მედიაში ფართოდ გავრცელებული ცნობების მიხედვით, საქართველოში რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილის, სერგეი კირიენკოს არაფორმალური და საიდუმლო ვიზიტი იგეგმება. აღნიშნული ინფორმაცია „ქართული ოცნების“ ლიდერებმა ყალბ ამბად შეაფასეს.
კირიენკოს საქართველოში ჩამოსვლის გეგმებთან დაკავშირებით ინფორმაცია თავდაპირველად რუსულენოვანმა ტელეგრამ არხმა - GENERAL SVR-მა გაავრცელა. ამავე სახელწოდების YouTube არხის აღწერაში ვკითხულობთ, რომ გამოქვეყნებული მასალები მომზადებულია რამდენიმე ქვეყნის გადამდგარი და მოქმედი დაზვერვის ოფიცრების მიერ, რომელთაც განხილულ საკითხებზე წვდომა დღემდე გააჩნიათ.
GENERAL SVR-მა სხვადასხვა დროს არაერთი დაუსაბუთებელი ცნობა გაავრცელა, მათ შორის, პუტინის ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ, რომ თითქოს, პუტინს კიბო, პარკინსონის დაავადება და ფსიქიკური პრობლემები აქვს. 2022 წლის 1 დეკემბერს გამოქვეყნებულ პოსტში კი GENERAL SVR-ი წერდა, რომ პუტინი კიბეზე დაეცა და უნებლიე დეფეკაცია განიცადა. აღსანიშნავია, რომ არც ერთი ეს ცნობა არ დადასტურდა - რამდენიმე თვის წინ ასპენის ინსტიტუტის უსაფრთხოების ფორუმზე, აშშ-ს ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს (CIA) დირექტორმა უილიამ ბერნსმა თქვა, რომ პუტინის ჯანმრთელობის შესახებ ბევრი ჭორი გავრცელდა, ხოლო მათი ინფორმაციით, „ის სრულიად ჯანმრთელია“.
29 ნოემბერს, GENERAL SVR-მა საქართველოს შესახებ კიდევ ერთი ცნობა გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც, რუსეთის პრეზიდენტი ძალოვან სტრუქტურებთან, უკრაინაში წარუმატებლობის ფონზე, საქართველოში შესაძლო სამხედრო ინტერვენციასა და მარტივი გამარჯვების მოპოვებას განიხილავს. ტელეგრამ არხის მტკიცებით, ამ სცენარით, პრეზიდენტ სააკაშვილის სიკვდილმა ქვეყანაში საპროტესტო მოძრაობა და ანტირუსული გამოსვლები უნდა გამოიწვიოს, ხოლო რუსულმა არმიამ ეს პრობლემა სწრაფად და ეფექტურად უნდა გადაჭრას.
უცნობია, თუ რეალურად ვინ დგას GENERAL SVR-ის ტელეგრამ არხის უკან. უკრაინელი ანალიტიკოსისა და ევროპული პოლიტიკის ანალიზის ცენტრის მკვლევრის (CEPA), ოლგა ლაუტმანის აზრით, GENERAL SVR-ის ტელეგრამ არხი შესაძლოა რუსულ უშიშროების სამსახურებს ეკუთვნოდეს. რუსული პროსახელისუფლებო ტელეარხის „რენ-ტვ“-ს ვარაუდით კი, ტელეგრამ არხი შესაძლოა უკრაინის ან დასავლეთის სპეცსამსახურებს უკავშირდებოდეს.
ამდენად, ცნობები სერგეი კირიენკოს საქართველოში დაგეგმილი ვიზიტის შესახებ ანონიმური ტელეგრამ გვერდის მიერაა გავრცელებული, რომლის სანდობააც წარსულში გამოქვეყნებული დაუსაბუთებელი მტკიცებების გათვალისწინებით, ეჭვქვეშაა – მსგავს დასკვნამდე მივიდნენ ამერიკული და გერმანული ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაციებიც.
საკითხის შესახებ გავრცელებული კიდევ ერთი მტკიცების მიხედვით, კირიენკო საქართველოს ფარულად უკვე ეწვია – ამის შესახებ ანტიპუტინისტმა პოლიტოლოგმა და ჟურნალისტმა ანდრეი პიონტკოვსკიმ ჟურნალისტ იულია ლატინინასთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა. ინტერვიუ 27 დეკემბრის საღამოს, GENERAL SVR-ის ტელეგრამ არხის პოსტის შემდეგ ჩაიწერა, ხოლო პიონტკოვსკი აღნიშნული ინფორმაციის სხვა წყაროს არ ასახელებს.
ამდენად მედიაში, მათ შორის, ქართულ საინფორმაციო სივრცეში, საქართველოში სერგეი კირიენკოს ფარული ვიზიტის შესახებ გავრცელებული ცნობები სანდო წყაროს არ ეყრდნობა და აღნიშნული ინფორმაციის მტკიცებითი ფორმით გავრცელებისთვის საკმარისი მტკიცებულება არ არსებობს.

Unsubstantiated information is circulated about the visit of Sergey Kirienko, Deputy Head of Russia’s Presidential Administration, to Georgia.
30/12/2022
In accordance with widespread media reports, the informal and covert visit of Sergey Kirienko, Deputy Head of Russia’s Presidential Administration, to Georgia is planned. The leaders of the Georgian Dream dismissed these reports as fake news.
It was the Telegram channel GENERAL SVR that first reported about Sergey Kirienko’s plans to visit to Georgia. The description of the YouTube channel under the same name says that the published materials are prepared by several incumbent and retired intelligence officers of different countries who still have access to these issues.
GENERAL SVR has previously promoted multiple unconfirmed and unsubstantiated pieces of information. These include reports about Putin’s state of health alleging that the Russian President is suffering from cancer, Parkinson’s disease and mental issues. On 1 December 2022, GENERAL SVR made a publication that Putin slipped on some stairs which caused involuntary defecation. Of note is that none of these reports were confirmed. Several months ago, the Director of the US Central Intelligence Agency (CIA), William Burns, stated at Aspen Institute security forum that there were many rumours about Putin’s health although the CIA believed him to be “absolutely healthy.”
On 29 November 2022, GENERAL SVR made another publication about Georgia, highlighting that Russia’s President is having consultations with his security apparatus to consider possible military intervention in Georgia to achieve an easy victory in the case of his failure with the war in Ukraine. According to the Telegram channel, this scenario envisions that President Saakashvili’s death should spark protest movements and anti-Russian rallies in Georgia whilst the Russian army should deal with this swiftly and effectively.
It is unclear who really runs the GENERAL SVR channel. According to Olga Lautman, Senior Fellow at the Centre for European Policy Analysis (CEPA), the GENERAL SVR Telegram channel may belong to Russia’s special services. However, Russia’s pro-government TV channel REN-TV supposes that the Telegram channel may be linked with the special services of Ukraine or the West.
Therefore, reports on Sergey Kirienko’s planned visit to Georgia were disseminated by the anonymous Telegram channel whose reliability is questionable given its previously unfounded claims. This is the conclusion of American and German fact-checking organisations.
According to another claim, Sergey Kirienko has already paid a secret visit to Georgia. This was stated by Andrey Piontkovski, an anti-Putinist political commentator and journalist in his interview with Yulia Latinina. The interview was recorded on the evening of 27 December 2023 after the GENERAL SVR Telegram channel’s publication and Piontkovski does not name any other source of information.
Therefore, reports disseminated in the media, including in Georgia’s information space, about Sergey Kirienko’s secret visit to Georgia are not based on reliable sources and there is no sufficient ground to promote this information.