რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ საომარი მოქმედებების დაწყების პარალელურად, სოციალურ ქსელში ვრცელდება დეზინფორმაცია, რომ უკრაინა პროვოკაციას წამოეგო, რომელიც დასავლეთმა დაიწყო.
24 თებერვალს გავრცელებულ ვიდეომიმართვაში, რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტმა, ვლადიმირ პუტინმა უკრაინის საწინააღმდეგოდ სპეციალური სამხედრო ოპერაციის ჩატარების დაწყებაზე განაცხადა. პარალელურად კი, რუსეთმა უკრაინის ტერიტორიაზე სრულმასშტაბიანი სამხედრო მოქმედებების განხორციელება დაიწყო. აღნიშნულის პასუხად, უკრაინის სამხედრო ძალები რუსული აგრესიის მოგერიებას ცდილობენ.
საომარი მოქმედებების დაწყებამდე, უკრაინის საკითხის გარშემო, დიდი ხნის განმავლობაში, კრიზისი იყო შექმნილი, რაც რუსეთის მიერ უკრაინის ტერიტორიასა და მისი საზღვრების სიახლოვეს 190,000-მდე სამხედროსა და დიდი რაოდენობით საბრძოლო ტექნიკის მობილიზებამ გამოიწვია. ყველაფერი კი იმით დაიწყო, რომ 2021 წლის დეკემბერში, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ NATO-ს 2008 წლის ბუქარესტის სამიტზე დადებული პირობის გაუქმება მოსთხოვა, რომლის მიხედვითაც, საქართველო და უკრაინა ალიანსში გაწევრიანდებიან. მოგვიანებით, კრემლმა დასავლეთს „უსაფრთხოების გარანტიების“ შესახებ მომზადებული სპეციალური პროექტიც გადასცა, რომელშიც, რუსეთი NATO-ს სამომავლო გაფართოებას დაუშვებლად მიიჩნევდა, და ფაქტობრივად, აშშ-სა და NATO-ს სამხედრო ნაწილებისა და შეიარაღების 1997 წლის მდგომარეობით, ანუ აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების NATO-ში გაწევრიანებამდე, არსებულ პოზიციებზე დაბრუნებას სთხოვდა. დასავლეთმა რუსეთის ეს მოთხოვნები, რომლებიც სხვადასხვა სუვერენული ქვეყნის საგარეო პოლიტიკურ არჩევანს უგულებელყოფდა, არ დააკმაყოფილა. აღნიშნულის პასუხად, ვლადიმირ პუტინმა უკრაინის სეპარატისტული რეგიონების, დონეცკისა და ლუგანსკის თვითგამოცხადებული სახალხო რესპუბლიკები დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად აღიარა და მათთან თანამშრომლობისა და ორმხრივი დახმარების ხელშეკრულება გააფორმა. მოგვიანებით კი, რუსეთის პრეზიდენტის ბრძანების საფუძველზე, რუსულმა სამხედრო ძალებმა, რომელთა მობილიზაციაც, თითქოს, მხოლოდ წვრთნების ჩასატარებლად მოხდა, უკრაინის წინააღმდეგ ფართომასშტაბიანი საომარი მოქმედებები დაიწყეს.
ამდენად, მტკიცება, რომ უკრაინა დასავლეთის მიერ დაწყებულ პროვოკაციას წამოეგო, დეზინფორმაცია და რუსული პროპაგანდაა.

Disinformation: Ukraine was Tricked by Western Provocation
Simultaneously with Russia’s full-blown military aggression against Ukraine, disinformation started to circulate through social networks that Ukraine was tricked by the provocation launched by the West.
See Facebook publication
“Unfortunately, Ukraine was tricked by Anglo-American provocation. The war has been started and now Euro-American condemnation and concern will follow.”
The President of the Russian Federation, Vladimir Putin, in his video address on 24 February 2022 announced launching a special military operation against Ukraine. At the same time, Russia started a full-blown military invasion of Ukraine. In response, the Ukrainian armed forces offered resistance to repel the Russian aggression.
Prior to the launch of the military activities, there has been a lengthy crisis around Ukraine sparked by Russia’s decision to amass 190,000 troops and a large amount of military hardware in Ukraine and near its borders. All started in December 2021 when the Russian Ministry of Foreign Affairs demanded from NATO that it rescind its pledge made at the 2008 NATO summit in Bucharest that Georgia and Ukraine would become NATO members. Later, the Kremlin handed the West a special package of “security guarantees” which envisioned a ban on further NATO enlargement and including a demand to remove military units and weaponry from countries that joined NATO after 1997, effectively restoring a pre-1997 status-quo. The West did not satisfy Russia’s demands which directly contradicted the foreign policy choices of different sovereign countries. In response, Vladimir Putin recognised Ukraine’s breakaway regions, the self-proclaimed People’s Republic of Donetsk and People’s Republic of Luhansk as independent states and signed cooperation and mutual assistance treaties with them. Afterwards, pursuing the order of the President of Russia, the Russian armed forces, which were ostensibly mobilised solely for drills, launched massive combat actions against Ukraine.
Therefore, the claim that Ukraine was tricked by a provocation launched by the West is disinformation and Russian propaganda.