მსოფლიო ბანკმა გლობალურთან ერთად საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზიც შეამცირა
მსოფლიო ბანკმა 2023-2024 წლების გლობალური ეკონომიკური ზრდის განახლებული ანგარიში გამოაქვეყნა. ანალიტიკოსთა შეფასებით, 2023 წელს მსოფლიოს ეკონომიკა 1.7%-ით გაიზრდება, რაც 2022 წლის ივნისში გასაჯაროებულ პროგნოზთან შედარებით - 1.3%-ით ნაკლებია. 2024 წლისთვის ნავარაუდევი ზრდაც - 0.3%-ით, 2.7%-მდეა, შემცირებული.
მოლოდინი საქართველოს შემთხვევაშიც გაუარესებულია. ანგარიშის თანახმად, 2023 წელს საქართველოს ეკონომიკა 5.5%-ის ნაცვლად 4%-ით გაიზრდება. 2024 წლის 5%-იანი ზრდის პროგნოზს კორექტირება არ შეხებია.
მსოფლიო ბანკი, საქართველოს ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის ჭრილში განიხილავს. ჯგუფში სულ 23 სახელმწიფოა, მათ შორის - კოსოვო, რომლის დამოუკიდებლობაც საქართველოს არ აქვს აღიარებული. პროგნოზის მიხედვით, ყველაზე მაღალი 5%-იანი ზრდა ტაჯიკეთს ექნება, ყველაზე დაბალი (-3.3%)-იანი რუსეთს. 2.3%-ით შემცირდება ბელარუსის ეკონომიკაც, უკრაინა კი 35%-იანი ვარდნის შემდეგ 3.3%-იან ზრდაზე უნდა გავიდეს. სომხეთში 4.1%-იანი ზრდაა მოსალოდნელი, აზერბაიჯანში - 2.8%-იანი, ხოლო თურქეთში - 2.7%-იანი.
თუ მხოლოდ მეზობელ სახელმწიფოებს, პლუს უკრაინასა და ბელარუსს განვიხილავთ, ამ შემთხვევაში, ყველაზე დიდ - 4.1%-იან ზრდას, სომხეთში მივიღებთ, ყველაზე დიდ - 3.3%-იან ვარდნას კი ისევ რუსეთში.
როგორც მსოფლიოს, ასევე რეგიონის ქვეყნების აბსოლუტურ უმრავლესობაში მოლოდინი გაუარესებულია. შეიძლება ითქვას, რომ სახელმწიფოთა ნაწილს რეცესიის ზღვარზე მოუწევს გავლა. თუმცა გლობალური ვარდნა არ იქნება. ისეთი დიდი ზომის ეკონომიკა როგორც შეერთებული შტატებია, მხოლოდ 0.5%-ით გაიზრდება, ჩინეთი - 4.3%-ით, იაპონია - 1%-ით, ინდოეთი - 6.6%-ით და ევრო ზონა - 0%-ით.
მსოფლიო ეკონომიკის ზრდის ტემპის კლების მიუხედავად, მტკიცება რომ თითქოს სანქციებმა რუსეთზე მეტად დასავლეთი დააზარალა, ისევ მცდარად რჩება. თუ მსოფლიო ეკონომიკა წინასწარი მონაცემებით 2022 წელს 2.9%-ით გაიზარდა და 2023-ში 1.7%-იანი ზრდაა მოსალოდნელი, რუსეთის ეკონომიკა 2022 წელს 3.5%-ით შემცირდა და 2023-შიც მკვლევრები 3.3%-იან ვარდნას ელიან.
რუსეთ-უკრაინის ომი, რომელიც თავისი მასშტაბებით ევროპის კონტინენტზე 1945 წლის შემდეგ უპრეცედენტოა, გავლენას მთელ მსოფლიოზე, განსაკუთრებით კი - რეგიონზე ახდენს. უკრაინაში 2023 წელს - 3.3%-იანი, 2024 წელს კი 4.1%-იანი ზრდაა ნავარაუდევი. თუ დავუშვებთ, რომ ზრდის ტემპი მომავალში ასევე 4.1%-ზე შენარჩუნდა, მაშინ, ქვეყანა 2021 წლის მაჩვენებელს მხოლოდ 2033 წელს დაუბრუნდება. თუ რუსეთში შენარჩუნდა 2024 წლის 1.6%-იანი ზრდა, ის ომამდელ პოზიციებს 2028 წელს აღიდგენს, ბელარუსი კი - 2027 წელს.
2023 წლის პროგნოზში, უკრაინის მოსალოდნელი ეკონომიკური ზრდის ტემპი 1.2%-ითაა გაუმჯობესებული, რუსეთის შემთხვევაში პირიქით 1.3%-იანი გაუარესება იკვეთება. პროგნოზი 2023 წლისთვის ყველაზე მეტად - 3.8%-ით ბელარუსისთვის გაუარესდა, რითაც შესაძლო მცირე ზრდა ისევ მოსალოდნელმა კლებამ ჩაანაცვლა.
ომის გავლენა საქართველოზეც აისახა. საქართველო სანქციებს გაცხადებულად არ შეერთებია, მაგრამ რიგი ზომების გატარება მაინც მოუწია: დაიბლოკა რუსეთში გაცემული VISA და MasterCard ბარათები, VTB ბანკი იძულებული გახდა პორტფელის უდიდესი ნაწილი ლიბერთისა და ბაზის ბანკზე გაესხვისებინა. იანვარ-ნოემბრის მდგომარეობით, მაშინ როცა სხვა ბანკები რეკორდულ ჯამურად თითქმის 2 მლრდ ლარიან მოგებაზე გავიდნენ, ვითიბიმ 73 მლნ ლარიანი ზარალი აჩვენა.
პარალელურად, მკვეთრადაა გაზრდილი ფულადი გზავნილები რუსეთიდან. 2022 წელს რუსეთიდან საქართველოში 2.068 მლრდ დოლარი გადმოირიცხა, რაც 2021 წელთან შედარებით 1.656 მლრდ დოლარით ანუ 402%-ით მეტია. თუ რუსეთის წილი ფულად გზავნილებში 2021 წელს 18%-ს შეადგენდა, 2022 წელს 47%-ს გადააჭარბა.
რუსი ვიზიტორების წილი 2022 წლის იანვარ-ნოემბერში 2019 წელთან შედარებით 19.6%-დან 23.8%-მდე გაიზარდა, ხოლო სავაჭრო ბრუნვა რუსეთთან 11.5%-დან 13%-მდე გაიზარდა. თანხობრივად 1.475 მლრდ დოლარიდან 2.206 მლრდ დოლარამდე. ცალკე აღებული იმპორტი 73%-ით 929 მლნ დოლარიდან 1.608 მლრდ დოლარამდე, მათ შორის - ნავთობპროდუქტების იმპორტი 123 მლნ დოლარიდან 562 მლნ-მდე გაიზარდა. სანქციების გამო, რუსეთი იძულებულია საწვავი ფასდათმობით გაყიდოს, რის გამოც მისი შეძენა ქართველი იმპორტიორებისთვის უფრო მომგებიანი გახდა.
როგორც წესი პროგნოზები სრულად არც სტაბილურ გარემოში მართლდება, რაც მეტია გაურკვევლობა, მით მეტია აცდენის ალბათობა. ომის დაწყებიდან რამდენიმე თვეში კეთდებოდა გათვლა, რომლის თანახმადაც 2022 წელს უკრაინის ეკონომიკა 45%-ით ხოლო რუსეთის 8.9%-ით უნდა შემცირებულიყო. 6.5%-იან ვარდნას ელოდნენ ბელარუსშიც. წინასწარი მონაცემებით, ბელარუსზე გაკეთებული გათვლები თითქმის სრულად გამართლდა და ქვეყნის ეკონომიკა 6.2%-ით შემცირდა. ენერგომატარებლების გაძვირების ხარჯზე რუსეთის ეკონომიკა მხოლოდ 3.5%-ით შემცირდა. მოსალოდნელთან შედარებით მდგრადი აღმოჩნდა უკრაინაც, სადაც ეკონომიკურმა ვარდნამ 35%-ს მიაღწია.
განსხვავება, საქართველოს შემთხვევაშიც, თვალსაჩინოა. 2022 წლის ივნისის ანგარიშის მიხედვით, მსოფლიო ბანკი საქართველოში 5.5%-იან ზრდას მოელოდა, საქსტატის ცნობით იანვარ-ნოემბერში მშპ-ის ზრდის ტემპმა 10%-ს მიაღწია. მსგავსია დეკემბრის საპროგნოზო მაჩვენებელიც. საქართველოს მთავრობა 2023 წელს 5%-იან ზრდას მოელის. 5%-იან ზრდაზეა აგებული სახელმწიფო ბიუჯეტიც. ეროვნული ბანკი უფრო სკეპტიკურადაა განწყობილი და 4%-იან ზრდას პროგნოზირებს. (პესიმისტური 2%-იანი და ოპტიმისტური 6%-იანი დაშვებით).
რეალური სურათი, თუ რამდენით გაიზრდება 2023-2024 წლებში არამარტო საქართველოს არამედ ნებისმიერი დასახელებული ქვეყნის ეკონომიკა, ამ ეტაპზე დიდწილად რჩება დამოკიდებული უკრაინაში რუსეთის შეჭრით და მასზე რეაგირების ღონისძიებებით გამოწვეულ ფაქტორებზე. შესაბამისად, არსებულ პროგნოზები ნაკლებად სანდოა და გაცილებით მაღალი სკეპტიციზმით უნდა იქნას მიღებული, ვიდრე სხვა შემთხვევაში. ამავდროულად, აუცილებელია, აღინიშნოს რომ აცდენა მოსალოდნელია, როგორც დადებითი, ასევე უარყოფითი მიმართულებით და მისი მასშტაბი და მიმართულება დიდწილად მიმდინარე ომის განვითარების პერიპეტიებზე რჩება დამოკიდებული.

World Bank Cuts Economic Growth Outlook Globally and for Georgia
The World Bank published the updated outlook for global economic growth for 2023-2024. According to World Bank analysts, the world economy will grow by 1.7% in 2023 which is 1.3% less as compared to the outlook unveiled in June 2022. The economic growth outlook for 2024 also decreased by 0.3% to 2.7%.
The outlook for Georgia has also been cut. According to the report, Georgia’s economy will grow by 4% in 2023 instead of the previously expected 5.5%. The 5% economic growth outlook for 2024 remains unchanged.
The World Bank considers Georgia as part of the Europe and Central Asia region. This groups consists of 23 countries in total, including Kosovo, whose independence is not recognised by Georgia. According to the outlook, Tajikistan will have the highest 5% growth whilst Russia will have the lowest one (-3.3%). The Belarusian economy will shrink by 2.3% whilst Ukraine’s economy will have a 3.3% economic growth after a devastating 35% drop in 2022. It is expected that Armenia will have a 4.1% economic growth, Azerbaijan’s economy will grow by 2.8% and Turkey’s economic growth rate will be 2.7%.
If we consider Georgia’s neighbour countries only, adding Ukraine and Belarus, Armenia will be a top-performer given its 4.1% projected economic growth and Russia will again be an outsider with -3.3%.
The economic growth outlook has worsened across the globe as well as in most of the regional countries. It is also possible to say that some countries will be on the verge of recession. However, there will not be a global economic downturn. Economic giants such as the USA will have only a 0.5% economic growth, China’s growth will be 4.3%, Japan’s economy will grow by 1%, India’s growth will be 6.6% and the Euro zone’s growth will be 0%.
Despite the world economic growth rate slowing down, the claim that the sanctions have harmed the West more as compared to Russia remains false. The world economy increased by 2.9% in 2022 according to preliminary data and a 1.7% growth is expected in 2023 whilst Russia’s economy decreased by 3.5% in 2022 and experts anticipate a -3.3% economic decline in 2023 as well.
Russia’s war against Ukraine, which is unprecedented in scale on the European continent since 1945, affects the whole world; most particularly, the immediate region. Ukraine’s economic growth outlook is 3.3% and 4.1% in 2023 and 2024, respectively. If we assume that the growth rate will be kept at 4.1% in the future as well, Ukraine will manage to restore its 2021 positions in 2033. If Russia keeps its 1.6% economic growth of 2024, it will restore its pre-war positions in 2028 whilst Belarus will do the same in 2027.
According to the 2023 economic growth outlook, Ukraine’s projected economic growth rate increased by 1.2% whilst Russia’s reduced by a further 1.4%. The economic growth outlook worsened most particularly for Belarus with a further 3.8% decline replacing a slight possible growth with an estimated decline.
Georgia was also affected by Russia’s war. The country did not join the sanctions openly, although it had to adhere to certain measures:  VISA and MasterCard banks cards issued in Russia were blocked and VTB Bank had to move most of its portfolio to Liberty Bank and Basis Bank. As of January-November 2022 when other banks recorded nearly GEL 2 billion in profits in total, VTB showed a GEL 73 million loss.
At the same time, remittances from Russia increased sharply. In 2022, USD 2.068 billion was transferred from Russia to Georgia which is USD 1.656 billion (402%) more as compared to 2021. Russia’s share in the total remittances to Georgia in 2021 was 18% whilst it exceeded 47% in 2022.
As compared to 2019, the share of Russian visitors in January-November 2022 increased from 19.6% to 23.8% whilst the trade turnover with Russia rose from 11.5% to 13% which would be a growth from USD 1.475 billion to USD 2.206 billion if expressed in monetary value. Imports taken separately increased by 73% from USD 929 million to USD 1.608 billion, including the growth of petroleum products from USD 123 million to USD 562 million. As a result of the sanctions, Russia has to sell its oil at reduced prices which made it more profitable for Georgian importers to purchase it.
Normally, forecasts are not fully accurate in a stable environment and the higher the uncertainty, the higher the probability of the forecasts being wrong. In the few months since the outbreak of Russia’s war against Ukraine, it was estimated that Ukraine’s economy was going to contract by 45% in 2022 whilst the economic decline for Russia and Belarus would be 8.9% and 6.5%, respectively. Estimates for Belarus were almost fully vindicated and the country’s economy decreased by 6.2%. At the expense of rising prices for fuels, Russia’s economy only declined by 3.5%. Ukraine also turned out to be more resilient than expected and its economy dropped by 35% instead of the forecasted 45%.
The difference is striking in the case of Georgia as well. According to its June 2022 report, the World Bank expected a 5.5% economic growth in Georgia whilst the GDP growth rate reached 10% in January-November based on the reports of the National Statistics Office of Georgia. December’s outlook is also similar. The Government of Georgia expects a 5% growth in 2023 and the budget was drafted with a 5% economic growth outlook. The National Bank of Georgia is more sceptical and forecasts a 4% economic growth (with pessimistic 2% and optimistic 6% options).
The economic growth rate for Georgia in 2023-2024 or for any other of the aforementioned countries is currently largely dependent on factors stemming from Russia’s invasion of Ukraine and the response measures. Therefore, the available outlooks are less reliable and should be taken with a bigger grain of salt than in other circumstances. At the same time, of necessary note is that miscalculations are possible both in positive and negative directions whilst their scale and direction remain largely hinged on how the ongoing war will unfold.