარებით).
ცხრილი 1: სამომხმარებლო ფასების ინდექსი
როგორც მონაცემებიდან ჩანს, თებერვალში, წინა თვესთან შედარებით, უმნიშვნელოდ - ბრინჯი, წიწიბურა, მაკარონი, ხორბლის ფქვილი, რძის ნაწარმი, მზესუმზირას ზეთი, შაქარი, ხმელი ლობიო, ხსნადი ყავა, კომბოსტო გაიაფდა. თუმცა, თუ სასურსათო პროდუქტების ფასებს წლიურ ჭრილში განვიხილავთ, მხოლოდ წიწიბურას, მზესუმზირას ზეთის, ვაშლის და კომბოსტოს ღირებულება არის შემცირებული. როგორც აღვნიშნეთ, ამ დროისთვის ფასების მხოლოდ უმნიშვნელო კლება ფიქსირდება. ამ ფონზე მინისტრის განცხადება, რომ პროცესი ინტენსიურად მიმდინარეობს, გადაჭარბებულია და სასურსათო პროდუქტებზე ფასების უმნიშვნელო კლების აღმატებულად წარმოჩენას ისახავს მიზნად. თანაც, როგორც რითეილ სექტორის ასოციაციის თავმჯდომარე სოფიო ქაშაკაშვილი მედიასთან კომუნიკაციისას აღნიშნავს, ამ ეტაპისთვის პროდუქტებზე ფასდაკლებები აქციების ხარჯზეა, თუმცა ეს იმდენად მინიმალურია, რომ მომხმარებლები ამას ვერ იგრძნობენ თუ პროდუქტების გაიაფება დისტრიბუტორებმაც არ დაიწყეს.
ასევე ხაზი უნდა გავუსვათ იმასაც, რომ როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, პროდუქტების მაღალ ფასებზე ყურადღება პრემიერმა გაამახვილა და შესაბამის სამსახურებს ფაქტობრივად ფასების ხელოვნური რეგულირება დაავალა. როგორც ვიცით, საბაზრო ეკონომიკის ერთ-ერთი ძირითადი პრინციპი ის არის, რომ პროდუქციის ფასს მოთხოვნასა და მიწოდებას შორის თანაფარდობა განსაზღვრავს. ფასების რეგულირებას შეიძლება გამართლება ჰქონდეს მონოპოლიების არსებობის შემთხვევაში, კონკურენტუნარიან ბაზრების პირობებში, რომელსაც სასურსათო ბაზარი მიეკუთვნება, სასურსათო პროდუქტებზე ზედა ჭერის დაწესება შესაძლოა უარყოფითი შედეგის მომტანი აღმოჩნდეს, რაც რომელიმე პროდუქტის დეფიციტში და ხარისხის გაუარესებაში პოვებს გამოხატულებას. გრძელვადიან პერსპექტივაში რეგულირებული ბაზარი უარყოფით ზეგავლენას მთლიან ეკონომიკაზე მოახდენს.
შეჯამების სახით, შეიძლება ითქვას, რომ ამ ეტაპისთვის (თებერვლის თვეში) ფასების კლება მხოლოდ ზოგიერთ სასურსათო პროდუქტზე ფიქსირდება, ისიც მხოლოდ წინა თვესთან შედარებით, წლიურ ჭრილში ასეთი პროდუქტების ჩამონათვალი უმნიშვნელოა - ფასის მნიშვნელობანი კლება მხოლოდ მზესუმზირას ზეთის, წიწიბურასა და კომბოსტოს შემთხვევაში გვაქვს. თანაც ფასების კლების ტენდენციის დასანახად მხოლოდ ერთი თვის მონაცემი საკმარისი არ არის. აქედან გამომდინარე, ამ ეტაპისთვის, „ფაქტ-მეტრი“ მინისტრის განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს. ჩვენ სასურსათო პროდუქტების ფასების მონიტორინგს გავაგრძელებთ და მკითხველს განახლებულ ინფორმაციას პერიოდულად მივაწვდით.

Food prices are being decreased
Resume:  According to February 2023’s data, prices on several food products have indeed decreased, albeit insignificantly. There is only a yearly decrease in the prices of sunflower oil, buckwheat, apples and cabbage. One month’s data alone are insufficient to discern a trend. Of additional note is that as per the retail sector’s claim, the price decrease happened at the expense of promotional pricing and is so insignificant that people cannot yet appreciate it. The Minister of Economy underlines an intense price decrease process in his statement which is wrong and aims to exaggerate an insignificant decrease in prices. Therefore, as our research period is time-limited and we are unable to monitor price decrease, FactCheck leaves the Minister’s statement at this stage WITHOUT A VERDICT.
After the end of a session of the Government of Georgia, the Minister of Economy and Sustainable Development, Levan Davitashvili, made a statement about the prices of foodstuffs:  “You have seen a trend that quite a large number of stores started to decrease their prices on food products. This is a rather intensive process. Sectoral associations, the associations of importers and distributors as well as a number of international organisations which support companies in the food chain are all involved in the process.”
Lately, food prices have been going up virtually every month. In February 2023, the Prime Minister stated:  “As a result of a preliminary study of food prices carried out by the Competition Agency, it was found out that the population is ultimately buying food products with a mark-up of 100%.” Therefore, Irakli Gharibashvili instructed the Minister of Economy and the Minister of Agriculture to set up a working group and study the issue. Eventually, the Ministry of Economy started to prepare a new draft law which aims to artificially regulate food prices.
FactCheck tried to verify if the Prime Minister’s statement affected food prices and whether or not food prices have decreased. At this moment, only February data are available and, therefore, we will use these figures for the analysis.
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the annual inflation rate in Georgia was 8.1% in February 2023 whilst the inflation rate for food and non-alcoholic beverages was 14%. The share of food and non-alcoholic beverages in the annual inflation rate was 33.7%. In regard to inflation in February, there is a deflation of -0.7% as compared to January 2023 whilst the inflation rate for food and non-alcoholic beverages was 1.2%.
In regard to prices of certain food products, Table 1 includes price changes as compared to the previous month as well as the year (as compared to the same month of the previous year).
Table 1:  Consumer Price Index
As illustrated by the data, prices for rice, buckwheat, macaroni, wheat flour, dairy products, sunflower oil, sugar, dried beans, instant coffee and cabbage insignificantly went down in February 2023 as compared to the previous month. However, if we take a look at food prices over the year, we will see that prices dropped only for buckwheat, sunflower oil, apples and cabbage. As mentioned earlier, there is only a slight decrease of prices at the moment. In this light, the Minister’s statement that the price reduction process is going on intensively is an exaggeration and aims to over highlight the only insignificant drop on food products. What is more, the Chairperson of the Retail Sector Association, Sophio Kashakashvili, noted in her interview that falling prices on products are occurring because of promotional pricing at this stage, although this drop is so low that consumers cannot appreciate it unless distributors also start to reduce their prices on products.
We should also emphasise that as mentioned earlier, the Prime Minister paid attention to high prices on products and instructed relevant agencies to artificially regulate the prices. It is well-known that one of the major principles of a market economy is that product price is determined by the supply and demand ratio. Price regulation can have a certain justification under monopolies; however, in such a competitive food market, the imposition of price ceilings on food products may bring negative consequences as there will be shortage of some products or their quality will drop. In the long-run, regulating the market will negatively affect the entire economy.
To summarise, we may say that prices have only decreased for certain food products at this stage (February) and only as compared to the previous month alone.
When it comes to year-to-year comparisons, the list of such products is very limited – prices only decreased significantly for sunflower oil, buckwheat and cabbage. At the same time, a one-month trend alone is insufficient to discern a price decrease trend. Therefore, at this moment FactCheck leaves the Minister’s statement WITHOUT A VERDICT. We will continue monitoring food product prices and regularly provide readers with updated information.