ხათუნა სამნიძე: პანდემიის დროს ბიუჯეტის 46% უცხოური სესხებითა და გრანტებით შეივსო
რეზიუმე: 2020 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის გადამუშავებული ვარიანტის მიხედვით, შემოსულობებმა 18.042 მლრდ ლარი შეადგინა, საიდანაც 487 მლნ ლარი გრანტი იყო, 7.290 მლრდ სესხი, კრედიტიდან 5.252 მლრდ უცხოეთიდან იყო მოზიდული. ჯამში უცხოური სესხისა და გრანტის მოცულობამ 5.724 მლრდ-ს მიაღწია, რაც წილობრივად შემოსულობების 31.7%-ს შეადგენს. „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ხათუნა სამნიძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
28 თებერვალს TV პირველზე გადაცემა „რეაქციაში“ დეპუტატმა ხათუნა სამნიძემ ე.წ. „აგენტების შესახებ“ კანონპროექტის განხილვისას აღნიშნა, რომ მთავრობა თავად უცხოეთიდან დაფინანსების მიღებაზე უარს არ ამბობს, კერძოდ მან განაცხადა (22:17 სთ-დან): „პარლამენტი ვერ იმუშავებდა, ჩვენ რომ არ გვქონდეს ჩვენი პარტნიორების მხარდაჭერა, ბიუჯეტი არ ექნებოდა გამართული. ხელფასებს ვერ გასცემდა, ქართული ოცნება, ეს მან იცის, მაგალითად, პანდემიის დროს ჩვენი ბიუჯეტის 26.5%, მეორე შემთხვევაში 46% პანდემიის დროს იყო უცხოური თანხები, სესხები, გრანტები“.
საქართველო საერთაშორისო საბიუჯეტო დახმარებას სესხებისა და გრანტების სახით გასული საუკუნის 90-იანი წლებიდან იღებდა. მსოფლიო ბანკის ცნობით, უკვე 1995 წელს სამთავრობო ვალი მშპ-სთან მიმართებით 61%-ს აჭარბებდა, რაც 1997 წელს 46%-მდე შემცირდა, მაგრამ 2001 წელს ისევ 60%-ს გადასცდა. უცხოური კრედიტების აღების პრაქტიკა „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროსაც გაგრძელდა, მაგრამ 2012 წლისთვის მაღალი ეკონომიკური ზრდის გამო სამთავრობო ვალის წილი მშპ-სთან მიმართებით 29%-მდე იყო შემცირებული (2007 წელს 19%-მდე). ვალების აღება „ქართულმა ოცნებამაც“ გააგრძელა და პანდემიამდე ვალის წილმა მშპ-ს 45%-ს გადააჭარბა, 2020 წელს კი ეკონომიკის 6.8%-იანი ვარდნის, დამატებით დიდი ოდენობის ვალის აღებისა და ასევე ლარის რეკორდული გაუფასურების ფონზე, 65%-ს გადასცდა. სტატისტიკა მთლიან სახელმწიფო ვალს მოიცავს, რომლის 70%-ზე მეტი საგარეო ვალია.
მსხვილი ინფრასტრუქტურულ პროექტებში: ავტობანი, წყალგაყვანილობის სისტემა დონორების დაფინანსების წილი საკმაოდ მაღალია. 2023 წლის ბიუჯეტის გეგმის თანახმად, ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე 1.242 მლრდ ლარი უნდა დაიხარჯოს, საიდანაც 898 მლნ ლარი, ანუ 72%-ზე მეტი კრედიტია.
პანდემიის გამო 2020 და ნაწილობრივ 2021 წლებიც გამონაკლისი აღმოჩნდა, რა დროსაც კრედიტი სოციალური ხარჯების დაფინანსებასაც მოხმარდა. მთლიანად „ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში, 2013-2023 წლებში (2023 წლის გეგმის გათვალისწინებით) 30.8 მლრდ ლარი შევიდა, საიდანაც 3.9 მლრდ ლარი უცხოური გრანტი იყო, 5.4 მლრდ ლარი შიდა კრედიტი და 21.5 მლრდ ლარი უცხოური კრედიტი.
2013-2023 წლებში ბიუჯეტის 22.7% გრანტებითა და სესხებით ივსებოდა, მათ შორის 16.6% გრანტებითა და უცხოური სესხებით.
„ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში როგორც თანხობრივად, ასევე წილობრივად ყველაზე მეტი უცხოური ვალი სახელმწიფომ 2020 წელს აიღო, უფრო მეტი ვიდრე წინა 4 წელიწადში ერთად.
ცხრილი 1: სესხებისა და გრანტების მოცულობა სახელმწიფო ბიუჯეტში
5.7 მლრდ-იანმა (460 მლნ კრედიტი, 5.3 მლრდ სესხი) საერთაშორისო დახმარებამ 2020 წლის ბიუჯეტის შემოსულობების 31.7% შეადგინა, რაც წილობრივად საკმაოდ მაღალია, მაგრამ სცდება ხათუნა სამნიძის მიერ დასახელებულ 46%-იან მაჩვენებელს. პოლიტიკოსმა განცხადებისას 2 უზუსტობა დაუშვა: 1) დაანგარიშებისას უცხოურ კრედიტს საშინაო კრედიტიც მიამატა; 2) მონაცემები აიღო წინასწარ განსაზღვრული გეგმიდან და არა დაზუსტებული მაჩვენებლიდან. პანდემიის დაწყებიდან პირველი გადამუშავების შემდეგ, გეგმის თანახმად 2020 წლის ბიუჯეტის შემოსულობები 18.420 მლრდ უნდა ყოფილიყო (ფაქტობრივ მონაცემზე 378 მლნ-ით მეტი). გრანტები 558 მლნ (98 მლნ ლარით მეტი), კრედიტი მთლიანად 8.038 მლრდ (748 მლნ ლარით მეტი), მათ შორის - უცხოური კრედიტი 6.188 მლრდ (924 მლნ ლარით მეტი) და საშინაო კრედიტი 1.850 მლრდ (176 მლნ ლარით ნაკლები). გეგმა რომ შესრულებულიყო, ჯამური სესხებისა და კრედიტის წილი ბიუჯეტის შემოსულობების 46.7%-ს მიაღწევდა.
მიუხედავად იმისა, რომ ხათუნა სამნიძის მიერ დასახელებული სტატისტიკური მონაცემი, რეალობას თითქმის 15 პროცენტული პუნქტით სცდება, 31.7% მაინც ძალიან მაღალი მაჩვენებელია. გასათვალისწინებელია კონტექსტიც. 1994 წლის შემდეგ საქართველოში ეკონომიკური ვარდნა სულ ორჯერ დაფიქსირდა, 2009 და 2020 წლებში. 2009 წელს გრანტებისა და უცხოური სესხების წილმა ბიუჯეტის შემოსულობების 20.3% შეადგინა. აქვე აღსანიშნავია ისიც, რომ თუ რუსული ინტერვენციის შემდეგ, მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის ფონზე 2009 წელს საქართველოს ეკონომიკა 3.7%-ით შემცირდა, 2020 წელს ვარდნამ 6.8%-ს მიაღწია.
2020 წელს გადასახადებისგან მობილიზებული თანხების მოცულობა 300 მლნ ლარით 9.365 მლრდ ლარამდე შემცირდა. შესაბამისად, რომ არა უცხოური კრედიტები, სახელმწიფოს ისეთი პროგრამების განხორციელება როგორიც იყო - კოვიდით დაავადებულთა მკურნალობა, კომუნალური ხარჯების და ლოკდაუნის გამო უსამსახუროდ დარჩენილ პირთათვის კომპენსაციების გაცემა, გაუჭირდებოდა.
ფაქტობრივი გარემოებების მნიშვნელობის გათვალისწინებით, გარკვეული რიცხობრივი უზუსტობების მიუხედავად, ხათუნა სამნიძის განცხადება შეიძლება შეფასდეს, როგორც მეტწილად სიმართლე.

Khatuna Samnidze: “Foreign credits and grants accounted for 46% of the budget amid the pandemic.”
Resume: According to the revised 2020 state budget, total revenues amounted to GEL 18.042 billion. Of that amount, GEL 487 million was grants, GEL 7.290 billion was credit and GEL 5.724 billion was a foreign credit. In total, foreign credits and grants together reached GEL 5.724 billion which accounts for 31.7% of total budget revenues. FactCheck concludes that Khatuna Samnidze’s statement is MOSTLY TRUE.
On 28 February 2023, on air on TV Pirveli’s talk show Reaktsia, MP Khatuna Samnidze, when speaking about the so-called draft law on foreign agents, noted that the government itself does not refuse to accept funding from abroad. In particular, Ms Samnidze stated (from 22:17): “The Parliament would not be able to work if there had not been support from our partners and the budget would also not be in good order. The Georgian Dream would not be able to issue salaries and they know it. For instance, amid the pandemic, 26.5% of our budget and 46% in another case was foreign money, loans and grants.”
Georgia has been a beneficiary of international budgetary aid in the form of credits and grants since the 1990s. According to the World Bank, Georgia’s government debt to the GDP ratio was above 61% as early as in 1995 which dropped to 46% in 1997 and topped at 60% again in 2001. This practice of taking foreign loans continued under the United National Movement’s rule as well but because of the high economic growth rate, government debt to the GDP ratio contracted to 29% by 2012 (in 2007 it was 19%). The Georgian Dream also continued to take loans and the debt to the GDP ratio exceeded 45% prior to the pandemic whilst taking massive foreign loans and the record depreciation of GEL caused it to skyrocket above 65% in light of the 6.8% decline of the Georgian economy. The statistics include the total government debt of which 70% is foreign debt.
The share of funding provided by donors is very high in large infrastructural projects such as the high-speed highway and the water supply network. According to the 2023 budget, there are plans to spend GEL 1.242 billion for the high-speech highway of which GEL 898 million (over 72%) of this amount is a loan.
As a result of the pandemic, 2020 and part of 2021 were exceptions when loans were also used to finance social expenditures. In total, GEL 30.8 billion was attracted to the budget under the Georgian Dream’s rule in 2013-2023 (in view of the 2023 plan). Of that amount, GEL 3.9 billion was foreign grants, GEL 5.4 billion was domestic loans and GEL 21.5 billion was foreign loans.
In 2013-2023, grants and credits accounted for 22.7% of the budget with 16.6% being grants and foreign credits.
Under the Georgian Dream’s rule, the government borrowed the most – both in absolute and relative terms – in 2020 and exceeded the total debts taken in the previous four years together.
Table 1: Volume of Credits and Grants in the State Budget
The GEL 5.7 billion (GEL 460 million credit and GEL 5.3 billion loan) international aid accounted for 31.7% of 2020’s budget revenues. This is a rather high figure but well below the 46% named by Khatuna Samnidze. The MP made two inaccuracies in the statement: 1) she added domestic credits to foreign credits when making her calculations and 2) she took her figure from preliminary plan and not from the revised data. After the first revision since the outbreak of the pandemic, 2020 budget revenues were planned at GEL 18.240 billion (GEL 378 million as compared to the factual figure), grants at GEL 558 million (GEL 98 million more) and credits worth GEL 8.038 billion (GEL 748 million more), including foreign credits in the amount of GEL 6.188 billion (GEL 924 million more) and domestic credits in the amount of GEL 1.850 billion (GEL 176 million less). If the plan had been executed, the total share of loans and credits would have reached 46.7% of budget revenues.
Although the statistical indicator provided by Khatuna Samnidze is nearly 15 percentage points different from the actual figure, 31.7% is still a very high number. The context also needs to be taken into account. Since 1994, there have been only two cases when Georgia experienced an economic decline, in 2009 and 2020. In 2009, the share of grants and foreign loans accounted for 20.3% of budget revenues. Of additional note is that after Russia’s military intervention and in light of the world economic crisis, Georgia’s economy contracted by 3.7% in 2009 whilst it dropped by 6.8% in 2020.
In 2020, the total amount of money from tax collection reduced by GEL 300 million and dropped to GEL 9.365 billion. Therefore, the government would have faced extreme difficulties to implement programs such as the medical treatment of people infected with COVID-19 as well as the disbursement compensations for people who were laid-off because of lockdown and provide utility bill reliefs without foreign credits.
Given the importance of the factual circumstances, despite some inaccuracies with the figures, Khatuna Samnidze’s statement can be concluded as MOSTLY TRUE.