ირაკლი ღარიბაშვილი: რკინიგზა არის მომგებიანი. შარშან მოგებამ 52 მლნ. შეადგინა, წელს პირველი კვარტლის მოგება არის 23 მლნ
რეზიუმე: საქართველოს რკინიგზის ფინანსური ანგარიშგების მიხედვით, 2021 წელი რკინიგზამ, დიდხნიანი პაუზის შემდეგ პირველად, მოგებით დაასრულა. მოგებამ 53 მლნ ლარი შეადგინა, თუმცა EBITDA მარჟა (41.4%) ერთ-ერთ დაბალ ნიშნულზე იყო. მიმდინარე წლის პირველ კვარტალშიც რკინიგზა მოგებაზე გავიდა და მოგებამ 23 მლნ ლარი შეადგინა.
რაც შეეხება გასული წლების ტენდენციას, სახელმწიფო კომპანიის ფინანსური შედეგები არასტაბილური იყო. კერძოდ, 2015 წელს რკინიგზის მოგება რადიკალურად მცირდება და, 2007 წლიდან მოყოლებული, ზარალი პირველად უფიქსირდება.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ 2017-2018 წლებში ზარალის დიდი ოდენობა, შემოვლითი რკინიგზის პროექტზე საბოლოოდ უარის თქმითა (2017) და განგრძობადი წარუმატებელი ოპერირების შედეგად დამდგარი (2018), გაუფასურების ზარალის აღიარებით (ბუღალტრულად ასახვით) იყო გამოწვეული. აღნიშნული ოპერაციები მოგებაზე უარყოფითად აისახა. 2019 წელს შემოსავლები - წინა წლებთან შედარებით, იზრდება, თუმცა 2020 წელს კვლავ მცირედი კლება ფიქსირდება, თუმცა აღნიშნულის მიუხედავად კომპანიას ორივე პერიოდის ბოლოს ისევ ზარალი უფიქსირდება. 2021 წელი კი, როგორც აღვნიშნეთ, რკინიგზამ მოგებით დაასრულა. მომგებიანი აღმოჩნდა მიმდინარე წლის პირველი კვარტალიც.
განცხადებაში პრემიერი რკინიგზის გასული და მიმდინარე წლის პირველი კვარტლის შედეგებს სწორად ასახელებს, თუმცა განცხადების პირველი ნაწილი, რომ რკინიგზა მომგებიანია, ქმნის შთაბეჭდილებას, რომ რკინიგზა უკვე წლებია, რაც მომგებიანი კომპანიაა, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, რკინიგზა 2017 წლიდან ზარალზე იყო და მოგებაზე 2021 წელს გავიდა. თუმცა რკინიგზის დადებითი განვითარების გზაზე საუბარი, ერთი კონკრეტული წლის მაჩვენებელზე დაყრდნობით გაუმართლებელია. აქედან გამომდინარე, პრემიერის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა პარლამენტში წლიური ანგარიშის წარდგენისას დეპუტატთა კითხვებს უპასუხა, მათ შორის - საქართველოს რკინიგზაზე და აღნიშნა: „რკინიგზა არის მომგებიანი. შარშან მოგებამ შეადგინა 52 მლნ ლარი, წელს პირველ კვარტალში 23 მლნ“.
საქართველოს რკინიგზის ფინანსური მაჩვენებლები ბოლო წლების განმავლობაში შემდეგნაირია:
გრაფიკი 1: საქართველოს რკინიგზის ფინანსური მაჩვენებლები ( მლნ ლარი)
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ორგანიზაციის წმინდა მოგება კრიზისულ 2008-2009 წლებში შემცირების ტენდენციით ხასიათდება. შემდგომ პერიოდში აღნიშნული მონაცემი უკვე ზრდის ტენდენციას ინარჩუნებს და მაქსიმუმ ნიშნულს 2011 წელს (174 მლნ ლარი) აღწევს. 2012 წელს მაჩვენებელი 97 მლნ ლარამდე მცირდება. მომდევნო 2013, 2014 წლებში მომგებიანობის შემცირების ტენდენცია ნარჩუნდება. უკვე 2015 წელს კი, საქართველოს რკინიგზის წმინდა მოგება, 2007 წლიდან პირველად უარყოფითი ხდება, ანუ რკინიგზა ზარალზე გადის. 2016 წელს წმინდა მოგება 65 მლნ ლარი იყო. 2017-2018 წლებში ზარალმა შესაბამისად 354 და 717 მლნ ლარი შეადგინა. საქართველოს რკინიგზას ზარალი უფიქსირდება 2019 და 2020 წლებშიც. 2021 წელს, საქართველოს რკინიგზა, 2016 წლის შემდეგ პირველად კვლავ მოგებაზე გავიდა. რკინიგზის წინა წლის მოგებამ 53 მლნ ლარი შეადგინა. რაც შეეხება მიმდინარე წლის პირველ კვარტალს, რკინიგზამ კვარტალი ასევე მოგებით დახურა (24 მლნ). ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ გასული წლის პირველ კვარტალში რკინიგზა ზარალზე გავიდა და ზარალმა 54 მლნ ლარი შეადგინა.
საკითხის სრულყოფილი გაანალიზებისთვის, აუცილებელია, რკინიგზის 2017-2018 წლების მომგებიანობის მაჩვენებლები, მასზე მოქმედი სპეციფიკური, თუმცა ერთმანეთისგან შინაარსობრივად განსხვავებული ფაქტორების გათვალისწინებით, ცალკე განვიხილოთ. აღნიშნული ფაქტორები სხვა წლების შესაბამის ანგარიშგებაში არ გვხვდება.
ფინანსური ანგარიშგების თანახმად, 2017 წლის საანგარიშგებო პერიოდში, რკინიგზის საოპერაციო მოგება, ისევე როგორც წმინდა მოგება, უარყოფითია (ზარალი) და შესაბამისად - 285.5 მლნ და - 354.1 მლნ ლარს შეადგენს. თუმცა აღნიშნული მაჩვენებლები რეალურად მხოლოდ „ბუღალტრული“ მიზეზით არის დაფიქსირებული და მისი მიზეზი „შემოვლითი რკინიგზის“ პროექტზე საბოლოოდ უარის თქმაა და არა უშუალოდ 2017 ან უახლოეს წლებში რკინიგზის საოპერაციო საქმიანობა. ორგანიზაციის მოგების გაანგარიშებისას, მთლიან შემოსავალს სხვა ხარჯებთან ერთად - კომპანიის აქტივების ამორტიზაცია, ღირებულების დაკარგვა (გაუფასურება) აკლდება. მაგალითად, რკინიგზა 100 000 ლარად ვაგონს თუ შეიძენს და მას 10 წლის განმავლობაში გამოიყენებს, ყოველწლიურად შემოსავალს დააკლდება მხოლოდ 10 000 ლარი ამორტიზაციის სახით და წმინდა მოგება ამდენითვე შემცირდება. თუმცა შეძენის შემდგომ თუ რკინიგზა აღმოაჩენს, რომ აღნიშნული ვაგონის გამოყენება შეუძლებელია და „ჩამოწერს“, ვაგონის სრული ღირებულება ერთდროულად დააკლდება იმავე წლის შემოსავალს (მრავალ წელზე გადასანაწილებელი ხარჯი აღირიცხება ერთ წელს). სწორედ, ანალოგიურ შემთხვევას ჰქონდა ადგილი 2017 წელს. კერძოდ, თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტის საბალანსო ჯამური ღირებულება (პროექტისთვის საჭირო საქონლისა და გაწეული მომსახურების ღირებულების ჯამი) 397.3 მლნ ლარს შეადგენდა.
2018 წლის შემთხვევაშიც ზარალის ძირითადი განმაპირობებელი ისევ აქტივების გაუფასურებაა, თუმცა 2017 წლისგან განსხვავებით, აღნიშნული გაუფასურება სწორედ ბოლო წლებში არსებითად გაუარესებულ საოპერაციო მაჩვენებლებს და არა კონკრეტულ პროექტს ან გადაწყვეტილებას, უკავშირდება.
უნდა აღინიშნოს ასევე, რომ საქართველოს რკინიგზა ბოლო წლების ზარალის მაჩვენებელს, თბილისის შემოვლითი რკინიგზის აქტივების გაუფასურებით ხსნიდა, უკანასკნელ წლებში ტვირთის შემცირებას კი ნედლი ნავთობის მილსადენში გადამისამართებით, რამაც ტვირთის გადაზიდვის სტრუქტურაში მნიშვნელოვანი ცვლილება შეიტანა.
„ამ ფაქტორების გათვალისწინების გარეშე, კომპანია 2018 წელს 24.4 მლნ. ლარის წმინდა მოგებით დაასრულებდა, მაშინ როცა იგივე მაჩვენებელმა 2017 წელს 15.1 მლნ. ლარი შეადგინა“,- ნათქვამია საქართველოს რკინიგზის განცხადებაში.
რაც შეეხება რკინიგზის ტვირთბრუნვას, გადაზიდული ტვირთის საერთო მოცულობა 2012 წელს 20.1 მლნ ტონა იყო. შემდგომ პერიოდში რკინიგზის ტვირთბრუნვა ყოველწლიურად მცირდებოდა და 2018 წელს უკვე 10 მლნ ტონა შეადგინა. 2019 წელს რკინიგზის ტვირთბრუნვა 10.9 მლნ ტონა იყო (დაწვრილებით იხილეთ სტატია).
ეკონომიკის სამინისტროს მონაცემებით, 2020 წელს რკინიგზის ტვირთბრუნვამ 11.1 მლნ ტონა შეადგინა, რაც 2019 წლის შედეგზე 0.2 მლნ ტონით, ანუ 1.8%-ით მეტი იყო. 2019 წელს ტვირთბრუნვიდან მიღებული შემოსავალი 450 მლნ ლარი იყო, 2020 წელს კი - 463 მლნ. აღსანიშნავია ასევე, რომ საქართველოს რკინიგზის საშუალებით სატრანზიტო ტვირთების მიმღები ტოპ-5 ქვეყანა აზერბაიჯანი, სომხეთი, თურქმენეთი, კვიპროსი და ნიდერლანდებია. სატრანზიტო ტვირთების გამომგზავნ ტოპ-5 ქვეყანას კი აზერბაიჯანი, რუსეთი, თურქმენეთი, ყაზახეთი და სომხეთი წარმოადგენს.
მართალია განცხადებაში პრემიერი სტატისტიკურ მონაცემებს სწორად ასახელებს, თუმცა განცხადების პირველი ნაწილი, რომ რკინიგზა მომგებიანია, ისეთ შთაბეჭდილებას ქმნის, თითქოს რკინიგზა წლების განმავლობაში მომგებიანი იყო, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება. როგორც აღვნიშნეთ, 2017 წლიდან რკინიგზა ზარალზე იყო და გასულ წელს, დიდხნიანი პაუზის შემდეგ, მოგებაზე პირველად გავიდა. თუმცა რკინიგზის დადებითი განვითარების გზაზე საუბარი, ერთი კონკრეტული წლის მაჩვენებელზე დაყრდნობით გაუმართლებელია. აქედან გამომდინარე, პრემიერის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

Irakli Gharibashvili: “The railway is profitable. Last year’s profit amounted to GEL 52 million whilst the profit of the first quarter of this year is GEL 23 million.”
Resume: According to Georgian Railway’s financial reports, 2021 was the first year after a long pause when the railway ended the year with a profit. The total profits amounted to GEL 53 million, although the EBITDA margin (41.4%) was one of the lowest. Georgian Railway ended the first quarter of 2022 with a profit as well amounting to GEL 23 million.
In regard to the previous years’ trends, Georgian Railway’s financial results were unstable. In particular, the state company’s profit has decreased sharply since 2015 and it ended the year with a loss for the first time since 2007.
Of additional note is that massive amount of loss in 2017-2018 was attributable to the eventual scrapping of the bypass railway project (2017) and the recognition of the depreciation loss (reflected in the accounting statement) as a result of continuous unsuccessful operation. These operations negatively affected the profit figures. In 2019, revenues increased as compared to the previous years, although there was a slight decrease again in 2020. However, Georgian Railway still ended both 2019 and 2020 with losses. As mentioned earlier, the company ended 2021 with a profit with the first quarter of 2022 also turning out to be profitable.
The Prime Minister accurately named the results of the last year and the first quarter of 2022, although the first part of his statement that railway is profitable gives an impression that it has been years since the railway has been a profitable company, something which is untrue. However, as mentioned earlier, Georgian Railway has experienced losses since 2017 and only ended the year with a profit in 2021. However, it is unjustified to speak about the railway’s positive development trend based on one specific year’s figures. Therefore, Irakli Gharibashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
Georgian Prime Minister, Irakli Gharibashvili, during his presentation of the annual performance report to the Parliament of Georgia, responded to the questions of MPs, including one about Georgian Railway and stated: “The railway is profitable. Last year’s profit amounted to GEL 52 million whilst profit of the first quarter of this year is GEL 23 million.”
Georgian Railway’s financial indicators in the past few years are as follows:
Graph 1: Georgian Railway’s Financial Indicators (GEL Million)
As illustrated by the graph, Georgian Railway’s net profit had a trend of decline in 2008-2009. In the next period, the net profit started to grow and reached its peak in 2011 (GEL 174 million). In 2012, the net profit dropped to GEL 97 million. In 2013 and 2014, there was a trend of a shrinking net profit whilst its net profit became negative in 2015 for the first time since 2007 which means that the company ended the year with a loss. In 2016, the net profit amounted to GEL 65 million. In 2017-2018, losses amounted to GEL 354 million and GEL 717 million, respectively. Georgian Railway ended the year with losses both in 2019 and 2020. In 2021, it ended the year with a profit of GEL 53 million for the first time since 2016. In regard to the first quarter of 2022, the company also ended it with a profit (GEL 24 million). Of additional note is that Georgian Railway ended the first quarter of 2021 with a loss which amounted to GEL 54 million.
For a comprehensive analysis of the issue, it is necessary to discuss the railway’s 2017-2018 profitability figures separately whilst also taking specific, although substantially different, factors affecting these profitability figures into account. These factors are absent from the respective reports of other years.
In accordance with the financial report, Georgian Railway’s operational profit as well as its net profit are negative (loss) and amount to GEL -285.5 million and GEL -354.1 million, respectively, in the 2017 accounting period. However, these figures are due to “accounting” reasons with the real reason being the eventual scrapping of the railway bypass project instead of the company’s operational activity in 2017 or other recent years. When calculating an organisation’s profit, asset amortisation and impairment loss (depreciation) together with other expenses have to be subtracted from the total income. For instance, if Georgian Railway purchases a metro car for GEL 100,000 and uses it for ten years, GEL 10,000 in amortisation costs will be subtracted annually from the income and, therefore, the net profit will decrease in the same amount. However, if Georgian Railway discovers that it is impossible to use the metro car and writes it off after purchase, the car’s total value will be subtracted from that year’s income (expenses distributed for many years are registered in one year). The same happened in 2017. In particular, the total balance value (the total sum of the goods and services needed for the project) of the Tbilisi railway bypass project was GEL 397.3 million.
It is again a depreciation of assets stipulating the loss in 2018. However, the loss in 2018 as opposed to 2017 is related to the substantially worsened operational figures of the past years and not to a specific project or decision.
Of additional note is that Georgian Railway explains the last years’ losses by a depreciation of the Tbilisi bypass railway assets and claims that shipment volumes decreased because of redirecting crude oil into the oil pipeline which significantly changed the cargo shipment structure.
Georgian Railway’s statement reads: “Not taking into account these factors, the company would have ended 2018 with GEL 24.4 million in net profits whilst the same figure in 2017 was GEL 15.1 million.”
In regard to railway cargo turnover, the total volume of shipped cargo in 2012 was 20.1 million tonnes. Afterwards, railway turnover has been declining annually and dropped to 10 million tonnes in 2018. In 2019, railway cargo turnover was 10.9 million tonnes.
According to the data of the Ministry of Economy and Sustainable Development, Georgian Railway’s cargo turnover was 11.1 million tonnes in 2020 which is 0.2 million tonnes (1.8%) more as compared to 2019’s figure. Total revenues from cargo turnover in 2019 were GEL 450 million which increased to GEL 463 million in 2020. Of additional note is that the top five countries receiving transit cargo via Georgian Railway are Azerbaijan, Armenia, Turkmenistan, Cyprus and the Netherlands and the top five cargo sender countries are Azerbaijan, Russia, Turkmenistan, Kazakhstan and Armenia.
Although the Prime Minister does provide accurate figures, the first part of his statement that the railway is profitable gives the impression that the railways has been profitable for years, something which is untrue. However, as mentioned earlier, Georgian Railway has experienced losses since 2017 and it was only after a long pause in 2021 when it ended the year with a profit. However, it is unjustified to speak about the railway’s positive development trend based on one specific year’s figures. Therefore, the Irakli Gharibashvili’s statement is MOSTLY TRUE.