დეზინფორმაცია: BBC-მ აღიარა, რომ კრამატორსკზე თავდასხმა უკრაინამ განახორციელა
სოციალურ ქსელებში გავრცელდა ყალბი ვიდეო (ასევე, სურათები ვიდეოდან ან ვიდეოს შინაარსი ტექსტად), თითქოს BBC-მ გამოაქვეყნა ინფორმაცია და აღიარა, რომ კრამატორსკის რკინიგზის სადგურზე თავდასხმაზე, რომლის შედეგადაც 57 ადამიანი გარდაიცვალა, უკრაინამ განახორციელა (მაგალითად, იხილეთ ბმული 1 და ბმული 2). კერძოდ, გაყალბებული BBC-ის თანახმად, კრამატორსკის რკინიგზის სადგურთან ნაპოვნი „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტის სერიული ნომერი ემთხვეოდა რაკეტების ნომრებს, რომელიც უკრაინის შეიარაღებული ძალების მე-13 AFU სარაკეტო ბრიგადის არსენალშია და იმავე ტიპის და სერიული ნორმის რაკეტაა, რომელიც უკრაინის არმიის მიერ უკვე გამოყენებული იყო ხარციზსკის, ლოგვინოვოს, ბერდიანსკისა და მელიტოპოლის დასაბომბად.
რეალურად, აღნიშნული ინფორმაციის შემცველი ვიდეო BBC-ის არ გაუვრცელებია. მეტიც, BBC-ის ახალი ამბების პრესის გუნდმა (BBC News Press Team) Twitter-ის ოფიციალურ გვერდზე გამოაქვეყნეს განცხადება, სადაც ამ ინფორმაციის გავრცელება უარყვეს: „ჩვენ შევიტყვეთ ყალბი ვიდეოს შესახებ, რომელიც BBC-ის სამარკო ნიშნებით ვრცელდება და წინა კვირაში კრამატორსკის მატარებლის სადგურზე განხორციელებულ სარაკეტო თავდასხმაზე უკრაინა იყო პასუხისმგებელი. BBC ახორციელებს მოქმედებებს, რათა ვიდეო წაიშალოს. ჩვენ მოვუწოდებთ ხალხს, არ გააზიარონ ის და ამბები გადაამოწმონ BBC News-ის ვებგვერდზე“ (We are aware of a fake video with BBC News branding suggesting Ukraine was responsible for last week’s missile attack on Kramatorsk train station. The BBC is taking action to have the video removed. We urge people not to share it and to check stories on the BBC News website.).
კრამატორსკზე განხორციელებულ თავდასხმაში გამოყენებული იარაღის შესახებ BBC-მ სტატია გამოაქვეყნა, თუმცა მასში არსად ახსენებს, რომ თავდასხმაზე პასუხისმგებელი უკრაინაა ან რაკეტის სერიული ნომერი უკრაინის შეიარაღებული ძალების „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტების სერიულ ნომერს ემთხვეოდა. სტატიის თანახმად, BBC-ის ჟურნალისტებმა თავდასხმის ადგილზე კლასტერული ბომბების გამოყენების კვალი იპოვეს. BBC-ს მიხედვით, „ტოჩკა უ“-ს ტიპის მოკლე მანძილზე მოქმედ ბალისტიკურ რაკეტაზე კლასტერული ბომბების დამონტაჟებაა შესაძლებელი, რომელიც თავის მხრივ 50 მცირე კალიბრის ბომბს მოიცავს. BBC წერს, რომ მიმდინარე კონფლიქტში რუსეთის მიერ აღნიშნული რაკეტის გამოყენების მტკიცებულება არსებობს, თუმცა ეს იარაღი უკრაინის არსენალშიც არის (2008 წელს მიღებულ იქნა კლასტერული ბომბების აკრძალვის კონვენცია, თუმცა რუსეთი და უკრაინა მისი ხელმომწერები არ არიან). სტატიის მიხედვით, რუსეთმა უკრაინის დონეცკისა და ლუჰანსკის რეგიონებში ამ შეიარაღების გამოყენება უარყო, მაგრამ მისი მტკიცებები საკამათოა.
კრამატორსკზე განხორციელებული თავდასხმის დღეს BBC-ის გამოქვეყნებულ მასალაში უარყოფილია რუსული მხარის მტკიცება, რომ მათ შეიარაღებაში „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტები აღარაა და მას არ იყენებენ.
კრამატორსკზე განხორციელებული თავდასხმის ირგვლივ გავრცელებული რუსული დეზინფორმაციის შესახებ „ფაქტ-მეტრი“ აქამდეც წერდა.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ შემთხვევაზე პასუხისმგებლობა არ აიღო და დაბომბვა უკრაინას დააბრალა. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებით, 8 აპრილს რუსეთს არათუ კრამატორსკზე თავდასხმა არ განუხორციელებია, არამედ „ტოჩკა უ“-ს ტიპის ტაქტიკური რაკეტები, რომლის ნარჩენებიც შემთხვევის ადგილთან იპოვეს, მხოლოდ უკრაინის შეიარაღებული ძალების შემადგენლობაშია.
თავდაპირველად გავრცელდა ვერსია, რომ დაბომბვაში „ისკანდერის“ ტიპის რაკეტა იყო გამოყენებული. მოგვიანებით, დადასტურდა ინფორმაცია, რომ კრამატორსკის რკინიგზის სადგურის რუსეთის მიერ დაბომბვაში, სადაც მშვიდობიანი მოსახლეობა ევაკუაციას უცდიდა, „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტა იყო გამოყენებული. აღნიშნული უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმაც დაადასტურა. შემთხვევის ადგილიდან რაკეტის ნარჩენის სურათები გავრცელდა და სხვადასხვა შეფასებით, ის ნამდვილად „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტაა. მაგალითად, ამას ადასტურებს ავტორიტეტული საგამოძიებო ჟურნალისტური პლატფორმის Bellingcat-ის დამფუძნებელი და კრეატიული დირექტორი, ელიოტ ჰიგინსი.
რუსული მხარის მტკიცება, რომ „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტები მხოლოდ უკრაინის არმიის შეიარაღებაშია და მათ შეიარაღებაში არაა, ტყუილია. ჯერ კიდევ მარტის დასაწყისში ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ რუსეთს უკრაინასთან ომში „ისკანდერის“ ტიპის რაკეტების ნაკლებობა ჰქონდა და ამის გამო „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტების გამოყენებაზე გადავიდა და მათი უკრაინისკენ გადატანა დაიწყო (იხილეთ რუსეთის მიერ „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტების გადატანის სურათები და ვიდეოები 5 მარტის, 30 მარტის, აპრილის დასაწყისის). ასევე გავრცელდა ვიდეო, სადაც, სავარაუდოდ, რუსეთის მიერ შახტერსკიდან კრამატორსკისკენ გაშვებული „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტები ჩანს. რუსეთმა „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტები 2021 წელს სირიაშიც გამოიყენა.
რუსული მხარის მტკიცების, რომ ისინი „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტებს არ იყენებენ, სიყალბეს სხვა ორგანიზაციებიც ადასტურებენ. მაგალითად, რუსეთმა „ტოჩკა უ“ ჯერ კიდევ 24 თებერვალს გამოიყენა, როდესაც დონეცკის რეგიონში ვუჰლედარის საავადმყოფო დაბომბა (შედეგად ოთხი სამოქალაქო პირი გარდაიცვალა და ათი დაიჭრა). აღნიშნული დაადასტურა ავტორიტეტულმა საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაცია Amnesty International-მა. უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტები გამოყენებული იყო 19 მარტსაც ლუჰანსკის რეგიონში, მათ შორის ერთი, უკრაინის საჰაერო თავდაცვის ძალებმა ჩამოაგდეს.
რუსეთის მიერ კრამატორსკის დაბომბვის შესახებ საუბრობს საერთაშორისო ავტორიტეტული მედია, მაგალითად, Politico, Aljazeera, Times of Israel, Telegraph, NY Post და ა.შ,
ამდენად, რუსული მხარის მტკიცება, რომ კრამატორსკზე განხორციელებულ თავდასხმაზე პასუხისმგებელი უკრაინაა, ყალბი ამბავია და ასევე ყალბია BBC-ის სახელით გავრცელებული ვიდეო, თითქოს BBC-მ აღიარა, რომ არსებობს მტკიცებულება, რაც უკრაინის პასუხისმგებლობას ადასტურებს.
განახლება: ასევე, რუსული პროპაგანდა ამტკიცებს, რომ კრამატორსკის დასაბომბად გამოყენებული „ტოჩკა უ“-ს ტიპის რაკეტის სერიული ნომერი ადასტურებს, რომ რაკეტა უკრაინას ეკუთვნის. თუმცა რუსული პროპაგანდის ეს მტკიცებაც არ შეესაბამება რეალობას. კერძოდ, როგორც მკვლევარები აღნიშნავენ, კრამატორსკის რკინიგზის სადგურზე გასროლილ რაკეტაზე 9M79-1 მარკირება მიუთითებს იმაზე, რომ რაკეტა ეკუთვნის „ტოჩკა-უ“ კლასს (NATO-ს კლასიფიკაციით, SS-21 “Scarab”). თუმცა სერიული ნომრით - «Ш91579» - შეუძლებელია მისი იდენტიფიცირება, როგორც უკრაინის სამხედრო ნაწილის კუთვნილება - ეს არის ქარხნული მარკირება და არა სამხედრო დანაყოფის მიხედვით. სწორედ იქ ხდებოდა ამ რაკეტების წარმოება საბჭოთა კავშირის დროს, საიდანაც შემდეგ მიეწოდებოდა სხვადასხვა ქვეყანას - ყაზახეთს, რუსეთს, ბელორუსსა და უკრაინას. ახლა „ტოჩკა უ“ რვა ქვეყნის შეიარაღებული ძალების შემადგენლობაში შედის. რუსული მედიის ლოგიკით, მსგავსი მარკირების მქონე რაკეტა შეიძლება იგივე ალბათობით ბელარუსიდან გაშვებულიყო.

Disinformation:  The BBC admitted that Ukraine carried out a strike against Kramatorsk
After launching its invasion of Ukraine, the Kremlin promptly intensified its information warfare and research laboratories in Ukraine have become targets of disinformation.
Fake footage (together with photographs with footage and textual content of the footage), wrongly claiming that the BBC published information to admit that the strike on the Kramatorsk railway station, which claimed 57 lives, was carried out by Ukraine, was disseminated in social networks (for instance see link 1 and link 2). In particular, according to false BBC reporting, the serial number of a Tochka-U missile found near the Kramatorsk railway station coincided with the numbers of the missiles which are in the weaponry of the Ukrainian Armed Forces’ 13th Missile Brigade and is the same type of missile (with the same serial number) which the Ukrainian military had already used to bomb Khartsyzsk, Logvinovo, Berdyansk and Melitopol.
In fact, the BBC has not released footage containing this information. Moreover, the BBC News Press Team published a statement on their official Twitter account to deny this information:  “We are aware of a fake video with BBC News branding suggesting Ukraine was responsible for last week’s missile attack on the Kramatorsk train station. The BBC is taking action to have the video removed. We urge people not to share it and to check stories on the BBC News website.”
The BBC has published an article about the attack on Kramatorsk, although it never mentions that Ukraine is responsible for the attack or the missile’s serial number coincides with the serial number of Tochka-U missiles currently among the weaponry of the Ukrainian Armed Forces. According to the article, BBC journalists found traces of cluster munitions on the ground. According to the BBC, the Tochka-U short-range single warhead ballistic missile can be fitted with a cluster warhead that carries 50 bomblets. The BBC also says:  “There is evidence that Russia has previously deployed these missiles in the current conflict, although Ukraine also has this weapon in its arsenal (the 2008 Convention on Cluster Munitions prohibits the use of these weapons but Russia and Ukraine are not signatories to the treaty). According to the article, Russia previously denied using it in the Donetsk and Luhansk regions of Ukraine, but these claims are disputed.”
The BBC article, published on the same day when Kramatorsk was attacked, dismisses the claim of the Russians that they have stopped deploying Tochka-U missiles.
FactCheck has written previously about the Russian disinformation concerning the attack on Kramatorsk.
The Russian Ministry of Defence did not claim responsibility for the attack and blamed Ukraine for shelling. According to the statement of the Russian Ministry of Defence, leaving aside the fact that Russia had not carried out the attack on Kramatorsk on 8 April 2022, the Tochka-U tactical missiles (remains were found at the place of the strike) are in fact only in the weaponry of the Ukrainian Armed Forces.
It was initially reported that an Iskander type ballistic missile hit Kramatorsk. Later, it was confirmed that a Tochka-U missile was in fact used to bomb the Kramatorsk railway station where civilians awaited evacuation. This was confirmed by the President of Ukraine, Volodymyr Zelenskyy. The picture of the missile’s remains from the scene was disseminated and based on various assessments it is indeed a Tochka-U missile. For instance, Elliot Higgins, Founder and Creative Director of Bellingcat, the highly reputable investigative journalism platform, also confirmed this.
The claim of the Russians that Tochka-U missiles are only in the weaponry of the Ukrainian military and that the Russian army does not have them is a lie. It was reported as early as in early March that Russia experienced shortages of Iskander type missiles in its war against Ukraine and, therefore, started to use Tochka-U missiles as well as transporting batches of missiles to Ukraine (see photographs and footage of Russia transporting Tochka-U missiles on 5 March, 30 March and at the beginning of April). There was another piece of footage circulating in the media supposedly showing Tochka-U missiles which Russia fired from Shakhtersk to Kramatorsk. Russia also used Tochka-U missiles in Syria in 2021.
Other organisations also repute the Russian claim that they do not use Tochka-U missiles. For instance, Russia used Tochka-U as early as 24 February 2022 when the Vuhledar hospital was shelled in the Donetsk region (as a result, four civilians were killed and ten were wounded). This was confirmed by the authoritative international NGO, Amnesty International. According to the information of the Ukrainian Ministry of Defence, Tochka-U missiles were also used on 19 March 2022 in the Luhansk region and one of them was shot down by the Ukrainian air defence systems.
Acclaimed international media also speaks about Russia shelling Kramatorsk (for instance, Politico, Aljazeera, Times of Israel, Telegraph, NY Post, etc.).
Therefore, the claim of the Russians that Ukraine is responsible for attack on Kramatorsk is fake news. In the same vein, footage promoted under the name of the BBC where it ostensibly admitted there is evidence that would prove Ukraine being responsible for the attack is also fake.
UPDATE:  Russian propaganda also claims that the serial number of the Tochka-U missile used for striking Kramatorsk confirms that the missile belongs to Ukraine. However, this Russian propaganda claim is also untrue. In particular, researchers noted that the 9M79-1 marking on the missile which hit the Kramatorsk railway station indicates that missile is of the Tochka-U class (SS-21 Scarab according to NATO’s categorisation). However, it is impossible to identify that the missile was owned by the Ukrainian military with the serial number Ш91579 since this is a factory marking and not that of a military unit. These markings are for factories where these missiles were produced in the Soviet Union and then supplied to different countries, including Kazakhstan, Russia, Belarus and Ukraine. Currently, there are eight countries which operate Tochka-U missiles. According to the logic of the Russian media, a missile with a similar marking could have also been fired from Belarus.