რომან გოცირიძე: რეალური პენსია მცირდება
2022 წლისთვის, 70 წლამდე პირთა პენსია 8.3%-ით, ანუ 20 ლარით იზრდება და 260 ლარს შეადგენს. თუმცა ინფლაციის პროგნოზებიდან გამომდინარე, იმისთვის რომ 2022 წლის იანვარში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, რეალური პენსიის ზრდა დაფიქსირდეს, საბაზისო პენსია მინიმუმ 13%-ით - დაახლოებით 32 ლარით უნდა გაზრდილიყო. მეორე მხრივ, ინფლაციის საშუალო წლიური მაჩვენებლების პროგნოზებიც, ნომინალური პენსიის ზრდას დაახლოებით 1 პროცენტული პუნქტით აღემატება. შესაბამისად, რომან გოცირიძის განცხადება სიმართლეა.
აღსანიშნავია, რომ 2020 წელს, სახელმწიფო პენსიების შესახებ კანონში ცვლილებების შემდეგ, პენსიების გაანგარიშების წესში ცვლილება შევიდა. კერძოდ, 70 წლამდე ასაკის პენსიონერებისთვის, ანუ ე.წ საბაზო პენსიის შემთხვევაში, პენსიის მატება ბოლო 12 თვის ინფლაციის საშუალო მაჩვენებლით ხდება, მაგრამ არანაკლებ 20 ლარის ოდენობით. აღნიშნულმა წესმა, უნდა უზრუნველყოს, რომ პენსიების ზრდა ინფლაციამ არ „შეჭამოს“, ინფლაციის გამოთვლა ბიუჯეტის კანონპროექტის წარდგენის პერიოდში ხდება. 2021 წლის მონაცემებით, 12 თვის საშუალო ინფლაცია 7,9%-ს შეადგენდა. თუმცა, არსებული პროგნოზებით, ინფლაცია მნიშვნელოვნად გაიზრდება. შესაბამისად, 2022 წლისთვის, ინფლაციის ინდექსირების წესი - რეალური პენსიის ზრდას ვერ უზრუნველყოფს, თუმცა მოსალოდნელია, რომ აღნიშნული კლება შემდგომ წლებში დაბალანსდება.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, რომან გოცირიძემ, 2021 წლის 18 დეკემბერს ფეისბუქზე შემდეგი შინაარსის პოსტი გამოაქვეყნა: „დღეისათვის საბაზო პენსია არის 240 ლარი. 2022 წელს გაიზრდება 20 ლარით და გახდება 260 ლარი. წელს ინფლაცია იქნება 13 პროცენტი. პენსიამ რომ შეინარჩუნოს ამჟამინდელი მსყიდველობითუნარიანობა, უნდა გაზრდილიყო 33 ლარით. სინამდვილეში “რეალური პენსია” მცირდება“. წარმოდგენილი პოსტი, რამდენიმეთაგან ერთ-ერთია, სადაც რომან გოცირიძე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის - ირაკლი ღარიბაშვილის, სხვადასხვა განცხადებებს გამოეხმაურა.
დროთა განმავლობაში, როგორც წესი, ფულის მსყიდველუნარიანობა მცირდება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, იგივე თანხით, ნაკლები საქონლის და მომსახურების შეძენაა შესაძლებელი. საქონლისა და მომსახურების ფასების ზრდას, ინფლაცია ეწოდება. შემოსავლები ნომინალურ და რეალურ კატეგორიებად იყოფა. ნომინალური შემოსავალი ხელზე ასაღებ, კონკრეტულ ფულად ერთეულში გამოსახულ თანხას ასახავს, ხოლო რეალური შემოსავალი - რეალურ დოვლათს, რომელსაც ინდივიდი ან სუბიექტი ინფლაციით კორექტირების შემდეგ გამოიმუშავებს. მაგალითისთვის, თუ პირობითი მოქალაქე მხოლოდ პურს მოიხმარს, რომელიც 1 ლარი ღირს და პირის შემოსავალი 100 ლარია, მაშინ რეალურად, მას საკუთარი შემოსავლით 100 პურის შეძენა შეუძლია. თუ მოქალაქის ხელფასი 50 ლარით გაიზარდა, ხოლო პური 100%-ით - ერთი ლარით გაძვირდა, მაშინ მოქალაქის ნომინალური ხელფასი 50%-ით იზრდება, ხოლო რეალური ხელფასი 25%-ით მცირდება, რადგან მას 150 ლარით, მხოლოდ 75 პურის შეძენა შეუძლია. ბუნებრივია, სხვადასხვა შემთხვევებში, შინამეურნეობების ნომინალური შემოსავლის ზრდის პარალელურად, შეიძლება რეალური შემოსავალი გაიზარდოს, შემცირდეს ან არ შეიცვალოს.
ცხრილ 1-ში, ნომინალური და რეალური საბაზისო პენსიის დინამიკა 2012-2021 წლებში, საშუალო წლიური და წლიური ინფლაციის მიხედვით არის წარმოდგენილი. საშუალო წლიური ინფლაცია, წარმოადგენს 12 თვის გასაშუალოებულ ინფლაციას, რაც ასახავს საშუალო ფასებს წლის განმავლობაში, ხოლო წლიური ინფლაცია ასახავს კონკრეტული წლის დეკემბრის ინფლაციას წინა წლის დეკემბერთან შედარებით, წლიური ინფლაცია ასახავს თუ რამდენად გაიზარდა ფასები საანგარიშო, საბიუჯეტო წლის განმავლობაში. აღსანიშნავია, რომ 2021 წლის ინფლაციის პროგნოზებით, 2020 წელთან შედარებით, რეალური პენსია მცირდება როგორც წლიური (5.8 ლარით), ასევე საშუალო წლიური ინფლაციის (დაახლოებით 1 ლარით) შემთხვევებში.
ცხრილი 1: ნომინალური და რეალური პენსია ლარში, 2012-2021 წლებში (2012=100)
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, ავტორის გამოთვლები
რომან გოცირიძის გაცხადების შესაბამისად, იმისთვის რომ 2022 წლის იანვარში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით რეალური პენსიის ზრდა დაფიქსირდეს, საბაზისო პენსია მინიმუმ 13%-ით, დაახლოებით 32 ლარით უნდა გაზრდილიყო. საბაზისო ნომინალური პენსიის 20 ლარით, ანუ 8.3%-ით ზრდა, 13% ინფლაციის პირობებში, რეალური წლიური პენსიის 5%-ით შემცირებას ნიშნავს. აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, საშუალოწლიური ინფლაცია, 2021 წელს 9.2% იქნება. შესაბამისად, აღნიშნული მონაცემით დათვლილი რეალური პენსიაც შემცირდება.
2020 წელს, სახელმწიფო პენსიების შესახებ კანონში ცვლილებების შემდეგ, პენსიების გაანგარიშების წესში ცვლილება შევიდა. კერძოდ, 70 წლამდე ასაკის პენსიონერებისთვის, ანუ ე.წ საბაზისო პენსიის შემთხვევაში, პენსიის მატება ხდება ბოლო 12 თვის ინფლაციის საშუალო მაჩვენებლით, მაგრამ არანაკლებ 20 ლარის ოდენობით. 70 წლის და მეტი ასაკის პენსიონერებისთვის − ბოლო 12 თვის ინფლაციის საშუალო მაჩვენებლისა და ბოლო 6 კვარტალში მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ-ის) რეალური ზრდის მაჩვენებლების საშუალო არითმეტიკულის 80 პროცენტის ჯამით, მაგრამ არანაკლებ 25 ლარის ოდენობით. აღნიშნულმა წესმა, უნდა უზრუნველყოს რომ პენსიების ზრდა ინფლაციას აღემატებოდეს. თუმცა, ინფლაციის გამოთვლა ხდება ბიუჯეტის კანონპროექტის წარდგენის პერიოდში, შესაბამისად, 2022 წლის იანვარში, უშუალოდ პენსიის ზრდის მომენტში, 2021 წლის ბოლოს დაფიქსირებული ინფლაცია გათვალისწინებული არ არის. საქართველოს 2022 წლის ბიუჯეტის კანონის განმარტებით ბარათში მითითებულია, რომ სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ ნოემბერში გამოქვეყნებული მონაცემების მიხედვით, ბოლო 12 თვის საშუალო ინფლაცია 7,9%-ს შეადგენდა. იმის გათვალისწინებით, რომ აღნიშნული მაჩვენებლით პენსიის ზრდა (240*7,9%=18,96) ნაკლები იყო კანონით განსაზღვრულ მინიმალურ 20 ლარზე, ბიუჯეტში პენსიის 20 ლარით ზრდა იქნა გათვალისწინებული და მისი მოცულობა 2022 წლის იანვრიდან 260 ლარის ოდენობით განისაზღვრება, ანუ 8.3% ზრდა დაფიქსირდა. თუმცა, 2021 წლის ნოემბრის 12 თვის საშუალო ინფლაციამ 8.6% შეადგინა, რაც საბაზო პენსიის ზრდას აღემატება. შესაბამისად, 2022 წლის პირველი იანვრიდან, წინა წლის საშუალო მაჩვენებელთან შედარებით, რეალური პენსია შემცირდება.
რედაქტორის შენიშვნა: პოსტის გამოქვეყნების დროისთვის, 2021 წლის დეკემბრის წლიური ინფლაციის მონაცემები გამოქვეყნებული ჯერ კიდევ არ იყო. აქედან გამომდინარე, კალკულაციები განცხადების გამოქვეყნების მომენტისთვის არსებული მდგომარეობის შესაბამისია.

Roman Gotsiridze: “Real pension decreases.”
The amount of pension for people under the age of 70 years in 2022 is set to increase by 8.3%; that is, by GEL 20 and will reach GEL 260. However, given the inflation forecasts, the basic pension should have increased by at least 13% which is nearly GEL 32 in order to have a real pension growth in January 2022 as compared to the same period of the previous year. On the other hand, the average annual inflation figure forecasts were one percentage point higher as compared to the nominal pension growth. Therefore, Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.
Of note is that the pension calculation rule was changed after amending the Law of Georgia on State Pensions in 2020. In particular, for pensioners under the age of 70 years – in case of the basic pension – the pension increases by the average figure of the last 12 months of inflation but by no less than GEL 20. This rule is supposed to ensure that inflation does not “eat up” pension growth. The inflation is calculated in the period when the draft budget is submitted. The average inflation rate for the previous 12 months was 7.9%, but because of the following growth of prices, the inflation indexation rule fails to ensure real pension growth in 2022. However, it is expected that this decrease will be offset in the upcoming years.
Editor’s Remark: At the moment of the statement, December 2021’s annual inflation figures were available. Therefore, calculations are made in line with the situation vis-à-vis the statement’s publication date.
Member of the United National Movement, Roman Gotsiridze, made the following publication on his personal Facebook account on 18 December 2021: “Currently, the basic pension is GEL 240. In 2022, it will increase by GEL 20 and reach GEL 260. This year, the inflation rate will be 13%. In order for the pension to maintain its current purchasing power, it should increase by GEL 33. In fact, the ‘real pension’ decreases.” The aforementioned publication is one of the few where Roman Gotsiridze responded to the statement of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili.
In time, money’s purchasing power decreases. In other words, one can buy less goods and services with same money than was previously possible. The price growth on goods and services is called inflation. Incomes are divided into nominal and real categories. Nominal income shows net amount of money, denominated in a specific monetary unit whilst real income reflects real value, earned by an individual or a subject after adjusting to inflation. For instance, if a hypothetical citizen consumes a loaf of bread which costs GEL 1 and his income is GEL 100, in fact he can buy 100 loaves of bread. If this citizen’s income increased by GEL 50 whilst the price of bread grew by 100%; that is, GEL 1, this citizen’s nominal wage increased by 50% although his real wage decreased by 25% because he will only be able to buy 75 loaves of bread with GEL 150. Naturally, there are different cases when real income may increase, decrease or stay the same in parallel with the growth of the nominal income of domestic households.
Table 1 shows the dynamic of nominal and real basic pension according to the average annual and the annual inflation rates in 2012-2021. Average annual inflation is 12 months of averaged inflation which shows average prices throughout year whilst annual inflation shows inflation rate of the month of a certain year as compared to the same month of the previous year. Annual inflation shows how prices increase during the reporting budget year. Of note is that real pensions will decrease according to the 2021 inflation forecasts as compared to 2020 when both annual (GEL 5.8) and average annual inflation are considered (approximately GEL 1.1).
Table 1: Nominal and Real Pension in GEL in 2012-2021 (2012=100)
According to Roman Gotsiridze’s statement, the basic pension should have increased by at least 13% which is nearly GEL 32 in order to have a real pension growth in January 2022 as compared to the same period of the previous year. A GEL 20 growth of the nominal basic pension, which is 8.3% under a 13% inflation rate, means a decrease of the real annual pension by 5%. Of note is that the annual average inflation was set at 9.2% in 2021 according to the International Monetary Fund’s forecasts. Therefore, the real pension calculated in line with this figure would also decrease.
The pension calculation rule was changed after amending the Law of Georgia on State Pensions in 2020. In particular, for pensioners under the age of 70 years – in the case of the basic pension – pension increases by the annual figure of the last 12 months of inflation but by no less than GEL 20. For pensioners over the age of 70 years, pension growth will be total sum of the average inflation figure for the last 12 months and the 80 % of the average real GDP growth in the last six quarters, but by no less than GEL 25. This rule should ensure that pension growth is higher than inflation. However, inflation is calculated in the period when the draft budget is submitted. Therefore, inflation registered by the end of 2021 is not taken into account in January 2022 precisely when pensions increase. According to the explanatory note of Georgia’s 2022 budget law, the National Statistics Office of Georgia says that the average inflation for 12 months is 7.9%. Given the fact that pension growth calculated with this indicator (240*7.9%=18.96) is below the legally needed GEL 20, the budget envisions a GEL 20 pension growth which should be GEL 260 from January 2022. This means there was an 8.3% growth. However, the average inflation in November 2021 for 12 months was 8.6% which exceeds real pension growth. Therefore, real pensions will decrease from 1 January 2022 as compared to the average figure of the previous year.