სოციალურ ქსელში მომხმარებელმა ნონა შარაბიძემ გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის ფოტოა მოცემული, მასზე კი დატანილია რუსულენოვანი წარწერა. პოსტში აღნიშნული რუსული წარწერის ქართული თარგმანი შემდეგნაირია: „ზელენსკი: ჩვენ ყოველთვის მოხარული ვართ ჩვენს მიწაზე გერმანელი ჯარისკაცების ყოფნით. ვოლოდიმირ ზელენსკიმ გერმანიის კანცლერს, ოლაფ შოლცს, თხოვნით მიმართა, რომ უკრაინაში ბუნდესვერის ჯარები შეიყვანონ. მისი თქმით: «უკრაინელები ყოველთვის უფრო მშვიდად ცხოვრობდნენ გერმანული შტიკების მფარველობის ქვეშ“. რეალურად, პოსტში მოცემული სიტყვები უკრაინის პრეზიდენტს არ ეკუთვნის.
აღსანიშნავია, რომ კონკრეტული პოსტი, რუსულ სოციალურ ქსელებში ჯერ კიდევ უკრაინა-რუსეთის ომის დაწყებამდე, 2022 წლის თებერვლის პირველ ნახევარში გავრცელდა. სინამდვილეში, ზელენსკის „ციტატის“ პირველწყაროს სატირული ახალი ამბების სააგენტო „Панорама“ წარმოადგენს, რომელიც ყველა პუბლიკაციის დასასრულს უთითებს, რომ „ამ საიტზე განთავსებული ყველა ტექსტი წარმოადგენს რეალობის გროტესკულ პაროდიებს და არა რეალურ ამბებს“.
რეალურად, ვოლოდიმირ ზელენსკისა და გერმანიის კანცლერ, ოლაფ შოლცის შეხვედრა ომის დაწყებამდე - 14 თებერვალს, ნამდვილად შედგა. საერთო ბრიფინგის დროს შოლცმა გერმანიის მიერ უკრაინისთვის სამხედრო სფეროში გაწეულ დახმარებაზეც ისაუბრა: „უკრაინელმა ოფიცრებმა გადამზადება გერმანიაში გაიარეს, ჩვენ მკურნალობთ დაჭრილ უკრაინელ ჯარისკაცებს გერმანულ საავადმყოფოებში და გასულ კვირას, ესტონეთის გავლით, ჩვენ მათ გადავეცით მობილური საველე ჰოსპიტალი“.
უკრაინის პრეზიდენტის აპარატის პრესრელიზის თანახმად, კანცლერთან მოლაპარაკების დროს ზელენსკიმ წამოჭრა საკითხი „NATO-ს მხარდაჭერისა და შესყიდვების სააგენტოს მექანიზმების გამოყენებით იარაღისა და სამხედრო აღჭურვილობის შეძენის შესახებ“, თუმცა უკრაინაში გერმანული ჯარების შემოყვანის შესახებ არანაირი მოთხოვნა არ გაჟღერებულა.
აღსანიშნავია, რომ მას შემდეგ, კანცლერსა და ზელენსკის შორის გამართულ საუბრებში, თუ ვოლოდიმირ ზელენსკის ცალკეულ გამოსვლებში, უკრაინაში გერმანული ჯარების შემოყვანის თაობაზე თხოვნა თუ მოთხოვნა, არანაირი ფორმით არ ყოფილა გაცხადებული.
ამდენად, სოციალურ ქსელში გავრცელებული პოსტი, ცდილობს მიმდინარე ომის ფონზე წარმოაჩინოს, თითქოს ვოლოდიმირ ზელენსკი და უკრაინა თავისუფლებისთვის არ იბრძვის და მას სხვა სახელმწიფოს დაქვემდებარებისა და მფარველობის ქვეშ ყოფნა ურჩევნია.

Disinformation:  Zelenskyy asked Scholz to send German troops to Ukraine.
A Facebook user Nona Sharabidze made a publication which includes the photograph of the President of Ukraine, Volodymyr Zelenskyy, with a Russian-language caption. The Russian caption of the publication is translated as follows:  “Zelenskyy: We are always happy by the presence of German troops on our soil. Volodymyr Zelenskyy asked German Chancellor, Olaf Scholz, to send Bundeswher’s troops to Ukraine. According to Zelenskyy:  Ukrainian will always live more peacefully under the protection of German bayonets.” In fact, the words included in the publication do not belong to the President of Ukraine.
Of note is that a particular publication was disseminated in Russian-language social networks as early as prior to the outbreak of Russia’s war against Ukraine in the first half of February 2022. In fact, the original source of Volodymyr Zelenskyy’s “quote” is a satirical news agency which indicates that all of its texts are in fact a grotesque parody of reality and are not real stories. This notification appears at the end of every publication.
As a matter of fact, Volodymyr Zelenskyy and German Chancellor Olaf Scholz indeed had a meeting on 14 February 2022 before Russia’s invasion of Ukraine. During the joint press conference, Chancellor Scholz talked about Germany’s aid to Ukraine in the military field:  “Ukrainian officers underwent trainings in Germany. We provide medical treatment to the wounded Ukrainian troops in German hospitals and last week, we delivered a mobile field hospital to Ukraine via Estonia.”
According to the press release issued by the Office of the President of Ukraine, President Zelenskyy raised the issue of “purchasing weaponry and military equipment using the mechanisms of the NATO Support and Procurement Agency” during his talks with the German Chancellor. However, no request has been voiced about sending German troops to Ukraine.
Of additional note is that there has not been any plea or demand in any form voiced during subsequent talks with President Zelenskyy and Chancellor Scholz and this issue has not been raised by President Zelenskyy in any of his speeches.
Therefore, the aforementioned publication in social networks aims to highlight the fact that Volodymyr Zelenskyy and Ukraine are not fighting for freedom during the ongoing war and that he would rather be under the subordination and the protection of another state.