რუსეთის პირველი არხი უკრაინაში ომის დაწყების შესახებ დეზინფორმაციას ავრცელებს
16 აპრილს რუსეთის პირველი არხის Facebook-გვერდზე გამოქვეყნდა სიუჟეტის ვიდეო, სადაც უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის მიერ BBC-ისთვის მიცემული ინტერვიუა განხილული და რუსეთის მიერ უკრაინაში დაწყებულ ომთან დაკავშირებით რამდენიმე დეზინფორმაციული გზავნილი ჟღერდება.
მტკიცება N1
წამყვანი აცხადებს, რომ ზელენსკი ჯერ კიდევ რუსეთის მიერ „დონბასის მშვიდობიანი მოსახლეობის დასაცავად“ „სპეცოპერაციის“ დაწყებამდე,  დასავლურ ქვეყნებს იარაღის მიწოდების შესახებ შეუთანხმდა და შემდეგ მოცემულია ნაწყვეტი ზელენსკის BBC-ისთვის მიცემული ინტერვიუდან, სადაც ზელენსკი დასავლეთთან შეიარაღების მიწოდების შესახებ მოლაპარაკებებზე საუბრობს. სიუჟეტში ეს ფაქტი წარმოჩენილია, როგორც ერთგვარი აღიარება, რომ ზელენსკი დონბასის დასაბრუნებლად ომის დაწყებას აპირებდა - ზელენსკის ინტერვიუს ნაწყვეტის შემდეგ სიუჟეტში ნათქვამია, რომ რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა უკვე გამოაქვეყნეს საიდუმლო დოკუმენტები, რომ კიევის რეჟიმი მარტში დონბასზე თავდასხმას გეგმავდა.
რეალურად, რუსეთი უკრაინის საზღვართან ჯარის მასშტაბური მობილიზაციით (ასევე, დონეცკისა და ლუჰანსკის რეგიონებში სეპარატისტული ძალების შეიარაღებით, ყირიმის ანექსიითა და იქ რუსული სამხედრო ბაზების განლაგებით) უკრაინას სერიოზულ საფრთხეს უქმნიდა და აქედან გამომდინარე, უკრაინა იძულებული იყო, თავდაცვაზე ეზრუნა, მათ შორის, დასავლეთისგან შეიარაღების შესყიდვით.
პროცესი ჯერ კიდევ 2021 წლის გაზაფხულზე დაიწყო, როდესაც რუსეთმა უკრაინის საზღვართან ათი ათასობით ჯარისკაცი განალაგა, როგორც თავად აცხადებდა „NATO-სგან მომდინარე საფრთხის პასუხად“. შემდგომ რუსეთი ამტკიცებდა, რომ დანაყოფების ნაწილი უკან გაიყვანა. თუმცა ზელენსკის განცხადებით, რუსეთმა მხოლოდ ჯარის მცირე ნაწილი გაიყვანა და უკრაინის საზღვართან დიდი ძალები განლაგებული დატოვა. ხოლო 2021 წლის ნოემბრიდან რუსეთმა უკრაინის საზღვართან დამატებითი ძალების გადასროლა დაიწყო, რამაც შეუქცევადი ხასიათი მიიღო. რუსეთმა 16 თებერვალს განაცხადა, რომ ჯარების ნაწილის გაყვანას იწყებდა, თუმცა ეს პრაქტიკაში არ განხორციელებულა და პუტინს მოლაპარაკებების გზა არ აურჩევია.
კრიზისის განმავლობაში, ზელენსკიმ პუტინს შეხვედრა და მოლაპარაკება არაერთხელ შესთავაზა - პირველად 2021 წლის აპრილში; შემდეგ 2022 წლის იანვარში ზელენსკი პუტინს ნებისმიერ ფორმატში შეხვედრას სთავაზობდა, თუმცა არა სოჭში; ზელენსკიმ პუტინს შეხვედრა რუსეთის სრულმასშტაბიან თავდასხმამდე რამდენიმე დღით ადრე მიუნხენის კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლისასაც შესთავაზა; მაგრამ რუსული მხარე ზელენსკის მოწოდებებს შეხვედრისა და მოლაპარაკებების შესახებ არ დათანხმებულა.
უკრაინის საკითხის შესახებ რუსეთთან მოლაპარაკებები აშშ-ის, საფრანგეთის, გაერთიანებული სამეფოს, გერმანიის და ა.შ., წარმომადგენლებმა (სახელმწიფოს ან მთავრობის მეთაურებისა და საგარეო საქმეთა მინისტრების დონეზე) გამართეს, თუმცა უშედეგოდ - საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტური პრინციპების დარღვევით, რუსეთმა უკრაინაზე თავდასხმა მაინც განახორციელა.
შესაბამისად, მტკიცება, რომ უკრაინა დონბასზე თავდასხმისთვის ემზადებოდა და დასავლეთისგან შეიარაღებას სწორედ ამიტომ ყიდულობდა, ყალბი ამბავია - რეალურად, უკრაინაზე თავდასხმისთვის რუსეთი ემზადებოდა, ხოლო უკრაინა კრიზისის მშვიდობიანად გადაჭრას და რუსეთთან მოლაპარაკებას ცდილობდა, თუმცა რუსეთი მაინც თავს დაესხა.
მტკიცება N2
ასევე ყალბია მტკიცება, თითქოს რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა გამოაქვეყნეს საიდუმლო დოკუმენტები, რომ კიევის რეჟიმი მარტში დონბასზე თავდასხმას აპირებდა. რუსული მხარე ამტკიცებს, რომ მათ უკრაინის ეროვნული გვარდიის ბრძანება ჩაიგდეს ხელში, რაც კიევის მიერ დონბასზე თავდასხმის გეგმას ადასტურებს.
სინამდვილეში, დოკუმენტი, რომელზეც კრემლისტური მედიასაშუალებები აპელირებენ, საიდუმლო არ არის, ის არც უკრაინის მიერ დონბასზე თავდასხმის მზადებას ადასტურებს. გამოქვეყნებული დოკუმენტი ლვოვის რეგიონში სასწავლო წვრთნებს ეხება და მასში დონბასი ნახსენებიც კი არაა.
უკრაინის ეროვნული გვარდიის თანახმად, საიდუმლო დოკუმენტების შედგენას განსხვავებული ფორმატი და პროტოკოლი აქვს: საიდუმლო დოკუმენტი უნდა იყოს გრიფით დამოწმებული და ამ ტიპის დოკუმენტების უკანა მხარეს, რუსეთის მიერ გავრცელებული ფორმატით „გავეცანი და ხელს ვაწერ“, ხელმოწერა არ ხდება. ამასთან, უკრაინის ეროვნულმა გვარდიამ დაადასტურა, რომ მსგავსი ტიპის ბრძანებები უკრაინაში ყოველწლიურად რეგულარულად გაიცემა და „ამ დოკუმენტს არანაირი კავშირი არ აქვს შეტევითი ოპერაციის დაგეგმვასთან. ეს არის ბრძანება ლვოვის რეგიონში საბრძოლო სასწავლო მომზადების ჩატარების შესახებ“. დეტალურად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში.
მტკიცება N3
რუსეთის პირველი არხის წამყვანი რუსეთის უკრაინაში შეჭრასა და ომის გაჩაღებას უწოდებს „რუსულ სპეცოპერაციას დონბასის მშვიდობიანი მოსახლეობის დასაცავად“.
რეალურად, რუსეთმა უკრაინის წინააღმდეგ არაპროვოცირებული და გაუმართლებელი სრულმასშტაბიანი ომი დაიწყო. ომთან დაკავშირებით გაერო-ს მიერ მიღებული რეზოლუციებში არაა გაზიარებული რუსული მხარის ნარატივი, რომ მხოლოდ „სპეცოპერაცია“ მიმდინარეობს. რეზოლუციებში რუსეთის უკრაინაში შეჭრის აღსაწერად, ძირითადად, ტერმინები რუსეთის ფედერაციის აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ, რუსეთის ფედერაციის სამხედრო თავდასხმა (military offensive), კონფლიქტი, შეიარაღებული კონფლიქტი გამოიყენება.
რუსეთის უკრაინაში შეჭრას ომს უწოდებს მსოფლიოს სახელმწიფოების მთავრობების უმრავლესობაც, ასევე ავტორიტეტული საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები, ავტორიტეტული მედია, ავტორიტეტული ანალიტიკური ცენტრები და ა.შ.
საბრძოლო მოქმედებების მასშტაბი უბრალო სპეციალური ოპერაციის დონეს სცდება - რუსეთმა უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრა განახორციელა, დაახლოებით, 200 ათასი ჯარისკაცისგან შემდგარი საინტერვენციო კონტინგენტით. რუსეთი, ფაქტობრივად, ყველა სახის შეიარაღებას იყენებს, გარდა მასობრივი განადგურების იარაღისა (რუსეთს ჯერჯერობით ბირთვული, ქიმიური ან ბიოლოგიური იარაღი არ გამოუყენებია). ასევე, NATO-ის 23 მარტის ინფორმაციით, უკრაინაში, დაახლოებით, 40 ათასი რუსი ჯარისკაცი დაიღუპა, დაიჭრა, დაიკარგა ან ტყვედ ჩავარდა. შესაბამისად, რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრის შემდეგ მიმდინარე სამხედრო მოქმედებები სცდება „სპეცოპერაციის“ მასშტაბებს და ის სრულმასშტაბიან ომს წარმოადგენს (მსგავსი მასშტაბის ომი 21-ე საუკუნეში ევროპაში არ ყოფილა). დეტალურად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში.
ასევე ტყუილია მტკიცება, თითქოს რუსეთი ამას დონბასის მშვიდობიანი მოსახლეობის დასაცავად აკეთებს.
უკრაინაში თითქოსდა გენოციდის შესახებ აქტიური რიტორიკის მიუხედავად, რუსეთმა ბრალდებების დამტკიცება ვერ შეძლო. ამას ადასტურებს სრულიად რუსეთის ოფიცერთა კრება, სადაც ნათქვამია, რომ „კიევის მიერ სამხრეთ-აღმოსავლეთ რეგიონებში ჩადენილი გენოციდის საკითხი არც გაეროში და არც ეუთოში დღის წესრიგში არ დაყენებულა“.
არ არსებობს არანაირი მტკიცებულება იმისა, რომ უკრაინის მხრიდან დონბასის რეგიონში მშვიდობიანი მოსახლეობის სისტემატური განადგურება მოხდა. ასევე არ არსებობს არც ერთი საერთაშორისო დოკუმენტი ან შესაბამისი საერთაშორისო ორგანიზაციების დასკვნა, რომელიც მხარს უჭერს მოსკოვის ბრალდებას იმის თაობაზე, რომ აღმოსავლეთ უკრაინის რუსულენოვანი ან ეთნიკური რუსი მაცხოვრებლები იდევნებიან, რომ აღარაფერი ვთქვათ უკრაინის ხელისუფლების მიერ განხორციელებულ გენოციდზე. ეუთოს მისიამ, რომელიც უკრაინაში 2014 წლიდან მუშაობს, უკრაინის მიერ დონბასის მოსახლეობის გენოციდის ფაქტის დამადასტურებელი ფაქტი ვერ იპოვა. აღნიშნულს ადასტურებს ევროპის საბჭოს, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრისა და ეუთოს მიერ გამოქვეყნებული ანგარიშები.
უკრაინამ ჰააგის საერთაშორისო სასამართლოში (გაერო-ს მთავარი სამართლებრივი ორგანო) შეიტანა სარჩელი, რათა გაეპროტესტებინა რუსეთის მხრიდან უკრაინაში შეჭრისთვის დასახელებული საბაბი - რომ რუსეთმა უკრაინაში დონბასში უკრაინის მიერ მოწყობილი გენოციდი უნდა დაასრულოს. 2022 წლის 16 მარტს, ჰააგის საერთაშორისო სასამართლოს დადგენილებით, „მოცემულ გარემოებებში გაეროს საერთაშორისო სასამართლო მიიჩნევს, რომ უკრაინას აქვს სამართლიანი უფლება არ იყოს რუსეთის ფედერაციის სამხედრო ოპერაციების სამიზნე უკრაინის ტერიტორიაზე თითქოსდა გენოციდის პრევენციის ან დასჯის მიზნით“. ჰააგის სასამართლომ ასევე მოუწოდა რუსეთის ფედერაციას „დაუყოვნებლივ შეაჩეროს უკრაინის ტერიტორიაზე სამხედრო ოპერაციები, რომელიც 2022 წლის 24 თებერვალს დაიწყო“ და „ნებისმიერ სამხედრო, რეგულარულ შეიარაღებულ დანაყოფებს და სხვა ორგანიზაციებსა თუ პირებს, რომელთაც რუსეთი აკონტროლებს, ეკრძალებათ აგრესიის შემდგომი ნაბიჯების განხორციელება“. დეტალურად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში.

Russia’s Channel 1 Promotes Disinformation about the Start of the War in Ukraine
On 16 April 2022, Russia’s Channel 1’s Facebook page published a video of a broadcast where Ukrainian President Volodymyr Zelensky’s interview with the BBC was discussed and a number of disinformation messages about Russia’s invasion of Ukraine were voiced.
Claim N1
The anchor stated that President Zelensky reached an agreement with Western countries about weapons delivery long before Russia’s “special operation” to “protect civilians in Donbas” and showed an excerpt from Zelensky’s interview with the BBC where the president of Ukraine speaks about talks with the West about a weapons supply. The broadcast portrays this as some kind of acknowledgement that Zelensky was planning to start a war to take back Donbas. After the excerpt of Zelensky’s interview, the broadcast continues with a statement that the Russian armed forces have already published secret documents about how Kyiv’s regime planned to attack Donbas in March.
In fact, with the mass mobilisation of troops near Ukraine’s borders (as well as the arming of separatist forces in the Donetsk and Luhansk regions, the annexation of Crimea and deploying Russian military bases there), Russia posed a serious threat to Ukraine’s security and, therefore, Kyiv had to be mindful of defending itself, including by weapons acquisitions from the West.
The process started as early as spring 2021 when Russia deployed tens of thousands of troops near Ukraine’s borders in response to (as claimed by Moscow) “threats coming from NATO.” Afterwards, Russia claimed it withdrew some of its units. However, President Zelensky stated that Russia removed only a fraction of its troops and left massive forces near Ukraine’s borders. Since November 2021, Russia started to deploy additional forces to Ukraine’s borders which became irreversible. On 16 February 2022, Russia stated it was starting to withdraw some of its forces although this did not happen and Putin did not opt for the way of negotiations.
Volodymyr Zelensky has suggested meeting and having talks with Vladimir Putin multiple times during the crisis – first in April 2021 and later in January 2022 where the Ukrainian president was offering to meet his Russian counterpart in any format but not in Sochi. A few days before Russia’s full-swing attack, Zelensky also offered to meet Putin in his speech delivered at the Munich Security Conference, although Russia did not agree to Zelensky’s calls for meetings and talks.
The US, France, the UK, Germany and other countries (leaders of state/government or ministers of foreign affairs) also held talks on Ukraine with Russia, albeit to no avail. In a blatant breach of the fundamental tenets of international law, Russia attacked Ukraine.
Therefore, a claim that Ukraine was preparing attack on Donbass and this is why it was purchasing weapons from the West is fake news. In fact, it was Russia which was getting ready to attack Ukraine whilst the latter was seeking to peacefully solve the crisis and hold negotiations with Russia, although Russia still invaded Ukraine.
Claim N2
The claim that the Russian armed forces published secret documents that Kyiv’s regime planned to attack Donbas in March is similarly fake. The Russians claim that they obtained the order of Ukraine’s national guard which proves Kyiv’s plans to attack Donbas.
In fact, the document to which the pro-Kremlin media is making reference is neither secret nor actually proves Ukraine’s plans to attack Donbas. The published document is about military drills in the Lviv region and it does not even mention Donbas.
According to Ukraine’s national guard, classified documents are subject to a different format and protocol: a secret document should have a classification level and these types of document usually do not have the “By my signature I acknowledge that I have read the document” inscription. In addition, Ukraine’s national guard also confirmed that such types of orders are issued regularly every year and “this document has nothing to do with planning offensive operation. This is an order about holding training-fighting drills in the Lviv region” (see FactCheck’s article for more details).
Claim N3
An anchor from Russia’s Channel 1 says that Russia’s invasion of Ukraine and waging a war is a “Russian special operation to protect the peaceful population of Donbas.”
In reality, Russia has launched an unprovoked and an unjustified full-scale war against Ukraine. The UN resolutions about Russia’s war against Ukraine reject Moscow’s narrative that this is merely a “special operation.” These resolutions mostly use the following terms – Russian Federation’s aggression against Ukraine, the Russian Federation’s military offensive, conflict and armed conflict – to describe Russia’s invasion of Ukraine.
Most of the world governments, influential international NGOs and authoritative media outlets and think-tanks say that Russia’s invasion of Ukraine is a war.
The scale of fighting goes beyond a simple special operation level since Russia carried out a full-scale invasion of Ukraine with an invading force consisting of nearly 200,000 troops. Russia uses nearly all types of weaponry except for weapons of mass destruction (Russia has not yet used nuclear, chemical or biological weapons). In addition, according to NATO’s information on 23 March 2022, up to 40,000 Russian troops have been killed, wounded, taken prisoner or are missing in Ukraine. Therefore, Russia’s military actions which followed its invasion of Ukraine go beyond the scale of a “special operation” and, in fact, is a full-scale war (Europe has not seen a war of such scale in the 21st century). See FactCheck’s article for more details.
The claim that Russia does this to protect the peaceful population of Donbas is also a lie.
Despite robust rhetoric about an ostensible genocide in Ukraine, Russia has failed to prove its allegations. This is confirmed by the Assembly of All-Russian Officers which said: “The issue of genocide committed by Kyiv in south-east regions was not brought on the agenda either at the UN or at the OSCE.”
There is no evidence whatsoever that Ukraine systemically exterminated the peaceful population of Donbas. In addition, there is not a single international document or conclusion of any relevant international organisation whatsoever that would confirm Moscow’s allegations that Russian-speaking or ethnic Russian inhabitants of Ukraine’s east are being persecuted, leaving aside “genocide” committed by Ukrainian authorities. The OSCE mission which has been operating in Ukraine since 2014 has not found evidence to confirm any fact of Ukraine committing genocide in Donbas. This is proven by reports published by the Council of Europe, the UN High Commission for Human Rights and the OSCE.
Ukraine lodged a case in The Hague’s International Court of Justice (UN’s top judiciary body) to protest Russia’s use of the alleged “pretext for the invasion of Ukraine that Russia plans to finish the genocide in Donbas committed by Ukraine.” The International Court of Justice (ICJ) released a preliminary decision over Ukraine’s case against Russia on 16 March 2022. The case was about Russia’s false claims about genocide and using these claims to justify its aggression against Ukraine. The court declared: “Under these circumstances, the Court considers that Ukraine has a plausible right not to be subjected to military operations by the Russian Federation for the purpose of preventing and punishing an alleged genocide on the territory of Ukraine.” The ICJ also called for the Russian Federation to “immediately suspend the military operations that it commenced on 24 February 2022 on the territory of Ukraine” and said that “the Russian Federation shall ensure that any military or irregular armed units which may be directed or supported by it, as well as any organisations and persons which may be subject to its control or direction, take no steps in the furtherance of the military operations.”