დეზინფორმაცია: რუსეთი უკრაინაში არა ომს, არამედ სპეციალურ სამხედრო ოპერაციას აწარმოებს
რუსული პროპაგანდა რუსეთის უკრაინაში შეჭრას სპეციალურ სამხედრო ოპერაციას უწოდებს და არა ომს. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, რუსეთი უკრაინაში ომის წარმოებას უარყოფს და ამტკიცებს, რომ მხოლოდ სპეციალური ოპერაციას ატარებს, რომლის მიზანიც უკრაინის „დენაციფიკაცია“ და „დემილიტარიზაციაა“.
რუსეთის პრეზიდენტი, მთავრობის სხვა წარმომადგენლები და კრემლისტური მედია, უკრაინაში შეჭრას „ოპერაციად“, „სამხედრო ოპერაციად“ ან „სპეცოპერაციად“ მოიხსენიებენ. მაგალითად, კომუნიკაციის, საინფორმაციო ტექნოლოგიებისა და მასობრივი მედიის სფეროში რუსეთის ფედერალური ზედამხედველობის სამსახური („როსკომნადზორი“) მიმდინარე სამხედრო მოქმედებებისთვის „შეჭრის“, „თავდასხმის“ ან ომის“ წოდებას კრძალავს (გამოყენების შემთხვევაში, ვებგვერდს დაბლოკავს. ასევე რუსეთში ქვეყნის შეიარაღებული ძალების შესახებ „ყალბი ამბების“ გავრცელება დასჯადია 15 წლამდე პატიმრობით) რუსეთში მედიისა და სკოლებისათვის გაცემულია მითითება, რომ უკრაინის წინააღმდეგ წარმოებულ სამხედრო მოქმედებებზე საუბრისას, ნაცვლად ომისა ან შეჭრისა, „სპეციალური ოპერაცია“ ან „სპეციალური სამხედრო ოპერაცია“ გამოიყენონ.
რეალურად, რუსეთმა უკრაინის წინააღმდეგ არაპროვოცირებული და გაუმართლებელი სრულმასშტაბიანი ომი დაიწყო. რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, 25 თებერვალს, რუსეთმა გაერო-ს უშიშროების საბჭოში აშშ-ისა და ალბანეთის მიერ წარდგენილ რეზოლუციაზე, რომელიც უკრაინაში რუსეთის აგრესიას გმობდა და მოსკოვისგან თავდასხმის დაუყოვნებლივ შეწყვეტასა და ჯარების გაყვანას ითხოვდა, ვეტოს უფლება გამოიყენა, რაც უშიშროების საბჭოს მოქმედების შესაძლებლობას უზღუდავდა. აქედან გამომდინარე, ბოლო 40 წლის განმავლობაში პირველად გაერო-ს უშიშროების საბჭომ კრიზისის განხილვა გაერო-ს გენერალურ ასამბლეას გადასცა. ამასთან, უკრაინის კრიზისის შესახებ ჩატარებული გაერო-ს გენერალური ასამბლეის სხდომა 1950 წლის შემდეგ მხოლოდ მე-11 საგანგებო სხდომა იყო. აღნიშნულ საგანგებო სხდომაზე გაერო-ს გენერალურ ასამბლეამ მიიღო ევროკავშირის მიერ უკრაინასა და მსოფლიოს ყველა რეგიონის სახელმწიფოებთან თანამშრომლობით მომზადებული რეზოლუცია სათაურით „აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ“. გენერალური ასამბლეის ხმის მიცემაში რეზოლუციას 141 მომხრე და მხოლოდ 5 (ბელარუსი, ჩრდილოეთ კორეა, ერიტრეა, რუსეთის ფედერაცია და სირია) მოწინააღმდეგე ჰყავდა, ხოლო 35-მა სახელმწიფომ თავი შეიკავა.
რეზოლუციაში უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესია ყველაზე მძიმე ფორმითაა დაგმობილი. რეზოლუცია ერთი ქვეყნის მიერ მეორის წინააღმდეგ ძალის გამოყენებას გმობს და აცხადებს, რომ რუსეთის სამხედრო თავდასხმა გაერო-ს წესდებას ეწინააღმდეგება. ასევე რუსეთის ფედერაციისგან უკრაინის წინააღმდეგ ძალის გამოყენების დაუყოვნებლივ შეწყვეტას და უკრაინის ტერიტორიიდან მისი სამხედრო ძალის სრულად და უპირობოდ გაყვანას მოითხოვს და ა.შ. რეზოლუციაში „სპეციალური სამხედრო ოპერაცია“ ერთხელაა ნახსენები და მოცემულია ბრჭყალებში. კერძოდ, რეზოლუცია გმობს რუსეთის ფედერაციის მიერ 2022 წლის 24 თებერვალს უკრაინაში „სპეციალური სამხედრო ოპერაციის“ გამოცხადებას. შესაბამისად, ტექსტში ის მხოლოდ რუსული მხარის განცხადების აღწერისთვის გამოყენებული და რეზოლუცია მის არსს არ იზიარებს, რადგან ბრჭყალებშია ჩასმული.
უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის მიერ წარმოებული აგრესიის შეფასებისას რეზოლუცია რუსეთის ფორმულირებას რომ არ იზიარებს, სხვა ნაწილშიც ჩანს: რეზოლუცია მიიჩნევს, რომ „რუსეთის ფედერაციის სამხედრო ოპერაციები უკრაინის სუვერენულ ტერიტორიაზე არის იმ მასშტაბის, რაც საერთაშორისო საზოგადოებას ევროპაში დეკადების განმავლობაში არ უნახავს და სასწრაფო ქმედებაა საჭირო, რათა ეს თაობა ომის გამოცდილებას გადაურჩეს“ (Recognizing that the military operations of the Russian Federation inside the sovereign territory of Ukraine are on a scale that the international community has not seen in Europe in decades and that urgent action is needed to save this generation from the scourge of war). მომავალი თაობებისთვის ომის საშინელების არიდების წადილით (Reaffirming its determination to save succeeding generations from the scourge of war) არის მიღებული გაერო-ს გენერალური ასამბლეის კიდევ ერთი რეზოლუცია სათაურით „უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიის ჰუმანიტარული შედეგები“. რეზოლუციებში რუსეთის უკრაინაში შეჭრის აღსაწერად, ძირითადად, ტერმინები რუსეთის ფედერაციის აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ, რუსეთის ფედერაციის სამხედრო თავდასხმა (military offensive), კონფლიქტი, შეიარაღებული კონფლიქტი,
რუსეთის უკრაინაში შეჭრას ომს უწოდებს მსოფლიოს სახელმწიფოების მთავრობების უმრავლესობაც. მაგალითად:
• გაერთიანებული სამეფოს პრემიერ-მინისტრი ბორის ჯონსონი თემთა პალატაში რუსეთის უკრაინაში შეჭრაზე საუბრისას არაერთხელ იყენებს სიტყვას „ომი“. მეტიც, იგი მიმდინარე ომს ხშირად „პუტინის ომად“ მოიხსენიებს. გარდა პრემიერ-მინისტრის განცხადებებისა, გაერთიანებული სამეფოს მთავრობის ვებგვერდზე ვკითხულობთ, რომ „საგარეო მდივანმა 65 ახალი რუსული სანქცია გამოაცხადა, რათა პუტინის ომის მანქანას მასაზრდოებელი უმნიშვნელოვანესი ინდუსტრიები დააზიანოს“ (Foreign Secretary announces 65 new Russian sanctions to cut off vital industries fuelling Putin’s war machine). ასევე მთავრობის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ პრესრელიზში, სადაც სანქცირებულ ინდივიდებსა და ორგანიზაციებზეა საუბარი, რუსული პირველი არხის შესახებ აღნიშნულია, რომ ის უკრაინაში მიმდინარე ომს „სპეციალურ სამხედრო ოპერაციად“ აღწერს;
• აშშ-ის პრეზიდენტმა ბაიდენმა რუსეთის უკრაინაში შეჭრასთან დაკავშირებით გაკეთებულ განცხადებაში აღნიშნა, რომ რუსეთმა და პუტინმა აირჩია „გაუმართლებელი“ ომი „მიზეზის გარეშე“. ბაიდენმა ასევე Twitter-ზე განაცხადა, რომ ეს ომი რუსეთისთვის უკვე სტრატეგიული წარუმატებლობაა;
• რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებულ აგრესიას გერმანიის კანცლერიც ომს უწოდებს. მეტიც, ერთ-ერთ ინტერვიუში მან განაცხადა, რომ „ეს დანაშაული“ და „პუტინის ომია“;
•     საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონიც აღნიშნავს, რომ პუტინის წამოწყებული ომი მიმდინარეობს.
• რუსეთის ქმედებებს ომად აფასებს ევროკავშირის. ევროკომისიის პრეზიდენტის განცხადებაში შემდეგ ფრაზებს ვხვდებით: „უკრაინაში ომი მიმდინარეობს...“, „სახელმწიფოს მფლობელობაში არსებულ Russia Today-სა და Sputnik-ს, ისევე როგორც მათ შვილობილ კომპანიებს აღარ ექნებათ საშუალება პუტინის ომის გამართლებისა და ჩვენს კავშირში განხეთქილების დათესვისთვის ტყუილები გაავრცელონ.“, „დამატებით, ჩვენ სანქციებს დავუწესებთ ბელარუსებს, რომლებიც რუსული ომის წარმოებას ეხმარებიან“.
•  რუსეთის უკრაინაში შეჭრას ომს უწოდებს ავსტრალიაც. ავსტრალიის პრემიერ-მინისტრმა, სკოტ მორისონმა სხვადასხვა დროს შემდეგი განცხადებები გააკეთა: „ჩვენ თქვენ გვერდით ვდგავართ, ბატონო პრეზიდენტო [ზელენსკი], და ჩვენ არ ვდგავართ მოსკოვის ომის კრიმინალის გვერდზე“; ვლადიმერ პუტინმა „გადაჭარბებით შეაფასა შესაძლებლობები, რომლითაც მას შეეძლო ეს უკანონო ომი ეწარმოებინა“; „როდესაც ერთი სახელმწიფო მეორეს „აბულინგებს“, დემოკრატიული სახელმწიფოს ტერიტორიული სუვერენიტეტი დაირღვა და რუსეთი უკრაინაში ომის დანაშაულებს სჩადის, ეს არის რაღაც, რასაც ავსტრალიელები მხარს არასდროს დაუჭერენ“.
• იაპონიის პრემიერ-მინისტრმა ფუმიო კიშიდამაც გამოიყენა ტერმინი „ომი“ რუსეთის უკრაინაში შეჭრაზე საუბრისას: „იაპონია, ინდოეთთან ერთად, გააგრძელებს მცდელობას, რომ დაამთავროს ომი და უკრაინისა და მისი მეზობელი ქვეყნებისთვის დახმარების მიწოდებას“.
ასევე, რუსული ნარატივის პასუხად, ვატიკანის სახელმწიფოს მეთაურმა, რომის პაპმა ფრანცისკემ განაცხადა, რომ „უკრაინაში სისხლისა და ცრემლის მდინარეები მოედინება. ეს არ არის მხოლოდ სამხედრო ოპერაცია, არამედ ომი, რომელიც სიკვდილს, განადგურებასა და უბედურებას თესავს“.
სახელმწიფოების გარდა უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის მიერ განხორციელებულ აგრესიას ომად/შეჭრად და სრულმასშტაბიან შეჭრად მოიხსენიებს ავტორიტეტული საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები, მაგალითად human rights watch, Amnesty International და ა.შ., ავტორიტეტული მედია, მაგალითად BBC, „დოიჩე ველე“, Reuters, France 24, AFP, Associated Press და ა.შ., ავტორიტეტული ანალიტიკური ცენტრები, მაგალითად RAND, Brookings, CEPA, CEPS, CFR და სხვა.
საბრძოლო მოქმედებების მასშტაბი უბრალო სპეციალური ოპერაციის დონეს სცდება - რუსეთმა უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრა განახორციელა, დაახლოებით, 200 ათასი ჯარისკაცისგან შემდგარი საინტერვენციო კონტინგენტით. რუსეთი, ფაქტობრივად, ყველა სახის შეიარაღებას იყენებს, გარდა მასობრივი განადგურების იარაღისა (რუსეთს ჯერჯერობით ბირთვული, ქიმიური ან ბიოლოგიური იარაღი არ გამოუყენებია). მაგალითად, ფოსფორის ბომბებს, „კინჟალის“ ტიპის ჰიპერბგერით რაკეტებს და „ისკანდერის“ ტიპის ბალისტიკურ რაკეტებს, „კალიბრის“ რაკეტებს (სამხედრო გემებიდან გაშვებულს), ე.წ. „ვაკუუმის“ ბომბებს, კლასტერულ ბომბებს (საერთაშორისო ხელშეკრულებები, რომლის წევრიც რუსეთი არაა, ამ ტიპის შეიარაღების გამოყენებას კრძალავს), სამხედრო ავიაციას (გამანადგურებლებს, ბომბდამშენებს, დამრტყმელ შვეულმფრენებს), არტილერიას (მაგალითად, „გრადის“, „სმერჩისა“ და „ურაგანის“ სარაკეტო კომპლექსებს), ტანკებსა და ჯავშანტექნიკას, s-400-ის ტიპის საჰაერო თავდაცვის სისტემებს და ა.შ. სამხედრო მოქმედებების დაწყებიდან უკვე ერთ თვეზე მეტია გასული და რუსეთი აღნიშნული ტექნიკით ბომბავს და შეტევა მიაქვს უკრაინის დიდ ქალაქებზე (უკრაინაში მიმდინარე ყველა სამხედრო ოპერაციის შესახებ დეტალურად შეგიძლიათ იხილოთ ომის კვლევის ინსტიტუტის მასალებში).
ასევე, NATO-ის ინფორმაციით, უკრაინაში, დაახლოებით, 40 ათასი რუსი ჯარისკაცი დაიღუპა, დაიჭრა, დაიკარგა ან ტყვედ ჩავარდა. შესაბამისად, რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრის შემდეგ მიმდინარე სამხედრო მოქმედებები სცდება „სპეცოპერაციის“ მასშტაბებს და ის სრულმასშტაბიან ომს წარმოადგენს (მსგავსი მასშტაბის ომი 21-ე საუკუნეში ევროპაში არ ყოფილა).

Russian propaganda calls the Russian invasion of Ukraine a special military operation instead of a war. In other words, Russia denies that it wages war in Ukraine and claims that it only conducts a special military operation which aims at the “denazification” and “demilitarisation” of Ukraine.
The Russian President, other government figures and the pro-Kremlin media refer to Russia’s invasion of Ukraine as an “operation,” a “military operation” or a “special operation.” For instance, Russia’s Federal Service for the Supervision of Communications, Information Technology and Mass Media (Roskomnadzor) prohibits the name of the ongoing military activities as an “invasion,” an “attack” or a “war” (using these terms would result in banning the respective website. In addition, dissemination of “fake news” about the Russian Armed Forces can lead to 15 years in prison). Media and schools in Russia have been instructed that whilst speaking about military measures taken against Ukraine they must use the terms “special operation” or “special military operation” instead of the word “war.”
In reality, Russia has launched an unprovoked and an unjustified full-scale war against Ukraine. After Russia invaded Ukraine, Moscow used its veto power on 25 February 2022 to block a United Nations Security Council (UNSC) resolution sponsored by the USA and Albania condemning Russia’s aggression in Ukraine and demanding that Moscow immediately cease its offensive and withdraw troops, thereby curtailing UNSC ability to act. As a result, the UNSC referred the crisis to the General Assembly for the first time in the last 40 years. In addition, the UN General Assembly session over the Ukraine crisis was only the 11th emergency session of the UN General Assembly that has been called since 1950. At this emergency session, the UN General Assembly adopted a resolution entitled Aggression against Ukraine which was drafted by the EU in cooperation with Ukraine and nations across every region of the world. The UN General Assembly voted overwhelmingly in favour of the resolution as 141 countries voted for and only five (Belarus, North Korea, Eritrea, the Russian Federation and Syria) against with 35 abstentions.
The resolution condemns Russia’s aggression against Ukraine in the strongest form. It denounces one country’s decision to use force against another and declares that Russia’s military offensive is against the UN charter. It also calls for the Russian Federation to immediately cease the use of force against Ukraine and withdraw all of its military forces completely and unconditionally, etc. The resolution mentions a “special military operation” only once and in quotation marks. In particular, the resolution condemns the announcement of the “special military operation” in Ukraine by the Russian Federation on 24 February 2022. Therefore, it is only used in the text to describe the statement of the Russian side and it does not support the idea behind its meaning because it is given in quotation marks.
The other parts of the resolution also indicate that the document disagrees with the Russian wording on the assessment of Russia’s aggression against Ukraine. In particular, the resolution says that the “military operations of the Russian Federation inside the sovereign territory of Ukraine are on a scale that the international community has not seen in Europe in decades and that urgent action is needed to save this generation from the scourge of war.” Another resolution of the United Nations General Assembly, entitled Humanitarian Consequences of the Aggression against Ukraine, was also adopted “in the determination to save succeeding generations from the scourge of war.” The resolutions mostly use the Russian Federation’s aggression against Ukraine, the Russian Federation’s military offensive, conflict and armed conflict to describe Russia’s invasion of Ukraine.
Most of the world governments also say that Russia’s invasion of Ukraine is a war. For instance:
• UK Prime Minister Boris Johnson has used the word “war” multiple times whilst speaking on Russia’s invasion of Ukraine at the House of Commons. Furthermore, he often calls the ongoing war as “Putin’s war.” On top of the Prime Minister’s statements, the UK government’s website says:  “The Foreign Secretary announces 65 new Russian sanctions to cut off vital industries fuelling Putin’s war machine.” In addition, a press release on the UK government’s website informing about sanctioned individuals and organisations says that Russia’s Channel One has described the Ukrainian war as a “special military operation.”
• US President Joe Biden said in his statement about Russia’s invasion of Ukraine that Russia and Putin chose an “unjustified” war “without a cause.” President Biden also tweeted that this war has already been a strategic failure for Russia.
• The German Chancellor also says that Russia’s aggression against Ukraine is a war. Furthermore, in one of his interviews, Mr Scholz stated that “this is a crime” and “Putin’s war.”
• French President Emanuel Macron stated that the war was launched by Putin.
• The EU also concludes that Russia’s actions are war. These are the phrases from the statement of the President of the Council of Europe:  “war in Ukraine rages on...,” “The state-owned Russia Today and Sputnik, as well as their subsidiaries, will no longer be able to spread their lies to justify Putin's war and to sow division in our Union” and “In addition, we will sanction those Belarusians helping the Russian war effort.”
• Australia also says that Russia’s invasion of Ukraine is a war. The Australian Prime Minister, Scott Morrison, made the following statements:  “"We stand with you, Mr President [Zelenskyy] and we do not stand with the war criminal of Moscow," “Vladimir Putin had overestimated the capacity of how he might be able to prosecute this illegal war" and “When you have one nation bullying another, a democratic nation whose territorial sovereignty has been violated and war crimes being committed in Ukraine by Russia, then this is something that Australians will never stand for.”
• The Japanese Prime Minister, Fumio Kishida, also used the term “war” whilst speaking about Russia’s invasion of Ukraine:  “Japan, along with India, will keep trying to end the war and keep providing support to Ukraine and its neighbouring countries.”
In addition, the Head of Vatican State, Pope Francis, stated in his response to the Russian narrative:  “In Ukraine, rivers of blood and tears are flowing. This is not just a military operation but a war which sows death, destruction and misery.”
Apart from the governments, many authoritative international NGOs, such as Human Rights Watch and Amnesty International together with influential media including BBC, Deutsche Welle, Reuters, France 24, AFP, the Associated Press and top think tanks, such as RAND, Brookings, CEPA, CEPS, CFR and others, also refer to Russia’s aggression against Ukraine as a war/invasion and a full-scale invasion.
The scale of fighting goes beyond a simple special operation level since Russia carried out a full-scale invasion of Ukraine with an invading force consisting of nearly 200,000 troops. Russia uses nearly all types of weaponry except for weapons of mass destruction (Russia has not yet used nuclear, chemical or biological weapons). This weaponry includes phosphorus bombs, “Kinzhal” type hypersonic missiles and “Iskander” type ballistic missiles, “Caliber” missiles, (launched from warships), the so-called “vacuum” bombs, cluster munitions (international treaties, of which Russia is not a part, ban using such munitions), military aviation (fighters, air support jets, attack helicopters), artillery (for instance, “GRAD,” “SMERCH” and “URAGAN” multiple rocket launching systems), tanks and armoured vehicles and S-400 air defence systems, etc. One month has passed since the outbreak of warfighting and Russia uses these weapons to shell and attack large Ukrainian cities (Institute for War materials provide detailed information about all ongoing military operations in Ukraine).
According to NATO’s information, up to 40,000 Russian troops have been killed, wounded, taken prisoner or are missing in Ukraine. Therefore, Russia’s military actions which followed its invasion of Ukraine go beyond the scale of a “special operation” and, in fact, is a full-scale war (Europe in 21st century has not seen a war of such scale).