მანიპულირება: [კანდიდატის სტატუსი] მატერიალური დოვლათისა და სიკეთეების მომტანი რომ არ არის, ამას ჩვენ კი არა, ევროპარლამენტარი ვიოლა ფონ კრამონი ამბობს
09/11/2022
3 ოქტომბერს „ალტ-ინფოს“ ეთერში, გადაცემა „ალტერნატიულ ხედვაში“ მისმა წამყვანმა, თათია გაბრიჭიძემ განაცხადა: „[კანდიდატის სტატუსი] მატერიალური დოვლათისა და სიკეთეების მომტანი რომ არ არის, ამას ჩვენ კი არა, ევროპარლამენტარი ვიოლა ფონ კრამონი ამბობს, მაგრამ აქაც ჩვენი გრანტიჭამია NGO-ები გვატყუებენ და გვაჯერებენ, რომ ავტომატურად გავმდიდრდებით“.
თათია გაბრიჭიძის აღნიშნული მტკიცება მანიპულაციურია და ევროპარლამენტარ ვიოლა ფონ კრამონის განცხადების კონტექსტს ამახინჯებს.
23-24 ივნისის ევროპული საბჭოს სამიტის (რომელიც ძირითადად გაფართოების საკითხებს ეხებოდა) შემდეგ ვიოლა ფონ კრამონმა უკრაინასა და მოლდოვასთან დაკავშირებით მიღებულ გადაწყვეტილებაზე უკმაყოფილება გამოთქვა. მისი შეფასებით, გეოპოლიტიკურად ძალიან დაძაბულ სიტუაციაში, აღნიშნული ქვეყნებისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება არაფრად ღირდა. „მათ [მოლდოვასა და უკრაინას] შეუძლიათ, სამუდამოდ იყვნენ მოსაცდელ ოთხში, როგორც ჩვენ ეს თურქეთისა და დასავლეთ ბალკანეთის შემთხვევაში ვნახეთ. კანდიდატის სტატუსი არის ყველაზე ცოტა, რისი გაკეთებაც ევროკავშირის ლიდერებს შეეძლოთ, ყოველგვარი ფინანსური ვალდებულების გარეშე“, - აღნიშნა ევროპარლამენტარმა EURACTIV-თან ინტერვიუში.
მოცემული განცხადების განხილვისას მნიშვნელოვანია გათვალისწინება, რომ ავტორი მსგავს შეფასებას გეოპოლიტიკურად დაძაბული ვითარების კონტექსტში აკეთებს. კერძოდ, განცხადებიდან ჩანს, რომ ვიოლა ფონ კრამონი ორი ქვეყნისთვის მხოლოდ კანდიდატის სტატუსის მინიჭების გამო უკმაყოფილებას გამოთქვამს არა იმიტომ, რომ ზოგადად, აღნიშნული სტატუსი არაფერს ნიშნავს, არამედ იმიტომ, რომ რეგიონში გაჩაღებული ომის პირობებში და ომთან დასაპირისპირებლად, ეს ნაბიჯი მინიმალურია, რაც შეიძლებოდა ევროკავშირს გადაედგა.
ნიშანდობლივია ისიც, რომ იმავე ინტერვიუში ევროპარლამენტარი უკმაყოფილებას გამოთქვამს იმის გამო, რომ კანდიდატის სტატუსი არ მიენიჭა ბოსნიასა და ჰერცეგოვინას.
„ვიმედოვნებ, 6 თვეში, ასევე, საქართველოს კანდიდატობასაც ვიზეიმებთ. ამისათვის, საქართველოს მთავრობამ უნდა დაიწყოს ვალდებულებების შესრულება. ევროკავშირის ინსტრუქციები ნათელია. „ქართულო ოცნება“, ბურთი თქვენს მოედანზეა“, - დაწერა ტვიტერზე ვიოლა ფონ კრამონმა საქართველოსთან დაკავშირებით ევროპული საბჭოს მიერ გადაწყვეტილების შემდეგ.
აღნიშნული განცხადების ფონზე, უკრაინასთან და მოლდოვასთან მიმართებით ევროპარლამენტარის მიერ გაკეთებული შეფასების განზოგადება, თითქოს კანდიდატის სტატუსი საქართველოსთვის ფინანსური სარგებლის მომტანი ვერ იქნება, მანიპულირებაა. ამით გადაცემა „ალტერნატიული ხედვის“ წამყვანი თათია გაბრიჭიძე, ერთი მხრივ, ცდილობს კანდიდატის სტატუსის მნიშვნელობა დააკნინოს, მეორე მხრივ, კი მაყურებელი დააჯეროს, რომ სტატუსი თვითონ ვიოლა ფონ კრამონსაც არაფრად მიაჩნია.
EURACTIV-ს მიერ გამოქვეყნებული ინტერვიუში გამოთქმული მოსაზრების დასაზუსტებლად „ფაქტ-მეტრი“ ვიოლა ფონ კრამონს დაუკავშირდა.
„ფაქტ-მეტრისთვის“ გამოგზავნილ წერილში ევროპარლამენტარი, პირველ რიგში, მწუხარებას გამოთქვამს იმის გამო, რომ რადიკალურმა მემარჯვენე, პრორუსულმა ჯგუფებმა, მისი სიტყვების არასწორი ინტერპრეტირება მოახდინეს და ეს ანტიდასავლური ნარატივების გასავრცელებლად გამოიყენეს.
მან ასევე ვრცელი განმარტება გააკეთა კანდიდატის სტატუსის მნიშვნელობასთან დაკავშირებითაც და ხაზი გაუსვა იმ ფინანსურ სარგებელს, რაც ქვეყნის მიერ სტატუსის მოპოვებას შეიძლება მოჰყვეს: „მიუხედავად იმისა, რომ კანდიდატის სტატუსი ავტომატურად არ ხდის ქვეყანას უფლებამოსილს, ჰქონდეს წვდომა ევროკავშირის ფონდებზე, ის საშუალებას აძლევს მათ დაიწყონ მოლაპარაკებები გაწევრიანებაზე და მოითხოვონ გაწევრიანების წინა დახმარება. ეს დახმარება, რომელიც პოტენციურად შეიძლება იყოს მილიარდობით ევრო, არის ინვესტიცია ქვეყანაში, რათა დავრწმუნდეთ, რომ მომავალი წევრი შესაბამისობაში იქნება ევროკავშირის სტანდარტების ეკონომიკური და პოლიტიკური მაჩვენებლებით”.
ვიოლა ფონ კრამონმა, ასევე აღნიშნა, რომ ხსენებული ფონდებისგან უკრაინასა და მოლდოვას ერთი ნაბიჯი აშორებს, საქართველოს კი - ორი. მისივე თქმით, თეორიულად შეიძლება გამონაკლისის დაშვება, რომ პოტენციურმა კანდიდატმაც მიიღოს წვდომა ზემოაღნიშნულ ფონდებზე, თუმცა ეს საკმაოდ რთული და ნაკლებად სავარაუდოა.
ევროპარლამენტარის თქმით, სტატუსს აქვს დიდი პოლიტიკური დატვირთვა, რაც ირიბად იწვევს კეთილდღეობის გენერირებასა და პოლიტიკურ სტაბილურობას. მისივე განმარტებით, ევროკავშირი სხვა ქვეყნებისგან განსხვავებულად აღიქვამს კანდიდატ ქვეყნებს და, როგორც წესი, უფრო ღიაა სხვადასხვა შეღავათების შეთავაზებისთვის.
მოკლედ - რას ნიშნავს კანდიდატის სტატუსი და რა სარგებელი ახლავს მას
ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესი 3 ძირითადი ფაზისგან შედგება. პროცესის პირველი ფაზა, სწორედ კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაა, თუმცა ეს გაწევრიანებაზე მოლაპარაკებების გახსნას (რომელიც, თავის მხრივ, პროცესის მეორე ფაზას წარმოადგენს) არ ნიშნავს.
პირველი ფაზის გადალახვა ევროკავშირში ავტომატურად გაწევრიანების გარანტიას არ იძლევა. მეტიც, პროცესი შეიძლება საკმაოდ დიდ ხანს გაგრძელდეს (მაგალითად, როგორც თურქეთის შემთხვევაში, რომელსაც სტატუსი 1999 წლიდან აქვს). მიუხედავად ამისა, კანდიდატის სტატუსი დიდი მნიშვნელობის მატარებელია, რამდენადაც ის ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე პირველ ოფიციალურად დადასტურებულ საფეხურად შეიძლება ჩაითვალოს (იხ. „ფაქტ-მეტრის“ სტატია აღნიშნულ თემაზე).
გარდა დიდი პოლიტიკური მნიშვნელობისა, კანდიდატის სტატუსს ფინანსური შესაძლებლობების ფართო სპექტრიც მოჰყვება. კანდიდატის სტატუსის მქონე და პოტენციურ კანდიდატ ქვეყნებს წვდომა აქვთ გაწევრიანების წინა ფინანსურ ინსტრუმენტზე (IPA), რომლის საშუალებითაც ისინი ევროკავშირისგან ფინანსურ დახმარებას იღებენ. აღნიშნული ინსტრუმენტი 2007 წლიდან მოქმედებს და მან ევროკავშირის მანამდე მოქმედი სხვა ფინანსური პროგრამები ჩაანაცვლა.
IPA I-ის ბიუჯეტი, რომელიც 2004-2013 წლებზე იყო გათვლილი, 11.5 მილიარდ ევროს შეადგენდა, IPA II-ის ფარგლებში კი 12.8 მილიარდი ევრო გამოიყო, რაც 2014-2020 წლებზე იყო გათვლილი. IPA I-ის ფარგლებში, პოტენციური კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყნებს მის მხოლოდ ორ კომპონენტზე ჰქონდათ წვდომა, კანდიდატის სტატუსის მქონეებს კი - IPA-ს ხუთივე ნაწილზე.
ამჟამად, IPA III-ის (2021-2027) ფარგლებში ევროკავშირის მიერ 14.2 მილიარდ ევრომდე დაფინანსებას გამოყოფაა გათვალისწინებული, რაც კანდიდატ და პოტენციურ კანდიდატ ქვეყნებში ძირითად პოლიტიკურ, ინსტიტუციურ, ეკონომიკურ, სამართლებრივ, ადმინისტრაციულ და სოციალურ რეფორმებს უნდა მოხმარდეს.
აღსანიშნავია, რომ გაწევრიანების წინა ფინანსურ ინსტრუმენტზე არის მიბმული ეკონომიკური და საინვესტიციო გეგმა (EIP), რომლის საშუალებითაც კანდიდატი ქვეყნები (დასავლეთ ბალკანეთის) 9 მილიარდი ევროს ოდენობით დაფინანსებას მიიღებენ. გარდა ამისა, გეგმა 2021-2027 წლებში დამატებით 20 მილიარდი ევროს ინვესტიციების მობილიზებას მოახდენს კერძო ინვესტორებისა და საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების საშუალებით. აღნიშნული ინსტრუმენტი ფოკუსირებული იქნება ინვესტიციებზე ისეთი მიმართულებებით, როგორებიცაა: მდგრადი ტრანსპორტი, სუფთა გარემო და ენერგია, კლიმატის ცვლილება, ციფრული მომავალი, კერძო სექტორის განვითარება და ა.შ. მსოფლიო ბანკის პროგნოზით, ამ შესაძლებლობების სათანადო და დროული გამოყენების შემთხვევაში, დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნებში მთლიანობაში მშპ-ის, დაახლოებით 6,7%-იანი ზრდაა შესაძლებელი.
კანდიდატი და პოტენციური კანდიდატი ქვეყნები სარგებელს მიიღებენ ევროკავშირის მეზობლობის, განვითარების და საერთაშორისო თანამშრომლობის ინსტრუმენტის საშუალებითაც (NDICI-„გლობალური ევროპა“), მათ შორის - თემატური და დაუყოვნებლივი რეაგირების კომპონენტების ფონდებიდან, რომელთა ბიუჯეტიც, საერთო ჯამში, 10 მილიარდ ევროს აღწევს.
NDICI-„გლობალური ევროპა“ აერთიანებს გრანტებსა კომბინირებულ რესურსებს, რომელთა საშუალებითაც ევროკავშირი მდგრადი განვითარების მხარდასაჭერად სახელმწიფო და კერძო ინვესტიციებს მთელი მსოფლიოს მასშტაბით შეუწყობს ხელს. ინვესტიციები დაზღვეული იქნება საგარეო ქმედების გარანტიით (External Action Guarantee), რომელიც 53.4 მილიარდ ევროს შეადგენს და რომლითაც კანდიდატი ქვეყნებიც ისარგებლებენ.
აღსანიშნავია, რომ IPA-ს ბენეფიციარებს ფინანსური ინსტრუმენტით გათვალისწინებული წინა დახმარებების ფარგლებში ევროკავშირის 10-ზე მეტ პროგრამაზეჰქონდა წვდომა. მაგალითისთვის, საქართველო ევროკავშირის შედარებით მცირე რაოდენობის პროგრამაში მონაწილეობს, როგორიცაა: Erasmus+, Horizon 2020, Creative Europe, EU4Youth, Black Sea Interreg programme.
როგორც „ფაქტ-მეტრი“ აქამდეც წერდა, სტატუსის მქონე ქვეყნებისთვის პოტენციური სარგებელი და შესაძლებლობები შედარებით ფართოა, თუმცა უფრო მნიშვნელოვანი და ხაზგასასმელია ის გარემოება, რომ ევროკავშირისგან წამოსული ესა თუ ის დახმარება, როგორც წესი, გარკვეული წინაპირობების შესრულებას უკავშირდება. შეიძლება ითქვას, რომ ორივე შემთხვევაში - როგორც სტატუსის არსებობის, ისე არარსებობის პირობებში, მიიღებს, თუ - არა ევროკავშირისგან ქვეყანა რაიმე დახმარებას, მთლიანად ამ უკანასკნელის ქმედებებსა და ძალისხმევაზეა დამოკიდებული.

On 3 October, on air on Alt-Info, the anchor of the Alternatiuli Khedva broadcast, Tatia Gabritchidze, stated: “It is MEP Viola von Cramon, not us, who says that the candidate status will not bring riches and prosperity. However, our grant-eater NGOs deceive us and seek to convince us that we will automatically get richer.”
Tatia Gabritchidze’s this claim is manipulative and distorts the context of MEP Viola von Cramon’s statement.
In the aftermath of 23-24 June European Council summit (mostly dedicated to enlargement issues), Viola von Cramon expressed her dissatisfaction over decisions adopted vis-à-vis Ukraine and Moldova. According to the MEP, granting the candidate status to those countries in a geopolitically very tense situation did not cost anything. In her interview with Euractive, Ms Von Cramon stated:
“They (Ukraine and Moldova) can be with this candidate status in the waiting room, as we have seen with Turkey and the Western Balkans, forever. The candidate status is the least the EU leaders could do without having any financial obligations.”
It is important to understand that the author made this statement within the context of a geopolitically tense situation. In particular, it is discernible from her words that Viola von Cramon is expressing her dissatisfaction for giving candidate status to the two countries, not because the status means nothing but because this is the very least that the European Union could have done amid the ongoing brutal war in the region and in their opposition of the war.
Of additional note is that the MEP also indicated her discontent over the decision not to grant candidate status to Bosnia and Herzegovina in the same interview.
After the European Council’s decision vis-à-vis Georgia, Viola von Cramon made the following publication on her Twitter account: “I hope to also be celebrating the candidacy of Georgia in the six month from now. For that, the Government of Georgia needs to start delivering. The EU’s instructions are crystal clear. Georgian Dream – the ball is in your court.”
A generalization of the MEP’s assessment vis-à-vis Ukraine and Moldova and the claim that candidate status could not bring financial benefits to Georgia is a manipulation. In this manner, the anchor of the Alternatiuli Khedva broadcast, Tatia Gabritchidze, seeks to denigrate the importance of the candidate status, on the one hand, and convince viewers that Viola von Cramon also believes that the status is meaningless, on the other hand.
FactCheck reached out to Viola von Cramon to obtain clarification over her views expressed in the interview with Euractive.
In her letter to FactCheck, the MEP expresses regret that radical, far-right and pro-Russian groups had wrongly interpreted her words and used them to promote anti-Western narratives.
The MEP also added an extensive explanation over the importance of the candidate status and emphasised those financial benefits which granting candidate status may imply: “Although candidate status does not automatically entitle a country to access EU funds, it enables them to start membership talks and request pre-membership assistance. This assistance which potentially could be billions of EUR is an investment in a country to make sure that a future member complies with the EU standards in terms of economic and political indictors.”
Viola von Cramon also mentioned that Ukraine and Moldova are one step away from those funds whilst it is two steps in the case of Georgia. According to her, theoretically it is possible to make an exception and allow potential candidate to access those funds, although that would be rather complicated and less likely.
As stated by the MEP, candidate status entails a huge political importance which indirectly leads to a generation of prosperity and political stability. She also clarified that the EU perceives candidate countries differently from other nations and is usually more open to offering different types of benefits.
Briefly – What does candidate status mean and what benefits does it bring?
The EU membership process consists of three main phases. The first phase of the process is precisely the granting of the candidate status. However, this does not mean opening of membership talks (which in turn is a second phase of the process).
The completion of the first phase does not provide an automatic EU membership guarantee. Moreover, the process may take quite a long time (like in case of Turkey which has been granted candidate status since 1999). Nevertheless, having a candidate status bears a huge importance because it is the first officially confirmed step on the way to EU membership (see FactCheck’s article on this topic).
On top of the massive political importance, candidate status also brings a wider spectrum of financial opportunities. Countries with candidate status and potential candidates have access to the Instrument of Pre-Accession Assistance (IPA) through which they obtain financial aid from the EU. This instrument has been active since 2007 when it replaced the EU’s other financial programmes.
The budget for the IPA I which was allocated for 2004-2013 reached EUR 11.5 billion. As part of the IPA II, EUR 12.8 billion was allocated which was to be distributed to 2014-2020. As part of the IPA I, potential candidates had access to two components of the instrument whilst countries with candidate status were entitled to access all five components of the IPA.
Currently, the European Commission plans to allocate nearly EUR 14.2 million as part of the IPA III (2021-2027) which should be spent on political, institutional, economic, legal, administrative and social reforms in the candidate and potential candidate countries.
Of note is that the Economic and Investment Plan (EIP), through which the candidate countries (western Balkans) will get EUR 9 in billion funding, is linked to the IPA. In addition, the plan envisions the mobilisation of an additional EUR 20 billion in 2021-2027 from private investors and international financial institutions. This instrument will be focused on investments in the fields as follows: sustainable transport, clean environment and energy, climate change, digital future, private sector development, etc. According to the estimates of the World Bank, if these opportunities are seized timely and properly, it will be possible to have a nearly 6.7% GDP growth in the western Balkan countries.
Candidate and potential candidate countries will reap the benefits from the European Union’s Neighbourhood, Development and International Cooperation Instrument (NDICI – Global Europe) as well, including from thematic and rapid response component funds with total budget nearly EUR 10 billion.
NDICI – Global Europe comprises grants and combined resources through which the EU will support state and private investments across the globe to help sustainable development. The investments will be insured by External Action Guarantee which amounts to EUR 53.4 billion and will be available to the candidate countries.
Of note is that the IPA beneficiaries used to have access to over ten programmes of the EU as a part of the previous assistance elements provided by the financial instruments. For instance, Georgia participates in a relatively limited number of the EU-provided programmes such as Erasmus+, Horizon 2020, Creative Europe, EU4YOUTH and the Black Sea Interreg Programme.
To repeat what FactCheck has already written, there are ample potential benefits and opportunities for countries with candidate status. However, what is more important and what needs to be highlighted is that support from the EU is usually linked with delivering some pre-conditions. It is possible to say that in both cases – whether having or not having candidate status – obtaining assistance from the EU depends entirely on the relevant country’s actions and efforts.