არჩილ მესტვირიშვილი: ეროვნული ბანკის საბჭოში აღმასრულებელი წევრების უმრავლესობაში ყოფნა სავალუტო ფონდის რეკომენდაციას ეწინააღმდეგება
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, არჩილ მესტვირიშვილის განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტ არჩილ მესტვირიშვილის განცხადებით, ქმედითი კონტროლისთვის ეროვნული ბანკის საბჭოში არააღმასრულებელი წევრების რაოდენობა აღმასრულებელ წევრების რაოდენობას უნდა აჭარბებდეს, რასაც საერთაშორისო სავალუტო ფონდის რეკომენდაციაც ითვალისწინებს. პარლამენტში ინიციირებული კანონი კი სებ-ის ვიცე-პრეზიდენტის თქმით, აღნიშნულს რეკომენდაციას ეწინააღმდეგება.
ეროვნული ბანკის საბჭო კანონმდებლობის თანახმად 9 წევრისგან შედგება, საიდანაც 4 აღმასრულებელი, 5 კი არააღმასრულებელი წევრი უნდა იყოს. თუმცა 2023 წლის თებერვლის მდგომარეობით, არააღმასრულებელი წევრის 1 პოზიცია ვაკანტურია და პრაქტიკაში აღმასრულებელ და არააღმასრულებელ წევრთა რაოდენობა თანაბარია. 2022 წლის 23 დეკემბერს გამოქვეყნებულ შეფასებაში საერთაშორისო სავალუტო ფონდის უსაფრთხოების მისიამ აღნიშნული საბჭოს მხრიდან დამოუკიდებელი ზედამხედველობის შემასუსტებელ ფაქტორად მიიჩნია და მსგავსი ხარვეზის აღმოსაფხვრელად საკანონმდებლო ცვლილების საჭიროებაზე მიუთითა (გვ. 16). თავის მხრივ, პარლამენტში ინიციირებული საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი საბჭოში აღმასრულებელ წევრთა რაოდენობას ზრდიდა და შესაბამისად, IMF-ის რეკომენდაციასთან წინააღმდეგობაში მოდიოდა.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, არჩილ მესტვირიშვილის განცხადება არის სიმართლე.
8 თებერვალს პარლამენტში საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომაზე „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ ორგანულ კანონში შესატანი ცვლილებები განიხილეს, რომლის მიხედვითაც ეროვნული ბანკის საბჭოში დამატებით პირველი ვიცე-პრეზიდენტის თანამდებობა ჩნდება. განხილვაზე ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტმა არჩილ მესტვირიშვილმა განაცხადა: „ეროვნული ბანკის საბჭო არის უმაღლესი საზედამხედველო ორგანო ეროვნული ბანკის და ამიტომ იქ მნიშვნელოვანი არის, რომ არააღმასრულებელი წევრების რაოდენობა უფრო მეტი იყოს, ვიდრე აღმასრულებელი წევრების და ეს არის აღიარებული პრინციპი. ამ ცვლილებით [აღმასრულებელი წევრების რაოდენობის ზრდით]... გამოდის, რომ 5 არის აღმასრულებელი და 4 არააღმასრულებელი და ამით უკვე ეროვნული ბანკის საბჭო, როგორც ზედამხედველი ორგანო, ზედამხედველის ფუნქციას ვეღარ შეასრულებს. ასევე... ეროვნულ ბანკში იყო სავალუტო ფონდის უსაფრთხოების მისია, რომელმაც ამ პრობლემაზე ყურადღება გაამახვილა, იმიტომ რომ დღეს ერთი ვაკანსია გვაქვს, დღეს არის, 4 აღმასრულებელი, 4 არააღმასრულებელი და ამიტომ მათი რეკომენდაცია იყო, რომ ეს არის მნიშვნელოვანი და ეს უნდა შეიცვალოს და უზრუნველყოფილი უნდა იყოს კანონში, რომ არააღმასრულებელი წევრი ყოველთვის მეტი იქნება, ვიდრე აღმასრულებელი და ეს ცვლილება სავალუტო ფონდთან და ტექნიკური დახმარების ფარგლებში მზადდება და დღეს შემოთავაზებული ვერსია ამისი საწინააღმდეგოა“.
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, საქართველოს პარლამენტს 2023 წლის 1-ელ თებერვალს წარედგინა. ცვლილების თანახმად, პირველი ვიცე-პრეზიდენტის თანამდებობის შემოღება იყო გათვალისწინებული. კანონის განმარტებითი ბარათის მიხედვით, ცვლილებები იმ გარემოებით აიხსნებოდა, რომ მოქმედი კანონი არ აკონკრეტებდა, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ფუნქციებს - მისი არ ყოფნის შემთხვევაში, სამიდან რომელი ვიცე-პრეზიდენტი შეითავსებდა.
მოქმედი კანონის თანახმად, ეროვნული ბანკი საფინანსო სექტორის საზედამხედველო ორგანოა და მის ძირითად ფუნქცია-მოვალეობებს საფინანსო სისტემის სტაბილურობასთან ერთად, ფასების სტაბილურობის უზრუნველყოფაც წარმოადგენს. ეროვნული ბანკის შესახებ კანონის მიხედვით (მუხლი 4), ეროვნული ბანკი დამოუკიდებელია თავის საქმიანობაში. საკანონმდებლო, აღმასრულებელ და სხვა ორგანოებს უფლება არა აქვთ, ჩაერიონ მის საქმიანობაში ან განახორციელონ მონიტორინგი, გარდა საქართველოს კონსტიტუციითა და ამ ორგანული კანონით გათვალისწინებული შემთხვევებისა. საბჭოს წევრთა დანიშვნის წესსა და ფუნქცია-მოვალეობებს კი იმავე კანონის მე-7 მუხლი არეგულირებს. საბჭო 9 წევრისგან შედგება, საიდანაც 4 აღმასრულებელი წევრია, მ.შ 1 პრეზიდენტი და 3 ვიცე-პრეზიდენტი, ხოლო 5 არააღმასრულებელი წევრი. კანონის განხილვის დროს (2023 წლის თებერვალი), საბჭოში ერთი არააღმასრულებელი წევრის პოზიცია ვაკანტური და აღმასრულებელი და არააღმასრულებელი წევრების რაოდენობა თანაბარი იყო (4-4).
პარლამენტს წარდგენილი კანონპროექტის ინიციირებული ვერსია რომ დაემტკიცებინა, აღმასრულებელი წევრების რაოდენობა 5-მდე იზრდებოდა (პრეზიდენტი, პირველი ვიცე-პრეზიდენტი, 3 ვიცე-პრეზიდენტი), მაშინ როცა არააღმასრულებელი წევრების რაოდენობა მხოლოდ ოთხია. ეს კი არჩილ მესტვირიშვილის განცხადებით, საბჭოს ქმედითი კონტროლის მექანიზმს უკარგავდა.
რაც შეეხება საერთაშორისო სავალუტო ფონდის რეკომენდაციას, IMF-ის მიერ 2022 წლის 23 დეკემბერს გამოქვეყნებულ რეპორტში (გვ. 16) საერთაშორისო სავალუტო ფონდის უსაფრთხოების მისიამ, ეროვნულ ბანკის საბჭოში აღმასრულებელი წევრებისა და არააღმასრულებელი წევრების რაოდენობის თანაფარდობა (4-4-ზე), საბჭოს მხრიდან დამოუკიდებელი ზედამხედველობის განხორციელებაში ხელის შემშლელი ფაქტორად შეაფასა და მსგავსი ხარვეზის აღმოსაფხვრელად საკანონმდებლო ცვლილების საჭიროებაზე მიუთითა[Legal amendments are necessary to address this gap].
საბოლოოდ, კანონპროექტში ცვლილებები შევიდა და ბოლო რედაქციით, რასაც საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტმა მხარი დაუჭირა, საბჭოს აღმასრულებელ წევრთა რაოდენობა აღარ გაიზრდება. კერძოდ, 3 ვიცე-პრეზიდენტის ნაცვლად 2 ვიცე-პრეზიდენტის პოზიცია დარჩება, მესამე ვიცე-პრეზიდენტს კი პირველი ვიცე-პრეზიდენტის პოზიცია ჩაანაცვლებს. შედეგად, საბჭოში არააღმასრულებელ წევრთა რაოდენობა კანონმდებლობის დონეზე აღმასრულებელ წევრთა ოდენობას აჭარბებს. აქვე აღსანიშნავია, რომ პარლამენტის მიერ მიღებულ კანონს 2022 წლის 23 დეკემბერს საქართველოს პრეზიდენტმა ვეტო დაადო, როგორც მისი შეფასებით - „არც საჭიროს, არც საჩქაროს და არც არგუმენტირებულს“.

Archil Mestvirishvili: “Executive members of the National Bank’s Board being in the majority contradicts the recommendation of the International Monetary Fund.”
Verdict: FactCheck concludes that Archil Mestvirishvili’s statement is TRUE.
Vice President of the National Bank of Georgia, Archil Mestvirishvili, stated that for effective oversight, the number of non-executive members should exceed the number of executive members on the National Bank’s Board which is also envisioned in the recommendation of the International Monetary Fund. Mr Mestvirishvili also said that the law submitted to the Parliament contradicts the aforementioned recommendation.
According to the legislation, the National Bank’s Board consists of nine members. Of these members, there should be four executive and five non-executive members. However, one position of a non-executive member is vacant as of February 2023 and, in fact, the number of executive and non-executive members is equal. On 23 December 2022, the International Monetary Fund’s review assessed the aforementioned as a factor constraining the independent oversight of the Board and highlighted the need for legal amendments to address the gap (page 16). In turn, the draft organic law submitted to the Parliament to amend the Organic Law of Georgia on the National Bank of Georgia would have increased the number of executive board members and, therefore, contradicted the IMF’s recommendation.
Given all of these circumstances, FactCheck concludes that Archil Mestvirishvili’s statement is TRUE.
On 8 February 2022, at the sitting of the Parliament of Georgia’s Budget and Finance Committee where amendments to the Organic Law of Georgia on the National Bank were discussed (which envision the introduction of an additional position of the First Vice President), the Vice President of the National Bank of Georgia, Archil Mestvirishvili, stated: “The National Bank’s Board is its supreme oversight body and, therefore, it is important that the number of non-executive members is higher as compared to the number of executive members and this is a widely recognised principle. With this amendment [increasing the number of executive members]… it turns out that there are five executive and four non-executive members and, therefore, the National Bank’s Board as an oversight body will not be able to carry out its oversight functions. In addition… the IMF’s mission examined the National Bank and pointed out this problem. This is why we have one vacancy today. Today, there are four executive and four non-executive members and, therefore, it was their recommendation that it is important and should be guaranteed by the law that non-executive members should always be more as compared to executive members. This amendment is being prepared with the IMF as part of its technical assistance but the version proposed today contradicts this.”
The draft organic law of Georgia to amend the Organic Law of Georgia on the National Bank of Georgia was submitted to the Parliament of Georgia on 1 February 2023. According to the amendment, the introduction of one new executive position – First Vice President – was envisioned. According to the explanatory note of the draft law, the amendment was also precipitated by the vagueness of the current law, among other things, which does not specify which of the three Vice Presidents should assume the functions of the President in the case of his/her absence.
According to the current law, the National Bank is a body that oversees the financial sector and part of its essential functions/duties is to ensure price stability in addition to ensuring the stability of the financial system. According to the Law on the National Bank (Article 4), the bank is independent in its activity. Legislative, executive and other bodies should not intervene in its activity or monitor it except as provided under the Constitution of Georgia and this organic law. Article 7 of the same law governs the rule of appointment of the board members and their functions and duties. The National Bank’s Board consists of nine members with four executive members, including the President, three Vice Presidents and five non-executive members. At the moment of the consideration of this law (February 2023), one non-executive member position on the Board is vacant and, therefore, the number of executive and non-executive members is equal (4-4).
If Parliament had adopted the submitted draft law, the number of executive members should have increased to five (President, First Vice President and three Vice Presidents) whilst the number of non-executive members is only four. This, according to Archil Mestvirishvili’s statement representing the National Bank, would deprive the Board of an effective oversight mechanism.
In regard to the recommendation of the International Monetary Fund in its report published on 23 December 2023 (page 16), the IMF’s mission assessed the proportion of executive and non-executive members (4-4) on the National Bank’s Board as a factor constraining the independent oversight of the board and stressed that legal amendments are necessary to address this gap.
Ultimately, the draft law was amended and the number of the board’s executive members will not increase according to the final version of the law which was supported by the Finance and Budget Committee. In particular, there will be two Vice Presidents instead of three and the third Vice President will be replaced by the first Vice President. As a result, the number of non-executive members will be higher as compared to executive members. Of additional note is that the President of Georgia vetoed the law adopted by the Parliament on 23 February 2023, arguing that it was “neither needed, urgent or substantiated.”
Table 1: Executive Members of the National Bank’s Board
Given the recommendation included in the International Monetary Fund’s report, FactCheck concludes that Archil Mestvirishvili’s statement is TRUE.